2019թ. «ԱՎՐՈՐԱ» ՄՐՑԱՆԱԿԻ ԱՌԱՋԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ՓՈՒԼԸ ՀԱՅՏԱՐԱՐՎՈՒՄ Է ԲԱՑՎԱԾ
«Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը հայտարարվում է բացված։ «Ավրորա» մրցանակը համաշխարհային մարդասիրական պարգեւ է, որն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհում է մերօրյա հերոսներին՝ ճանաչման արժանացնելով նրանց, ովքեր սեփական կյանքին սպառնացող ռիսկերի պայմաններում փրկում եւ վերափոխում են բազում մարդկանց կյանքը ։ «Ավրորա» մրցանակը տրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների։
Յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել այն թեկնածուին, որը, ըստ առաջադրողի, իր կյանքին, առողջությանը, ազատությանը եւ վարկանիշին սպառնացող մեծ ռիսկերի գնով բացառիկ ազդեցություն է թողել մարդկային կյանքի պահպանման գործում։ Առցանց առաջադրված թեկնածություններն ապա ուսումնասիրում է Փորձագետների հեղինակավոր խորհուրդը, իսկ «Ավրորա» մրցանակի հերոսներն ու դափնեկիրն ընտրվում են մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կողմից։ Օսկարակիր դերասան եւ հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունիի համանախագահությամբ գործող Ընտրող հանձնաժողովում ներառված են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների պաշտպան Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր Բեռնարդ Քուշները, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին եւ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Սամանտա Փաուերը։
«Ավրորա» մրցանակի չափանիշների եւ ընտրական գործընթացի նկարագրությունը ներկայացված է մրցանակի կայքում։ 2019 թվականի «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը կավարտվի 2018 թվականի սեպտեմբերի 7-ի ժամը 23:59-ին (EDT)։
Առաջադրումների փուլի բացումն անմիջապես հետեւում է 2018 թվականի «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը, որը տեղի ունեցավ հունիսի 10-ին, Խոր Վիրապում, եւ որի ընթացքում Չո Լա Աունը հռչակվեց մրցանակի երրորդ դափնեկիր։ Չո Լա Աունը  մեծարանքի արժանացավ Մյանմայում հետապնդումների ենթարկվող ռոհինջա ժողովրդի իրավունքների վերականգնման պայքարին ցուցաբերած բացառիկ նվիրվածության համար։
Անդրադառնալով մրցանակի գործունեության երրորդ տարուն՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասաց. «Չո Լա Աունը «Ավրորա» մրցանակի 2018 թվականի դափնեկիր է ընտրվել այս տարի ստացված շուրջ 750 թեկնածությունների շարքից։ Պատիվ ունենք ի հայտ բերելու սակավաթիվ մարդկանց կատարած բացառիկ եւ նշանակալի գործն ու աջակցելու դրան։ Այս մարդիկ իսկական հերոսներ են։ Լիահույս ենք, որ առաջադրումների փուլի մեկնարկով մենք կկարողանանք գտնել ավելի մեծ թվով հերոսների եւ բացահայտել 2019 թվականի դափնեկրին»։
Ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակն ընտրում է մեկ դափնեկրի, որն ստանում է 100,000 դոլարի պարգեւ, ինչպես նաեւ բարեգործության շղթան շարունակելու բացառիկ հնարավորություն՝ մեկ միլիոն դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով այն կազմակերպություններին, որոնք իրեն ոգեշնչել են։
«Ավրորա» մրցանակն 2016 եւ 2017 թվականներին ընդլայնել է իր ազդեցության շրջանակը՝ աջակցելով դափնեկիրների առաջադրած վեց կազմակերպություններին Աֆրիկայում եւ Հարավային Ամերիկայում։ Այս կազմակերպությունները պայքարում են ընդդեմ մանկական աղքատության, բարելավում են փախստականների եւ ծնողազուրկ երեխաների դրությունը եւ կրթական, հոգեբանական ու բժշկական օժանդակություն ցուցաբերում պատերազմներից տուժածներին, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով ապրող երեխաներին եւ սեռական բռնության զոհերին։ Այս ազդեցության շարժիչ ուժերն են մրցանակի կողմից ֆինանսավորվող բազմաթիվ նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ միկրովարկային ծրագրերը, կրթաթոշակները, տարրական եւ բարձրագույն կրթության ծրագրերը, արհեստակցական-մասնագիտական ուսուցումը, բժշկական պարագաներով զինումը եւ այլն։ Վերջին երկու տարվա ընթացքում «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների առաջադրած կազմակերպություններն աջակցել են սեռական բռնության առնվազն 54 զոհի, 1,168 փախստականի, 1,148 պատանիների ու երիտասարդների եւ 813 երեխաների, ինչպես նաեւ առողջապահական ուղղակի ծառայություններ են մատուցել պատերազմներից եւ աղքատությունից տուժած վայրերում բնակվող ավելի քան 82,867 մարդու։
Անդրադառնալով այն ազդեցությանը, որն «Ավրորա» մրցանակը թողել է իր գործունեության եւ համայնքի վրա՝ «Ավրորա» մրցանակի 2016թ. դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն ասել է. «Ավրորա մրցանակն ինձ շնորհվել է «Մեզոն Շալոմում» կատարած աշխատանքի համար եւ օգնել ինձ շարունակելու սեր եւ հույս պարգեւլ փախստական երեխաներին, որոնց կեսից ավելին պատանի աղջիկներ են, եւ կերտել նրանցից ապագա առաջնորդների։ Ավելի քան քսան տարվա ընթացքում մենք «Մեզոն Շալոմում» ընդունել ենք 30,000-ից ավելի պատերազմից ու ՁԻԱՀ-ից տուժած, փողոցում հայտնված կամ ծայրաստիճան աղքատ ընտանիքների երեխաների։ «Ավրորայի» շնորհիվ մեր երեխաները գիտեն, որ հեռավոր Հայաստանում մարդիկ հոգում են նրանց ապագայի համար եւ արժեւորում նրանց երազանքները»։
««Ավրորա» մրցանակի ազդեցությունը տարածվում է սահմաններից, մշակույթներից եւ գաղափարախոսություններից դուրս։ Բարեգործության շղթան շարունակելու՝ մեր դափնեկրին տրված բացառիկ հնարավորությունը համաշխարհային շարժման դրսեւորում է, որով մենք մեր նախնիներին փրկած մարդկանց ուղղված երախտագիտությունը վերափոխել ենք իմաստալից եւ ազդեցիկ քայլերի, որն այսօր իսկ օգուտ է բերում հասարակության ամենախոցելի մարդկանց»,– ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը։ «Աշխարհով մեկ անհամար վերապրողներ, որ իրենց գոյությամբ պարտական են այլոց գթասրտությանը, երախտագիտությունը լավագույնս կարող են արտահայտել նույնատիպ քայլերի դիմելով։ Մենք շարունակելու ենք մեծարել այդպիսի գթասրտությունը»։
Գործունեության երրորդ տարում «Ավրորա» մրցանակը 115 երկրից ստացել է 509 թեկնածուի համար 750 առաջադրում։ Վերջին երեք տարիներին ընդհանուր առմամբ կատարվել է 876 թեկնածուի համար 1,494 առաջադրում։
2019թ «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն այժմ բաց է եւ կտեւի մինչեւ 2018 թվականի սեպտեմբերի 7-ի ժամը 23:59 (EDT)։ Առաջադրումների գործընթացի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկություններ կարող եք ստանալ «Ավրորա» մրցանակի կայքի առաջադրումների բաժնում։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի նպատակն է մեծարել մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման եւ մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի 2015-2023թթ. (ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) շնորհվում է 100.000 դոլար պարգեւ եւ բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ 1.000.000 դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն ոգեշնչած եւ գործի մղած կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։

• 11-06-2018 19:10:24   | Armenia  |  Press release
The Aurora Humanitarian Initiative is calling for nominations for inspiring humanitarians who go to extreme lengths to save the lives of others for the fourth annual Aurora Prize
JUNE 11, 2018 – YEREVAN, ARMENIA – Nominations are now open for the 2019 Aurora Prize for Awakening Humanity, a global humanitarian award presented by the Aurora Humanitarian Initiative recognizing those who change and save lives, often at risk to themselves. The Aurora Prize is granted on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors.
Nominations are open to the public and can be made for candidates who have put their life, health, freedom, reputation or livelihood at risk to preserve human life. After being submitted through the online portal, nominations are reviewed by an esteemed Expert Panel, and the Aurora Humanitarians and ultimate Aurora Prize Laureate are chosen by the Prize Selection Committee. The Committee is chaired by actor and philanthropist George Clooney and includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico, Ernesto Zedillo; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London, Lord Ara Darzi; former US Ambassador to the United Nations, Samantha Power; and co-founder of Médecins Sans Frontières and former French Foreign Minister, Bernard Kouchner.
A description of the Aurora Prize criteria and selection process can be found on the Prize website. Nominations for the 2019 Aurora Prize will close on September 7, 2018.
Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, reflected on the third year of the Prize: “Kuaw Hla Aung was chosen as the 2018 Aurora Laureate from among 750 nominations which were received this year. It is profoundly gratifying to be able to identify and support the very special and meaningful work being done by a few. They are true heroes. We look forward to identifying more humanitarians, as the nominations process opens and we begin our search for the 2019 Laureate.”
Each year, the Aurora Prize chooses one Laureate, who receives a $100,000 grant to continue their work, as well as the unique opportunity to continue the cycle of giving by nominating organizations that inspired their work to receive a $1,000,000 award.
The Aurora Prize has expanded the impact of the work of the 2016 and 2017 Aurora Prize laureates by supporting the six organizations they had designated across Africa and South America. These organizations combat child poverty, advance aid for refugees and orphans, and provide educational, psychological and medical support to victims of war, HIV/AIDs-affected children and victims of sexual violence. This impact is driven by a range of initiatives funded by the Prize, including microcredit programs, scholarships, primary, secondary and vocational education, the provision of medical supplies, and more. Over the past two years, the organizations nominated by the Aurora Prize Laureates have supported at least 54 victims of sexual violence, 1,168 refugees, 1,148 young people and 813 children and have directly offered health care to more than 82,867 people in poverty and war-stricken areas.
Reflecting on the impact that the Aurora Prize has had on her work and community, Marguerite Barankitse, the inaugural 2016 Aurora Prize Laureate said, “The Aurora Prize awarded me for my work with Maison Shalom, and helped me continue to offer love and hope to young refugee children, more than half of whom are young girls, and transform them into tomorrow’s leaders. At Maison Shalom, over two decades, we have taken in more than 30,000 war or AIDS orphans, street children and children of poverty-stricken parents. Thanks to Aurora, our children know that people all the way from Armenia care about their futures and value their dreams.”
“The Aurora Prize’s impact transcends borders, cultures and ideologies. Our Laureate’s unique ability to continue the cycle of giving is an expression of a truly global movement, in which we have transformed our gratitude to those who saved our grandparents, into meaningful action that benefits some of society’s most vulnerable people today,” said Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “Countless survivors around the world who owe their chance at life to the generosity of others can best acknowledge such benevolence by taking similar action. We look forward to continuing to honor such generosity.”
In its third year, the Aurora Prize for Awakening Humanity received 750 submissions for 509 unique candidates from over 115 countries. Over the past three years, over 1,494 nominations have been made for 876 unique candidates.
The nominations period for the 2019 Aurora Prize is now open and will close on September 7, 2018 at 11:59 PM (EDT). Further information about the nominations process is available on the Aurora Prize website in the “Nominate Now” section.
ENDS
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a global humanitarian award established to recognize modern day heroes and the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes in the face of adversity. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is being honored each year between 2015 and 2023 (in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) with a US$100,000 grant as well as the unique opportunity to continue the cycle of giving by nominating organizations that inspired their work for a US$1,000,000 award.
The Aurora Prize Selection Committee includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières co-founder and former foreign minister of France Bernard Kouchner; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Professor the Lord Ara Darzi; former U.S. Ambassador to the United Nations Samantha Power; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid anywhere in the world and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915 to 1923) to support people and promote global projects that tackle the needs of the most helpless and destitute and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: The Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative. The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have been joined by more than two hundred new supporters and partners. The Initiative welcomes all who embrace a commitment to our shared humanity.
The Aurora Humanitarian Initiative is represented by three organizations – Aurora Humanitarian Initiative Foundation, Inc. (New York, USA), the 100 Lives Foundation (Geneva, Switzerland) and the IDeA Foundation(Yerevan, Armenia).