5-րդ անգամ հանձնվեցին ՀՀ նախագահի մրցանակներ ՏՏ ոլորտում<br /> աչքի ընկած ուսանողներին եւ աշակերտներին<br />
5-րդ անգամ հանձնվեցին ՀՀ նախագահի մրցանակներ ՏՏ ոլորտում
աչքի ընկած ուսանողներին եւ աշակերտներին
• 29-09-2009 23:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սեպտեմբերի 29-ին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի 30 լավագույն ուսնասողների եւ աշակերտների հանձնվեցին Հանրապետության նախագահի կրթական մրցանակներ: 2009թ.-ի մրցանակների արժանացան 23 ուսանողներ Հայաստանի տարբեր բուհերից, Եվրոպական տարածաշրջանային ուսումնական ակադեմիայից, եւս 7-ը տեխնիկական ուղղվածության կրթօջախներից: Այս տարի անվանակարգերի ցանկում ավելացվել է «Լավագույն սփյուռքահայ ուսանող» անվանակարգը, որով մրցանակների արժանացան ՀՊՃՀ-ի ուսանողուհի Վարթան Մարալ Գնունին (Իրաք) եւ ԵՊՀ-ի ուսանող Արադա Մալեկյանը (Իրան): «Սինոփսիս»-ի կորպորատիվ մարկետինգի եւ ստրատեգիական շուկաների զարգացման գծով փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանը նշեց, որ ՏՏ ոլորտում աչքի ընկած ուսանողները լինելու են Հայաստանի առաջընթացի իրական առաջնորդները: «Մենք պետք է Հայաստանում զարգացնենք հոյակապ ինժեներական ապագա եւ Հայաստանին կապենք մնացյալ աշխարհին Ինտերնետի եւ ՏՏ-ի միջոցով»,- ասաց նա: Կարեւորելով մրցանակաբաշխության անցկացումը, «Սինոփսիս-Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն ասաց. «Ըստ էության մենք ստեղծում ենք մեր ապագա տնտեսական, գիտակրթական, ինչու չէ նաեւ քաղաքական գենոֆոնդը»: ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «ՀՀ բնական ռեսուրսը ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ Սփյուռքի մարդիկ են, որովհետեւ հայ ժողովուրդն է ամբողջությամբ հանդիսանում ազատ երկրի տերը, եւ ամբողջ հայ ժողովրդի գիտելիքները, փորձը, կարողությունը պետք օգտագործենք Հայաստանը զորացնելու, զարգացնելու եւ Հայաստանի առաջընթացը ապահովելու համար»: Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը կարեւորեց պետության ուշադրությունը տեղեկատվական ոլորտի հանդեպ նախեւառաջ կրթական բնագավառում, քանի որ որակյալ մասնագետներն են ապահովելու տնտեսական այս կամ այն ճյուղի մրցակցային առավելությունը:

Best students and pupils in IT industry receive President<br /> of Republic of Armenia Awards for fifth time<br />
Best students and pupils in IT industry receive President
of Republic of Armenia Awards for fifth time
• 29-09-2009 23:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, SEPTEMBER 29, NOYAN TAPAN. The "President of the Republic of Armenia Awards" were handed to 30 best students and pupils in Armenia's IT industry on September 29. 23 students from various Armenian universities and the European Regional Academy and 7 ones from technical educational institutions received the 2009 awards. This year "The Best Diaspora Armenian Student" has been added to the list of categories, with awards being given to female student of State Engineering University of Armenia (SEUA) Vartan Maral Gnuni from Iraq and student of Yerevan State University (YSU) Arada Malekian from Iran. In the words of Rich Goldman, Vice President for Strategic Market Development of Synopsys Company, the best students in the IT industry will become the leaders to promote Armenia's progress. "We should develop an excellent engineering future in Armenia and link the country with the world via the Internet and information technologies," he stated. Highlighting the importance of these awards, General Manager of Synopsys Armenia CJSC Hovik Musaelian said that "in fact, we are creating our future economic, scientific-technical and political gene pool". RA Minister of Diaspora Ms. Hranush Hakobian noted that the people from both Armenia and the Diaspora represent the natural resource of our country because the knowledge, skills and experience of the whole Armenian people should be used in the name of strengthening the homeland and ensuring its progress. RA Minister of Science and Education Armen Ashotian told reporters that while attaching importance to the IT sector, the state must focus its attention first of all on the sphere of education because it is highly qualified experts that will secure the competitive advantage of this or that branch of the economy.