Յարութ Սասունեան. Ներկայացուցիչներու Պալատի Դեմոկրատական Նորընտիր Մեծամասնութիւնը Պիտի Խափանէ Թրամփի Նախագահական Լիազօրութիւնները
• 16-11-2018 10:31:54   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Նոյեմբեր 6, 2018ին տեղի ունեցած միջանկեալ ընտրութիւնները զգալիօրէն կը սահմանափակեն նախագահ Թրամփի՝ Միացեալ Նահանգներու ղեկավարումը որպէս բռնապետութիւն:
Իր նախագահութեան առաջին երկու տարիներուն ընթացքին Թրամփ յաճախ չարաշահած է իր լիազօրութիւնները՝ ստորագրելով հրահանգներ եւ վերահսկելով Միացեալ Նահանգներու ինչպէս գործադիր, նոյնպէս ալ օրէնսդիր իշխանութեան մարմինները՝ Ամերիկայի Ներկայացուցիչներու պալատի եւ Ծերակոյտի հանրապետական մեծամասնութեան շնորհիւ: Այդ ընթացքին Թրամփ վիրաւորական բազմաթիւ յայտարարութիւններ ըրած է եւ գործած է ինչպէս ինք բարեհաճած է՝ անտեսելով քաղաքական, իրաւական եւ բարոյական որեւէ վարքագիծ:
Սակայն նախագահի սանձարձակ գործունէութիւնը հասաւ իր աւարտին...: Ներկայացուցիչներու պալատին մէջ, դեմոկրատական նորընտիր մեծամասնութեամբ Թրամփ այլեւս չի կրնար ընել այն, ինչ որ կ՛ուզէ: Ան չի կրնար առաջարկել որեւէ օրինագիծ՝ առանց ստանալու համաձայնութիւնը Ներկայացուցիչներու պալատի դեմոկրատներուն, որոնք կը հետապնդեն նախագահին եւ անոր կառավարութեան անդամներու անօրինական գործողութիւնները, ինչպէս նաեւ կը պաշտպանեն յատուկ դատախազի՝ Ռուսիոյ հետ գաղտնի համաձայնութեան մը քննութիւնը, որ տեղի ունեցաւ Միացեալ Նահանգներու 2016 թուականի նախագահական ընտրութիւններուն: Ներկայացուցիչներու պալատի նորընտիր դեմոկրատական մեծամասնութիւնը կրնայ դատարան կանչել Թրամփի ընտրարշաւի գործընկերները, բան մը, որ հանրապետական նախորդ մեծամասնութիւնը արգելափակած էր, եւ նաեւ պահանջել՝ հրապարակ հանել նախագահի հարկային յայտարարագիրները, զորս Թրամփ կտրականապէս մերժած էր հրապարակել՝ թաքցնելով իր գործարքները օտարերկրեայ երկիրներու մէջ:
Այս նոր իրավիճակը պիտի ունենայ յստակ երկու հետեւանքներ։ Յառաջիկայ երկու տարիներուն ընթացքին Միացեալ Նահանգներու կառավարութիւնը պիտի յայտնուի փակուղիի մէջ: Դժուար թէ Թրամփի նախաձեռնած որեւէ օրինագիծ հաստատուի Ներկայացուցիչներու պալատին կողմէ: Երկրորդ՝ հիասթափուելով իր գործողութիւններուն արգելափակմամբ, Թրամփ, բաղդատած նախկինին, յաւելեալ կոպտութեամբ պիտի յարձակի դեմոկրատներու վրայ: Նախագահը արդէն յայտարարած է, որ եթէ դեմոկրատները հետապնդեն զինք, ապա ան իր հերթին կը հետապնդէ զիրենք...: Սա կը նշանակէ, որ նախագահ Թրամփի զայրոյթը եւ թշնամանքը կը հասնին նոր բարձունքներու, դրդելով զինք վիրաւորական նոր թուիթներ ուղարկել եւ շատ աւելի վիրաւորական ելոյթներ ունենալ իր քաղաքական հանրահաւաքներու ընթացքին:
Յառաջիկայ երկու տարիներուն Թրամփ այնքան զբաղած կ՝ըլլայ իր քաղաքական հակառակորդները հարուածելով, որ չի կրնար լիարժէք ուշադրութիւն դարձնել ներքին եւ արտաքին քաղաքականութեան վրայ: Յոյսով ենք, որ այսպէս ալ կը սահմանափակուի անոր հասցուցած վնասը՝ Միացեալ Նահանգներուն եւ ամբողջ աշխարհին...
Ամերիկահայ թեկնածուները` միջանկեալ ընտրութիւններուն
Դրական կողմը այն էր, որ 2018 Նոյեմբեր 6ի միջանկեալ ընտրութիւններուն, առնուազն  ութ ամերիկահայեր յաղթեցին տեղական, պետական եւ դաշնակցային քաղաքական պաշտօններու համար:
Ամերիկահայ Աննա Էշու (դեմոկրատ, Քալիֆորնիա) վերընտրուած է Ներկայացուցիչներու պալատին մէջ, Քալիֆորնիայէն դեմոկրատ Ճեքի Կանչելեան Սփիրի հետ միասին:  Ամերիկահայ Էնթընի Պրինտիս (դեմոկրատ, Նիւ Եորք) 1293 ձայնով կը գերազանցէր գործող հանրապետական քոնկրեսական Քլաուտիա Թենիի ընտրութիւններու գիշերը՝ տակաւին սպասելով հազարաւոր ձայներու հաշուարկին: Եթէ Պրինտիս յաղթէ, ան կը դառնայ Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու պալատին մէջ գործող երրորդ ամերիկահայը:
Միացեալ Նահանգներու պատմութեան մէջ եղած են ԱՄՆ Ներկայացուցիչներու պալատին մէջ ընտրուած միայն եօթը ամերիկահայեր: Անոնք են.
- Թոմաս Քորվին (1831-1840, 1859-1861), հանրապետական, Օհայօ:
- Սթիւըն Տէրունեան (1953-1965), հանրապետական, Նիւ Եորք:
- Ատամ Պենիամին (1977-1982), դեմոկրատ, Ինտիանա:
- Չարլզ Փաշայեան (1979-1991), հանրապետական, Քալիֆորնիա:
- Աննա Էշու (1993-այժմ), դեմոկրատ, Քալիֆորնիա:
- Ճոն Սուինի (1999-2007), հանրապետական, Նիւ Եորք:
- Ճեքի Սփիր (2008-այժմ), դեմոկրատ, Քալիֆորնիա:
Անհաւատալիօրէն, հայ եւ հունգարական ծագում ունեցող Թոմաս Քորվին եղած է բարձրակարգ քաղաքական գործիչ, դիւանագէտ եւ միակ ամերիկահայը, որ 1845-1850 դարձաւ Միացեալ Նահանգներու ծերակուտական  (հանրապետական, Օհայօ)։ Բացի Ներկայացուցիչներու պալատէն ներս եւ Ծերակոյտի մէջ ունեցած ծառայութենէն, ան Օհայոյի նահանգապետն էր (1840-1842) եւ Միացեալ Նահանգներու ֆինանսներու նախարարը (1850-1853)։ Ան նաեւ եղած է Ամերիկայի դեսպանը Մեքսիքոյի մէջ (1861-1864)։
Քոնկրեսի հանրապետական թեկնածու Տենի Թարխանեան, Նեւատայէն, պարտուած է Նոյեմբեր 6ի ընտրութիւններուն՝ ի դիմաց դեմոկրատ Սիւզի Լիի, հաւաքելով ձայներու 43.4 տոկոսը,  ընդդեմ՝ Լիի 51.4 տոկոսին։
Քոնկրեսի հանրապետական թեկնածու Ճոնի Նալպանտեան (Կլէնտէյլ), պարտուած է ի դիմաց գործող դեմոկրատ քոնկրեսական Էտըմ Շիֆի։ Նալպանտեան հաւաքած է 23.5 տոկոս քուէ, իսկ Շիֆ՝ 76 առ հարիւր։
Լոս Անճելըսի Սան Ֆեռնանտօ հովիտի շրջանի դեմոկրատ Ատրին Նազարեան վերընտրութեամբ յաղթած է հանրապետական իր մրցակիցին՝ Ռոքսանա Հոկի, Քալիֆորնիոյ նահանգային պալատէն ներս։ Նազարեան հաւաքած է 77.9 առ հարիւր քուէ, իսկ Հոկ՝ 22.1 առ հարիւր:
Էլիզապէթ Ուորըն (չշփոթել ԱՄՆ ծերակուտական Էլիզապէթ Ուորընի հետ)՝ Հայոց Ցեղասպանութեան վերապրածներու ծոռնուհին, Քալիֆորնիոյ նահանգային պալատի ընտրութիւններուն պարտուած է ի դիմաց դեմոկրատ Թաշէ Պոնըր Հորուաթի։
Հանրապետական Ռիթա Թոփալեան նահանգային ծերակոյտի ընտրութիւններուն պարտուած է դեմոկրատ Պապ Արխելեթայի դիմաց, որ յաղթած է քուէներու 65 առ հարիւրով։
Քալիֆորնիայէն դուրս, Միշիկընի նահանգային խորհուրդի 26 տարեկան դեմոկրատ թեկնածու Մարի Մանուկեան յաղթած է իր հակառակորդին՝ Միշիկընի Հանրապետական կուսակցութեան նախկին նախագահ Տէյվիտ Վոլքինսընի՝ ձայներու 57 տոկոսով, ընդդէմ Վոլքինսընի 43 տոկոսին։ Մանուկեանի կը զօրակցէին նախագահ Պարաք Օպամա, ծերակուտական Կէրի Փեթըրս եւ ընտրուած նահանգապետ Կրեչըն Ուիթմըր:
Ուրիշ ամերիկահայ թեկնածու մը՝ Մէյնի նահանգային պալատի դեմոկրատ ներկայացուցիչ Սառա Կիտէօ, վերընտրուած է։
Աննա Աստուածատրեան-Թուրքոթ վերընտրուած է Westbrook, Մէյնի քաղաքային խորհուրդի մէջ։ Պաքուէն գաղթական Թուրքոթ Արցախի անկախութեան եռանդուն պաշտպաններէն է։
Վերջապէս, Լորիկ Չարխուտեան, Մերիլենտի նահանգային օրէնսդիր մարմնի դեմոկրատ թեկնածուն, ընտրուած է՝ դառնալով Մերիլենտի խորհրդարանի առաջին ամերիկահայ ներկայացուցիչը։
Ամերիկահայերու մեծ մասը, որ Նոյեմբեր 6ին պայքարած է քաղաքական պաշտօններու համար, յաղթեց։ Նոյնը կը վերաբերի նաեւ ամերիկահայ համայնքի օտարազգի աջակիցներուն։ Ամերիկայի Հայ Դատի Յանձնախումբը հաղորդած է, որ իր զօրակցութիւնը վայելող քոնկրեսական թեկնածուներու 92 տոկոսը յաղթած է։ Ասիկա հրաշալի լուր է...
Միւս կողմէ, ամերիկահայերը գոհ են, որ Քոնկրեսի մէջ Թուրքիոյ զօրակցող խումբի համանախագահ, քոնկրեսական Փիթ Սեշնս (հանրապետական, Թեքսաս) չկրցաւ վերընտրուիլ՝ հակառակ թրքամէտ հովանաւորներու նուիրատուութիւններուն…

• 16-11-2018 10:31:54   | USA  |  Articles and Analyses
The midterm elections held on November 6, 2018, will significantly restrain Pres. Trump’s rule of the United States as a dictatorship.
In the first two years of his presidency, Trump often abused his powers by signing Executive Orders and by controlling both the Executive and Legislative branches of the U.S. government through the Republican majorities in both the House and Senate. During this period, Pres. Trump made many outrageous statements and acted as he pleased disregarding any politically, legally and morally correct behavior.
However, the President’s free ride has come to an end! With the new Democratic majority in the House of Representatives, Pres. Trump will no longer be able to do as he pleases. He will be unable to propose any bills without the consent of the House Democrats who will investigate the illegal actions of the President and his cabinet members, as well as protecting the Special Prosecutor’s Russia collusion probe in the 2016 U.S. presidential elections. The new Democratic majority in the House will be able to subpoena Pres. Trump’s campaign associates which the previous Republican majority had blocked, and will also demand the release of the President’s tax returns which he has adamantly refused to disclose, hiding his business dealings in foreign countries.
This new state of affairs will have two concrete consequences. The U.S. government will be in gridlock for the next two years. Hardly any new bills initiated by Pres. Trump will be approved by the House. Secondly, frustrated by the House blocking his actions, Pres. Trump will lash out at the Democrats even more harshly than before. The President has already declared that if the Democrats investigate him, he will investigate them in return! This means that Pres. Trump’s anger and hostility will rise to new heights, leading him to send more insulting tweets and deliver more outrageous speeches at his political rallies.
During the next two years, Pres. Trump will be so busy attacking his political rivals that he will be unable to pay full attention to domestic and foreign policies which will hopefully limit his mischief in the United States and around the world!
Armenian-American Candidates in the Midterm Elections
On the positive side, at least eight Armenian-Americans won local, state and federal political seats during the Nov. 6, 2018 midterm elections.
Armenian-American Anna Eshoo (Dem.-CA) won reelection to the House along with Jackie Kanchelian Speier, another Democrat from California. Armenian-American Anthony Brindisi (Dem.-N.Y.) is 1,293 votes ahead of the incumbent Republican Congresswoman Claudia Tenney as of election night, pending thousands of votes yet to be counted. If Brindisi wins, he will be the third Armenian-American serving in the U.S. House of Representatives.
In the history of the United States, there have been only seven Armenian-Americans elected to the U.S. House of Representatives. They are:
-- Thomas Corwin (1831-1840; 1859-1861), Republican from Ohio.
-- Steven Derounian (1953-1965), Republican from New York.
-- Adam Benjamin (1977-1982), Democrat from Indiana.
-- Charles Pashayan (1979-1991), Republican from California.
-- Anna Eshoo (1993-now), Democrat from California.
-- John Sweeney (1999-2007), Republican from New York.
-- Jackie Speier (2008-now), Democrat from California.
Incredibly, Thomas Corwin, of Armenian and Hungarian descent, was a highly-accomplished politician and diplomat. He is the only Armenian-American who became a U.S. Senator (1845-1850), a Republican from Ohio. Besides his service in the House and the Senate, Corwin was the Governor of Ohio (1840-1842), and U.S. Secretary of the Treasury (1850-1853). In addition, he served as U.S. Ambassador to Mexico (1861-1864).
Danny Tarkanian, Republican congressional candidate from Nevada, lost his election bid on Nov. 6, running against Democrat Susie Lee. Tarkanian trailed with 43.4% of the vote to Lee’s 51.4%.
Johnny Nalbandian, Republican congressional candidate from the Glendale, CA area, lost his election bid to incumbent Democrat Cong. Adam Schiff. Nalbandian had 23.5% of the vote to Schiff’s 76%.
Democrat Adrin Nazarian from the San Fernando Valley region of Los Angeles won reelection against Republican challenger Roxanne Hoge for the California State Assembly. Nazarian won 77.9% of the vote to Hoge’s 22.1%.
Elizabeth Warren (not to be confused with U.S. Senator Elizabeth Warren), granddaughter of Armenian Genocide survivors, lost her election for the California State Assembly to fellow Democrat Tasha Boerner Horvath.
Republican Rita Topalian lost her race for the State Senate against Democrat Bob Archeleta, who won by 65% of the vote.
Outside of California, Mari Manoogian, 26, Democratic candidate for Michigan State House, defeated her opponent former Michigan GOP chair David Wolkinson, with 57% of the vote vs. Wolkinson’s 43%. Manoogian was endorsed by Pres. Barack Obama, Sen. Gary Peters, and Governor-Elect Gretchen Whitmer.
Another Armenian-American candidate, Sara Gideon, a Democratic member of the Maine House of Representatives, was reelected.
Anna Astvatsaturian Turcotte was re-elected to Ward Three on Westbrook, Maine’s City Council. Turcotte, a refugee from Baku, Azerbaijan, is a strong advocate for Artsakh’s independence.
Finally, Lorig Charkhoudian, a Democratic candidate for Maryland’s House of Delegates, was elected to become the first Armenian-American to serve in the Maryland State legislature.
Most Armenian-Americans, who ran for political office on Nov. 6, won. The same is true for many non-Armenian supporters of the Armenian-American community. The Armenian National Committee of America reported that 92% of the congressional candidates it endorsed won their seats. This is great news!
On the other hand, Armenian-Americans are pleased that Cong. Pete Sessions (Rep.-Texas), co-chair of the Congressional Caucus on Turkey, lost his reelection bid, despite contributions to him by pro-Turkey donors!