Երևանյան բուհերի ուսանողները ԱՐՄԵՆԱԼ-ում պրակտիկա են անցկացնում
Փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը, որը մտնում է ՌՈՒՍԱԼ ընկերության կազմի մեջ, ամեն տարի ընդունում է երևանյան բուհերի ավելի քան 100 ուսանողների ճանաչողական, արտադրական և նախադիպլոմային պրակտիկայի:
Առավել սերտ կապեր գործարանը հաստատել է Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ, որի հետ դեռ 2002 թ. ստորագրվել է համագործակցության պայմանագիր: Այս ուսումնական հաստատությունը համարվում է ԱՐՄԵՆԱԼ-ի կադրերի հիմնական դարբնոցը: «Մեր կոլեկտիվի  մոտ քառորդ մասը և թոփ-մենեջերների կեսը Պոլիտեխնիկի շրջանավարտներ են, - տեղեկացրեց գործարանի աշխատակազմի վերապատրաստման և զարգացման բաժնի պետ Սամվել Հակոբյանը: - ԱՐՄԵՆԱԼ-ը կարիք ունի երիտասարդ տեխնիկական կադրերի, առաջին հերթին էներգետիկների, մեխանիկների և հիդրավլիկների: Այս հարցը անպայման կներառվի բուհի հետ նոր պայմանագրի մեջ, որի մշակման աշխատանքները  ներկայումս ընթանում են»:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ի հետ եռանդուն համագործակցող այլ բուհերի թվում Ս. Հակոբյան նշեց Հայաստանի Ամերիկյան, Ռուս-Հայկական, Պետական տնտեսագիտական և Պետական մանկավարժական համալսարանները:
Պրակտիկայի ընթացքում փորձառու մասնագետների ղեկավարությամբ ուսանողները ծանոթանում են փայլաթիթեղագլանման արտադրության տարբեր փուլերին և տեխնոլոգիային: Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի  ավագ կուրսերի ուսանողները մշակում են ճարտարագիտական լուծումներ, որոնք կարող են օգտակար լինել գործարանին:

Студенты ереванских вузов проходят практику на АРМЕНАЛе
Ереван, 12 июня 2018 г. - Фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ, входящий в компанию РУСАЛ, ежегодно принимает более ста студентов ереванских вузов на ознакомительную, производственную и преддипломную практику .
Наиболее тесные связи налажены у предприятия с Национальным политехническим университетом, с которым в 2002 году был подписан договор о сотрудничестве. Это учебное заведение считается основной кузницей кадров для АРМЕНАЛа. “Примерно четверть нашего коллектива и половина топ-менеджеров являются выпускниками Политеха, - сообщил начальник отдела развития и подготовки персонала завода Самвел Акопян. - АРМЕНАЛ нуждается в молодых технических кадрах, в первую очередь, энергетиках, механиках, гидравликах. Этот вопрос будет обязательно включен в новый договор с вузом, работа над которым ведется в настоящее время”.
В числе других вузов, активно сотрудничающих с АРМЕНАЛом, С. Акопян назвал Американский университет Армении, Российско-Армянский, Государственный экономический и Государственный педагогический университеты.
В ходе практики под руководством опытных специалистов студенты изучают технологию и различные стадии фольгопрокатного производства, знакомятся с экономикой промышленного предприятия. Старшекурсники Американского университета Армении разрабатывают инженерные решения, которые могут быть полезны для завода.