Ամրակից համայնքն ամբողջությամբ լուսավորվել է
«Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի ձեռքբերումները շարունակվում են: Մեկ տարվա ընթացքում, երկու փուլով իրականացված ծրագրի շնորհիվ, Լոռու մարզում լուսավորվել է ևս մեկ գյուղ: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործակցությունը ցանկալի արդյունք է արձանագրում:
Դեռևս 2016-ի աշնանը Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի Ամրակից գյուղում տեղակայվել էր արտաքին լուսավորության լուսադիոդային համակարգ՝ 54 LED լուսարձակով: Ծրագրի առաջին փուլով համայնքում լուսավորվել էր երկու հիմնական փողոցը։ Ընթացիկ տարվա աշնանն արդեն, ծրագրի երկրորդ փուլով, համայնքում տեղակայվել է 56 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով ևս 2կմ տարածք։ Երկու փուլի արդյունքում՝ Ամրակից համայնքն ամբողջությամբ լուսավորվել է։
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Ամրակից գյուղի վարչական ղեկավար Արթուր Ներկարարյանը և գյուղի բնակիչները:
«Ամեն անգամ որևէ համայնք այցելության ժամանակ, առաջինը տպավորվում եմ մարդկանց լուսավոր ժպիտից: Դա ոգեշնչում է ինձ՝ ցույց տալով, որ քայլ առ քայլ իրականացվող ծրագրերը ճիշտ են ընտրված: Եթե մենք ուզում ենք փոխել մեր հայրենակիցների կյանքը, այն դարձնել ավելի լավը, ապա պետք է սահմանենք կարևոր նպատակներ և առանց տրտնջալու, համառ աշխատանքով լուծենք եղած խնդիրները: Ուզում եմ հավատալ, որ լուսավորված փողոցներն այս գյուղում ոչ միայն արտաքին, այլև ներքին՝ մարդկանց հոգեբանության փոփոխության առիթ կդառնան: Լավատեսությունն անչափ կարևոր է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը միտված է  խնայելու համայնքային  միջոցները: Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է, այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով գյուղի ֆինանսական բեռը:

The whole territory of Amrakits community is illuminated
The “Alternative Energy” Project continues to encompass new communities. Within a year owing to the project implemented by 2 stages, another village in Lori region has been illuminated. The partnership of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS yields fruitful results.
In the autumn of 2016, a system with 54 outdoor illumination LED lights was installed in Amrakits village of Gyulagarak community of Lori Region. In the first stage of the project 2 main streets of the community were illuminated. In autumn of the current year 56 more LED lights were installed illuminating another 2 km long territory. As a result of the second stage of the project the whole territory of Amrakits is illuminated.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the FPWC founder Ruben Khachatryan, the administrative head of Amrakits village Artur Nerkararyan and village residents took part in the launch ceremony of the energy efficient system.
“Every time I visit a community, I’m impressed by people’s shining smiles. It inspires me showing that projects, which are implemented step-by-step are properly selected. If we want to change the lives of our compatriots aiming to make it better, then we have to set key goals and solve the problems through our hard work without murmuring. I want to believe that the lightened streets in this village will not only change the outdoor appearance of village but will also become an inner incentive for the people. Positivity is very important,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The introduction of outdoor illumination energy efficient system aims to save the financial resources of the community. Use of environment friendly and energy efficient LED lights is economically beneficial. The system will reduce energy consumption for 80%, curtailing financial expenses of the community.