Հարութ Սասունյան.Իրարանցում Թուրքիայում՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող Գյուլենի նամակի պատճառով
Անցյալ շաբաթ Թուրքիայում մեծ բանավեճ բռնկվեց այն բանից հետո, երբ էրդողանամետ թուրքական իսլամիստական «Գերչեք հայաթ» («Իրական կյանք») ամսագիրը հայտարարեց, որ վիճահարույց թուրք Իմամ Ֆեթուլլահ Գյուլենը 1965 թ․ մայիսի 6-ին նամակ է գրել՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Նամակը ներառված է ամսագրի 176 էջանոց հատուկ համարում, որը պատկանում է իշխանամետ «Ենի սաֆաք» թերթի խմբագրական խմբին, որն էլ պատկանում է Թուրքիայի նախագահի փեսայի ընտանիքին։
Գյուլենի հետ համագործակցության համար «Գերչեք հայաթի» հոդվածը նաև մեղադրում է Ստամբուլի գլխավոր ռաբբի Իսահակ Կահլևային, Հունական ուղղափառ պատրիարք Բարդուղիմեոսին, նախկին Հայոց պատրիարք Շնորհք Գալուստյանին, ԿՀՎ-ին  (CIA), ՆԱՏՕ-ին, սիոնիստներին, Հիլարի Քլինթոնին, Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս երկրորդին և նախկին թուրք ղեկավարներ Իսմեթ Ինոնուին, Բյուլեթ Էջևիթին և Սուլեյման Դեմիրելին։
Գյուլենը 1999 թվականին փախել է Միացյալ Նահանգներ։ Այնուհետև նա և նախագահ Էրդողանը դարձան թշնամիներ՝ երկարատև համագործակցությունից հետո, որի ընթացքում Էրդողանն օգտագործեց Գյուլենի կապերն ու աղբյուրները իշխանության գալու համար։ Թուրքիայում 2016 թ․ հեղաշրջման փորձից հետո Էրդողանը Գյուլենին մեղադրեց հեղաշրջման գլխավոր կազմակերպիչը լինելու մեջ։ Էրդողանը բանտարկեց և աշխատանքից ազատեց Գյուլենի տասնյակ հազարավոր հետևորդների։ Այդ ժամանակից ի վեր Էրդողանը բազմիցս խնդրել է ԱՄՆ կառավարությանը՝ Գյուլենին արտահանձնել Թուրքիային, որտեղ նրան անկասկած մահ է սպառնում։ Միացյալ Նահանգները մերժել է Էրդողանի դիմումները: Նույնիսկ Թուրքիայից դուրս ապրողները, որոնք մեղադվում էին Գյուլենի հետ շփվելու մեջ, առևանգվել են Էրդողանի գաղտնի գործակալների կողմից և հետ բերվել Թուրքիա՝ կոշտ մեղադրանքների առջև կանգնեցնելու համար:
Այս պայմաններում, երբ էրդողանամետ ամսագիրը Գյուլենի հետ շփվելու մեջ մեղադրեց Թուրքիայում ապրող կրոնական փոքրամասնությունների առաջնորդներին և այլոց, նրանք իրավացիորեն անհանգստացան իրենց ֆիզիկական գոյության և կրոնական ու մշակութային հաստատությունների վրա հնարավոր հարձակումների կապակցությամբ:
Ինչ վերաբերում է թուրքական ամսագրում հրապարակված Գյուլենի նամակին՝ ուղղված Հայոց նախկին պատրիարքին, ապա այն մինչ այժմ մի քանի անգամ հրապարակվել է թուրքական լրատվամիջոցների կողմից։
Ահա հատվածներ Գյուլենի 1965 թ․ մայիսի 6-ի նամակից․ «Իմ մանկության տարիներին և աշխատանքի բերումով ես ճանաչել եմ հայ ընտանիքների և անհատների։ Ես չեմ դադարի անիծել Մեծ ցեղասպանությունը, որն իրականացվեց հայերի դեմ 1915 թվականին։ Ես գիտեմ, որ սպանված ու կոտորված մարդկանց մեջ շատ հարգված մարդիկ են եղել, որոնց հիշատակի առջև ես հարգանքով խոնարհվում եմ։ Ես մեծ վշտով անիծում եմ Մեծ մարգարե Քրիստոսի որդիների կոտորածը տգետ անհատների կողմից, որոնք իրենց անվանում են մահմեդականններ»։
Թուրքական ամսագիրը հայտնել է, որ Շնորհք պատրիարքն ի պատասխան շնորհակալություն է հայտնել Գյուլենին՝ հայտարարելով, որ երկրին պետք են նրա նման  քարոզիչներ. «Մենք հավատում ենք, որ եղբայրական կապերն անխախտ կմնան մեր սուրբ երկրում, որտեղ կան Ձեզ նման պատվարժան ու արդարամիտ քարոզիչներ»:
Գյուլենի 1965 թ․ ենթադրյալ նամակը տպագրված է դեղնագույն թղթի վրա, որը երևում է հավաստի։ 2013 թվականին Միացյալ Նահանգներում գտնվելու ժամանակ Գյուլենը հանդես եկավ ևս մեկ հայտարարությամբ, որում ասվում էր. «Իթթիհադականները սխալ քաղաքականություն են վարել: Մեզ մնում է շտկել իթթիհադականների սխալ քաղաքականությունը: Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է շատ լավ երկխոսության մեջ լինենք հայերի և մյուս ազգերի հետ։ Հանուն երկխոսության, մենք պետք է յուրաքանչյուր հնարավորություն օգտագործենք լավագույն ձևով»։
Լավ նորությունն այն է, որ Թուրքիայի փոքրամասնությունների համայնքների կրոնական առաջնորդները համարձակություն են ունեցել խստորեն քննադատել թուրքական ամսագիրը։ Հայոց պատրիարքարանը հայտարարություն է տարածել, որում «ափսոսանք է հայտնել Շնորհք պատրիարքի հասցեին հնչեցրած կեղծ մեղադրանքների համար: Մամուլի ազատության քողի տակ նման գրությունները ցավ են պատճառում մեզ և կարող են բերել ահավոր հետևանքների: Այս զրպարտությունները մտահոգիչ են Թուրքիայի Հայոց պատրիարքարանի և հայ համայնքի համար: Ցեղապաշտական դրսևորումները, ինչպես ցանկացած այլ տեղ, այնպես էլ այս երկրում նկատվող, անհնար են դարձնում դրանց հետևանքներից խուսափելը… Նման անհիմն ցեխարձակումը մեզ համար անընդունելի է: Մենք հավատում ենք, որ պատկան մարմինները կկանգնեցնեն այս անարդարությունը և հուսով ենք, որ կանոնները կկիրառվեն՝ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելով հեղինակների դեմ»:
Հունական ուղղափառ պատրիարքարանը ևս դատապարտեց  թուրքական ամսագիրը՝ հրապարակված տեղեկատվությունն անվանելով «ամբողջովին կեղծ և կողմնակալ… Այս պնդումների հրապարակումը քրիստոնյաների, հրեաների և մահմեդականների շրջանում անհանգստություն է առաջացնում և հատկապես լուրջ ու անպատասխանատու է, քանի որ քայքայում է մեր ժողովրդի միասնությունը… Նման տեղեկատվությունը չափազանց վտանգավոր է և կարող է պատճառ դառնալ ցեղապաշտական ու անհանդուրժողական վտանգավոր գործողությունների համար: Տիեզերական պատրիարք Բարդուղիմեոսը շատ դառնացած ու վրդովված է զգում իրեն առաջադրված մեղադրանքների համար՝ չնայած նրա ջանքերին ի նպաստ մեր երկրի բարօրության»:
Ստամբուլի հրեական համայնքը նույնպես քննադատեց թուրքական ամսագիրը․ «Մենք դատապարտում ենք խտրականությունն ու սադրանքները, որոնց համար պատճառ դարձան այդ հրապարակումները՝ մեր գլխավոր ռաբբիի դեմ անհիմն մեղադրանքներով հանդերձ: Այս ատելության հրապարակումները վնասում են Թուրքիային: Մեր կողմից, մենք հուսով ենք, որ անհապաղ կվերականգնվի ճշմարտությունն ընդդեմ ատելության այդ հրապարակումների`ճիշտ տեղեկատվության և իրավական միջոցներով, քանի որ դրանք ազդում են մեր Թուրքիայի վրա, որի ամբողջական մասը մենք ենք»:
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի անդամ Գարո Փայլանն անդրադարձավ այդ բանավեճին Խորհրդարանում՝ գրելով երկրի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթային․ «Մի՞թե Թուրքիայի նախագահին մոտ կանգնած լրատվամիջոցների կողմից պարբերաբար օգտագործվող ատելության արտահայտությունները չեն կարող հանգեցնել ատելության վրա հիմնված հանցագործությունների»:
Ես կցանկանայի եզրափակել երեք հիմնական կետերով.
1) Ֆեթուլլահ Գյուլենը Էրդողանի դաշնակիցն էր, նախքան վերջինիս կողմից իր բռնապետական լիազորությունները հաստատելը: Էրդողանին մոտ կանգնած  հրատարակությունները,
փոքրամասնությունների կրոնական առաջնորդներին և այլոց մեղադրելու փոխարեն, առաջին հերթին պետք է մեղադրեն Էրդողանին ՝ Գյուլենի հետ իր երկար տարիների համագործակցության համար․․․
2) Եթե Գյուլենի նամակը հավաստի է, ապա նա ոչ մի վատ բան չի արել։ Նա պարզապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը: Էրդողանն է, որ պետք է մեղադրվի Հայոց ցեղասպանության հարցում ստելու համար․․․
3) Թուրքիայում փոքրամասնությունների համայնքները սարսափում են թուրքական ամսագրի հոդվածից, քանզի գիտեն, որ Թուրքիայում կան շատ ծայրահեղականներ, որոնք կդիմեն սարսափելի բռնությունների ընդդեմ հայերի, ասորիների, հույների, հրեաների և քրդերի: Նրանց վախը արդարացված է: Այս փոքրամասնությունների համայնքների առաջնորդներն արժանի են գովասանքի՝ թուրքական ամսագրի սպառնալից հոդվածի դեմ համարձակորեն խոսելու համար։

Harut Sassounian. Turmoil in Turkey on Letter by Gulen Recognizing the Armenian Genocide
A major controversy erupted in Turkey last week after a pro-Erdogan Turkish Islamist magazine “Gercek Hayat” (Real Life) claimed that the controversial Turkish Imam Fethullah Gulen had written a letter on May 6, 1965 acknowledging the Armenian Genocide. The letter is included in a special 176-page edition of the magazine which belongs to the editorial group of the pro-government newspaper “Yeni Safak,” owned by the family of the Turkish president’s son-in-law.
Gercek Hayat’s article also accused of collaborating with Gulen, the Chief Rabbi of Istanbul Isahak Kahleva, Greek Orthodox Patriarch Bartholomew, former Armenian Patriarch of Turkey Shnorhk Kaloustian, the CIA, NATO, Zionists, Hillary Clinton, Pope John Paul II, and former Turkish leaders Ismet Inonu, Bulent Ecevit and Suleyman Demirel.
Gulen escaped to the United States in 1999. Later on, he and President Erdogan became antagonists after a lengthy collaboration during which Erdogan had used Gulen’s contacts and resources to come to power. In 2016, after the attempted coup d’état in Turkey, Erdogan accused Gulen of being the mastermind of the coup. Erdogan jailed and fired tens of thousands of Gulen’s followers. Since then Erdogan has made repeated requests to the U.S. Government to have Gulen extradited to Turkey, where he faces certain death. The United States rejected Erdogan’s requests. Even those accused of associating with Gulen, who were living outside of Turkey, were kidnapped by Erdogan’s secret agents and brought back to Turkey to face harsh charges.
Under these circumstances, when a pro-Erdogan magazine accused the leaders of religious minorities and others in Turkey of associating with Gulen, they became rightly concerned about their physical well-being and possible attacks on their religious and cultural institutions.
Regarding Gulen’s letter, published by the Turkish magazine, addressed to the former Armenian Patriarch, it has been published several times before by the Turkish media.
Here are excerpts of Gulen’s May 6, 1965 letter: “I have known Armenian families and individuals during my childhood and working positions. I will not stop cursing the Great Genocide committed against Armenians in 1915. I know that among the people killed and massacred were many highly respected individuals, for whose memory I bow with respect. I curse with great grief the massacre of the sons of the Great Prophet Christ by ignorant individuals who call themselves Muslims.”
The Turkish magazine reported that in response Shnorhk Patriarch thanked Gulen, stating that the country needs preachers like him: “We believe that the fraternal ties will remain intact in our sacred country where there are valuable and fair-minded preachers like you.”
Gulen’s purported 1965 letter is typed on a paper that appears yellowish, making it look authentic. In 2013, while in the U.S., Gulen issued another statement which said: “The Ittihadists committed the wrong policy. It is up to us to correct the wrong policy of the Ittihadists. That is why we should be in a very good dialog with Armenians and other nations. For the sake of a dialog, we should use every opportunity in the best possible way.”
The good news is that the religious leaders of minority communities in Turkey had the courage to harshly criticize the Turkish magazine. The Armenian Patriarchate issued a statement in which it “regretted the false accusations against Shnorhk Patriarch. Such writings under the umbrella of freedom of the press cause pain to us and can lead to horrible consequences. These falsehoods are worrisome to the Armenian Patriarchate of Turkey and the Armenian community. Racist manifestations, as elsewhere, also seen in this country, make it impossible to escape from their consequences…. Such baseless mud-slinging is unacceptable to us. We believe that the relevant authorities will stop this injustice and hope that the rules will be enforced, taking the necessary steps against the authors.”
The Greek Orthodox Patriarchate also condemned the Turkish magazine calling the published information “completely false and biased…. The publication of these claims cause distress among Christians, Jews and Muslims and are particularly serious and irresponsible, because they undermine the unity of our people…. Such information is extremely dangerous and could be the cause of dangerous acts of racism and intolerance. The Ecumenical Patriarch Bartholomew feels very bitter and resentful for the accusations that have been made against him, despite his efforts for the good of our country.”
The Jewish community in Istanbul also criticized the Turkish magazine: “We condemn the discrimination and provocation caused by these publications, with baseless accusations against our Chief Rabbi. These hate publications are damaging Turkey. For our part, we hope for an immediate restoration of the truth against these publications of hate -- through correct information and legal means -- as they influence our Turkey, of which we are an integral part.”
Meanwhile, the Armenian member of the Turkish Parliament, Garo Paylan, referred the controversy to the Parliament by writing to the Vice President of the country, Fuat Oktay: “Can’t the expressions of hatred used periodically by the news media close to the Turkish President result in crimes based on hatred?”
I would like to conclude with three key points:
1) Fethullah Gulen was the ally of Erdogan before the latter asserted his dictatorial powers. The publications close to Erdogan, rather than blaming the leaders of minority religions and others, should first of all blame Erdogan for his long years of association with Gulen!
2) If Gulen’s letter is authentic, he has done nothing wrong. He has simply acknowledged the truth about the Armenian Genocide. Erdogan is the one to be blamed for lying about the Armenian Genocide!
3) The minority communities in Turkey are terrified by the article in the Turkish magazine because they know that there are plenty of extremists in Turkey who will resort to horrible acts of violence against Armenians, Assyrians, Greeks, Jews and Kurds. Their fear is justified. These minority community leaders should be commended for boldly speaking out against the threatening article in the Turkish magazine.