Շանհայի համաժողովում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդիպել է Չինաստանի նախագահի հետ
Շանհայ, Չինաստան: ՀՀ առաջին ԱԳ նախարար, «Ժառանգություն» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ, Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 4-7-ը  Չինաստանի ժողովրդական հանրապետության Շանհայ քաղաքում մասնակցում էր «Հոնգյաոյի երկրորդ միջազգային տնտեսական համաժողովին՝ նվիրված Չինաստանի 70-ամյա զարգացմանն ու համայն մարդկության համար ընդհանուր ապագայի կերտմանը»:
Համաժողովում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդես է եկել ելույթով, որն առնչվում էր «Խորհրդատվություն, ներդրում, համընդհանուր օգուտներ եւ գլոբալ կառավարում» թեմային: Ելույթում անդրադարձ է եղել նաեւ եվրոպական-ասիական փոխհարաբերություններին եւ համայն մարդկության համար արժանապատիվ ապագայի կերտման գործընթացներում Հայաստանի քաղաքակրթական ու ռազմավարական արդի դերին:
Համաշխարհային այս հավաքի շրջանակներում, որոնց մասնակցում էին Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Սերբիայի եւ Յամայկայի ղեկավարները, Հովհաննիսյանը հանդիպել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին, ինչպես նաեւ հնարավորություն է ստացել խորհրդակցելու մի շարք այլ երկրների ներկա եւ նախկին վարչապետների, արտաքին գործերի նախարարների եւ պաշտոնատար այլ անձանց հետ:
Համաժողովին մասնակցում էր նաեւ ՌԱՀՀԿ ծրագրերի պատասխանատու Լիլիթ Սարուխանյանը: Նա նույնպես հանդես եկավ ելույթով, որը նվիրված էր «Բաց համագործակցություն եւ քաղաքակրթության երկխոսություն» թեմային:

• 07-11-2019 15:17:08   | China  |  Press release
Shanghai, CHINA--Raffi K. Hovannisian, Armenia's first minister of foreign affairs, the Heritage Party's political council chairman, and founding director of the Armenian Center for National and International and Studies (ACNIS), was in the People's Republic's largest city between November 4 and 7 to attend and address "The Second Hongquao International Economic Forum on China's 70-Year Development and the Building of a Community with a Shared Future for Mankind."
Raffi Hovannisian's keynote speech on "Consultation, Contribution, Shared Benefits and Global Governance" shed light also on Armenia's civilizational and strategic contemporary role in mutual European-Asian exchanges and the forging of a dignified future for all humanity.
Within the framework of the world conclave, which brought together heads of state and government from France, Greece, Serbia and Jamaica, Raffi Hovannisian met and exchanged greetings with Chinese President Xi Jinping and consulted with a broad array of current and former prime ministers, foreign ministers, and other dignitaries.
Hovannisian was joined in Shanghai by ACNIS director of programs Lilit Sarukhanyan, who also had been invited to address the conference on "Openness, Cooperation and Civilization Dialogue."