Հայաստանցի օգտատերերն 2019-ին ավելի քիչ են ենթարկվել ֆիշինգի
Ֆիշինգային գրոհների 2019-ին ենթարկվել է Հայաստանի օգտատերերի 14,52%-ն այն դեպքում, երբ 2018-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 15,7%։ Վրաստանում նման գրոհների անցյալ տարի բախվել է օգտատերերի 13,83%-ը՝ 2018-ի 16,5%-ի դիմաց։ Ադրբեջանում 2019-ին ֆիշինգի ենթարկվել է օգտատերերի 15,59%-ը, 2018-ին՝ 13,8%-ը։
Ինչպես վկայում են «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, ֆիշինգի միջին համաշխարհային ցուցանիշը 2019-ին կազմել է 15,17%՝ 2018-ի 18,32%-ի դիմաց։ 2019-ին ընկերության լուծումների օգտատերերի համակարգիչներում, ֆիշինգային կայքեր այցելության փորձերի ժամանակ գրանցվել է «Հակաֆիշինգ» համակարգի գործարկման 467 մլն 188 հազ. 119 դեպք, և դա 15 մլն 277 հազ. 92-ով քիչ է, քան 2018-ին։
Ի տարբերություն 2018-ի, 2019-ին ֆիշինգի ամենամեծ բաժինը կազմակերպությունների «Բանկեր» խմբին է հասել։ 2019-ին այն ավելացել է 5,46%-ով և կազմել 27,16%։ Նախորդ տարվա առաջատար «Համացանցային պորտալներ» խումբը տեղափոխվել է երկրորդ տեղ, դրա բաժինը նվազել է 3,6 %-ով և 2019-ին կազմել 21,12%։ «Վճարային համակարգեր» խումբը մնացել է երրորդ տեղում, դրա բաժինը 2019-ին կազմել է 16,67% (2,65% նվազում)։
Ֆիշինգի զոհ չդառնալու համար փորձագետներն օգտատերերին առաջարկում են միշտ ստուգել նամակն ուղարկողի հասցեի և դրա պարունակած հղման իսկությունը. եթե վստահ չեք դրանց բարեհուսության հարցում, պետք չէ դրանք բացել։ Եթե օգտատերն, այնուամենայնիվ, հայտվել է կասկած հարուցող կայքում, նա այնտեղ չպետք է թողնի որևէ անհատական տվյալ։ Եթե օգտատերը կարծում է, որ  պատահական փոխանցել է իր գաղտնաբառը չարագործներին, անհրաժեշտ է անհապաղ փոխել այն։ Անհրաժեշտ է օգտագործել պաշտպանված միացում՝ հատկապես եթե օգտատերը մտնում է կարևոր կայքեր (օրինակ՝ ինտերնետ-բանկինգի համակարգ)։ Հարկ է հնարավորինս խուսափել ոչ անվտանգ հանրային Wi-Fi ցանցերից։ Այդ ամենը կնվազեցնի աննկատ ֆիշինգային կայքում հայտնվելու ռիսկը։ Պարտադիր է օգտագործել հակաֆիշնգային տեխնոլոգիաներով պաշտպանական լուծում։ Ծրագիրը կզգուշացնի օգտատիրոջը, եթե նա փորձի անցնել խարդախ կայք, և կարգելափակի այն։

Армянские пользователи меньше подверглись фишингу по сравнению в 2019-м
Фишинговым атакам в 2019 году подверглись 14,52% пользователей в Армении, когда как этот показатель в 2018 году составил 15,7%. В Грузии с такими атаками в прошлом году столкнулись 13,83% пользователей против 16,5% годом ранее. В Азербайджане в 2019 году фишингу подверглись 15,59% пользователей, а в 2018 году - 13,8%.
Как свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», среднемировой уровень фишинга в 2019 году составил 15,17% против 18,32% годом ранее. В 2019 году на компьютерах пользователей продуктов компании было зафиксировано 467 млн 188 тыс. 119 срабатываний системы «Антифишинг» при попытках перехода на фишинговые сайты, и это на 15 млн. 277 тыс. 92 меньше, чем в 2018 году.
В отличие от 2018 года, в ո 2019-м наибольшая доля фишинга пришлась на категорию «Банки». В 2019 году ее доля увеличилась на 5,46% и составила 27,16%. Категория «Интернет-порталы» — прошлогодний лидер — переместилась на второе место. При этом в сравнении с 2018-м ее доля уменьшилась на 3,6 % (21,12%). Категория «Платежные системы» осталась на третьем месте, ее доля в 2019 году составила 16,67% (минус 2,65%).
Чтобы не стать жертвой фишинга, эксперты рекомендуют пользователям всегда проверять подлинность адреса отправителя письма и содержащейся в нём ссылки – если нет уверенности в их благонадёжности, не следует открывать. Если пользователь всё же оказался на сайте, вызывающем сомнения, не следует оставлять там никаких персональных данных. Если пользователь думает, что случайным образом  мог передать свой пароль злоумышленникам, необходимо срочно сменить его. Необходимо также использовать защищённое соединение, особенно когда пользователь заходит на важные сайты (например, в систему интернет-банкинга). Следует по возможности избегать небезопасных публичных Wi-Fi сетей. Всё это снизит риск незаметного попадания на фишинговую страницу.  Обязательно использование подходящего защитного решения с антифишинговыми технологиями. Программа предупредит пользователя, если он попытается перейти на мошенническую страницу, и заблокирует её.