Գիտնականները սմարթֆոններին «մեղադրել» են մարդկանց հոգեկանը խանգարելու մեջ
Korrespondent-ի փոխանցմամբ, մասնավորապես, հաստատվել է, որ մշտական զանգերը և ծանուցումները ստիպում են սթրեսի հորմոններին գործել: Արդյունքում պաշտպանական «հարվածիր կամ փախիր» արձագանքն է առաջանում:
Փորձագետները հայտարարել են, որ ամերիկացի ուսանողների 89 տոկոսը դժգոհել է վիբրազանգերից, անգամ այն ժամանակ, երբ սմարթֆոնն անջատված է:
Միևնույն ժամանակ 86 տոկոս ամերիկացիներ դժգոհել են, որ մշտապես ստուգում են էլեկտրոնային փոստը և սոցիալական ցանցերի իրենց էջերը:
Հետազոտողներից մեկի՝ էնդոկրինոլոգ Ռոբերտ Լյուստինգի խոսքերով՝ հեռախոսային ծանուցումներն ուղեղը «վարժեցնում են» մշտական սթրեսին և վախին: Արդյունքում գլխուղեղի մերձճակատային մասը, որը պատասխանատու է բարձր կարգի ճանաչողական գործառույթների համար, դադարում է լիարժեք գործել:

Ученые установили, что смартфон может провоцировать проблемы с психикой. Об этом
В частности установлено, что гормоны стресса подталкивают к действию постоянные звонки и оповещения. В результате возникает защитная реакция "бей или беги".
Эксперты заявили, что 89 процентов американских студентов жалуются на "фантомные" виброзвонки, причем даже тогда, когда смартфон отключен. При этом 86 процентов американцев жалуются, что постоянно проверяют почту и соцсети.
По словам одного из исследователей, эндокринолога Роберта Люстига, телефонные уведомления "тренируют" мозг находиться в почти постоянном состоянии стресса и страха. В итоге префронтальная кора головного мозга, которая отвечает за когнитивные функции высшего порядка (саморефлексия, воля, абстрактное мышление и другое) перестает функционировать полноценно.
Это, в свою очередь, вызывает накопление стресса при попытке сделать много вещей одновременно, и приводит к болезненным состояниям.
Ранее сообщалось, что ученые нашли новый способ улучшить память. Данный способ необходимо задействовать во время сна.