ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում կայացել է iPod ապրանքանիշի ստեղծող Թոնի Ֆադելի հանդիպումը ՏՀՏ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ
• 16-11-2017 18:54:48   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Այսօր ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակի դափնեկիր, լիբանանյան ծագումով ամերիկացի գյուտարար, «Nest Labs» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելն այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ: Թոնի Ֆադելն ութերորդն է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակին արժանացածների շարքում: iPod ապրանքանիշի հեղինակ, գյուտարար Թոնի Ֆադելը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն, մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի անդամ Ռալֆ Յիրիկյանը, մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի անդամ, «Վիասֆեր Տեխնոպարկ» ընկերության նախագահ Թոնի Մորոյանը պատասխանել են լրատվամիջոցների հարցերին:
Թոնի Ֆադելը ՏՀՏ (Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների) հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է տարբեր թեմաների, այդ թվում՝  արհեստական բանականության, տեխնոլոգիաների զարգացման և հանրության ու հաջորդ սերունդների բարեկեցության վրա դրանց թողած ազդեցությանը: Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք բոլոր ոլորտներում ռոբոտների տարածումը սպառնալիք չի ներկայացնում մարդկության համար, Ֆադելն ասել է. «Ես լավատես եմ մարդու և ռոբոտի համագոյակցության հարցում»:
Թոնի Ֆադելի խոսքով՝ գյուղատնտեսության ոլորտը հսկայական է և տեխնոլոգիաները կարող են զգալիորեն խթանել ոլորտի եկամտաբերությունը՝ ի նպաստ աշխարհի տարբեր մասերում գտնվող գյուղատնտեսական համայնքների բարեկեցեւթյան: Ըստ գյուտարարի՝ գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաներն այն ոլորտն է, որտեղ նա ցանկանում է ներդրումներ կատարել առաջիկա տարիների ընթացքում:
iPod-ի ստեղծող Թոնի Ֆադելն Հայաստան է այցելել՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը ստանալու նպատակով: Մրցանակաբաշխության արարողությունը կկայանա այսօր՝ ՀՀ Նախագահի նստավայրում: ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի ամենամյա մրցանակը հիմնվել է 2009թ.՝ ՀՀ Նախագահի հրամանագրով, և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրումներ կատարած հեղինակավոր անհատների, ում ներդրումները ՏՏ ոլորտում բերել կամ բերում են հեղափոխական կամ համանման բնույթ ունեցող զարգացումների, որոնք դրականորեն են անդրադարձել կամ ներուժ ունեն դրականորեն անդրադառնալու պատմության ընթացքի վրա:
Թոնի Ֆադելը ութերորդն է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակին արժանացածների շարքում: Նախորդ մրցանակակիրներն են «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը (2010թ.), «Էփլ Քոմփյութերս» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը (2011թ.), «Սինապտիկս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը (2012թ.), Կիսահաղորդիչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ Ցուգիո Մակիմոտոն (2013թ.) և «Cisco» ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան,  (2014թ.), «Կասպերսկի լաբորատորիայի» գործադիր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին (2015թ.) և «Open-Root» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, համացանցի համահիմնադիր Լուի Պուզենը (2016թ.):
Անդրադառնալով ՀՀ Նախագահի մրցանակին՝ Թոնի Ֆադելը մասնավորապես ասել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ այս մրցանակը և անկախ նրանից, թե որքան փոքր կամ մեծ է ձեր երկիրը, մեկ անհատ կամ մեկ թիմ կարող է հանգեցնել աշխարհում մեծ փոփոխության: Եվ կարիք չկա, որպեսզի դուք հասնեք Սիլիկոնյան հովիտ՝ արդեն հաջողված նախաձեռնությունը կրկնելու համար: 1991 թ.՝ նույն թվականին, երբ Հայաստանը ձեռք բերեց իր անկախությունը, ես առաջին անգամ մեկնեցի Սիլիկոնյան հովիտ, և դա հրաշալի փորձառություն էր: Այնուամենայնիվ՝ ես որոշեցի, որ պետք է շրջագայեմ ամբողջ աշխարհով մեկ՝ իմանալու համար ավելին, թե ինչպես կարող է տեխնոլոգիան միավորել տարբեր համայնքների՝ դրանք ավելի լավը և ուժեղ դարձնելու համար: Ուստի ես քաջալերում եմ բոլոր նրանց, ովքեր գտնվում են Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտում կամ ցանկանում են մուտք գործել այդ ոլորտ, որպեսզի ներարկեմ վստահություն առ այն, որ հնարավոր է արձանագրել մեծ հաջողություններ և դրանց հասնել սեփական ռեսուրսներով, պայմանով՝ եթե բաց եք աշխարհի առջև»:
«Երբ ութ տարի առաջ հիմնվեց այս անչափ կարևոր մրցանակաբաշխությունը, քչերն էին հավատում, որ այն իրականանալի է, որ ՏՏ ոլորտի համաշխարհային լեգենդներն ամեն տարի կժամանեն Հայաստան ստանալու այս պատվավոր մրցանակը։ Այսօր այն լիովին կայացած և միջազգային տեխնոլոգիական հանրության կողմից ընդունված պարգև է։ Եվ ես և իմ գործընկերներն անչափ հպարտ ենք այս հանգամանքով», - ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
«Զարգացած տեխնոլոգիաները տնտեսական զարգացման և առաջընթացի գրավականն են: Տեխնոլոգիական լուծումները ստեղծագործ մտքի, որակյալ մասնագիտական կրթության և նորարարությունը խթանող միջավայրի արգասիք են: Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն ունի չիրացված հզոր ներուժ: Որպես ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցիչ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակաբար աջակցում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ազգային կարևորություն ներկայացնող ՏՀՏ ծրագրերի իրականացմանը՝ այդպիսով խրախուսելով ոլորտի հետագա առաջընթացը: Ութերորդ տարին անընդմեջ մենք մասնակցում ենք այս ծրագրի իրականացմանը՝ նախևառաջ նպատակ ունենալով նպաստել հայ հասարակության և աշխարհի կողմից Հայաստանի, որպես ՏՀՏ ոլորտում զարգացման նշանակալի հեռանկար ունեցող երկրի, վարկանիշի բարձրացմանը»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս տարի մենք մեծ պատիվ ունենք ավելացնելու ՀՀ Նախագահի մրցանակաբաշխության դափնեկիրների շարքին Թոնի Ֆադելին՝ գլոբալ ՏՏ ոլորտի հսկային, ով իր հայտնագործությունների շնորհիվ մեծ ազդեցություն է ունեցել մարդկության վրա։ Թոնին կարողացել է նախագծել և ստեղծել iPod-ի ապրանքանիշը, որը հանդիսանում է հիմնական բջջային հարթակներից մեկը և որն արդեն փոխել է գլոբալ արդյունաբերությունը, տնտեսությունը և մարդկության զարգացման ընթացքը», - նշել է Թոնի Մորոյանը:
ՏՏ ոլորտում ՀՀ Նախագահի մրցանակը կարևոր է՝ Հայաստանում տեղեկատվական  տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հնարավորություների ստեղծման, ինչպես նաև Հայաստանը աշխարհի ՏՏ քարտեզի վրա՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում զարգացման զգալի ներուժ ունեցող երկիր, ներկայացնելու տեսանկյունից: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեության հիմքում ընկած է համոզմունքը, որ հայ երիտասարդությունն ունի անհրաժեշտ որակներ և ինքնակատարելագործման ներուժ, որի լիարժեք բացահայտման համար անհրաժեշտ է հետևողական աջակցությունը: ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը կարևոր է նաև հայ երիտասարդների ուշադրությունը ՏՏ ոլորտի վրա հրավիրելու առումով՝ իբրև մասնագիտացման ոլորտ: Մրցանակաբաշխության աջակցությունը ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումներից է՝ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը նպաստելու առաքելության շրջանակում:
Ութերորդ տարին անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստանձնում է մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկերությունը: Մինչ օրս ընկերությունը 162.2 միլիոն դրամ է տրամադրել՝ ծրագրի իրականացման նպատակով:
Համաշխարհային ՏՏ մրցանակի ութերորդ դափնեկիր Թոնի Ֆադելի մասին.
Թոնի Ֆադելը ծնվել է 1969 թվականի մարտի 22-ին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ 1991թ․ նա ավարտել է Միչիգանի համալսարանը, Համակարգչային ճարտարագետի բակալավրի կոչումով։
Թոնի Ֆադելը հայտնի է որպես գյուտարար, դիզայներ, ձեռներեց և հրեշտակ ներդրող։
Լինելով երաժշտության սիրահար, Ֆադելը մտածում էր դյուրակիր թվային երաժշտական նվագարկչի հայտնագործման ուղղությամբ։ Իր սեփական սթարտափի համար ֆինանսավորում փնտրելու ժամանակ 2001թ. նա համագործակցության հրավեր է ստանում «Apple» ընկերությունից, սակայն ներկայացնելով «Apple»-ն իր դիզայնով, նա Սթիվ Ջոբսից մշտական աշխատանքի առաջարկ է ստանում Հատուկ նախագծերի խմբի ղեկավարի պաշտոնում։ 2006-2008թթ. նա աշխատել է «Apple» ընկերության iPod բաժնի  ավագ փոխնախագահ և հայտնի է որպես «iPod-ի հայրերից մեկը»։
Երբ Սթիվ Ջոբսը որոշեց տեղափոխվել բջջային հեռախոսների ոլորտ, Ֆադելը նշանակվեց նոր նախագծի ղեկավար։ iPod-ին հեռախոսի գործառույթ ավելացնելու ջանքերը տապալվեցին, սակայն Ֆադելը և իր թիմը աշխատելով նախագծի վրա դարձրին այն բջջային հեռախոս՝ ներկառուցված iPod-ով, և ստեղծեցին հեղափոխական մի սարք՝ iPhone։ Եվս մեկ անգամ Ֆադելին և իր «Apple»-ի իր թիմին հաջողվում է խախտել էլեկտրոնային սարքավորումների շուկայի հավասարակշռությունը և Apple կանգնեցնելամենավարձատրվող ընկերություն դառնալու ճանապարհին։
2008թ․ Ֆադելը լքում է «Apple»-ը։
2010թ․ մայիսին նա հիմնում է «Nest Labs» ընկերությունը, որը 2011թ. հայտարարում է իր առաջին արտադրանքի մասին՝ «Nest Learning Thermostat», այնուհետև՝ ծուխ հայտնաբերող սարքի և անվտանգության համակարգի հայտնագործություններն են հետևում։ Ֆադելը հեղինակել է ավելի քան 300 արտոնագիր։
2012թ․նա ստանում է «Ալվա» մրցանակ, որպես «Հաջորդ մեծ սերիական գյուտարար»։
2014 թ․Googlе-ը գնում է «Nest» կազմակերպությունը 3,2 միլիարդ դոլարով։ Ֆադելը շարունակում է համագործակցել Googlе-ի հետ, սակայն որոշ ժամանակ հետո հրաժարվում է։
2014 թ․Թոնի Ֆադելն ընդգրկվել «Աշխարհի թոփ 25 Էկո-նորարարների» ցանկում։
2016թ Ֆադելը հանդիսանում է «Actev Motors» երիտասարդ նախագծի համահիմնադիրը, որը ստեղծում է երեխաների համար ամբողջությամբ էլեկտրոնային խելացի մեքենաներ։

iPod creator Tony Fadell’s meeting with ICT Armenian community representatives at VivaCell-MTS
Today Tony Fadell, a laureate of the RA Presidential Award for Global Contribution in IT sphere, an American inventor with Lebanese origin, and the founder of the “Nest Labs” Company, visited VivaCell-MTS headquarters. Tony Fadell is the eighth laureate of the RA Presidential Award for IT contribution. The creator of iPod, inventor Tony Fadell, VivaCell-MTS General Manager, member of the Award Executive Board Ralph Yirikian, Chairman of the Award Executive Board, Executive Director of “Synopsys Armenia” Hovik Musayelyan and member of the Awarding Commission , CEO of “Viasphere International” Tony Moroyan answered the questions of media.
Tony Fadell during his meeting with the representatives of ICT (Information and Communication Technology) community touched upon several topics, including artificial intelligence, development of technology and its impact on the wellbeing of communities and next generations. Answering to a question about the possible threats to the humanity posed by the proliferation of the robots in all areas, Fadell told that he is quite optimistic about co-existence.
According to the inventor, agriculture technology is a tremendous place where technology has been able to increase yield to help communities around the world. And agriculture technology is the exact area where Mr. Fadell would like to invest for the coming years.
iPod creator Tony Fadell visited Armenia to receive the RA Presidential Award for his global contribution in IT sphere. The awarding ceremony will take place today at the Presidential Palace. Global Award of the President of the Republic of Armenia (Global IT Award) inaugurated in 2009, is granted on an annual basis to an individual whose internationally acclaimed contributions to IT have resulted in near-revolutionary or revolutionary developments that have positively impacted or hold the potential to positively impact the humanity.
Tony Fadell is the eighth winner of the RA Presidential Award for IT contribution.
Global IT Award laureates of previous years are Craig R. Barrett - former CEO/Chairman of Intel Corporation’s Board of Directors (2010), Steve Wozniak - Co-Founder of Apple Computer, Inc. (2011), Federico Faggin - Chairman Emeritus of Synaptics, Inc. (2012), Tsugio Makimoto - the President of SSIS (Society of Semiconductor Industry Specialists) and the founder & President of Techno Vision (2013), Mario Mazzola - the Chief Development Officer of Cisco Systems (2014), Eugene Kaspersky - Chief Executive Officer and Chairman, Kaspersky Lab (2015) and Louis Pouzin - CEO at Open-Root and one of the founding fathers of Internet (2016).
Referring to the RA Presidential Award, Tony Fadell said: “For me it is a great honor to receive the award and no matter how small or big your country is, it just takes one person or one team to create a big change in the world. You don’t have to go to Silicon Valley and to replicate that success.
It was 1991 when I got to Silicon Valley - the exact year Armenia got its independence and it was a wonderful time. However, I decided that I need to go around the world to learn more about how technology can be merged into different communities to make them better and stronger. Therefore, I encourage everyone who is in the IT business or wants to get into the IT business in Armenia to make sure that you understand that you can do great things with just the resources you have as long as you want to go and embrace the world.”
“Advanced technologies are the key to economic development and progress. Technological solutions are the product of creative thinking, quality professional education and innovation enhancement. In the field of high technologies, Armenia has an incomparable powerful potential. As an ICT sector representative, VivaCell-MTS continuously supports the implementation of ICT programs of national importance in the field of high technologies, thereby encouraging further advancement of the sector. For the eighth consecutive year, we are participating in the implementation of this project, first of all, with the goal of promoting Armenia as a country with a promising perspective on ICT development in the eyes of Armenian society and the world,” said Ralph Yirikian.
“Just eight years ago this very important award ceremony was set up. Few people believed that it could be realistic that the legends of the global IT industry would come to Armenia every year to receive this honorable prize. Today it is fully accomplished and accepted by the international technological community. Me and my colleagues are very proud on this occasion,” noted Hovik Musayelyan.
“This year, we have a great honor to add among the laureates of the RA President’s Award Tony Fadell, the global IT genius, who has had a great influence on humanity through his discoveries. Tony was able to design and implement iPod, which is one of the main mobile platforms that have changed the global industry, economy and human development," said Tony Moroyan.
The RA Presidential Award in the IT industry is important for the development of information technology sector opportunities in Armenia, as well as for introducing Armenia in the world's IT map as a country with significant potential for development in the field of high technologies. VivaCell-MTS is based on the belief that Armenian youth has the necessary qualities and the potential for self-improvement and consistent support is needed to fully reveal it. The RA Presidential Award for global contribution in the IT Industry is also important in inviting Armenian youth attention to the IT industry as a field of specialization. The award support is one of the investments made by the company within the framework of the mission to contribute to the development of information technology in Armenia.
It is already the eighth year that VivaCell-MTS undertakes the general partnership of the award. To date, the company has provided 162.2 million AMD to implement the project as the General Partner.
About the 8th laureate of the Global IT Award Tony Fadell
Tony Fadell was born on March 22, 1969, in the United States. In 1991 he graduated from the University of Michigan with a BS in Computer Engineering.
Tony Fadell is an inventor, designer, entrepreneur, and angel investor.
Being a music fan, Fadell was thinking of inventing a portable digital music player. During his search for funding for his own startup in 2001, he receives an invitation to cooperate with Apple, but by presenting Apple with his design, he receives a job offer from Steve Jobs for the position of the Special Project Team Leader. He served as the Senior Vice President of the iPod division at Apple Inc., from 2006 to 2008 and is known as “one of the fathers of the iPod”.
When Steve Jobs decided to move to mobile phones industry, Fadell was appointed as a new project manager. Efforts to add phone features to iPod failed, but Fadell and his team worked on the project with a built-in iPod mobile phone and created a game-changing device, iPhone. For the second time, Fadell and his Apple team are breaking the equilibrium of the electronic equipment market, and make Apple as the richest employer.
2008 Fadell leaves Apple.
2010 In May 2010, he founded Nest Labs, which announced its first product, the Nest Learning Thermostat, in 2011, followed by a magic detection device and access to the security system. Fadell authored more than 300 licenses.
2012 year He gets the "Alva" award as "The Next Great Serial Inventor".
2014 year Google buys Nest for $ 3.2 billion. Fadell continues to collaborate with Google, but after a while, he refuses.
2014 year Tony Fadell has been included in "The World's Top 25 Eco-Innovators".
2016 Fadell is the co-founder of the Actev Motors young project, which creates electronic smart magic cars for children.