Թուրքիան հավատում է Սիրիայում հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը
Անկարան շարունակում է հավատալ սիրիական ճգնաժամի քաղաքական լուծմանը: tass-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանը:
Նա ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում, մասնավորապես, նշել է. «Մենք վստահ ենք, որ Սիրիայի հակամարտությունը կկարգավորվի միայն քաղաքական ճանապարհով: Սիրիայում քաղաքական անցումային գործընթացին մեր ուժային աջակցությունը շարունակվելու է ինչպես Աստանայում, այնպես էլ Ժնևում կայացած հանդիպումների շրջանակներում»:
Էրդողանի խոսքերով՝ Թուրքիան կատոգորիկ կերպով թույլ չի տալու ահաբեկչական միջանցքներ ստեղծել իր սահմանին: Այդ իսկ պատճառով թուրքական իշխանությունները կշարունակեն ջանքեր գործադրել Սիրիայում հակամարտության քաղաքական լուծման հասնելու համար:
Թուրք առաջնորդը նաև ընդգծել է, որ իր երկիրը քայլելու է Իրաքի կառավարության հետ համընթաց՝ նպատակ ունենալով այդ երկրում ապահովել խաղաղություն և կայունություն:

Эрдоган: Турция верит в политическое урегулирование конфликта в Сирии
Анкара продолжает верить в политическое решение сирийского кризиса. Об этом заявил в понедельник президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в интервью азербайджанским информационным агентствам Азертадж, АПАи Trend.
"Наша убежденность в том, что конфликт в Сирии будет урегулирован только политическим путем, неизменна. Наша сильная поддержка политическому переходному процессу в Сирии в рамках как астанинских, так и женевских встреч будет продолжена", - сказал турецкий лидер.
"Турция категорически не позволит создать террористический коридор на своих южных границах. Мы продолжим прилагать все усилия для политического урегулирования конфликта в Сирии", - отметил Эрдоган.
Турецкий лидер также заявил, что его страна "будет рядом с правительством Ирака в его шагах, направленных на обеспечение мира и стабильности в стране". "Мы готовы к любому сотрудничеству с иракским правительством в контексте того, чтобы положить конец существованию PПK (Рабочая партия Курдистана, считается в Турции террористической организацией - прим. ТАСС) на территории Ирака", - сказал Эрдоган.