Մարտի 8-ի կապակցությամբ Թուրքմենստանի նախագահի անունից կանայք 11,5 դոլար կստանան
Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի անունից 40 մանաթի (11,5 դոլար) չափով գումարային նվերներ կհանձնվեն այդ երկրի կանանց:
Interfax-ի փոխանցմամբ՝  համապատասխան հրամանգիրը ստորագրել է անձամբ երկրի ղեկավարը:
Ըստ հրամանագրի՝ 40 մանաթ կստանան բոլոր այն կանայք, ովքեր աշխատում են արտադրամասերում, կազմակերպություններում և հաստատություններում, ինչպես նաև նրանք, ովքեր թոշակներ և նպաստներ են ստանում, սովորում են ասպիրանտուրայում, դոկտորանտուրայում, օրդինատուրայում, ուսանողներ են, դպրոցականներ և մանկապարտեզների դաստիարակներ:
Նշենք, որ Թուրքմենստանում երկրի ղեկավարի անունից գումարային նվերներ հանձնվում են արդեն 5-րդ տարին անընդմեջ:
Ըստ այդ երկրի պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2016 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Թուրքմենստանի բնաչկության 50,2 տոկոսը կանայք են կազմել, իսկ նույն թվականի ավարտին կանանց թիվը կազմել է ավելի քան 5 մլն 477 մարդ:

По случаю Международного женского дня женщинам Туркмении торжественно вручат от имени президента страны Гурбангулы Бердымухамедова денежные подарки в размере 40 манатов (около $11,5). Соответствующее распоряжение, подписанное президентом,
опубликовано в местных СМИ.
Документом предписано вручить денежные подарки женщинам, работающим на предприятиях, в учреждениях и организациях, независимо от формы собственности, а также получающим пенсию и государственные пособия, обучающимся в аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре с отрывом от производства, слушательницам курсов Академии госслужбы со сроком обучения не менее двух лет, студенткам, школьницам и воспитанницам детских дошкольных учреждений.
В Туркменистане денежные подарки от президента традиционно вручаются уже на протяжении ряда лет.
По данным Госкомстата страны, на 1 января 2016 года женщины составляли 50,2% населения Туркменистана. По оценке сайта Countrymeters, на конец 2016 года население Туркменистана составляло более 5 млн 477 тысяч человек.