Էդուարդ Թոփչյան. «Պենդերեցկու սիմֆոնիկ մտածողությունը, ստեղծագործության հնչողությունը շատ յուրահատուկ են»
• 14-02-2018 13:32:27   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Փետրվարի 13-ին Քշիշտոֆ Պենդերեցկու Ջութակի թիվ 2 «Մետամորֆոզներ» կոնցերտի (մենակատար՝ Մարթա Կովալչեկ) և Հինգերորդ «Կորեական» սիմֆոնիայի ներկայացմամբ մեկնարկեց Պենդերեցկու 85-ամյակին նվիրված փառատոնը։ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի բեմում էր Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ։
Դիրիժոր Թոփչյանը նշեց, որ Պենդերեցկին 60-ական թվականներին էքսպերիմենտալ, սուպերնոր երաժշտություն էր գրում, սակայն հետագայում վերադարձավ ակադեմիական երաժշտություն։ «Այդ երաժշտությունն անգնահատելի է։ Պենդերեցկու նմանին ես չգիտեմ։ Այսօր շատ դժվար է երաժշտություն գրելը, նույնիսկ չեմ հավատում, որ Մոցարտի պես մեկը ծնվի ու շատ լավ երաժշտություն գրի, քանի որ բոլոր նոտաների հետ կարծես թե ամեն բան արված է։ Բայց կա Պենդերեցկին՝ հավասար աշխարհի ամենամեծերին, որը, իսկական երաժշտության վրա խաչ չքաշելով, հրաշալի արվեստ է ստեղծում: Նրա նման երկրորդին ես չեմ ճանաչում։ Նրա սիմֆոնիկ մտածողությունը, ստեղծագործության հնչողությունը շատ յուրահատուկ են»,- ասաց Էդուարդ Թոփչյանը։
Լեհ ջութակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Մարթա Կովալչեկը Հայաստանում ելույթ էր ունենում առաջին անգամ։ Ներկայացնելով իր տպավորությունները՝ ջութակահարուհին նշեց, որ երևանյան համերգը միշտ մնալու է իր հիշողության մեջ՝ հրաշալի նվագախմբի և ջերմ հանդիսատեսի շնորհիվ։ Նա հույս հայտնեց, որ իր համագործակցությունը ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ կշարունակվի։ Մարթա Կովալչեկը, անդրադառնալով Պենդերեցկու ստեղծագործություններին, նշեց, որ դրանք բարդ, բայց միևնույն ժամանակ շատ գեղեցիկ են, և իր համար մեծ պատիվ է կատարել Պենդերեցկու ստեղծագործությունները։
Պենդերեցկու 85-ամյակին նվիրված փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը։
Առաջիկա օրերին` մինչև փետրվարի 17-ը, փառատոնի շրջանակներում սպասվում են ևս երեք համերգներ, որոնց ընթացքում կներկայացվեն Պենդերեցկու կամերային և սիմֆոնիկ գործերը։  Փետրվարի 15-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա Քշիշտոֆ Պենդերեցկու երգչախմբային երաժշտության երեկո, փետրվարի 16-ին՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում տեղի կունենա կամերային երաժշտության երեկո, իսկ փետրվարի 17-ին Պենդերեցկուն նվիրված փառատոնի փակման համերգն է. «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երգչախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը կներկայացնեն Պենդերեցկու «Երուսաղեմի յոթ դարպասները»  թիվ 7 սիմֆոնիան։

• 14-02-2018 13:32:27   | Armenia  |  Culture
On February 13 a festival dedicated to Krzysztof Penderecki’s 85th anniversary was launched at Aram Khachaturian Concert Hall.
The Armenian National Philharmonic Orchestra, headed by its Artistic Director and Principal Conductor Eduard Topchjan, presented Violin Concerto No.2 “Metamorphosen” for Violin and Orchestra (soloist: Marta Kowalczyk) and Symphony No.5 by Penderecki.
Conductor Eduard Topchjan noted that Penderecki was writing experimental, super new music in the 1960s, but later he returned to writing academic music.
"This music is so valuable! I do not know anyone similar to Penderecki. Today, it's hard to write music, and I do not even believe that someone as talented as Mozart will be born and will write good music, as everything seems to have been done with all the notes. But here we see Penderecki, the world's greatest composer. By not taking a cross on real music, he creates a wonderful art. I do not know anyone else like him. His symphonic perception and the sound of his compositions are very special",- Eduard Topchjan noted.
Polish violinist, laureate of international competitions Marta Kowalczyk performed for the first time in Armenia. The violinist noted that the concert in Yerevan will always remain in her memory thanks to the wonderful orchestra and a warm audience. She hoped that the cooperation with the Philharmonic Orchestra will continue. Marta Kowalczyk noted that Penderecki’s compositions are complicated but at the same time very beautiful, and it’s a great honor for her to perform his compositions.
The festival, dedicated to Penderecki’s 85th anniversary, is held under the patronage of the the First Lady of the RA Rita Sargsyan. The musical feast is organized by the Armenian State Symphony Orchestra, Armenian National Philharmonic Orchestra, Yerevan Perspectives International Music Festival, with the support of the RA Ministry of Culture.
Three more concerts will be held within the festival till February 17, chamber and symphony compositions by Penderecki will be presented.
On February 15 Komitas Chamber Music House will host a concert of choral compositions by Krzysztof Penderecki. On February 16 Komitas Museum-Institute Concert Hall will host a concert of chamber music. The closing concert of the festival will be held on February 17.
The Armenian State Symphony Orchestra, Choir of the A. Spendiarian Opera and Ballet National Academic Theater, the Armenian State Chamber Choir and Yerevan State Chamber Choir will present Symphony No.7 “Seven Gates of Jerusalem” by Penderecki at Aram Khachaturian Concert Hall.