Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում (ՀԱՊՀ) բացվեց Խելացի լուծումների միջհամալսարանական կենտրոնը
• 23-12-2019 16:00:35   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Խելացի լուծումների կենտրոնը հիմնվել է Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի համագործակցության արդյունքում: Նախաձեռնության գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: Գործընկերներն են՝ Սինոփսիս Արմենիա և Յունիքոմփ ընկերությունները:
4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության ժամանակաշրջանում պահանջված են դառնում այն մասնագիտությունները, որոնք մինչ այժմ գոյություն չունեին, իսկ համաձայն ուսումնասիրությունների՝ դպրոցական երեխաների 65%-ը աշխատելու է մասնագիտություններով, որոնք այսօր դեռևս գոյություն չունեն։ Այս իրավիճակը Հայաստանի համար շատ լավ առիթ է՝ դիրքավորվելու տնտեսության նոր առաջացող ճյուղերում, որտեղ ստեղծվում է մեծ հավելյալ արժեք։ Էականորեն բարձրանում է հիմնարար կրթության դերը, և մի քանի հարակից մասնագիտությունների տիրապետելու՝ ինժեներների կարողությունը ։ Իր հերթին տնտեսության բոլոր ճյուղերում և պետական հատվածում թվայնացումը և բարձր տեխնոլոգիաների զանգվածային օգտագործումն առաջացնելու են այդ ճյուղերում աշխատող մասնագետների նկատմամբ նոր պահանջներ. նրանք պետք է  ՝ գիտելիքներ ձեռք բերել նաև ՏՀՏ և հարակից մասնագիտություններում։
«Թվայնացումը բերում է գործունեության փոխակերպման՝ կյանքի անխտիր բոլոր ոլորտներում:  Արձագանքելով զարգացման գլոբալ միտումներին ու նաև՝ նախահարձակ լինելով՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է այս կենտրոնի ստեղծմանը: Հեռահաղորդակցությունն ընթանում է դեպի  թվային էկոհամակարգերի զարգացում: Բաժանորդը գնալով ավելի շատ թվային սարքերից ու ծառայություններից է օգտվում: Անհատների ու ձեռնարկությունների մոտ անհրաժեշտություն է առաջանում կապված լինել ավելի ու ավելի շատ սարքերի, ծառայությունների, մատակարարների ու հաճախորդների հետ: Գործընթացների թվայնացումը, գերավտոմատացումը, տվյալների վերլուծությունն ու այս ամենի արդյունավետ կառավարումը պահանջում են նոր որակներ: Աշխատաշուկա է մտնում նոր՝ «Z» սերունդը՝ 90-ականների երկրորդ կեսից հետո ծնվածները, որոնք պետք է կարողանան ստեղծագործել ու ազգային արժեք ստեղծել նոր՝ փոխկապակցված է ու թվայնացված աշխարհում: Հետևաբար՝ այս սերունդը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հոգածության  ներքո է», - ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Խելացի լուծումների կենտրոնը» հարթակ է այն մարդկանց համար, ովքեր փնտրում են նոր մարտահրավերներ: Կենտրոնը ունենալու է երեք ուղղվածություն. առաջինը՝ մագիստրոսական ծրագիր, երկրորդը՝ մասնագիտական վերապատրաստման ծրագիր և երրորդը՝ միջմասնագիտական վերապատրաստում: Այս կենտրոնը վառ օրինակ է մասնավոր ընկերությունների և ԲՈՒՀ-ի համագործակցության և կարծում ենք, որ կարելի է այս համագործակցությունը տրանսֆորմացիա անել՝ մասնավոր-ԲՈՒՀ-պետություն համագործակցության: «Խելացի լուծումների կենտրոնը» հանդիսանում է «Silicon Mountains» մեծ նախագծի կրթական հատվածը», ասել է ՏՀՏԳՄ տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
Այդ մարտահրավերներին լավագույնս դիմակայելու և հնարավորություններից օգտվելու համար շատ կարևոր է կրթական համակարգիև հատկապես բուհերի տրանսֆորմացիան՝ նոր տիպի կրթական մոդելներին համապատասխան։ Այս ճանապարհին մեծ կարևորություն է ստանում կրթություն-արտադրություն և պետական-մասնավոր հատված համագործակցությունը։
Խելացի Լուծումների նորաբաց կենտրոնը այդ համագործակցության արդյունքն է և մասնավոր ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի վառ օրինակը։
Խելացի Լուծումների կենտրոնում առաջին փուլում նախատեսվում է իրականացնել մագիստրոսական, մասնագիտական վերապատրաստման, միջմասնագիտական վերապատրաստման ծրագրեր, իսկ հետագայում կենտրոնը կհամալրվի նաև բակալավրիատի ծրագրերով, գիտահետազոտական աշխատանքներով և ստարտափ էկոհամակարգով։
Այս տարի՝ ծրագրի առաջին փուլում, ստեղծվել են երկու ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լսարան, որոնցից յուրաքանչյուրում գործում է երեք լաբորատորիա՝
- Կիբերանվտանգություն
- Միկրոէլեկտրոնիկա
- ՏՀՏ ժամանակակից ենթակառուցվածքներ
Ծրագրերը կունենան տեսական, գործնական և գիտահետազոտական ուղղվածություն՝ հնարավորինս նախապատրաստելով ուսանողներին մասնագիտական աշխատանքի՝ բարձր պահանջարկ ունեցող միջմասնագիտական ուղղություններով։ Խելացի Լուծումների կենտրոնում 3-4 տարվա ընթացքում նախատեսվում է ստեղծել 15-20 լսարան և հագեցած ժամանակակից լաբորատորիաներ, ուսումնական պրոցեսում ներդնել ժամանակակից բովանդակություն, վերապատրաստել ՀԱՊՀ դասախոսներին։ Նախատեսվող ուղղություններն են՝ կիբերանվտանգություն, միկրոէլեկտրոնիկա, արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում, իրերի համացանց (ներառյալ խելացի քաղաք, խելացի տուն), գերժամանակակից կապ, ինքնակառավարվող սարքեր, տվյալագիտություն, և այլն:

Smart Solutions Center opened in National Polytechnic University of Armenia
The Smart Solutions Center was founded in collaboration with the Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT) and the National Polytechnic University of Armenia. The general partner of the initiative is VivaCell-MTS. Partners are Synopsys Armenia and Unicomp.
During the period of the 4th industrial revolution, professions not existing until now are becoming popular, and according to studies 65% of school children will work in professions that do not exist today. This situation is a good opportunity for Armenia to position itself in the newly emerging sectors of the economy where great surplus value is created. The role of basic education and the ability of engineers to master a number of related specialties have increased substantially. In its turn, digitalization and mass use of high technology in all sectors of the economy and the public sector will bring new demands on professionals working in these sectors, forcing them to acquire knowledge in ICT and related specialties.
“Digitalization brings transformation of activities in absolutely all spheres of life. Responding to global trends and being a proactive company, VivaCell-MTS supports the creation of this center. Telecommunications move towards development of digital ecosystems. Subscribers use increasingly more devices and services. Individuals and enterprises feel the need to stay connected to more devices, services, suppliers, and customers. Digitalization of processes, over-automation, data analysis, and successful management of these things, require new specific qualities. The generation ‘Z’, those born in the second half of the 90s, enters the market, and shall be creative and generate national values in a new, interconnected and digitalized world. This generation is under VivaCell-MTS’s care,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“The Smart Solutions Center is a platform for people looking for new challenges. The center will have three directions: the first is a master's degree, the second is a vocational training program and the third one is an interdisciplinary training. This Center is the result of collaboration of private companies and University. We think that this model of collaboration can be transformed to the new model: private companies-University-public. The Smart Solutions Center is the educational part of the Silicon Mountains big project,” said Eduard Musayelyan, UEICT Executive Director.
Educational system is very important for facing the challenges and take advantages of opportunities, especially transformation of higher education system according to new educational models. On the way of transformation education-production and public-private cooperation is very important. The newly opened Smart Solutions Center is the result of this collaboration and a vivid example of the social responsibility program of private companies.
At the first stage the Smart Solutions Center plans to implement master's and vocational trainings, interdisciplinary training programs, and later on it will be supplemented by bachelor's programs, research and startup ecosystems.
This year, in the first phase of the project, three laboratories have been set up in two auditoriums equipped with state-of-the-art equipment:
- Cyber security
- Microelectronics
- ICT Modern Infrastructures
The programs will have tree directions: theoretical, practical and R&D, preparing students as much as possible for highly demanding interdisciplinary work. In Smart Solutions Center it is planned to create 15-20 classrooms equipped with modern laboratories and modern content within 3-4 years, and train the NPUA lecturers. Areas of study include cyber security, microelectronics, artificial intelligence and machine learning, Internet of Things (including smart city, smart home), state-of-the-art communication, self-contained devices, information technology, and more.