Չինաստանը շարունակելու է հավատարիմ մնալ շուկայական տնտեսության բաց հավատարիմ է լինելու եւ խաղաղ զարգացման սկզբունքներին․ ՉԺՀ Նախագահ Սի Ծինփին
• 13-04-2018 16:31:09   | Չինաստան  |  Տնտեսություն
Ապրիլի 10-ին Բոաո քաղաքում (Հայնան կղզի, ՉԺՀ) իր աշխատանքները սկսեց ամենամյա Բոաոսյան Ասիական համաժողովը («Ասիական Դավոսը»), որի կարգախոսն է՝ «Բաց եւ նորարարական Ասիա աշխարհի առավել մեծ բարգավաճման համար»։ Համաժողովին, որի մասնակիցների թվում էին ամբողջ աշխարհի քաղաքական, գործարար եւ գիտական շրջանակների ավելի քան 2 հազար ներկայացուցիչներ, ելույթ ունեցավ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Նախագահ  Սի Ծինփինը։
«Չինաստանը անշեղորեն հետեւելու է շուկայական տնտեսության բաց լինելու եւ խաղաղ զարգացման սկզբունքներին, ձեռնարկելով այս տարի արտասահմանյան երկրների համար իր բացության հետագա ընդլայնմանն ուղղված միջոցներ»,- համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՉԺՀ Նախագհը։
Նրա խոսքերով, երկրներին անհրաժեշտ է ստեղծել գործընկերություններ, այլ ոչ թե ալյանսներ (միավորումներ), հրաժարվել մեկուսացումից եւ «սառը պատերազմի» մենթալիտետից, ամրապնդել միջազգային կարգերը՝ համաձայն  ՄԱԿ Կանոնադրության։ «Մենք պետք է միմյանց վերաբերենք հարգանքով եւ որպես հավասարը հավասարի, հետամուտ լինենք խաղաղ սկզբունքներին, հարգենք այլ երկրների ընտրած սոցիալական համակարգերը եւ զարգացման ուղները»,- նշեց ՉԺՀ նախագահը։
Նա կոչ արեց զարգացնել առեւտուրը, նորարարությունը, գործարարության նոր ձեւերը եւ մոդելները, ուժեղացնել երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությունը մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության, առողջապահության,  աղքատության վերացման եւ այլ ոլորտներում։
ՀԺԿ առաջնորդը հայտարարեց նաեւ, որ Չինաստանը կձեռնարկի միջոցներ առեւտրի, ներդրումային եւ այլ ոլորտներում արտաքին աշխարհի համար իր բացության հանգամանքը ընդլայնելու եւ տնտեսական գլոբալիզացիայի գործընթացներին աջակցելու համար։ «Չինաստանը միշտ մնալու է բաց երկիր եւ ընդլայնելու է այդ իր բացությունը»,- ասաց Սի Ծինփինը։
Նա ընդգծեց նաեւ «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնության կարեւորությունը  գլոբալիզացիայի գործընթացների զարգացման տեսակետից։ «Գուցե դա չինական գաղափար է, սակայն այն օգուտ է բերում ամբողջ աշխարհին․․․ Մենք կարող ենք «Մեկ գոտի, մեկ ուղի»-ն դարձնել էլ ավելի լայն հարթակ տնտեսական գլոբալիզացիայի թրենդի պահպանման եւ բոլոր ազգերի համար շահ ստեղծելու համար,- հայտարարեց ՉԺՀ Նախագահը։
Համաժողովի մասնակիցները քննարկեցին ասիական երկրների մրցակցության, ինտեգրացիայի եւ տնտեսական զարգացման հետ կապված հարցեր։
Համաժողովի շրջանակներում Սանյա քաղաքում  (Հայնան կղզի, ՉԺՀ)  անցկացվեց նաեւ Ասիական երկրների ԶԼՄ-ների ղեկավարների գագաթնաժողով՝ «Փոխկապակցվածություն եւ նորարարական զարգացում» թեմայով, որտեղ  Հայաստանը ներկայացնում էր Նոյյան Տապան Մեդիա Հոլդինգի տնօրեն, Հայ պատգամավորների միջազգային ընկերակցության լրատվութայն բաժնի ղեկավար Տիգրան Հարությունյանը։ Գագաթնաժողովի կազմակերպիչներն էին  Բոաոսյան ասիական համաժողովի քարտուղարությունը, Չինաստանի հեռուստառադիոհեռարձակման միավորումը, Չինաստանի հանրային դիվանագիտության Ընկերակցությունը։ Գագաթնաժողովին մասնակցում էին ԶԼՄ-ների ավելի քան 140 ներկայացուցիչ աշխարհի ավելի քան 40 երկրներից։
«Հրաշալի աշխարհ կառուցելու համար, այդ թվում նաեւ Ասիայում, անհրաժեշտ են բոլոր ազգերի համատեղ ջանքերը։ Այս գործում առավել մեծ պատասխանատվություն պետք է ստանձնեն նաեւ ԶԼՄ-ները»,- մեդիա-գագաթնաժողովի բացմանը հայտարարեց ՉԿԿ Կենտկոմի պրոպագանդայի բաժնի ղեկավար Խուան Կունմինը։ Նա կոչ արեց ԶԼՄ-ներին ստեղծել բարենպաստ մթնոլորտ  Ասիայի երկրների կայուն զարգացման համար, խրախուսել նորարարությունը, համագործակցությունը եւ կենտրոնանալ ասիական երկրների զարգացման ընդհանուր շահերի վրա։
Գագաթնաժողովին անցկացվեց նաեւ 4 աշխատանքային նիստ հետեւյալ թեմաներով․
«Մեդիահաղորդակցություն եւ համագործակցություն ի աջակցություն Ասիայի միասնական ապագայի»
««Մեկ գոտի, մեկ ուղի»-ի կառուցում եւ նոր հնարավորություններ» համաշխարհային կոմունիկացիաների համար»
«Ռեֆորմների եւ բացության քաղաքականության 40 տարին»․ Չինաստանի զարգացումը եւ գլոբալ հնարավորությունները»
«Ասիական մշակույթների խճանկար․ փոխանակումներ եւ փոխճանաչում
«Նոյյան Տապան» Մեդիա Միավորման տնօրեն Տիգրան Հարությունյանը «Ռեֆորմների եւ բացության քաղաքականության 40 տարին»․ Չինաստանի զարգացումը եւ գլոբալ հնարավորությունները» նիստին ունեցած իր ելույթում ընդգծեց չինական մոդելի կարեւորությունը «աշխարհի զարգացման համընդհանուր անորոշության» պայմաններում, ինչպես նաեւ բուն Հայաստանի հետագա զարգացման համար։
Գագաթնաժողովի ընթացքում տեղի ունեցավ Տիգրան Հարությունյանի հանդիպումը Չինաստանի ժողովրդական դիվանագիտության ընկերակցության փոխնախագահ պ․-ն Գոնգ Ջիազխոնգի հետ, համագործակցության պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց Հայ պատգամավորների միջազգային ընկերակցության եւ Չինաստանի ժողովրդական դիվանագիտության ընկերակցության միջեւ։

«Китай будет неизменно придерживаться принципов открытости рыночной экономики и мирного развития»: Председатель КНР Си Цзиньпин
• 12-04-2018 08:07:34   | Китай  |  Экономика
10 апреля в городе Боао (остров Хайнань, КНР) начал свою работу Ежегодный Боаоский азиатский форум (БАФ-2018) на тему «Открытая и инновационная Азия для мира большего процветания». На форуме, в котором принимали участие свыше 2 тысяч представителей политических, деловых и научных кругов со всего мира, выступил Председатель КНР Си Цзиньпин.
«Китай будет неизменно придерживаться принципов открытости рыночной экономики и мирного развития, приняв в этом году меры по дальнейшему расширению своей открытости для зарубежных стран»,- заявил на форуме Председатель КНР Си Цзиньпин.
По его словам, странам необходимо создавать партнерства, а не альянсы, отказаться от изоляции и менталитета «холодной войны», укреплять международный порядок в соответствии с Уставом ООН. «Мы должны относиться друг к другу с уважением и как к равным, придерживаться мирных принципов, уважать социальные системы и пути развития, выбранные другими странами», - отметил Председатель КНР.
Лидер КНР призвал  продвигать торговлю, инновации, новые формы и модели бизнеса, усиливать двустороннее и многостороннее сотрудничество в сферах культуры, образования, туризма, здравоохранения, устранения бедности и др.
Он заявил также, что Китай предпримет меры по либерализации торговой, инвестиционной и других сфер для расширения своей открытости внешнему миру и поддержке процессов экономической глобализации. «Китай всегда будет оставаться открытым и расширять свою открытость - это стратегический выбор Китая», - подчеркнул Председатель КНР.
Он также отметил важность инициативы «Один пояс, один путь» в развитии процессов глобализации. «Может быть, это и китайская идея, но она несет выгоду всему миру... Мы можем сделать «Один пояс, один путь» еще более широкой платформой в сохранении тренда экономической глобализации и принесении выгоды всем народам», - заявил Си Цзиньпин. Участники форума обсудили вопросы повышения конкурентоспособности, интеграции и экономического развития азиатских стран.
B рамках (БАФ) в городе Саньян (остров Хайнань, КНР) прошел также Саммит Медиа лидеров стран Азии - «Новая эпоха сотрудничества СМИ в Азии - взаимосвязанность и инновационное развитие», в котором принял участие также директор армянского Медиа Холдинга «Ноян Тапан», руководитель департамента информацииМеждународной Ассоциации Армянских Парламентариев (МААП) Тигран Арутюнян. Саммит организовали секретариат Боаоского азиатского форума, Китайская телерадиовещательная корпорация Ежегодного Боаоского азиатского форума, Ассоциация публичной дипломатии Китая. В Саммите приняли участие свыше 140 представителей СМИ из более 40 стран.
«Чтобы построить прекрасный мир, в том числе в Азии, необходимы совместные усилия народов всех стран. Большую ответственность в этом деле должны взять на себя и СМИ», - заявил на церемонии открытия медиасаммита начальник отдела пропаганды ЦК КПК Хуан Кунмин. Он призвал СМИ создать благоприятную атмосферу для стабильного развития Азии, поощрять инновации, сотрудничество и фокусироваться на общих интересах развития азиатских государств.
На саммите были проведены также 4 панельных сессии:
·       «Медиаобмены и сотрудничество в содействии строительству сообщества единого будущего Азии»
·       «Строительство «Одного пояса, одного пути» и новые возможности для международных коммуникаций»
·       «40 лет политики реформ и открытости: развитие Китая и глобальные возможности»
·       «Калейдоскоп азиатских культур: обмены и взаимное познание».
Директор Медиа Холдинга «Ноян Тапан» Тигран Арутюнян, выступая на панельной сессии «40 лет политики реформ и открытости: развитие Китая и глобальные возможности», особо подчеркнул важность китайской модели развития в условиях «всеобщей неопределенности развития мира», а также для дальнейшего развития самой Армении.
Во время Саммита состоялась встреча Тиграна Арутюняна с вице-президентом  Ассоциации публичной дипломатии Китая г. Гонг Джианзхонгом, на которой  была достигнута договоренность о налаживании сотрудничества между Ассоциацией публичной дипломатии Китая и Международной Ассоциацией Армянских парламентариев.