Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը Երևանում» թեմային
• 08-10-2018 17:04:16   | Հայաստան  |  Հասարակություն
2018 թվականի հոկտեմբերի 8-ին, «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովի» շրջանակներում, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը Երևանում» թեմային:
Մեկ նամականիշով գեղաթերթիկն ունի 870 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրված է Ֆրանսիայի “Cartor” տպագրատանը՝ 12 000 տպաքանակով: Գեղաթերթիկի դիզայնի հեղինակներն են դիզայներներ Վահագն Մկրտչյանը և Աննա Բաղդասարյանը:
Նամականիշն իր մեջ ներառում է մի հատված գեղաթերթիկի վրա պատկերված  ֆրանսահայ ականավոր նկարիչ Ժան Գառզուի (Գառնիկ Զուլումյան) «Բեռնամբարձիչ նավեր» (1983թ.) և մեծանուն հայ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» (1923թ.) կտավներից: Գեղաթերթիկի վրա նաև պատկերված է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովի լոգոտիպը և «Ապրել միասին» կարգախոսը՝ հայերեն և ֆրանսերեն լեզուներով:
Գեղաթերթիկի մարումն իրականացրեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, «ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթի» Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:

New souvenir sheet with one stamp dedicated to theme “Summit of the International Organisation of La Francophonie in Yerevan”
• 08-10-2018 17:04:16   | Armenia  |  Social
On October 8th, 2018, a souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “Summit of the International Organisation of La Francophonie in Yerevan” has been cancelled and put into circulation by “HayPost” CJSC in the premises of the Sport and Concert Complex after Karen Demirchyan within the frameworks of 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie.
The souvenir sheet with nominal value of 870 AMD is printed in “Cartor” printing house in France with the print-run of 12 000 pcs. The authors of the souvenir sheet’s design are the designers Vahagn Mkrtchyan and Anna Baghdasaryan.
The postage stamp includes a fragment of the painting “Heavy-lift ships” (1983) of the French-Armenian outstanding artist Jean Carzou (Garnik Zoulumyan) and the painting “Armenia” (1923) of the famous Armenian artist Martiros Saryan. The souvenir sheet also depicts the logotype of the 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie as well as its motto “Live together” in Armenian and French languages.
The souvenir sheet was cancelled by the Secretary-General of the Organisation Internationale of La Francophonie Michaëlle Jean, the RA Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan, the RA Minister of Transport, Communication and Information Technologies of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan, the Chairman of the Board of “HayPost Trust Management” B.V. Juan Pablo Gechidjian.