Մեծամորի ատոմակայանի 1982թ. «մութ» վթարը
Հայկական ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը շահագործման հանձնվեց 1976 թվականի դեկտեմբերին, երկրորդը (այժմ գործողը)` 1980-ի հունվարին։ Նախագծման ու շինարարական աշխատանքներում բացառիկ դեր է ունեցել ակադեմիկոս Անդրանիկ Պետրոսյանցը։ Նա պնդեց ու հասավ այն բանին, որ ՀԱԷԿ-ում պետք է տեղադրվի միայն ВВЭР-400 տիպի ռեակտոր, Մոսկվայից առաջարկված РБМК (реактор большой мощности канальный) տիպի ռեակտորի փոխարեն։ Բանն այն է, որ Մոսկվային, ամենայն հավանականությամբ, ավելի շատ հետաքրքրում էր ատոմակայանի հզորությունը, քան անվտանգությունը։ Այդ պնդումը ճակատագրական կարևորություն ունեցավ հայաստանցիների համար:
Վթարը
1982 թվականին ՀԱԷԿ-ում հրդեհ բռնկվեց։ Հրդեհից մոտ 10 օր առաջ Երևան էր ժամանել նախկին Խորհրդային Միության ՆԳՆ հրշեջ պահպանության գլխավոր վարչության ատոմակայանների պահպանության բաժնի պետ, գնդապետ Միխայլովը։ Եղել էին ստուգումներ, դասընթացներ, փորձնական պարապմունքներ։ Միխայլովը 20 էջանոց զեկույց էր կազմել հայ հրշեջների աշխատանքի վերաբերյալ, որտեղ դրական անդրադարձները շատ քիչ էին։
Եվ հենց Միխայլովին ճանապարհելու ժամանակ՝ 1982 թվականի հոկտեմբերի 15-ին, ժամը 09:58-ին ՀԱԷԿ-ի պահպանության ռազմականացված հրշեջ մասի կապի կայանում ահազանգ է ստացվում հրդեհի բռնկման մասին, միաժամանակ իրարից անկախ երկու վայրում` 2-րդ բլոկի (1-ին բլոկը գտնվում էր տարեկան պարտադիր պլանային սպասարկման մեջ) մալուխային թունելներում և 400 մետր հեռավորությամբ գտնվող հրդեհաշիջման ինքնաշխատ համակարգի պոմպակայանում։ Հրդեհը բռնկվել էր ատոմակայանի 16-րդ հորանում, որից դուրս եկող մալուխները գնում էին դեպի ռեակտորը: Դեպքի վայր մեկնած ատոմակայանի պահպանության հրշեջ մասի անձնակազմի` հրդեհաշիջման ինքնաշխատ համակարգը գործարկելու և հրդեհի հիմնական օջախը հայտնաբերելու բոլոր ջանքերն անցնում են ապարդյուն։ Ատոմակայանը հոսանքազրկվում է:
Մալուխային թունելախորշում գտնվող բարձր լարման բազմաթիվ մալուխների մեկուսիչների միջոցով հրդեհը, փաստորեն, շատ կարճ ժամանակում գրեթե անարգել տարածվում է, և սարսափելի աղետի վտանգը դառնում է իրական։
Վթարին հաջորդած առաջին ժամերի ընթացքում իրավիճակը գնալով բարդանում էր: Ոչ հրշեջների, ոչ օպերատիվ աշխատակիցների ջանքերը որևէ արդյունք չէին տալիս: Ի հայտ էին գալիս հրդեհի նոր օջախներ, տարբեր հատվածներում լսվում էին մեծ ու փոքր պայթյուններ:
Ժամը 12:45-ին պարզ է դառնում, որ ռեակտորի նկատմամբ հսկողությունը լիովին բացակայում էր: Լարվածությունը ծայրահեղ էր: Հիմա արդեն կառավարման վահանակի մոտ կարելի էր աշխատել միայն հակագազ հագած վիճակում: Կայանը զրկվել էր ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին էներգասնուցումից: Շարքից դուրս էր եկել սառեցման համակարգը, արձանագրվել էր ջրածնի վտանգավոր կուտակում: Պաշտպանական համակարգի խափանումը անհնար էր դարձնում որևէ վերահսկողություն, մինչդեռ միջուկային ռեակցիան ներսում շարունակվում էր: Ռեակտորում ջերմաստիճանը սկսեց բարձրանալ, ինչը կարող էր հանգեցնել պայթյունի:
Միաժամանակ հրդեհի վայր են ժամանում Երևանից և մոտակա շրջաններից հրշեջ ստորաբաժանումներ: Հրդեհաշիջման աշխատանքները տևում են յոթ ժամ։ Իսկ ընդհանուր աշխատանքները, որոնց արդյունքում հրդեհը լիովին ոչնչացվում է, և ռեակտորները գալիս են հանգստի վիճակի, ձգվում են երեք օր։
Աշխատանքներին մասնակցում էին հրշեջ ծառայության 110 աշխատակիցներ: Շատ հատվածներում նրանք ստիպված էին քանդել հարկաբաժնի պատերը` կրակի օջախներին մոտենալու համար: Ընդհանուր վնասը կազմել էր շուրջ 1 միլիոն ռուբլի (այն տարիների գներով): Շարքից դուրս էին եկել մեքենայական բաժնի գեներատորները, տուրբինները, տրանսֆորմատորը, պոմպերը, 20 մետր երկարությամբ կարևորագույն մալուխային գծերը: Եվ նույնիսկ այս բոլոր կենսական կարևորության սարքերի բացակայության պայմաններում մասնագետներին հաջողվեց փրկել ատոմակայանը և կանխել ռեակտորի պայթյունը:
Պրոպագանդան
Ավելի ուշ ռուսական որոշ աղբյուրներ փորձեցին իրավիճակը գլխիվայր ներկայացնել՝ գրելով, թե վթարի պահին բոլոր հայաստանցի աշխատակիցները փախուստի էին դիմել, և միայն Ռուսաստանի Կոլսկի թերակղզուց ինքնաթիռով օգնության շտապած օպերատիվ խմբի մասնագետներին էր հաջողվել տեղում փրկել ռեակտորը: Այս պնդումները իրականությանը չեն համապատասխանում: Ռուսաստանյան հրշեջներն, իհարկե, եկան, բայց հետո, երբ անհրաժեշտություն էր առաջացել հետաքննելու վթարի պատճառները և շահագործելու երկրորդ էներգաբլոկը:
Պատահարի մասին լրատվամիջոցները լռեցին, լայն հանրությունից այն գաղտնի պահվեց: ԽՍՀՄ-ն առաջին անգամ էր կանգնում նման փորձության առաջ։ ԽՍՀՄ իշխանությունները հրաժարվեցին մասնակից հրշեջներին ԽՍՀՄ հերոսի կոչում շնորհել։ Մասնակիցներից Վիլեն Արզումանյանը, ով լաբորատորիաներից մեկի ղեկավարն էր, ճառագայթումից մահացավ մի քանի ամիս անց։ Նույն ճակատագիրն էր սպասվում նաև վտանգավոր հատվածներում գտնվող հրշեջներին։
Միայն Բրեժնևի մահից հետո՝ 1983 թվականին, «Արիության համար» մեդալով  պարգևատրվեցին 14 հրշեջներ, և կառավարական տարբեր պարգևների արժանացան ևս չորսը։
Եվ արդեն Չեռնոբիլի աղետից հետո, երբ իշխանությունները հասկացան, թե ինչով կարող էր ավարտվել Մեծամորի ԱԷԿ-ի աղետը, Կրեմլում որոշեցին հրշեջներից յոթին պարգևատրել ԽՍՀՄ հերոսի կոչումով... Ընդ որում, յոթն էլ արդեն մահացել էին ստացված ճառագայթումից։

«Темная» авария 1982 года на Мецаморской АЭС
Первый энергоблок Армянской АЭС был сдан в эксплуатацию в декабре 1976 года, второй (действующий в настоящее время) – в январе 1980 года. Исключительную роль в проектировании и строительных работах сыграл академик Андраник Петросьянц. Он настоял и добился, чтобы на Армянской АЭС был установлен только реактор типа ВВЭР-400 вместо РБМК (реактор большой мощности канальный), предложенного Москвой. Дело в том, что Москву, скорее всего, больше интересовала мощность атомной станции, чем ее безопасность. И упорство академика стало судьбоносным для жителей Армении.
Авария
В 1982 году на ААЭС вспыхнул пожар. Примерно за 10 дней до пожара в Ереван прибыл начальник отдела охраны атомных станций Главного управления пожарной охраны МВД Советского Союза, полковник Михайлов. Проводились проверки, курсы, практические занятия. Михайлов составил доклад на 20 страницах о работе армянских пожарных, в котором было очень мало положительных отзывов.
И как раз во время проводов Михайлова, 15 октября 1982 года, в 09:58, на станции связи военизированной пожарной части охраны ААЭС получается сигнал о пожаре, вспыхнувшем в двух не зависящих друг от друга местах – в кабельных тоннелях 2-го блока (1-й блок был в обязательном ежегодном плановом обслуживании) и на насосной станции автоматической системы пожаротушения, расположенной на расстоянии 400 метров. Пожар вспыхнул в 16-й шахте атомной станции; кабели, выходившие из нее, тянулись к реактору. Все усилия персонала пожарной части охраны атомной станции, выехавшего на место происшествия, по запуску автоматической системы пожаротушения и выявлению основного очага пожара были безрезультатными. Атомная станция обесточивалась.
Пожар очень быстро и практически беспрепятственно распространялся через многочисленные кабельные изоляторы высокого напряжения, находившиеся внутри кабельного тоннеля, и угроза ужасной катастрофы превращалась в реальность.
В первые часы после аварии ситуация все ухудшалась. Усилия пожарных и оперативных сотрудников были безрезультатными. Появлялись новые очаги пожара, на разных участках слышались малые и большие взрывы.
В 12:45 становится ясно, что контроль над реактором полностью утерян. Напряжение дошло до крайности. У пульта управления можно было работать только в противогазе. Станция лишилась как внешнего, так и внутреннего энергоснабжения. Система охлаждения вышла из строя, было зарегистрировано опасное скопление водорода. Из-за поврежденной системы защиты любой контроль стал невозможным, тогда как ядерная реакция внутри продолжалась. Температура в реакторе стала повышаться, что могло привести к взрыву.
В то же время на место пожара прибывают пожарные подразделения из Еревана и близлежащих районов. Работы по пожаротушению продолжаются семь часов. А общие работы, в результате которых пожар был полностью потушен, а реактор приведен в состояние покоя, растянулись на три дня.
В работах участвовали 110 сотрудников пожарной службы. На многих участках они вынужденно ломали стены, чтобы подобраться к очагам пожара. Общий ущерб составил около 1 миллиона рублей (по ценам тех лет). Вышли из строя генераторы, турбины, трансформатор, помпы механического отдела, важнейшие 20-метровые кабельные линии. И даже в отсутствие всех этих жизненно важных приборов специалистам удалось спасти атомную станцию и предотвратить взрыв реактора.
Пропаганда
Позже некоторые российские источники попытались представить ситуацию в перевернутом виде, написав, что во время пожара все сотрудники-армяне сбежали, и только специалистам оперативной группы, поспешившей на помощь с Кольского полуострова России, удалось на месте спасти реактор. Эти утверждения не соответствуют действительности. Российские пожарные, конечно, приехали, но приехали потом, когда возникла необходимость расследовать причины аварии и запустить второй энергоблок.
Средства массовой информации молчали о происшествии, оно хранилось в тайне от широкой общественности. СССР впервые столкнулся с подобным испытанием. Власти СССР отказались наградить пожарных, участвовавших в тушении пожара, званием Героя СССР. Один из участников, руководитель одной из лабораторий Вилен Арзуманян, через несколько месяцев умер от облучения. Та же участь ждала и пожарных, оказавшихся на опасных участках.
Только после смерти Брежнева, в 1983 году, 14 пожарных были награждены медалью «За мужество», еще четверо были удостоены разных правительственных наград.
И уже после Чернобыльской катастрофы, когда власти, наконец, осознали, чем могла закончиться авария на Мецаморской АЭС, в Кремле решили наградить семерых пожарных званием Героя СССР… Причем все семеро к тому времени умерли от полученного облучения.