Holy Water-ի զոհերը վարակվում են հաճախ այցելվող կայքերի միջոցով
Ասիայում բնակվող օգտատերերին ուղղված և 2019-ի մայիսից գործող  թիրախային արշավի ընթացքում վարակի է ենթարկվել հաճախ այցելվող ավելի քան 10 կայք, որոնք կապված են կրոնի, կամավորական և բարեգործական ծրագրերի հետ։ Գրոհների նման տեսակը, որը վնասաբեր ծրագրին թույլ է տալիս սարք թափանցել կոտրված ռեսուրս այցելելուց անմիջապես հետո, կոչվում է watering hole («գրոհ ջրխումի ժամանակ»)։
«Կասպերսկի» ընկերության հայտնաբերած արշավն ստացել է Holy Water անվանումը։ Դրա շրջանակում չարագործները կիրառում են ոչ ստանդարտ մոտեցումներ։ Գլխավոր յուրահատկություններն են արագ էվոլյուցիան և գործիքների լայն սպեկտրի օգտագործումը. գրոհողները, մասնավորապես, կիրառել են GitHub պահոցը և բաց կոդով ծրագրային ապահովում (ԾԱ)։
Արշավի ընթացքում կայքերում ներդրվում էր ներբեռնիչ, որը թույլ էր տալիս զոհերի սարքերում տեղադրել բեկդոր անմիջապես այն բանից հետո, երբ նրանք այցելում էին կոտրված կայքեր։ Նման ԾԱ-ն տալիս է սարքին ամբողջական հասանելիություն. թույլ է տալիս փոփոխություններ մտցնել ֆայլերում, հավաքել սարքի գաղտնի տեղեկատվությունը և այդտեղ իրականացվող գործողությունների տվյալները։ Մյուս բեկդորը թույլ էր տալիս հեռավար սերվերի հետ փոխանակվել ծածկագրված տվյալներով։ Դրա խնդիրն է տեղեկատվություն հավաքել այցելուի մասին և ստուգել, թե կարող է արդյոք նա թիրախ լինել։ Եթե այո, ապա զոհի սարք ներբեռնվում է պլագին, որ դրդում էր վնասաբեր ԾԱ-ի բեռնման՝ ցուցադրելով Adobe Flash-ի կեղծ թարմացումը։ Adobe Flash-ից կեղծ լողացող ծանուցման կատարումը թույլ տվող ֆայլը պահվել է GitHub-ում։
Թիրախային գրոհների զոհ չդառնալու համար փորձագետներն տնային օգտատերերին խորհուրդ են տալիս՝ հնարավորինս խուսափել Adobe Flash Player-ի կիրառումից։ Սակայն, եթե դա ինչ-ինչ պատճառներով հնարավոր չէ և օգտատիրոջից պահանջում են այն թարմացնել, ապա պետք է պաշտոնական կայքում ստուգել՝ արդյոք հավելվածն ունի թարմացման կարիք, քանի որ հավելվածն արդեն չի կիրառվում  կայքերի մեծամասնության կողմից և, մեծ հավանականությամբ, նորացումը պարունակում է վնասաբեր կոդ; օգտագործել VPN; տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում՝ հայտնի և անհայտ սպառնալիքներից արդյունավետ պաշտպանության համար։
Իսկ կազմակերպություններին խորհուրդ է տրվում՝  անվտանգության բաժինների կամ տեղեկատվական անվտանգության կառավարման կենտրոնների (SOC) աշխատակիցներին հասանելիություն տալ կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ ամենաթարմ տվյալներին, որպեսզի նրանք տեղյակ լինեն  չարագործների նոր գործիքներին, տեխնիկաներին և մարտավարություններին; օգտագործել վերջնական սարքերի պաշտպանության լուծումներ, որպեսզի դրանք զերծ մնան կիբեռսպառնալիքներից; ներդնել կորպորատիվ լուծում, որը վաղ փուլում կհայտնաբերի բարդ սպառնալիքները ցանցում։

Жертвы Holy Water заражаются через часто посещаемые сайты
В ходе целевой кампании, которая действует с мая 2019 года и направлена на пользователей в Азии, было заражено более десяти часто посещаемых потенциальными жертвами сайтов, связанных с религией, волонтёрскими и благотворительными программами. Такой тип атаки, позволяющий зловреду проникнуть на устройство сразу после посещения пользователем скомпрометированного ресурса, называется watering hole («атака на водопое»).
Обнаруженная «Лабораторией Касперского» кампания получила название Holy Water, в рамках которой злоумышленники используют нестандартные подходы. Главные особенности — быстрое эволюционирование и применение широкого набора инструментов, в частности, атакующие использовали хранилище GitHub и ПО с открытым исходным кодом.
В ходе кампании на интернет-страницы внедрялся загрузчик, который позволял установить на устройства жертв бэкдор сразу после посещения ими скомпрометированного ресурса. Такое ПО открывает полный доступ к заражённому устройству: позволяет вносить изменения в файлы, собирать конфиденциальную информацию с устройства и данные о проводимых на нём действиях. Еще один бэкдор позволял обмениваться зашифрованными данными с удалённым сервером. Его задача — собрать информацию о посетителе и проверить, является ли он целью. Если да, то на его устройство загружается плагин, который провоцирует загрузку, показывая фейковое обновление Adobe Flash. Файл, который позволял исполнять фейковое всплывающее уведомление от Adobe Flash, хранился на GitHub.
Чтобы не стать жертвой целевых атак, эксперты частным пользователям рекомендуют по возможности избегать использования Adobe Flash Player, но, если по каким-то причинам это невозможно и пользователя просят его обновить, проверять на официальном сайте, нуждается ли продукт в обновлении, поскольку он более не поддерживается большинством сайтов и, с большой степенью вероятности, обновление содержит вредоносный код; использовать VPN; установить надёжное защитное решение для эффективной защиты от известных и неизвестных угроз.
А организациям рекомендуется предоставить сотрудникам отделов безопасности или центров управления информационной безопасностью (SOC) доступ к самым свежим данным о киберугрозах, чтобы они были в курсе новых инструментов, техник и тактик злоумышленников; использовать решения для защиты конечных устройств, чтобы оградить от киберугроз конечные устройства; внедрить корпоративное решение, которое детектирует сложные угрозы на сетевом уровне на ранней стадии.