«Կոմիտաս. հանճարի ճանապարհները» խորագրով ցուցադրությունը Տաթևում
«Ավրորա» ֆորումի շրջանակում Տաթևի վանական համալիրի այցելուները հնարավորություն ունեն ծանոթանալ Կոմիտաս Վարդապետի 150-րդ տարեդարձին նվիրված բացառիկ ցուցադրությանը:
«Կոմիտաս. հանճարի ճանապարհները» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը Տաթևի վանական համալիրի տարածքում՝ ձիթանում, բաց է այցելուների առջև այս տարվա սեպտեմբերից:
Այն կազմակերպվել է 2019 թ. հոկտեմբերի 14-21-ը Հայաստանում կայանալիք առաջին «Ավրորա» ֆորումին ընդառաջ «Հայաստանի Զարգացման Նախաձեռնություններ» IDeA հիմնադրամի «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում: Ցուցադրությունն իրականացվել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ:
Ցուցադրությունը ներառում է Կոմիտաս Վարդապետի՝ Կովկասում, Եվրոպայում, Օսմանյան կայսրությունում և Եգիպտոսում տարբեր տարիներին արված լուսանկարներ և այդ վայրերում նրա գործունեությունը ներկայացնող տեքստային նյութեր:
Այս ցուցադրության շնորհիվ Տաթևի վանական համալիր այցելող զբոսաշրջիկները ծանոթանում են մեծն Կոմիտասի կենսագրությանը, ով համարվում է ժամանակակից հայկական դասական երաժշտության հիմնադիրը:
«Խորհրդանշական է, որ այս ցուցադրությունը բացվում է հենց Տաթևի վանական համալիրում, որը դարեր շարունակ եղել է Հայաստանի հոգևոր, կրթական և մշակութային կարևոր կենտրոններից մեկը: Կոմիտասը նաև մեծ ուսուցիչ ու մանկավարժ էր, ով իր գիտելիքներն ու հմտությունները տարածեց աշխարհի տարբեր անկյուններում»,-նշում է ցուցադրության համադրող, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը:
Ցուցադրությունը ներկայացնում է Կոմիտասի ճանապարհորդությունների աշխարհագրությունը, հայ և օտարազգի մտավորականության հետ տարբեր քաղաքներում ունեցած շփումները: Լուսանկարներում Կոմիտասի կողքին կարելի է տեսնել հայտնի հայ մտավորականներ Հովհաննես Թումանյանին, Ավետիք Իսահակյանին, Ղազարոս Աղայանին, Արշակ Չոպանյանին, Վրթանես Փափազյանին, Գևորգ Բաշինջաղյանին, Ռուբեն Սևակին և այլոց:
Ցուցադրության ուսանկարչական նյութը տրամադրվել է Գուրգեն Գասպարյանի «Կոմիտաս Վարդապետ (1869-1935)» (Երևան, 2014թ.) գրքից:
Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված ցուցադրության մեջ ներառված են նաև Վարդապետին վերաբերող բնօրինակ նյութեր՝ հուշամեդալներ, գրքեր, նամականիշեր և Կոմիտասի լուսանկարներով փոստային բացիկներ:

В Татеве открывается выставка «Комитас: дороги гения»
Посетители Татевского монастыря получат уникальную возможность увидеть выставку, посвященную 150-летию Комитаса-вардапета, которая пройдет в рамках Форума «Аврора»
В сентябре в одном из строений Татевского монастыря – маслодавильне – открывается временная экспозиция «Комитас: дороги гения».
Выставка проводится в рамках программы «Возрождение Татева», реализуемой благотворительным фондом «Инициативы развития Армении» (IDeA), в преддверии первого Форума «Аврора», который пройдет в Армении с 14 по 21 октября. Экспозиция организована благодаря сотрудничеству с Музеем-институтом Комитаса. В нее включены фотографии и другие материалы, рассказывающие о разных периодах жизни композитора, его работе и поездках – Комитас побывал в Европе, на Кавказе, в Египте, выступал с концертами в разных городах Османской империи. Знакомство с экспонатами позволит посетителям Татевского монастыря более пристально вглядеться в одну из знаковых фигур современной армянской классической музыки.
«Символично, что выставка проходит в Татевском монастыре, который веками был одним из важнейших духовных, образовательных и культурных центров Армении. Комитас был также выдающимся педагогом и учителем, свои знания и свое искусство он распространял в разных уголках мира», – сказал куратор выставки доктор исторических наук Айк Демоян.
Экспозиция дает представление о широкой географии путешествий композитора, его связях с армянской и зарубежной интеллигенцией. Представленные на выставке фотографии запечатлели Комитаса вместе со знаменитыми армянскими деятелями культуры – Аветиком Исаакяном, Ованесом Туманяном, Геворком Башинджагяном, Газаросом Агаяном, Вртанесом Папазяном, Аршаком Чобаняном, Рубеном Севаком и другими.
В экспозиции представлены фотоматериалы из книги Гургена Гаспаряна «Комитас-вардапет (1869–1935)» (Ереван, 2014), а также памятные медали, книги, открытки и марки. Выставка, посвященная 150-летию Комитаса-вардапета, продлится до конца 2019 года.