Մեկնարկում է Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի հայտերի ընդունման փուլը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ազդարարում է նոր գիտահետազոտական կրթաթոշակների հայտերի ընդունման փուլի մեկնարկը։ Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակն (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) օժանդակելու է սկսնակ գիտնականներին եւ հետազոտողներին՝ հատկապես պատմության եւ հասարակագիտության ոլորտի, որոնք փորձում են հետազոտել Հայաստանի XX դարի պատմության չուսումնասիրված դրվագները։
Հնգամյա կրթաթոշակային նախագծի առաջին փուլում հատուկ ուշադրության են արժանանալու 35 տարին չբոլորած հայաստանաբնակ հայագետ գիտնականներն եւ հետազոտողները։ Երկրորդ եւ երրորդ փուլերում այն ընդլայնվելու է՝ ընդգրկելով գիտնական-հետազոտողների ամբողջ հայկական սփյուռքից եւ դրանից դուրս։ Տարեկան տրամադրվելու է երկու կրթաթոշակ՝ յուրաքանչյուրը 30,000 ԱՄՆ դոլար։
«Համալսարաններն ու գիտնականները կարեւոր դեր ունեն ողջ մարդկությանն առնչվող հարցադրումների ձեւակերպման եւ դրանց պատասխանների որոնման գործում։ Վարդան Գրեգորյանի կրթաթոշակն աջակցում է պրպտող եւ հետազոտող մտքին, որի մարմնավորումն ինքը Վարդան Գրեգորյանն է։ Հպարտ ենք, որ այս կրթաթոշակը կընդլայնի Հայաստանի վերաբերյալ գիտելիքի ծավալը՝ արժեւորելով ներդրումները հայագիտության մեջ»,– ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը եւ հավելել. «Այս հայտարարությունը մենք անում ենք այսօր՝ Սուրբ Թարգմանչաց տոնին, հիմնարար եւ միջմշակութային փոխանակման միեւնույն ոգով, որով V դարի մեր Թարգմանիչներն իրենց ներդրումն ունեցան հայկական քաղաքակրթական միջավայրում։ Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակը պատվում է նրան եւ այս ավանդույթը»։
Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակը նպատակ ունի ամրապնդելու Հայաստանի եւ միջազգային գիտական կենտրոնների միջեւ կապերը։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ հայագիտության ոլորտի մասնագետների աջակցությամբ՝ Scholae Mundi կրթական հարթակը որոշիչ դեր կունենա նախագծի իրականացման գործում։
Այս նախագիծն ստեղծվել է հայագիտության ոլորտի մասնագետների խորհրդատվությամբ՝ խթանելու գիտահետազոտական գործունեությունը Հայաստանում եւ հայկական թեմատիկայի ուսումնասիրությունը միջազգային ասպարեզում։ Ի թիվս այլոց, նախաձեռնության կողմից հարցի քննարկմանը մասնակցել են փորձագետներ՝ Օքսֆորդի համալասարանի արեւելագիտության ամբիոնի դասախոս եւ գիտաշխատող Հրաչ Չիլինգիրյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն եւ պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը եւ Երեւանի պետական համալսարանի Հայ արվեստի պատմության եւ տեսության ամբիոնի վարիչ Լեւոն Չուգասզյանը։
Յուրաքանչյուր հայտ քննվելու է հինգ հոգուց բաղկացած միջազգային Ընտրող խորհրդի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են հետեւյալ ականավոր գիտնականները.
Ռոնալդ Գ. Սյունի, Վիլյամ Սյուելի անվան պատմության եւ քաղաքագիտության պատվավոր պրոֆեսոր (Միչիգանի համալսարան), քաղաքագիտության եւ պատմության պատվավոր պրոֆեսոր (Չիկագոյի համալսարան),
Ջորջ Բուռնության, պատմագիտության ավագ պրոֆեսոր, Այոնա քոլեջ,
Հրաչ Չիլինգիրյան, Օքսֆորդի համալսարանի արեւելագիտության ամբիոնի դասախոս եւ գիտաշխատող,
Լեւոն Չուգասզյան, Երեւանի պետական համալսարանի Հայ արվեստի պատմության եւ տեսության ամբիոնի վարիչ,
Հայկ Դեմոյան, պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն։
Ողջունելով հայտերի ընդունման փուլի մեկնարկը՝ Ռոնալդ Սյունին շեշտել է. «Կարիերայի մեկնակետում գտնվող խոստումնալից գիտնականին աջակցող փոքրիկ ներդրումը վերադառնում է բազմապատկված, քանի որ այդ հետազոտողը ժամանակի ընթացքում շարունակում է իր ներդրումը բերել աշխարհի վերաբերյալ ընդհանուր գիտելիքի գանձարանին։ Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակն առատ պտուղ կտա առաջին սերմերը տնկելուց տասնամյակներ անց»։
Հայտերի ընդունման գործընթացը տեղի կունենա առցանց եւ կտեւի մինչեւ 2018թ. դեկտեմբերի 1-ը։ Բոլոր դիմորդներից պահանջվում են հետեւյալ փաստաթղթերը՝

• 12-10-2018 12:34:49   | Армения  |  Пресс-релизы
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о начале приема заявок на новый исследовательский грант. Стипендиальная программа Вартана Грегоряна (для исследователей) будет поддерживать выдающихся молодых ученых и исследователей, в первую очередь историков и социологов, которые занимаются неизученными вопросами истории Армении XX века.
Первый этап пятилетней стипендиальной программы рассчитан на армянских ученых и исследователей из Армении моложе 35 лет. Во время второго и третьего этапа субсидию на научные изыскания также смогут получить исследователи и ученые из глобальной армянской диаспоры и не только. В рамках программы будет ежегодно вручаться два гранта по 30 000 долларов каждый.
«Университеты и ученые играют значительную роль в том, что касается постановки важных для всего человечества вопросов и поиска ответов на них. Стипендия Вартана Грегоряна поддерживает пытливый дух любознательности, воплощением которого является сам Вартан. Мы гордимся тем, что эта программа позволит обогатить знания об Армении и увеличить вклад армянской науки, – заявил Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», – Мы объявляем об этом сегодня, в День Святых Переводчиков, чествуя тем самым дух основополагающего межкультурного обмена, которым армянский мир обязан жившим в V веке переводчикам. Стипендия Вартана Грегоряна воздает должное не только тому, именем кого она была названа, но и этой традиции».
Стипендия Вартана Грегоряна (для исследователей) была создана, чтобы укрепить связи между армянскими и международными исследовательскими институтами, опираясь на традиционно сильную научную школу Армении. Образовательная платформа Scholae Mundi сыграет ключевую роль в реализации программы, запущенной при поддержке Гуманитарной инициативы «Аврора» и экспертов в области арменоведения.
Стипендиальная программа была создана Гуманитарной инициативой «Аврора» при участии экспертов в области арменоведения для развития научных исследований в Армении, а также поддержки изучения армянской тематики по всему миру. Среди привлеченных инициативой консультантов были член-корреспондент Института восточных исследований Оксфордского университета Грач Чилингирян, доктор исторических наук и бывший директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян и заведующий кафедрой истории и теории армянского искусства Ереванского государственного университета Левон Чугасзян.
Все поданные заявки будут рассматриваться международной отборочной комиссией, в которую вошли пятеро известных ученых:
Рональд Г. Суни, профессор политической и социальной истории Мичиганского университета, заслуженный профессор политологии и истории Чикагского университета;
Джордж Бурнутян, старший профессор истории в колледже Ионы;
Грач Чилингирян, член-корреспондент Института восточных исследований Оксфордского университета;
Левон Чугасзян, заведующий кафедрой истории и теории армянского искусства Ереванского государственного университета;
Айк Демоян, доктор исторических наук и бывший директор Музея-института Геноцида армян.
Рональд Г. Суни приветствовал начало приема заявок, отметив: «Небольшая инвестиция в перспективного ученого в начале его карьеры воздастся сторицей по мере того как этот исследователь будет обогащать наши знания о мире. Стипендия Вартана Грегоряна будет продолжать приносить плоды даже спустя много десятилетий после запуска».
Подать заявку на получение гранта можно онлайн до 1 декабря 2018 года. Все кандидаты должны предоставить:
План исследования на английском языке (максимум 2000 слов, двойной интервал, размер шрифта – 12 пт);