Ավանդական հայկական և բարձր եվրոպական խոհանոցների ֆյուժն -ճաշացանկ «Միշլենյան» խոհարարների կողմից
Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի շրջանակում մայիսի 27-28-ին Assunta Madre ռեստորանում անցկացվեց գաստրոնոմիկ էքսպերիմենտ GOURMET FEST-ը, որը հայկական ավանդական և  բարձրակարգ  խոհանոցը միավորող յուրօրինակ մենյու ստեղծելու նոր քայլ է:
«Armenian Assembly» հասարակական կազմակերպությունը ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության, ինչպես նաև Ռուսաստանի ու Նոր Նախիջևանի Հայ առաքելական եկեղեցու թեմի մասնակցությամբ և աջակցությամբ սույն թվականի մայիսի 27-ից հունիսի 1-ն անցկացնում է Հայկական մշակույթի օրերը Մոսկվայում:
GOURMET FEST-ը առաջին և իր տեսակի մեջ եզակի գաստրոնոմիկ միջոցառում է՝ Միշլեն աստղ ունեցող ռեստորանների երկու հայտնի շեֆ-խոհարարների՝ Կարեն Թորոսյանի (Bozar ռեստորան, Բրյուսել, Բելգիա) և Ստեֆանո Չիոտիի (Nostrano ռեստորան, Պեարո, Իտալիա), Հայաստանի առաջատար ռեստորանների (Չինար,The Club, Մայրիգ, Լավաշ) շեֆ-խոհարարների և  и Ararat Park Hyatt Moscow հյուրանոցի շեֆ-խոհարար Նարեկ Ավագյանի  մասնակցությամբ։
Armenian Assembly հասարակական կազմակերպության կողմից կազմակերպված միջոցառումը նախատեսում էր երկօրյա ձևաչափ՝ մայիսի 27-ին ռեստորանային ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ անցկացվեց կլոր սեղան-մասնագիտական հիմնահարցերի քննարկում, իսկ մայիսի 28-ին՝ գաստրոնոմիկ երեկույթ՝ գալա-ընթրիկ:
Երեկոն բացեցին Թինա Կանդելակին և  ֆուտբոլային մեկնաբան, Armenian Assembly-ի, Սպորտի և երիտասարդության կոմիտեի համանախագահ Նոբել Արուստամյանը: Տեր Եզրաս Արքեպիսկոպոս Ներսիսյանն օրհնեց երեկոն և Armenian Assembly-ի գործունեությունը՝ ի բարօրություն հայության:
Նոբել Արուստամյան, ֆուտբոլային մեկնաբան, Armenian Assembly-ի Սպորտի և երիտասարդության կոմիտեի համանախագահ.
«Ի շնորհիվ մեր՝ «միշլենյան աստղեր» Կարեն Թորոսյանի և Ստեֆանո Չիոտիի տաղանդի, ինչպես նաև Հայաստանի առաջատար ռեստորանների շեֆ-խոհարարների, այսօր հայկական խոհանոցը փայլեց նոր գույներով, շեշտադրմամբ ու երանգներով»:
Այս համատեղ ստեղծարարության արդյունքը դարձավ ճաշացանկը, որն ինքնատիպ ֆյուժն է՝ հիմնված հայկական ինգրեդիենտների և եվրոպական խոհանոցի տեխնիկաների օգտագործման վրա։
Կարեն Թորոսյան, շեֆ-խոհարար
«Հայկական խոհանոցն իմ ժառանգությունն է: Իմ խոհանոցը՝ ֆրանսիականն է, բայց դրանում պահպանվել են հայկականի երանգները»:
Ստեֆանո Չիոտի, շեֆ-խոհարար
«Կարծում եմ՝ խոհարարության միջոցով մշակույթների միավորումը, որը տեղի է ունենում ափսեի մեջ և կլոր սեղանի շուրջ, ժողովուրդներին միավորելու լավագույն ճանապարհն է: Ես հավատում եմ, որ դա հրաշալի արդյունքներ կունենա»:
Ընթրիքի ճաշացանկում միավորված էին Հայաստանի գաստրոնոմիկ ավանդույթները և իտալական և ֆրանսիական պատրաստման տեխնիկաները։ Ընթրիքը մեկնարկեց սառը խորտիկներով՝ սևիչե խեցգետնի վզիկներով հայկական սիգից բիզիլիկի ամոքունքով (դրեսսինգ) թառափի խավիարով և հնդկաձավարով ոստրեներ, հայկական իշխան՝ Գրավլակս տեխնիկայով մարինացված ցիտրուսների հետ։ Քիչ ուշ խոհարարները ներկայացրեցին տաք ուտեստները՝ խռթխռթան սմբուկ ոչխարի պանրով համեմված ընկույզով: Երեկույթի գլխավոր ուտեստն էր ռիզոտո հայկական աճառից պարմեզանով, դիլիջանյան սարի սնկով գառան կառե։ Իսկ դեսերտին հյուրերին մատուցեցին թթի սորբեթ և կաթնային պուդինգ՝ ֆստխով ու վարդի թերթիկների մուրաբայով։
Երեկոյի ընթացքում հյուրերին ներկայացվեցին հայկական Zorah Yeraz գինին, որը Bloomberg-ի կողմից ճանաչվել է որպես հայկական ամենալավ գինի և լեգենդար կոնյակ «Ararat» Aznavour Signature blend-ին՝ Հայաստանի խորհրդանիշն ու հպարտությունը: Հյուրերին դիմավորեցին նռով և կուանտրոյով հատուկ կոկտեյլներով:
GOURMET FEST-ին մասնակցում էին ռեստորանային ոլորտի, մշակութային, դիվանագիտական և կորպորատիվ ոլորտների հայաստանյան և ռուսաստանյան բարձրաստիճան ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Armenian Assembly Հոգաբարձուների խորհրդի անդամները։
GOURMET FEST հրավիրյալների թվում էին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ և հիմնադիր Սամվել Կարպետյանը, «Ալֆա-գրուպ» ընկերության համասեփականատեր և կոնսորցիումի վերահսկիչ խորհրդի նախագահ Միխայիլ Ֆրիդմանը, ձեռնարկատեր, Armenian Assembly–ի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վահե Ենգիբարյանը, «Независимая газета»-ի սեփականատեր Կոնստանտին Ռեմչուկովը, Պետրոսյանը, Տրետյակովյան պատկերասրահի գլխավոր տնօրեն Զելֆիրա Տրեգուլովան, ակադեմիկոսներ Դմիտրի Պուշկարը և Արամայիս Կամալովը,  ռեստորատորներ Բորիս Զարկովը, Ալեքսանդր Սորոկինը, Ալեքսանդր Ռապոպորտը, «Яндекс» ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, ձեռնարկատեր Արթուր Յունայևը, ձեռնարկատեր Սերգեյ Ադոնևը, ռուսաստանյան պետական գործիչ Սերգեյ Կապկովը, ԲԿՄԱ մոսկովյան ֆուտբոլային ակումբի նախագահ, Armenian Assembly–ի Հասարակական նախագահական խորհրդի անդամ Եվգենի Գիները, պրոդյուսեր Ռուբեն Դիշդիշյանը, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը, երաժիշտ, կոմպոզիտոր և պրոդյուսեր,  Armenian Assembly–ի հասարակական նախագահական խորհրդի անդամ Ստաս Նամինը, Armenian Assembly-ի Կանանց նախաձեռնությունների կոմիտեի անդամներ Իրինա Պոչիտայևան, լրագրողներ Քսենիա Սոբչակը, Անդրեյ Մալախովը, Թինա Կանդելակին և հայտնի դիզայներ Ալեքսանդր Սիրադեղյանը:
Ալին Կամակյան, լիբանանահայ գործարար, «Մայրիգ» ռեստորանի հիմնադիր
«Ես շատ երախտապարտ եմ Armenian Assembly-ին այս նախաձեռնության համար: Ես սկսեցի բացահայտել աշխարհը և իմ նվիրական երազանքը դարձավ հակական խոհարարության տարածումը: Հիմա շնորհիվ «Մայրիգի»՝ հայկական դրոշն առկա է շատ վայրերում: Եվ այսօր ես հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ մենք Մոսկվային ծանոթացրեցինք հայկական խոհարարական արվեստին: Armenian Assembly-ին միավորեց մեզ՝ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներին հավաքելով մեկ հարկի տակ: Հիմա մենք կառուցում ենք ապագան  ամենաամուր հիմքերի վրա, և ես համոզված եմ, որ մենք կարող ենք կիսել մեր խոհարարական ժառանգությունը ամբողջ աշխարհի հետ»:
Դավիթ Երեմյան, «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության հիմնադիր և սեփականատեր ( «Պանդոկ Երևան» ռեստորանների ցանց, Լավաշ Շերեփ, Smoking Chief ռեստորաններ)
«Նման համագումարները պետք է պարբերական լինեն, որպեսզի հասնենք մեր ընդհանուր նպատակին՝ հայկական խոհանոցի հանրայնացմանն ու տարածմանն ամբողջ աշխարհում, որպես բրենդ ներկայացնելուն։ Շատ երկրներ են հայտնի իրենց ազգային խոհանոցով, և մեր խոհանոցը ոչնչով չի զիջում ո՜չ ֆրանսիական, ո՜չ իտալական, ո՜չ չինական խոհանոցներին։ Ավելին՝ մենք նույնիսկ առավելություն ունենք՝ հայկական խոհանոցն ամենաառողջ և թեթև խոհանոցներից է, քանի որ Հայաստանը հարուստ է բնական մթերքներով, իսկ դա այսօր մեծ առավելություն է»։
Այս նշանակալի միջոցառումը կունենա իր շարունակությունը։ Հայկական բարձր խոհանոցի երեկույթի ընթացքում Armenian Assembly-ն ներկայացրեց այս գաստրոնոմիկ նախագծի շարունակության թողարկումն արդեն Հայաստանում։ Երևանում աշնանը կմեկնարկի նոր GOURMET նախագիծը։
Աշոտ Բարսեղյան MBG Hospitality-ի ներկայացուցիչ, Հայաստանի ռեստորանների ասոցիացիայի համանախագահ
«Ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել “Armenian Assembly”-ին հայկական գաստրոնոմիայի մակարդակի բարձրացմանն ուղղված այս կարևոր միջոցառման համար: Լիահույս ենք, որ աշնանը նման բարձր մակարդակով միջոցառում կանցկացվի նաև Հայաստանում: Համոզված ենք, որ մենք պատշաճ կերպով կիրականացնենք առաջին GOURMET FEST-ը Հայաստանում: Սա առաջին GOURMET FEST-ն միջոցառումն էր, և այն պարզապես հրաշալի էր: Հաջորդը մենք  կկազմակերպենք ավելի լայն ձևաչափով, քանի որ մենք՝ հայերս, շատ բան ունենք ցույց տալու, պատմելու և զարմացնելու: Մեր մեկնարկած գործերին հաջողություններ եմ մաղթում»:
GOURMET FEST-ի առաքելությունն է հայկական խոհանոցի հանրահռչակումն ու  աշխարհի գաստրոնոմիկ քարտեզի վրա Հայաստանի դիրքավորումը, ինչպես նաև  փորձի  և նոր գաղափարների փոխանակման համար հարթակի ստեղծումը:
Նախագիծն ամեն տարի Հայաստանում կհամախմբի ռեստորանային և գաստրոնոմիկ ոլորտների միջազգային փորձագետների վարպետյաց դասեր, պանելային քննարկումներ և փառատոն իրականացնելու նպատակով, ինչպես նաև նոր գաղափարների և փորձի փոխանակման հարթակ կստեղծի։ GOURMET FEST գաստրոնոմիկ երեկույթը մեկնարկման կետ դարձավ ժամանակակից մեկնաբանմամբ ավանդական հայկակական խոհանոցի ընդարձակ հանրայնացման արշավի  համար։
Armenian Assembly հասարակական կազմակերպություն է, որի նպատակը Հայաստանում և Սփյուռում մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում սոցիալ-ձեռնարկատիրական նախագծերի աջակցությունն ու իրականացումն է:
Armenian Assembly իր ակտիվ գործունեության առաջին տարվա ընթացքում իրականացրել և աջակցել է մշակութային, կրթական, կրոնական-լուսավորչական, զբոսաշրջային և այլ նախագծեր:

Fusion menu of traditional Armenian and European Haute cuisines from “Michelin” chefs
Within the frames of Days of Armenian Culture, the first gastronomical experiment GOURMET FEST took place at Assunta Madre Restaurant on May 28 and became a step towards the creation of a unique menu connecting Armenian traditional and Haute cuisines.
Non-governmental organization Armenian Assembly, with the participation and support of the Embassy of the RA in the RF as well as Russian and New Nakhichevan Diocese of Armenian Apostolic Church, is holding the Days of Armenian Culture in Moscow, from May 27 to June 1, 2019.
GOURMET FEST – the first and yet the only in its kind gastronomic evening, with the participation of owners and chefs of Michelin Star restaurants – Karen Torosyan (Bozar Restaurant, Brussels, Belgium) and Stefano Ciotti (Nostrano Restaurant, Pesaro, Italy), chefs of leading restaurants in Armenia (Chinar, The Club, Mayrig, Lavash) and chef cook Narek Avagyan from Ararat Park Hyatt Moscow.
The event, organized by Armenian Assembly has a two-day format: on May 27, round table with the participation of restaurant industry representatives tackling the discussion on professional points, and on May 28, gastronomical evening – gala dinner.
The gala dinner was opened by Tina Kandelaki and the co-chair of the Committee of Sports and Youth, famous football journalist Nobel Arustamyan. Archbishop Ezras Nersisyan blessed the evening and Armenian Assembly’s endeavors to the benefit of the Armenian nation.
Nobel Arustamyan
“Thanks to the talent of our “Michelin Stars” Karen Torosyan and Stefano Ciotti, as well as chefs of leading restaurants in Armenia, the Armenian cuisine today came forward with new colors, accents and shades.”
As a result of this mutual art, the menu, representing a unique fusion of Armenian traditional and Haute cuisines, was created, being based on Armenian ingredients and European techniques.
“I think that uniting cultures through culinary, in a plate and around a round table, is the best way to connect nations. I believe this is a perfect starting point for new culinary explorations.”
The menu combined Armenian gastronomical traditions and culinary techniques common in Italy and France. The dinner started with cold appetizers – ceviche from Armenian whitefish with crayfish neck and special filling of basil, oysters with buckwheat and sturgeon caviar, Armenian trout marinated with citruses as per the Gravlax technique, after which the guests were served with hot appetizers – crispy aubergines with sheep cheese and walnut spices. The main dish of the evening was the Risotto from Armenian hachar with parmesan, lamb confit and Dilijan mountain mushrooms. As for the desserts, the guests were offered Fraisier with mulberry, and milk pudding with pistachio and rose petal jam.
During the evening guests enjoyed famous wines Zorah Yeraz, marked by Bloomberg as the best wines of Armenia, as well as the legendary brandy Ararat Aznavour Signature Blend, the symbol and pride of Armenia. Special cocktails with pomegranate and Cointreau were also served to the guests.
The guests of the GOURMET FEST were the representatives of the restaurant industry, cultural, diplomatic and business elite of Armenia and Russia, as well as members of the Board of Presidium of Armenian Assembly. Among the invitees of the GOURMET FEST were famous figures, like the president and founder of “Tashir group” Samvel Karapetyan, co-owner and chair of the Supervisory Board of «Alfa Group» consortium Mikhail Fridman, entrepreneur, member of the Presidium of Armenian Assembly Vahe Yengibaryan, owner of “Nezavisimaya Gazeta” Konstantin Remchukov, General Director of the State Tretyakov Gallery Zelfira Tregulova, academicians Dmitry Pushkar and Armais Kamalov, restaurateurs Boris Zarkov, Alexander Sorkin, Alexander Rappoport, managing director of Yandex Tigran Khudaverdyan, Russian state figure Sergey Kapkov, president of Moscow football club CSKA, member of the Board of Trustees and member of Presidium of Armenian Assembly Yevgeni Giner, producer Ruben Dishdishyan, the Ambassador of Armenia in Russia Vardan Toganyan, musician, composer and producer, member of the Presidium of Armenian Assembly Stas Namin, member of the Women's Initiative Committee of Armenian Assembly Irina Pochitaeva, media figures Ksenia Sobchak, Andrey Malakhov and Tina Kandelaki, famous designer Aleksander Siradekian.
Aline Kamakian, entrepreneur and founder of Mayrig restaurants
“I am truly grateful for this initiative. Indeed ever since I started exploring the world, I wanted to mark Armenian cuisine and put it on the culinary world map. Now the Armenian flag is in many places thanks to Mayrig. And today, in Russia, I can proudly say that we introduced the Armenian dishes to Moscow.
The Armenian Assembly did join us together, gathering the largest number of Armenian diaspora under one roof.”
David Yeremyan, founder and owner of Yeremyan Projects (“Tavern Yerevan” restaurants chain, restaurants “Lavash”, “Sherep”, “Smoking Chief”)
“This kind of forums should be carried out systematically, to achieve our common objective, which is popularization of Armenian cuisine in the world, its representation as a brand. Many countries are famous by their national cuisine, and Armenian one by no aspects concedes to the French, Italian, Chines or Georgian cuisine. We even have advantages: Armenian cuisine is one of the healthiest. Armenia is very rich by organic products and it is a huge supremacy, which can be used by few countries in a world“
This outstanding event will have its continuation. During the gala dinner, «Armenian Assembly» announced about the release of the gastronomic project in Armenia. The new project, GOURMET, will start in Yerevan this autumn.
Ashot Barseghyan, representative of MBG Hospitality, co-chair of Armenian Restaurant Association
“I want to express my deep gratitude to Armenian Assembly for organizing such an important and timely event for the improvement of Armenian gastronomy image and quality. We hope that the announced event in Yerevan will be organized on such a high level as was this one. I am sure that we will organize the first GOURMET FEST in Armenia to the best of our abilities. This was the first event of GOURMET FEST and it went perfect. Next time, we will organize in a wider format, because we, Armenians, have a lot to show, to tell and to see. I wish us all good luck in our endeavours.”
The mission of GOURMET FEST is the popularization of the Armenian cuisine in the world, the positioning of Armenia on the world gastronomic map, and the creation of a platform for the exchange of experience and new ideas. The project will annually gather together international experts of gastronomy and restaurant industry in Armenia for holding masterclasses, panel discussions and a festival with the representatives of the restaurant industry of Armenia and surrounding regions. The gastronomical evening GOURMET FEST is a starting point for a big-scale popularization of Armenian traditional cuisine in a new interpretation.
Armenian Assembly is a non-governmental organization supporting and implementing social-entrepreneurship projects in the spheres of culture, education, tourism, innovative technologies and science in Armenia and in the diaspora. During the first year of its establishment, Armenian Assembly has implemented launches and support of cultural, educational, enlightenment, touristic and other projects.