Կրիպտոմայներների գրոհները թափ են հավաքում. դրանք կարող են փչացնել սարքը և հինգ անգամ շատ հոսանք են «խժռում»
• 28-06-2018 15:31:43   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետների նոր հետազոտությունը հաստատել է այն կանխատեսումը, որ 2018 թվականին թաքնված կրիպտոմայներները լրջորեն «կնեղեն» շորթող ծրագրերին։ Հաճախակիացել են նաև Հայաստանի օգտատերերի սարքերի վրա դրանց գրոհները։
Շորթող ծրագրերը վճռական են գործում, իրենց զոհերին հասցնելով գրեթե ինֆարկտի։ Սովորական օգտատերերին դրանք կարող են վախեցնել իբր նրանց համակարգչում գտնված անօրինական կամ անվայել նիշքերով (ֆայլ), իսկ խոշոր ընկերությունների տերերը հաճախ պատրաստ են տալ կլորիկ գումարներ, որպեսզի վերադարձնեն կարևորագույն տվյալներին հասանելիությունը։ Սակայն շորթող ծրագրերի տարածվածությունը նկատելիորեն նվազում է։  «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տվյալներով՝ շորթող ծրագրերի գրոհների ենթարկված օգտատերերի թվաքանակը վերջին ժամանակներս նվազել է՝ 2016 թվականի ապրիլ-2017 թվականի մարտ ժամանակահատվածի 1,2 միլիոնից 2017 թվականի ապրիլից  2018 թվականի ապրիլին հասնելով մինչև 750 հազարի. անհատական համակարգիչների և մոբայլ սարքրերի վրա դրանց գրոհների քանակը նվազել է, համապատասխանաբար, 30%-ով և 22,5%-ով։
Այս ընթացքում շորթող ծրագրերի տեղը զբաղեցրել են ճարպիկ կրիպտոմայներները։ Դրանք թափանցում են անհատական կամ կորպորատիվ սարքեր և դրանց հաշվողական հզորություններն աննկատ օգտագործում իրենց ստեղծողների գրպանները կրիպտոարժույթ լցնելու համար։ Այդ նույն երկու տարվա ընթացքում կրիպտոմայներների գրոհների քանակը նշանակալիորեն աճել է՝ 1,9 միլիոնից մինչև 2,7 միլիոն, կամ՝ 44,5%-ով, իսկ դրանց բաժինը հայտնաբերված սպառնալիքների ընդհանուր քանակում մեծացել է 3-ից մինչև 4%։ Ընդ որում, կիբեռհանցագործները գնալով ավելի շատ են կենտրոնանում զարգացող շուկաների վրա և դրանց հաշվին մեծացնում իրենց եկամուտները։
Եթե շորթող ծրագրերը ձգտում են հնարավորինս մեծ աղմուկ հանել՝ զոհերի վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելու համար, ապա կրիպտոմայներները, հակառակը, չեն ցուցադրում իրենց ներկայությունը. որքան երկար դրանք աննկատ մնան, այդքան մեծ կլինի չարագործների ստացած գումարը։ Արդյունքում՝ տուժածները կարող են երկար ժամանակ չհասկանալ, որ իրենց սարքը վարակված է։
«Կիբեռսպառնալիքների լանդշաֆտում նման փոփոխությունների պատճառները չափազանց պարզ են։ Չարագործների համար շորթող ծրագրերը փող աշխատելու բավականին ռիսկային միջոց են, քանի որ այդ վնասաբեր ծրագրերի գրոհները գրավում են ԶԼՄ-ների և պետության մեծ ուշադրությունը։ Իսկ կրիպտոմայներները հեշտ է ակտիվացնել, բացի այդ, դրանք իրենցից ներկայացնում են շահույթի ստացման ավելի կայուն մոդել»,- նշել է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի հակավիրուսային փորձագետ Եվգենի Լոպատինը։
Այն օգտատերերը, որոնք երբևէ ցանկացել են ինքնուրույն կրիպտոարժույթի մայնինգ անել, հաստատապես գիտեն հետևանքների մասին։ Եթե ինչ-որ մեկը թաքուն է օգտագործում օգտատիրոջ էլեկտրոնային ռեսուրսները, մայների աշխատանքի հայտանիշները դժվար է հայտնաբերել, սակայն, այնուամենայնիվ, հնարավոր է. համակարգիչը կամ մոբայլ սարքն այլ կերպ են սկսում պահել իրենց, ինչը նաև հղի է այլ անցանկալի հետևանքներով.
·         Համակարգը դանդաղ է արձագանքում օգտատիրոջ գործողություններին, քանի որ սարքի հիշողությունը, պրոցեսորը և տեսաքարտը զբաղված են կրիպտոմայնինգով։
·         Պրոցեսորի և տեսաքարտի ծանրաբեռնվածությունը հանգեցնում է ոչ միայն դանդաղության, այլև էլեկտրաէներգիայի ծախսի զգալի ավելացման. օրինակ միջին վիճակագրական գրասենյակային աշխատակցի համակարգչի էլեկտրաէներգիայի սպառումը մայների ակտիվացման դեպքում աճում է մոտ հինգ անգամ։
·         Բարձր ծանրաբեռնվածությունը վնասակար է էլեկտրոնիկայի համար. այն կարող է հանգեցնել համակարգչի, պլանշետի կամ սմարթֆոնի վաղաժամ շարքից դուրս գալուն։
·         Վարակված սարքի մարտկոցը նշանակալիորեն արագ կլիցքաթափվի, նաև ավելի շատ կտաքանա։
·         Զգալի մեծանում է ինտերնետային թրաֆիկը։
Եթե օգտատերը նկատել է վերոնշյալ ախտանիշներից որևէ մեկը, ապա նրան հարկ է հոգ տանել սարքի ստուգման, և, հնարավոր է, բուժման մասին, ինչպես նաև պաշտպանել այն հետագայում վարակվելուց։
Կիբեռանվտանգության փորձագետ, Հայաստանում և Վրաստանում  «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանն օգտատերերին խորհուրդ է տալիս.
·         Կանոնավոր կերպով թարմացնել օպերացիոն համակարգը և հավելվածները։ Օգտագործել հատուկ գործիքներ, որոնք ավտոմատ կերպով հայտնաբերում են խոցելիությունները, ինչպես նաև ներբեռնում և տեղադրում են դրանց պատչերը։
·         Լռելյայն չվստահել էլեկտրոնային փոստի կցված ֆայլերին։ Կցված ֆայլի վրա սեղմելուց կամ հղումով անցնելուց օգտատերը նախ պետք է հարցնի իրեն՝ վստահո՞ւմ է արդյոք նամակն ուղարկողին, սպասո՞ւմ էր արդյոք այդ նամակը, վստա՞հ է, որ այն անվտանգ է։ Միշտ անհրաժեշտ է կուրսորը պահել հղումների և կցված ֆայլերի վրա՝ տեսնելու համար, թե իրականում ինչպես են դրանք կոչվում և ուր են տանում։
·         Չտեղադրել անհայտ աղբյուրներից ծրագրեր և հավելվածներ։ Դրանք կարող են պարունակել, և հաճախ իսկապես պարունակում են վնասաբեր կրիպտոմայներներ։
·         Օգտագործել հուսալի հակավիրուսներ բոլոր համակարգիչներում և մոբայլ սարքերում։
·         Իմանալ, թե ինչպես են «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի լուծումները պաշտպանում կրիպտոմայներներից։
Կորպորատիվ օգտատերերի պարագայում.
·         Պետք է պաշտպանական լուծումներ տեղադրել բոլոր համակարգիչներում և սերվերներում, որպեսզի ենթակառուցվածքը միշտ անվտանգ լինի։
·         Կանոնավոր կերպով անցկացնել կորպորատիվ ցանցի տեղեկատվական անվտանգության աուդիտ՝ այս կամ այն անոմալիաների բացահայտման համար։
·         Ուշադրություն դարձնել նաև ցանցահենների այնպիսի ոչ ակնհայտ թիրախներին, ինչպիսիք են հերթերի կառավարման համակարգերը, POS-տերմինալները և նույնիսկ առևտրի ավտոմատները, քանի որ դրանք էլ չարագործների կողմից կարող են օգտագործվել կրիպտոարժույթների մայնինգի համար։
·         Օրինական հավելվածներում վնասաբեր գործողություններին հետևելու համար կիրառել հավելվածների կառավարման գործառույթը, իսկ աշխատանքային կայանների պաշտպանության և աշխատակիցների կողմից անցանկալի ծրագրերի գործարկման կանխարգելման համար՝  Default Deny տեխնոլոգիան, որն առկա է Բիզնեսի համար Kaspersky Security-ում։

Атаки криптомайнеров набирают обороты: они могут испортить устройство и «пожирают» в пять раз больше электричества
• 28-06-2018 15:31:43   | Армения  |  Организации
Новое исследование, проведенное экспертами «Лаборатории Касперского» подтвердило их прогноз о том, что в 2018 году скрытые криптомайнеры серьезно потеснят вымогателей среди наиболее популярных у киберпреступников угроз. Участились их атаки также на устройства пользователей в Армении.
Программы-вымогатели действуют радикально, едва не доводя своих жертв до инфаркта. Обычных пользователей они могут запугать якобы найденными на компьютере незаконными или непристойными файлами, а владельцы крупных компаний нередко готовы отдавать круглые суммы, чтобы вернуть доступ к важнейшим данным. Однако популярность вымогателей заметно снижается — и это хорошая новость. По данным «Лаборатории Касперского», количество пользователей, атакованных шифровальщиками, в последнее время сократилось с 1,2 миллиона за период апрель 2016 года–март 2017 года до 750 тысяч за период апрель 2017 года по март 2018 года։ количество их атак на ПК и мобильные устройства сократилось в 2017-2018 годах практически на 30% и 22,5% соответственно.
Между тем место вымогателей заняли изворотливые криптомайнеры. Они проникают на личные или корпоративные устройства и незаметно используют их вычислительные мощности, чтобы набить карманы их создателей криптовалютой. За те же два года количество атак криптомайнеров значительно выросло — с 1,9 до 2,7 миллиона или на 44,5%, а их доля в общем количестве обнаруженных угроз увеличилась с 3 до 4%. При этом киберпреступники всё больше ориентируются на развивающиеся рынки и за счёт них увеличивают свои доходы.
Если программы-вымогатели стараются произвести как можно больше шума, чтобы оказать на жертв психологическое давление, то криптомайнеры, наоборот, не афишируют свое присутствие — чем дольше они останутся незамеченными, тем выше будет выручка злоумышленников. В результате пострадавшие могут долгое время не понимать, что заразились.
«Причины подобных изменений в ландшафте киберугроз предельно ясны. Для злоумышленников программы-вымогатели – это довольно рискованный способ зарабатывания денег, поскольку атаки этих зловредов привлекают широкое внимание СМИ и государства. Криптомайнеров же проще активировать, кроме того, они представляют собой более стабильную модель получения прибыли»,- отметил Евгений Лопатин, антивирусный эксперт «Лаборатории Касперского».
Пользователи, которые когда-нибудь собирались майнить криптовалюту самостоятельно,  наверняка знают о последствиях. Если же кто-то использует электронные ресурсы пользователя тайно, обнаружить признаки работы майнера сложно, но все-таки можно: компьютер или мобильное устройство начинает вести себя иначе, что также чревато и другими нежелательными последствиями:
Система медленнее реагирует на действия пользователя, потому что память, процессор и видеокарта устройства заняты криптомайнингом.
Нагрузка на процессор и видеокарту означает не только «тормоза», но и повышенный расход электроэнергии. Очень серьезно повышенный: по сравнению с тем, сколько энергии потребляет компьютер, когда за ним работает среднестатистический офисный сотрудник, при активации майнера расход вырастает примерно в пять раз.
Повышенная нагрузка не идет на пользу электронике — она может привести к преждевременному выходу компьютера, планшета или смартфона из строя.
Батарея зараженного устройства будет значительно быстрее разряжаться, также увеличится нагрев.
Если пользователь использует тариф передачи данных с ограничением по объему, оплаченный пакет трафика будет расходоваться заметно быстрее.
Если пользователь заметил какие-либо из указанных выше симптомов, то ему стоит озаботиться проверкой и, возможно, лечением устройства — а также защитить его от заражения в будущем. Эксперт по кибербезопасности, территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян советует пользователям:
Регулярно обновлять операционную систему и все приложения. Использовать специальные инструменты, которые автоматически обнаруживают уязвимости, а также загружают и устанавливают патчи.
По умолчанию не доверять вложениям электронной почты. Перед тем как кликнуть по вложению или перейти по ссылке, пользователю необходимо спросить себя, доверяет ли он тому, кто отправил это письмо? Ожидал ли он этого письма? Уверен ли он, что оно безопасно? Всегда необходимо наводить курсор на ссылки и вложения, чтобы посмотреть, как они на самом деле называются или куда ведут.
Не устанавливать программы и приложения из неизвестных источников. Они могут содержать — и частенько действительно содержат — вредоносные криптомайнеры.
Пользоваться надежными антивирусами на всех своих компьютерах и мобильных устройствах.
Узнать, как продукты «Лаборатории Касперского» защищают от криптомайнеров.
В случае корпоративных пользователей:
Необходимо установить защитные решения на все компьютеры и серверы, чтобы инфраструктура всегда была в безопасности.
Регулярно проводить аудит информационной безопасности корпоративной сети для выявления каких-либо аномалий;
Уделять внимание и таким менее очевидным целям хакеров, как системы управления очередью, POS-терминалы и даже торговые автоматы, поскольку они тоже могут использоваться злоумышленниками для майнинга криптовалют.
Применять функцию управления приложениями для отслеживания вредоносных действий в легальных приложениях, а для защиты рабочих станций и предотвращения запуска нежелательных программ сотрудниками – технологию Default Deny, которая есть в составе Kaspersky Security для бизнеса.