Հարութ Սասունյան.Սենատոր Մենենդեսը հետաձգում է Սենատի կողմից Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի հաստատումը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
• 10-12-2018 10:31:30   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
2018 թ. սեպտեմբերի 4-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփը առաջադրել է արտաքին ծառայության աշխատակից Էրլ Լիցենբերգերի թեկնածությունը՝ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում, որը պետք է փոխարինի ինը ամիս առաջ Բաքվից հեռացած դեսպան Ռոբերտ Սեկուտային։
2018 թ. հոկտեմբերի 4-ին, ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում  Լիցենբերգերի հաստատման համար լսումներից մեկ ամիս առաջ, Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը մամուլի հաղորդագրություն տարածեց՝ կոչ անելով ամերիկահայ համայնքին, Հայաստանի բարեկամներին և իրավապաշտպաններին դիմել իրենց սենատորներին՝ մանրամասն ուսումնասիրելու Լիցենբերգերի թեկնածությունը։
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը բացատրել է, որ «երբեք այսքան խիստ անհրաժեշտություն չի առաջացել հստակեցնելու Ալիևի վարչակարգի հետ ամերիկյան հարաբերությունների բնույթն ու շրջանակները։ Դեսպանի հաստատման գործընթացը մեծ հնարավորություն է ընձեռում Կոնգրեսի կողմից վերահսկողություն սահմանելու ԱՄՆ-Ադրբեջան ավելի ու ավելի մտահոգիչ երկկողմանի հարաբերությունների վրա, որը բնութագրվում է հայերի նկատմամբ աճող հարձակողականությամբ, այլակարծության ճնշման  խստացմամբ և ամերիկյան քաղաքական գործընթացները հմտորեն հակազդելու մեծապես ֆինանսավորված արշավով»։
Լիցենբերգերը նախկինում աշխատել է որպես ավագ մասնագետ Գերմանիայի Մարշալի հիմնադրամում, ՆԱՏՕ-ում Միացյալ Նահանգների առաքելության ղեկավարի տեղակալ, Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ավագ քաղաքացիական ներկայացուցչի տեղակալ, Բելգրադում (Սերբիա) Միացյալ Նահանգների դեսպանատան առաքելության ղեկավարի տեղակալ և Բիշքեկում (Ղրղզստան) Միացյալ Նահանգների դեսպանատան առաքելության ղեկավարի տեղակալ: Լիցենբերգերը բակալավրի աստիճան է ստացել Միդլբերի քոլեջից և մագիստրոսի աստիճան՝ Միացյալ Նահանգների ռազմական քոլեջից։ Նա խոսում է ֆրանսերեն, ռուսերեն, սերբերեն և բուլղարերեն։
2018 թ. հոկտեմբերի 4-ին, Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ, Լիցենբերգերը ենթարկվեց մանրակրկիտ հարցաքննության։ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հաղորդել է, որ Նյու Ջերսիից դեմոկրատ սենատոր Բոբ Մենենդեսը, Լիցենբերգերին Ադրբեջանի անզուսպ ռազմավարությունների մասին ճնշելիս, անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի «ռազմատենչ հռետորաբանությանը և բռնության հաճախակի պոռթկումներին»։ Լիցենբերգերը պատասխանել է, որ ինքը կհորդորի Ադրբեջանի կառավարությանը հետ կանգնել այնպիսի վարքագծից, որը կխախտի Արցախյան հակամարտության շփման գիծը: Նա նաև հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներն աշխատում է երեք ուղղություններով՝ ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ինքնորոշման իրավունք։
Բացի այդ, Լիցենբերգերը հղում է արել ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբին, որը դատապարտում է «ցանկացած բռնություն և բռնության կիրառման ցանկացած սպառնալիք շփման գծում»՝ առանց Ադրբեջանի հարձակումների կոնկրետ վկայակոչման:
Լսումների ժամանակ սենատոր Մենենդեսը հետաքրքրվել է, թե արդյոք Ադրբեջանին զենքով ապահովելը պետք է սահմանափակվի նրա կողմից մարդու իրավունքների խախտումների հիման վրա: Ի պատասխան՝ Լիցենբերգերն ասել է, որ Պետդեպարտամենտը զգույշ կլինի, որպեսզի իր որոշումները չխոչընդոտեն Արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու ջանքերը։ Նա նաև նշել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կրթությանը հատկացվող մեծ ուշադրության մասին։
Լսումներից հետո սենատոր Մենենդեսը և Մասաչուսեթսից սենատոր Էդ Մարկին գրավոր հարցադրումներ են ներկայացրել Լիցենբերգերին։ Սենատոր Մենենդեսի խնդրանքով Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հետաձգել է Լիցենբերգերի առաջադրումը չճշտված ժամկետով։ Երկու սենատորները կարող են լրացուցիչ գրավոր հարցադրումներ անել թեկնածուին՝ կապված իրենց մտահոգությունների հետ՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի կողմից հոկտեմբերի վերջին Կովկաս կատարած այցի ընթացքում Հայաստանին և Ադրբեջանին զենք վաճառելու առաջարկից հետո։
Լիցենբերգերը միակն էր 19 առաջադրված դեսպանների թեկնածուներից, որի հաստատումը հետաձգվեց, հավանաբար, մինչև հաջորդ տարի, երբ հանձնաժողովը կանցկացնի իր հաջորդ աշխատանքային հանդիպումը:
Հայ Դատի հանձնախմբից Համբարյանը ողջունել է Լիցենբերգերի նշանակման հետաձգումը, որը սենատորներին «հնարավորություն կտա ավելի մեծ ուշադրությամբ վերահսկել մեր երկրի բարդ երկկողմանի կապերը Ադրբեջանի հարձակողական և դաժան Ալիևի վարչակարգի հետ, հատկապես անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի վիճելի առաջարկից հետո, որ ԱՄՆ-ը սկսելու է զենք վաճառել Բաքվին»։
Այնուհետև Համբարյանը պնդել է. «Մենք միանում ենք Սենատի մեր բարեկամներին, այս հարցում ավելի  հստակություն փնտրելու ուղղությամբ և, ընդհանուր առմամբ, վարչակազմի վարած քաղաքականության վերաբերյալ՝ Հայաստանի և Արցախի դեմ Ալիևի վատթարացող հարձակողականության, բոլոր հայերի նկատմամբ ատելության հրահրման, ամերիկյան օրենսդիրների առանց արդարացման սև ցուցակում ընդգրկման, Ռոյս-Էնգել խաղաղության առաջարկների խոչընդոտման, քաղաքացիական ինքնաթիռներին կրակելու սպառնալիքների, Ջուլֆայի գերեզմանոցի և այլ քրիստոնեական ժառանգության վայրերի ոչնչացման, և իհարկե, ներքին այլախոհների և էթնիկ-կրոնական փոքրամասնությունների դեմ նրա խիստ հալածանքների»։
Ադրբեջանի «Թուրան» լրատվական գործակալությունը հաղորդել է Բաքվում ԱՄՆ դեսպանի հաստատման հետաձգման մասին։ Զարմանալիորեն, «Թուրան»-ը ենթադրում է, որ նախագահ Թրամփը, օգտվելով դեկտեմբերին Սենատի նիստերի բացակայությունից, կարող է ընդմիջումային նշանակում կատարել, այսինքն՝ նախագահը կարող է Լիցենբերգերին Ադրբեջանում դեսպան նշանակել առանց Սենատի հաստատման։
Ընթերցողները կհիշեն, որ նախագահ Օբաման նման ընդմիջումային նշանակում կատարեց Մեթյու Բրայզայի դեպքում՝ նրան որպես դեսպան ուղարկելով Ադրբեջան, սենատոր Մենենդեսի կողմից նրա նշանակումը երկու անգամ արգելափակելուց հետո։ Բրայզան կարողացավ Բաքվում աշխատել միայն 12 ամիս, ստիպված վերադառնալով Վաշինգտոն՝ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից  իր թեկնածության հաստատման հրաժարման պատճառով։
Մեթյու Բրայզայի պարագայում, ամերիկահայ համայնքը բավարար հիմքեր ուներ նրա թեկնածությունը վիճարկելու համար, քանի որ նա բացահայտ կողմնակալություն ուներ հօգուտ Ադրբեջանի և Թուրքիայի՝ ի վնաս Հայաստանի։ Սակայն, Լիցենբերգերը, կարծես թե նման կողմնակալություններ չունի և նրա դեմ անձնական ոչինչ չկա։ Թեկնածուի հետաձգումը պարզապես միջոց է ապահովելու, որ նա պաշտպանելու է Ադրբեջանում մարդու իրավունքները և հորդորելու է Ալիևի վարչակարգին նվազեցնել ռազմատենչությունը Արցախյան հակամարտության հարցում: Լիցենբերգերի հաստատման հետաձգումը նաև ուղերձ է Ջոն Բոլթոնին, որ Սենատը չի ողջունում Ադրբեջանին զենք վաճառելու նրա առաջարկը։
Սենատում դեսպանի հաստատման ձգձգումը կծառայի որպես Ալիևի վարչակարգին նեղացնող լրացուցիչ մտադրություն՝ երկարաձգելով Բաքվում ԱՄՆ դեսպանի բացակայությունը և լարվածություն առաջացնելով Ադրբեջան-ԱՄՆ հարաբերություններում:

Harut Sassounian.Sen. Menendez Delays Senate Confirmation Of US Ambassador to Azerbaijan
A month before the Senate Foreign Relations Committee’s October 4, 2018 hearing on Litzenberger’s confirmation, the Armenian National Committee of America (ANCA) issued a press release urging the Armenian American community, friends of Armenia, and human rights activists to call on their Senators to scrutinize Litzenberger’s nomination.
Aram Hamparian, Executive Director of ANCA, explained that “there’s never been a more urgent need for clarity regarding the nature and scope of American relations with the Aliyev regime. This confirmation process provides a much-needed opportunity for substantive Congressional oversight of an increasingly troubled U.S.-Azerbaijan bilateral relationship, characterized by escalating aggression against Armenians, a worsening crackdown on dissent, and a well-funded campaign to manipulate the American political process.”
Litzenberger has served as Senior Fellow at the German Marshall Fund; Deputy Chief of Mission to the United States Mission to NATO; NATO Deputy Senior Civilian Representative to Afghanistan; Deputy Chief of Mission at the United States Embassy in Belgrade, Serbia; and Deputy Chief of Mission at the United States Embassy in Bishkek, Kyrgyzstan. Litzenberger earned a B.A. from Middlebury College and M.S. from the United States Army War College. He speaks French, Russian, Serbian, and Bulgarian.
During the October 4, 2018 Senate Foreign Relations Committee hearing, Litzenberger came under intense scrutiny. The ANCA reported that Sen. Bob Menendez (D-NJ) referred to Azeri President Ilham Aliyev’s “bellicose rhetoric and sporadic outbursts of violence,” when pressing Litzenberger about Azerbaijan’s violent strategies. Litzenberger responded that he would urge the Azerbaijani government to step back from behaviors that would disrupt the line of contact in the Artsakh conflict. He also stated that the U.S. is working along three lines -- the non-use of force, respect for territorial integrity, and the right to self-determination.
In addition, Litzenberger referred to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, which condemns “any violence and any threat of the use of violence along the line of contact” without specifically citing Azerbaijan’s attacks.
During the hearing, Sen. Menendez inquired whether providing weapons to Azerbaijan should be curtailed based on its human rights violations. Litzenberger responded that the State Department will be careful to ensure its decisions do not undermine efforts to reach a peaceful settlement of the Artsakh conflict. He also mentioned an increased focus on Azerbaijani training in human rights.
Following the hearing, both Sen. Menendez and Sen. Ed Markey (D-MA) submitted written questions to Litzenberger. At the request of Sen. Menendez, the Senate Foreign Relations Committee postponed consideration of Litzenberger’s nomination to an unspecified date. Both Senators may have additional written questions to the nominee as a result of their concerns at National Security Advisor John Bolton’s offer to sell weapons to Armenia and Azerbaijan during his late October trip to the Caucasus.
Litzenberger was the only one of 19 ambassadorial nominations to be postponed, very likely until next year, when the Committee will hold its next business meeting.
ANCA’s Hamparian welcomed Litzenberger’s delay giving the Senators the “opportunity for more careful Congressional oversight of our country’s increasingly challenging bilateral ties with Azerbaijan’s aggressive and abusive Aliyev regime, particularly in light of National Security Advisor John Bolton’s controversial suggestion that the U.S. start selling arms to Baku.”
Hamparian went on to assert: “We join with our Senate friends in seeking greater clarity on this point, and, more generally, regarding the Administration’s policy on Aliyev’s worsening pattern of aggression against Artsakh and Armenia, incitement of hatred against all Armenians, unapologetic blacklisting of U.S. legislators, obstruction of the Royce-Engel peace proposals, threats to shoot down civilian aircraft, the destruction of the Djulfa cemetery and other Christian heritage sites, and – of course – his severe crackdown against domestic dissidents and ethnic-religious minorities.”
Azerbaijan’s Turan news Agency reported the news about the delay of the confirmation of the US Ambassador to Baku. Surprisingly, Turan speculated that Pres. Trump may make a recess appointment taking advantage of the absence of Senate sessions in December, which would mean that the President could appoint Litzenberger as Ambassador to Azerbaijan without Senate confirmation.
Readers may recall that Pres. Obama made such a recess appointment in the case of Matt Bryza dispatching him as Ambassador to Azerbaijan, after Sen. Menendez twice blocked his confirmation. Bryza could only serve in Baku for 12 months before being forced to return to Washington, after the Senate Foreign Relations Committee refused to confirm his nomination.
In the case of Matt Bryza, the Armenian-American community had a good reason to object to his nominations as he had a serious bias against Armenia and favored Azerbaijan and Turkey. However, Litzenberger does not seem to have such biases and there is nothing personal against him. Delaying his nomination is simply a means to ensure that he would defend human rights in Azerbaijan and would urge the Aliyev regime to be less bellicose in the Artsakh conflict. Litzenberger’s delay would also send a message to John Bolton that the Senate does not welcome his offer to sell weapons to Azerbaijan.
The delay of the Ambassador’s Senate confirmation would serve the additional aim of upsetting the Aliyev regime by prolonging the lengthy absence of a US Ambassador to Baku, causing an irritation in Azerbaijan-United States relations.