Ucom-ի բաժանորդների շնորհիվ Կարախանյանների ընտանիքը տոնեց բնակարանամուտը
Ucom Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ` Ucom-ի բաժանորդների կողմից հանգանակած գումարով հնարավոր դարձավ տուն գնել Սիսիանի տարածաշրջանի համայնքներից մեկում բնակվող Կարախանյանների ընտանիքի համար:
27 տարի անց Կարախանյանների ընտանիքը վերջապես ունեցավ իր տունը, որը գնվել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի և Ucom ընկերության արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ և կահավորվել է Վորլդ Վիժնի աջակցությամբ:
Արդեն 1 տարի է, ինչ ընտանիքն ընդգրկված է Վորլդ Վիժնի «Աղքատության նվազեցման և փուլային զարգացման» ծրագրում, որի շրջանակում տարվում է ինտենսիվ սոցիալական աշխատանք:
Ծայրահեղ աղքատ պայմաններում հայտնված Կարախանյանների ընտանիքը բնակվում էր գյուղի չորրորդ կարգի վթարային վիճակում գտնվող ակումբի շենքում: Ընտանիքի հայրը շուրջ 7 տարի է, ինչ մենակ է խնամում իր 6 երեխաներին: Ընտանիքում կնոջ ձեռքի բացակայությունը նպաստել է աղքատության խորացմանը: Առկա են մի շարք խնդիրներ՝ սոցիալ-տնտեսական անբարենպաստ պայմաններ, տարրական կենցաղավարման հմտությունների բացակայություն, կացարանի և երեխաների սանիտարահիգիենիկ ծանր վիճակ։ Աղջիկներից մեկը տանը չի գիշերում, մնում է հարևանի տանը, և մյուս երեխաներն օրվա մեծ մասն անցկացնում են հարևանների ու այլ ծանոթների տանը:
«Նոր եմ եկել բանակից ու հենց մեր նոր տուն գնանք, մի «մեշոկ» ալյուր եմ առնելու ու լավաշ թխեմ, որ մեր նոր տան մեջ էրեխեքը էլ երբեք սոված չմնան», - վճռել է Արթուրը՝ ընտանիքի մեծ տղան:
«Այսօր Ucom-ի բաժանորդները չափազանց բարի գործ իրականացրեցին իրենց կողմից ուղարկված SMS-հանգանակությունների շնորհիվ: Հազարավոր սրտացավ բաժանորդների ջանքերով Կարախանյաններն իրենց Ամանորը կդիմավորեն տաք, ջերմ, լուսավոր ու բարի ընտանեկան միջավայրում, որի մասին մի ամբողջ կյանք է, ինչ երազում են», - ասել է Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Ծայրահեղ աղքատության մեջ ապրող ընտանիքների հետ աշխատանքում ամենակարևոր շեշտադրումն այն է, որ նյութական աջակցությանը զուգահեռ պետք է զարգացնել նաև ինքնուրույն կյանք վարելու հմտությունները, որպեսզի ընտանիքը  կարողանա արժանապատվորեն ապրել` առանց արտաքին միջամտության: Վորլդ Վիժնը կշարունակի աշխատել Կարախանյանների հետ, որպեսզի մի որոշ ժամանակ անց համատեղ ջանքերով հասնենք ցանկալի արդյունքին»,- ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի Ծրագրերի տնօրեն Ժիրայր Էդիլյանը։

• 25-12-2017 14:17:34   |   |  Пресс-релизы
Благодаря благотворительному проекту «Давайте содержать детей в семьях», реализуемого совместными усилиями Фонда Ucom и World Vision Армения, на средства, пожертвованные абонентами Ucom, в одной из общин Сисианского региона стало возможным приобрести дом для семьи Караханянов.
Спустя 27 лет семья Караханянов наконец обрела свой дом, который был куплен в результате успешного сотрудничества между компаниями Ворлд Вижн Армения и Ucom, а также был меблирован при поддержке компании Ворлд Вижн.
Уже ровно год, как семья включена в программу Ворлд Вижн по “Сокращению масштабов нищеты и поэтапного развития”, в рамках которой ведется интенсивная социальная работа.
Оказавшаяся на грани крайней нищеты семья Караханянов проживала в здании клуба, имеющего четвертую степень аварийности. Уже 7 лет, как отец семьи в одиночку заботится о своих 6 детях. Отсутствие женской руки в доме привело к усугублению черты бедности. Существует ряд проблем: неблагоприятные социально-экономические условия, отсутствие элементарных навыков ведения хозяйства, плохие санитарно-гигиенические условия самого места жительства и детей. Одна из девочек ночует не дома, а у соседей, остальные дети большую часть дня проводят в домах у соседей и знакомых.
“Я только вернулся из армии, и как только мы переедем в новый дом, куплю мешок муки, испеку лаваш, чтобы дети в нашем доме больше никогда не голодали”, - решил Артур, старший ребенок в семье.
“Сегодня абоненты Ucom сделали невероятно доброе дело благодаря пожертвованиям, собранным посредством отправленных ими SMS-сообщений. Усилия тысяч сердобольных абонентов привели к тому, что Караханяны отпразднуют свой Новый год в теплой, уютной, светлой и доброй семейной атмосфере, о которой мечтают почти целую жизнь”, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
“Важнейшим акцентом в работе с семьями, оказавшимися в условиях крайней нищеты, является то, что наряду с материальной поддержкой необходимо также развивать навыки ведения самостоятельной жизни, чтобы семья могла достойно жить, без вмешательства извне. Ворлд Вижн продолжит работу с Караханянами, чтобы через некоторое время совместными усилиями добиться желаемого результата”, - отметил директор программ Ворлд Вижн Армения Жирайр Эдилян.