Shade-ով վարակվածները կարող են գաղտնազերծել իրենց ֆայլերը
Shade գաղտնագրող-շորթող ծրագիրն այլևս սարսափելի չէ օգտատերերի համար. «Կասպեսրկի» ընկերությունը հրապարակել է դեկրիպտոր, որը վերականգնում է Shade (Troldesh) գաղտնագրիչի ցանկացած տեսակի կողմից գաղտնագրված ֆայլերը (նիշք)։ Այդ գաղտնագրիչը դեռ 2015-ից շատ վնաս է պատճառել ինչպես ամբողջ աշխարհի, այնպես էլ Հայաստանի օգտատերերին։
Shade-ն (հայտնի է նաև որպես Troldesh) գաղտնագրում էր օֆիսային փաստաթղթերը, նկարները և արխիվները (և ֆայլերի որոշ այլ տիպեր), ինչից հետո զոհից փրկագին էր պահանջում ֆայլերի վերականգնման համար։ Shade-ի որոշ տարբերակներ օգտագործում էին ֆայլերի կինեմատոգրաֆիական անվանումներ, օրինակ, breaking_bad և da_vinci_code։ Հաճախ Shade-ն գալիս էր ընկերների հետ. ավարտելով ֆայլերի գաղտնագրումը այն վարակված սարք էր ներբեռոնւմ այլ վնասաբեր ծրագրեր։
2016-ին տեղեկատվական անվտանգության հետազոտողների ու եվրոպական իրավապահ մարմինների համատեղ գործողության ընթացքում վերջիններիս հաջողվել է գտնել և առգրավել օգտատերերի տվյալների գաղտնազերծման բանալիներով սերվերները։ Այդ բանալիների հիման վրա ստեղծվել էր դեկրիպտոր Shade-ի վաղ տարբերակների համար։
Սակայն Shade-ի հեղինակներին այդպես էլ չբռնեցին, և նրանք շարունակում էին ստեղծել գաղտնագրիչի նոր տարբերակներ, որոնց դեմ գոյություն ունեցող դեկրիպտորն արդեն անզոր էր։ Shade-ի ստեղծողների ակտիվությունը շարունակվում էր մինչև 2019-ի կեսերը։
Սակայն 2019-ի վերջին-2020-ի սկզբին Shade-ին բախված օգտատերերի թիվը նշանակալիորեն նվազեց նախորդ տարիների համեմատ։ Ինչ-որ պահի չարագործները հայտարարեցին, որ դադարեցնում են իրենց գործունեությունը։ Նրանք դադարեցին թողարկել Shade-ի նոր տարբերակներ, ներողություն հայտնեցին պատճառած վնասի համար և հրապարակեցին ֆայլերի գաղտնազերծման 750 000 հազար բանալի։ Դա առիթ դարձավ գաղտնազերծման ծրագրի թարմացման համար, և նոր դեկրիպտորն արդեն հասանելի է noransom.kaspersky.com-ում։ Դրա միջոցով Shade-ի զոհերը կարող են վերականգնել ֆայլերն անկախ նրանից, թե Shade-ի որ տարբերակով են դրանք գաղտնագրվել։
Փորձագետները հիշեցնում են, որ ոչ մի դեպքում չի կարելի փրկագին վճարել գաղտնագրիչ ստեղծողներին. Shade-ի օրինակը մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ ավելի լավ է խնամքով պահպանել գաղտնագրված ֆայլերը և համբերությամբ լցվել, քանի որ շատ հավանական է, որ ինչ-որ պահ դեկրիպտորը կհայտնվի և ֆայլերը կհաջողվի վերականգնել։
Գաղտնագրիչի զոհ չդառնալու համար հարկ է կանոնավոր կերպով կատարել ֆայլերի պահուստային կրկնօրինակում, չանցնել կասկածելի հղումներով և չբացել անհայտ ուղարկողների նամակների մեջ ներդրված ֆայլերը, ինչպես նաև օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծում։

Шифровальщик Shade больше не страшен пользователям: «Лаборатория Касперского» опубликовала декриптор, восстанавливающий файлы, зашифрованные любым видом щифровальщика Shade (Troldesh). Этот шифровальщик еще с 2015 года нанес много вреда как пользователям со всего мира, так и в Армении.
Shade (также известный как Troldesh) зашифровывал офисные документы, изображения и архивы (и некоторые другие типы файлов), после чего требовал с жертвы выкуп за их восстановление. Некоторые модификации Shade использовали кинематографические названия файлов, например breaking_bad и da_vinci_code. Часто Shade приходил вместе с друзьями: закончив с шифрованием файлов пользователя, он загружал на зараженное устройство других зловредов.
В 2016 году в ходе совместной операции исследователей информационной безопасности и европейских правоохранительных органов последним удалось найти и конфисковать серверы с ключами для расшифровки пользовательских данных. На основе этих ключей были создан декриптор для ранних версий Shade.
Однако авторы Shade так и не были пойманы — и они продолжали создавать новые версии шифровальщика, против которых существовавший декриптор уже был бессилен. Активность создателей Shade продолжалась до середины 2019 года.
Но в конце 2019-начале 2020 года количество пользователей, столкнувшихся с Shade, значительно снизилось по сравнению с предыдущими годами. В какой-то момент злоумышленники заявили, что завершают свою деятельность. Они перестали выпускать новые версии Shade, принесли извинения за нанесенный ущерб и опубликовали около 750 000 ключей для расшифровки файлов. Это был повод для обновления утилиты расшифровки, и новый декриптор уже доступен на noransom.kaspersky.com. С его помощью жертвы Shade могут восстановить файлы независимо от того, какой версией Shade они были зашифрованы.
Эксперты напоминают, что ни в коем случае нельзя платить выкуп создателям шифровальщиков: пример с Shade еще раз доказывает, что лучше аккуратно сохранить зашифрованные файлы и набраться терпения, поскольку очень вероятно, что в какой-то момент декриптор появится и файлы удастся восстановить.
Чтобы не стать жертвой шифровальщика, следует регулярно делать резервные копии файлов, не переходить по подозрительным ссылкам и не открывать вложения в письмах от неизвестных отправителей, а также использовать надежное защитное решение.