Աֆրինում Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից իրականացվող ռազմական գործողության վերաբերյալ
Որոնք էլ լինեն թուրքական կողմի բերած փաստարկերն ու արդարացումները՝ նախկինում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հյուսիսային սահմաններին «Եփրատի վահան», իսկ ներկայումս՝ «Ձիթենու ճյուղ» հորջորջմամբ Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի ռազմական գործողությունների ինքնակոչ նպատակների վերաբերյալ, իբր թե՝ «ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի», կամ էլ իբր՝ «անվտանգության գոտու ստեղծման» նույնքան կեղծ արդարացմամբ, միեւնույնն է, մի բան հստակ է. իրականացվել է բացահայտ կամային-քաղաքական որոշում՝ ներխուժում սուվերեն երկրի տարածք: Հետեւությունը միակն է. Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերն այդ տարածքներում իրավունք չունեին եւ այժմ էլ չունեն գտնվելու…:
Եւ ահա, թե ինչու՛…
-Սան-Ստեֆանոյի (03.03.1878 թ.) եւ Բեռլինի պայմանագրերի (13.06.1878 թ.), ինչպես նաեւ Մայիսյան բարենորոգումների ծրագրի (1895 թ.) պահանջների համաձայն` Օսմանյան Թուրքիան պարտավորվում էր բարենորոգումներ իրականացնել Արեւմտյան Հայաստանում եւ Կիլիկիայում: Փոխարենը, թուրքական երեք իրար հաջորդող կառավարություններ` օսմանական, երիտթուրքական, քեմալական (1894-1923 թթ. ընթացքում) իրականացրեցին ցեղասպանություն եւ բռնագաղթ Արեւմտյան Հայաստանում եւ Կիլիկիայում:
-Դաշնակիցների եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված Մուդրոսի զինադադարի (1918 թ. հոկտեմբերի 30) 16-րդ հոդվածի համաձայն՝ Թուրքիան պարտավորվում էր իրականացնել. «Հեջասի, Ասիրի եւ Եմենի, Սիրիայի եւ Միջագետքի բոլոր կայազորների հանձնումը դաշնակցային հրամանատարությանը..., Թուրքական զորքերի դուրս բերումը Կիլիկիայից»:
-Ռուսաստանի Կառավարությունը ընդունեց Դեկրետ «Թուրքահայաստանի մասին» («Արեւմտյան Հայաստանի մասին»), (11 հունվարի 1918 թ.),
-Կիլիկիայի հայերը 1920 թ. օգոստոսի 4-ին հռչակագիր ընդունեցին Կիլիկիայի անկախության մասին:
-ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճռի համաձայն՝ թուրքական զինված ուժերը պարտավոր էին 1920 թ. նոյեմբերի 22-ից հետո դուրս գալ Արեւմտյան Հայաստանի չորս վիլայեթներից:
-Իրավար վճռով որոշված տարածքների հարցը Սեւրի խաղաղության դաշնագրի 89-րդ հոդվածում ձեւակերպված է այսպես. «Թուրքիան եւ Հայաստանը, ինչպես եւ Բարձր պայմանավորվող կողմերը, համաձայնվում են Էրզրումի, Տրապիզոնի, Վանի եւ Բիթլիսի վիլայեթներում Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանատումը թողնել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների որոշմանը եւ ընդունել ինչպես նրա որոշումը, նույնպես եւ այն բոլոր միջոցառումները, որոնք նա կարող է առաջարկել Հայաստանին դեպի ծով ելք տալու եւ հիշյալ սահմանագծին հարող օսմանյան բոլոր տերիտորիաների ապառազմականացման վերաբերյալ»:
-«Արեւմտյան Հայաստանի հայերի եւ Արեւմտյան Հայաստանի մշտական, զինված, դրական չեզոքության մասին» 2011 թ. մարտի 29-ին ընդունված որոշման համաձայն՝ ինչը նշանակում է, որ թուրքական զինված ուժերը իրավունք չունեն գտնվել նվազագույնը Վիլսոնյան Իրավարար վճռով Հայաստանին հատկացված այդ տարածքներում:
Հետեւաբար ժամանակն է ողջ աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել Թուրքիայի Հանրապետության լիովին հակաիրավական եւ անօրինական այն բոլոր քայլերին, ըստ որոնց՝ Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերը
ա) շուրջ 98 տարի բռնազավթված են պահում Արեւմտյան Հայաստանը եւ Կիլիկիան,
բ) այդ նույն բռնազավթված տարածքներից նոր եւ առավել վտանգավոր ագրեսիայի սպառնալիք են ստեղծում տարածաշրջանի ժողովուրդների ու պետությունների համար:
Մերձավոր Արեւելքի ժողովուրդների ու պետությունների ապագան սերտորեն կապված է միջազգային ընկերակցության ռազմաքաղաքական որոշումների ու քայլերի հետ: Վերջին 30 տարիների ընթացքում, ուժային տարբեր կենտրոնների աջակցությամբ, վարելով «նեո-օսմանական» քաղաքականություն եւ հետապնդելով բացառապես սեփական շահեր՝ Թուրքիայի Հանրապետությունը ինքն իրեն հաճույքով ներքաշում էր միջինարեւելյան ռազմաքաղաքական ագրեսիվ ու վտանգավոր հետեւանքներով գործընթացների մեջ: Ըստ այդմ, մինչեւ վերջերս նմանատիպ ծրագրերում բավարարվում էր իսլամական ծայրահեղական խմբավորումներին եւ ահաբեկիչներին աջակցելու ու զինելու, ուղղորդելու, հովանավորելու եւ պատսպարելու… հայտնի չէ, թե էլ ինչ գործողություններով: Սակայն թվացյալ անապացույց այդ ծրագրերին հակառակ այժմ իրադրությունը էապես փոխվել է, ինչի վկայությունն են Սիրիայի Հանրապետության հյուսիսային տարածքներում վերը նշված հակաիրավական զույգ ռազմական գործողությունները Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից:
Պարզորոշ տեսանելի է թուրքական իշխանությունների շահագրգռությունը՝ մասնակցելու տարածաշրջանի պետությունների մասնատման ու թուլացման գործընթացներին: Իսկ դա իր հերթին նշանակում է, որ ամբողջովին հակաիրավական եւ անօրինական այս գործընթացն այսօր շարունակվում է նոր թափով ու սպառնալիքների եւ մարտահրավերների նոր փաթեթով ու տարածքների ներգրավմամբ: Սակայն վերջին գործողությունները իրականում աշխատում են որպես բումերանգ, եւ առաջացող խնդիրներն այս պարագայում արդեն կարող են վերաբերել ոչ թե Սիրիային, Իրաքին կամ Լիբանանին, այլ հենց Թուրքիայի Հանրապետությանը:
Ու քանի դեռ միջազգային հարաբերությունները շարունակում են կառուցվել կամային-քաղաքական եւ ոչ թե իրավական–քաղաքական հիմքերի վրա՝ Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանը մնալու է որպես մարդասիրական ճգնաժամերի, ագրեսիաների, բռնագաղթի, բնաջնջումների եւ այլեւայլ հանցագործությունների թիրախ ու թատերաբեմ:
Փաստ է, որ պատմական զարգացման բնականոն ընթացքը ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել. անշուշտ փոփոխություններ լինելու են, սակայն դա չի նշանակում, թե այդ ամենը պետք է կատարվի «հրի ու ջրի միջով» ժողովուրդներին անցկացնելու եղանակով:
Լուծումը մեկն է ու միակը:
Վաղուց հասունացել է պահը՝ սկսելու բացառապես իրավական եւ քաղաքական գործընթաց, որի նպատակը թուրքական զավթիչ ուժերի դուրս բերումն է Հայաստանին միջազգային իրավունքով պատկանող բռնագրավված տարածքներից, մասնավորապես՝ Արեւմտյան Հայաստանից եւ Կիլիկիայից: Եվ սա պետք լինի նախաքայլ՝ հարգելու ու իրականացնելու տարածաշրջանի ժողովուրդներին՝ այդ թվում՝ հայերին ու քրդերին 1918-1920 թթ.-ին տրված իրավունքները: Միմիայն այսպես է հնարավոր հաստատել կայուն եւ երկարատեւ խաղաղություն ու խրախուսել համագործակցություն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների ու պետությունների միջեւ:

О военной операции проводимой в Африне (Сирия) вооруженными силами Турции
Независимо от приводимых турецкой стороной доводов и оправданий по проведению вооруженными силами Турции на севере суверенной Сирийской Арабской Республики, ранее военной операции «Щит Евфрата», а ныне - операции «Оливковая ветвь», преподносимых турецкой стороной, как «борьба против террористических организаций и группировок», либо под столь же лживым предлогом «создания пояса безопасности», очевидно одно: принято и реализовано волевое политическое решение - вторжение на территорию суверенного государства. Отсюда следует только один вывод: войска Турции не имели и не имеют права там находиться и должны быть незамедлительно выведены с территории Сирии.
И вот почему:
- Согласно требованиям Сан-Стефанского прелиминарного мирного договора от 03.03.1878 г. и Берлинского трактата от 13.06.1878г, а также программе майских реформ (1895г.) Османская Турция брала на себя обязательство провести реформы в Западной Армении и в Киликии. Но вопреки принятым обязательствам, три чередующие друг друга турецкие правительства - османское, младотурецкое и кемалистское в 1894-1923 годах осуществили Геноцид армянского народа и его депортацию из Западной Армении и Киликии.
- Согласно 16-й статье Мудросского перемирия, заключенного между странами Антанты и Турцией 30 октября 1918года, последняя брала на себя обязательство «сдачу всех турецких гарнизонов, оставшихся в Хиджазе, Ассирии, Йемене, Сирии и Месопотамии союзному командованию, … вывод турецких войск из Киликии».
- Правительство (СНК) России приняло Декрет «О Турецкой Армении» («О Западной Армении»), 11 января 1918 г.
- 4 августа 1920 г. армяне Киликии приняли Декларацию о независимости Киликии.
- Согласно Арбитражному решению 28-го Президента США Вудро Вильсона, вооруженные силы Турции после 22 ноября 1920 г. должны были быть выведены из территории четырех армянских вилайетов.
- Вопрос территорий, определенных Арбитражным решением, в 89-й статье Севрского мирного договора определялся следующим образом: «Турция и Армения, а также другие Высокие Договаривающиеся Стороны, соглашаются представить на третейское решение Президента Соединенных Штатов Америки, определение границы между Турцией и Арменией в вилайетах Эрзерума, Трапезунда, Вана и Битлиса и принять его решение, а также всякие меры, которые он может предписать относительно выхода Армении к морю и относительно демилитаризации всякой турецкой территории, прилегающей к названной границе».
- Согласно принятому 29 марта 2011 г. Постановлению «О постоянном, вооруженном и положительном нейтралитете армян Западной Армении и самой Западной Армении», подразумевающее, что турецкие войска не имеют права находиться как минимум на территории, отведенной Армении Арбитражным решением Вудро Вильсона.
Следовательно, наступило время привлечь внимание всего цивилизованного мира на совершенно незаконные и противоправные действия Турции, вследствие чего:
вооруженными силами Тирции:
а) уже 98 лет оккупированы территории Западной Армении и Киликии,
б) с этих же оккупированных территорий они создают новые и несравнимо более опасные угрозы агрессии против народов и государств региона.
Будущее народов и государств Ближнего Востока тесно связано от военно-политических решений и действий международного сообщества. За последние 30 лет, при содействии различных центров силы, проводя политику неоосманизма, и преследуя исключительно собственные корыстные интересы, Турция с удовольствием втягивала себя в чреватые агрессивными и опасными последствиями ближневосточные военно-политические процессы. Соответственно, вплоть до последнего времени, при реализации аналогичных программ она ограничивалась содействием и вооружением исламских радикальных группировок и террористов, направлением их действий, покровительством, предоставлением убежищ и баз, и не известно какой еще деятельностью. Однако, вопреки этим, кажущимся недоказанными программам, ситуация сейчас коренным образом изменилась - свидетельством чего являются незаконные военные действия вооруженных сил Турции на севере Сирийской Арабской Республики.
Налицо очевидная заинтересованность турецких властей в участии в действиях по фрагментации и ослаблению ближневосточных государств. А это, в свою очередь, означает, что эти абсолютно незаконные и противоправные действия сегодня продолжаются с новой силой, что чревато новыми угрозами и вызовами, возникновением новых конфликтов и вовлечением в них новых регионов и участников. Однако последние действия в реальности действуют как бумеранг и возникающие проблемы и вызовы в этом случае могут относиться уже не к Сирии, Ираку или Ливану, а к самой Турции.
До тех пор, пока международные отношения продолжают строиться на волевых политических решениях, а не на политико-правовой основе, ближневосточный регион останется очагом напряженности, перманентных политических и гуманитарных кризисов, агрессий, депортаций, этнических чисток и другие преступлений.
Неоспоримо, что естественное поступательное движение истории остановить или повернуть невозможно: конечно изменения возможны и будут, но это не означает, что они должны совершаться «огнем и мечом», насилием над народами.
Решение одно и единственное!
Давно назрело время начать исключительно правовой и политический процесс, целью которого будет вывод турецких захватчиков с оккупированных территорий, принадлежащей Армении по международному праву, в частности, из Западной Армении и Киликии. И этот процесс должен стать первым шагом для уважения и реализации предоставленных прав народов региона, в том числе, армян и курдов, гарантированных решениями 1918-1920гг. Только так возможно достижение стабильного и долговременного мира в регионе и поощрить сотрудничество между всеми его народами и странами.