Յարութ Սասունեան. Թուրքիա Կը Փորձէ Տիրանալ Երուսաղէմի Հայկական Կալուածներուն
13 Փետրուար 2020ին «Հրէական Մամուլ» շաբաթաթերթի (The Jewish Press) յօդուածը բացայայտած է Թուրքիոյ կառավարութեան գործունէութիւնը՝ Երուսաղէմի հայկական եւ քրիստոնէական թաղամասերուն տիրանալու մասին։ Լրագրող Պարուխ Ետիտի յօդուածը կը կրէ՝ «Թուրքիա Կ՛աշխատի Երուսաղէմի Հին Քաղաքի Հայկական Թաղամասին Տիրանալ» խորագիրը:
Երուսաղէմի հայ «բնակիչները TPSին [Իսրայէլի լրատուական գործակալութիւն] պատմած են թուրք պաշտօնեաներու ճիգերուն մասին, որոնց միջոցով անոնք վերջին տարիներուն  կը փորձեն զիրենք համոզել՝ ժխտելու թուրքերու կողմէ դար մը առաջ իրականացուած Հայոց Ողջակիզումը եւ տեղւոյն քրիստոնեաներուն պատկանող անշարժ գոյքը ձեռք բերելու այլ գործողութիւններու մասին», գրած է Ետիտ։
Երուսաղէմի հայ բնակիչներէն մէկը, որուն մեծ հայրը Հայոց Ցեղասպանութեան վերապրողներէն է, TPSին ըսած է, որ թուրք կին դիւանագէտի մը հետ տեսակցելէն 40 վայրկեան անց թրքուհին փորձած է համոզել զինք՝ կասեցնելու իր գործունէութիւնը Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման ի նպաստ։ «Ես հասկցայ, որ ան կ՛ուզէ համոզել զիս՝ դադրեցնելու հայկական կոտորածի թեմայով իմ գործունէութիւնը»։ Հայը ըսած է, որ ինք թուրք դիւանագիտուհիին անմիջապէս ցոյց տուած է դուռը. թրքուհին հասկցած է, որ հայկական համայնքը երբեք չի հրաժարիր Ցեղասպանութեան ճանաչման պայքարէն։ «Մենք հարիւր տարի եւս կը սպասենք, բայց չենք հրաժարիր փոխ հատուցման մեր պահանջէն, այնքան ատեն որ դեռ չենք հասած  վճարման այնպիսի համաձայնագիրի մը, որ կնքուած է Իսրայէլի եւ  Գերմանիոյ միջեւ», աւելցուց հայ զրուցակիցը։
Երուսաղէմի մէջ անշարժ գոյքի այլ հայ սեփականատէրեր TPSին յայտնած են, որ թրքական կառավարութեան ներկայացուցիչները իրենց առաջարկած են 3000 տոլար դրամական պարգեւներ՝ տարբեր կարիքներու համար։ Սակայն հայերը մերժած են  թրքական կաշառքները՝ զանոնք անուանելով «լռեցման պարգեւներ, զորս կոչուած են ապահովել, որպէսզի Թուրքիոյ կառավարութիւնը չդատապարտուի 1915-1917 թուականներու կոտորածներուն համար»։ Թէեւ իսրայէլացի լրագրող Ետիտ կ՛օգտագործէ «կոտորած» եզրը՝ համաձայն Իսրայէլի կառավարութեան ժխտողական քաղաքականութեան, սակայն ան արագօրէն կը շեղի այդ քաղաքականութենէն՝ բացատրելով, որ «համաշխարհային Ա. պատերազմի տարիներուն Օսմանեան կայսրութեան կողմէ իրականացուած հայերու բնաջնջումը կանխամտածուած եւ համակարգուած ցեղասպանութիւն էր՝ իր տարածքին մէջ գտնուող հայ բնակչութեան դէմ։ Նոյնիսկ համաշխարհային Ա. պատերազմէն ետք թուրքերը, քիւրտերը եւ արաբները շարունակեցին կոտորել հայերը մինչեւ 1923, եւ տարածուած է այն կարծիքը, որ սպաննուած է Թուրքիոյ հայերու մօտաւորապէս կէսը՝ 1․5 միլիոն հայ»։ Թուրքերը եւ քիւրտերը իրօք ցեղասպանութիւն կատարած են հայ ժողովուրդին դէմ, բայց ես տեղեակ չեմ արաբներու կողմէ հայերու դէմ գործադրուած որեւէ կոտորածի մասին:
Ետիտ շարունակած է իր յօդուածը՝ վկայակոչելով Երուսաղէմի մէջ հայկական  կալուածներ  գնելու թրքական փորձերու օրինակներ. «Թրքական ճնշումները նաեւ դրսեւորուած են հայկական կալուածներ ձեռք բերելու գործին մէջ: TPSին յայտնի դարձած է, որ քանի մը ամիս առաջ հայկական թաղամասի բնակիչները ցնցուած են՝ յայտնաբերելով, որ իրենց տուներէն մէկը իր իրական արժէքը երեք անգամ գերազանցող գինով ծախուած է մահմետականի մը։ Քննութեամբ պարզուած է, որ հայկական անշարժ գոյքի գնման ֆինանսաւորումը ստացուած է Թուրքիայէն։ Այս միջադէպէն ետք համայնքի որոշ ղեկավարներ տեսակցած են, որպէսզի քննարկեն իրադարձութիւններու շղթան եւ միջոցներու ձեռնարկեն կանխելու համար համայնքի կալուածներուն  արտահոսքը՝ թուրքերուն: Հայերու շրջանին մէջ դեռ վախի զգացում կայ, որ թուրքերը հետզհետէ աւելի շատ կալուածներու կը տիրանան կամ կը գնեն»:
Ետիտ վկայակոչած է թրքական ծրագիր մը եւս՝ Երուսաղէմի մէջ քրիստոնէական կալուածներու տիրանալու համար․ «Քրիստոնեայ առեւտրական մը, որ խնդրած է անանուն մնալ, ըսած է՝ վերջերս թուրքերը Յորդանանի Վաքըֆին (մահմետական հիմնադրամ) փոխանցած են շատ հին սեփականութեան վկայականներ, քանի մը հատը շատ մաշած, ներառեալ Օսմանեան կայսրութեան ժամանակաշրջանի եւ հայկական ու քրիստոնէական թաղամասերու գոյքի սեփականութեան մասին փաստաթուղթեր։ Առեւտրականը, որ ցոյց տուած է քանի մը վկայականներու լուսանկարներ TPSին, ըսած է, որ թուրքերը խնդրած են Վաքըֆէն հաստատել այն փաստաթուղթերը, որոնք կ՛օգտագործուին կալուածները գնելու համար»: Հակասական է, որ թրքական կառավարութիւնը իր արխիւներէն չի բացայայտեր մինչեւ Ցեղասպանութիւնը հայերուն պատկանող կալուածներու վկայականները, այսուամենայնիւ, Յորդանանի Վաքըֆին կ՛ուղարկէ  սեփականութեան վկայականներու պատճէնները:
Ետիտ իր յօդուածին մէջ նաեւ գրած է․ «Երուսաղէմի մէջ ընդլայնուող թրքական  գործունէութիւնը եւ «Մահմետական Եղբայրներուն» տրամադրուող անոր աջակցութիւնը կ՛անհանգստացնեն Իսրայէլը։ Իսրայէլի պաշտպանական ուժերու  հետախուզական բաժինը իր տարեկան վերջին զեկոյցին մէջ, առաջին անգամ ըլլալով, Թուրքիան ներկայացուցած է իբրեւ սպառնալիք»։
Այնուհետեւ Ետիտ նկարագրած է Իսրայէլի դժկամութիւնը՝ ճանչնալու Հայոց Ցեղասպանութիւնը․ «Իսրայէլի պաշտօնեաները յաճախ բարձրացուցած են Հայկական Ողջակիզման ճանաչման  կարելիութիւնը՝ իբրեւ հակազդեցութիւն Իսրայէլի դէմ վարուող թրքական գործունէութեան, յատկապէս՝ Թուրքիոյ մէջ «Համաս»ի ահաբեկչական գումարտակի տեղաւորման: Տարիներ շարունակ Իսրայէլ ձեռնպահ մնացած է Հայոց Ցեղասպանութիւնը պաշտօնապէս ճանչնալէ՝ վախնալով, որ այսպիսի ճանաչում մը կը վնասէ Իսրայէլի եւ Թուրքիոյ միջեւ դիւանագիտական յարաբերութիւններուն»: Ասիկա անհեթեթ փաստարկ է, քանի որ Իսրայէլի յարաբերութիւնները Թուրքիոյ հետ արդէն իսկ խաթարուած են, եւ անոր կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչումը յաւելեալվնաս չի պատճառեր, ինչպէս որ Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու Պալատի եւ Ծերակոյտի կողմէ անցեալ տարուան աշնան իրականացած Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչումը բացասաբար չէ ազդած ամերիկա-թրքական յարաբերութեանց վրայ:
Իսրայէլացի լրագրողը ճիշդ կը նշէ, որ «Թուրքիա կը վերահսկէ Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերող բոլոր հրապարակումները եւ այս մէկը կը նկատէ Թուրքիոյ ազգային անվտանգութեան համար մեծ նշանակութիւն ունեցող հարց, ըստ որուն, թուրքերը չեն հրաժարված Երուսաղէմի մէջ հայերը համոզելու իրենց փորձէն՝ դադրեցնել իրենց ոգեկոչման ջանքերը»։
Ետիտ նաեւ հաղորդած է, որ Թուրքիոյ կառավարութիւնը կը խրախուսէ  թրքական  զբօսաշրջութիւնը դէպի Երուսաղէմ՝ վճարելով Երուսաղէմի եւ Արեւմտեան Ափի մէջ  մզկիթներ այցելելու ճանբորդութեան ծախսերը. «Թրքական ոչ առեւտրական կազմակերպութիւնները ամէնօրեայ դրութեամբ կը գործեն Երուսաղէմի մէջ՝ հիմնականին մէջ օգնելով «Մահմետական Եղբայրներուն» եւ Երուսաղէմի կրօնական գործունէութեան։ Հայկական թաղամասէն աղբիւր մը ըսած է, որ Հին քաղաքին մէջ վերջին շրջանին թուրք զբօսաշրջիկները նոյնպէս կ՛աշխատին հայերու դէմ՝  պատռելով Ցեղասպանութեան մասին պաստառներն ու հրապարակումները։ Հայերը դատապարտող արձանագրութիւններ տարածուած են թաղամասի պատերուն»:
Աւելին, թրքական «Ժառանգութիւն» ընկերութիւնը Երուսաղէմի մէջ եռանդուն գործունէութիւն կը ծաւալէ «կրթութեան, մշակոյթի, անշարժ գոյքի եւբարօրութեան ոլորտներու մէջ, ինչպէս նաեւ կը ֆինանսաւորէ «ուղեկցող նախագիծը»` հազարաւոր մահմետական հաւատացեալներու մզկիթներ տեղափոխելու, ինչպէս նաեւ տասնեակ հազարաւորներու սնունդը ֆինանսաւորելու՝ Ռամատանի պահքը աւարտելու համար», հաղորդած է Ետիտ։
Նմանապէս, TIKA՝ Թուրքիոյ մշակոյթի եւ զբօսաշրջութեան նախարարութեան թրքական համագործակցութեան եւ համակարգման գործակալութիւնը, ֆինանսաւորած է քանի  մը ծրագրեր Երուսաղէմի մէջ։ Տասնեակ մզկիթներ եւ տուներ վերանորոգուած են Թուրքիոյ կողմէ։
Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքարանը պէտք է հակադրուի թրքական ջանքերուն՝ թոյլ չտալով, որ տեղւոյն հայերը իրենց գոյքը վաճառեն թուրք գնորդներուն: ՀՀ կառավարութեան Սփիւռքի գործերու գլխաւոր յանձնակատարի գրասենեակը պէտք է օգնէ Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքարանին՝ Երուսաղէմի հայկական թաղամասին հանդէպ թրքական ոտնձգութիւններու փորձերը կարենալ դիմակայելու համար։

Turkey Attempts to Take Over Armenian Properties in Jerusalem. Harut Sassounian
An article in the Jewish Press of February 13, 2020 exposed the activities of the Turkish Government to take over the Armenian and Christian Quarters of Jerusalem. The article by journalist Baruch Yedid is titled, “Turkey Working to Take Over Armenian Quarters in Jerusalem’s Old City.”
Jerusalem’s Armenian “residents have told TPS [Tazpit Press Service] about efforts of Turkish officials in recent years to persuade them to deny the Armenian holocaust perpetrated by the Turks a century ago and other actions to acquire property owned by local Christians,” according to Yedid.
A Jerusalem Armenian, whose grandfather had survived the Armenian Genocide, told TPS that 40 minutes into a meeting with a Turkish female diplomat, she tried to convince him to drop his activities for the recognition of the Armenian Genocide. “I realized that she wanted to persuade me to cease my activity to preserve the Armenian massacre.” The Armenian said that he immediately showed the door to the Turkish diplomat who understood that the Armenian community will never give up on the recognition of the Genocide. “We will wait another 100 years, but we will never rescind our demand for compensation until we reach a payment agreement, like the one that Israel signed with Germany,” the Armenian said.
Other Armenian property owners in Jerusalem told TPS that Turkish government representatives recently offered them $3,000 grants for their various needs. However, Armenians rejected the Turkish bribes, calling them “silencing grants designed to ensure that the Turkish government will not be sued for the 1915-1917 massacres.” Even though the Israeli journalist Yedid uses the term ‘massacre’ in line with the Israeli Government’s denialist policy, he quickly deviates from that policy by explaining that “the Armenian extermination was a deliberate and systematic genocide perpetrated by the Ottoman Empire during the First World War against the Armenian population in its territory. Even after World War I, Turks, Kurds, and Arabs continued to massacre Armenians until 1923, and it is widely believed that about half the Armenians in Turkey, about 1.5 million people, were murdered.” Turks and Kurds did commit Genocide against Armenians, but I am not aware of any massacres of Armenians by Arabs.
Yedid continued his article by citing examples of Turkish attempts to purchase Armenian properties in Jerusalem: “Turkish pressures are also manifest in its activity to acquire Armenian assets. TPS learned that a few months ago, the residents of the Armenian Quarter were shocked to find that one of their homes was sold to a Muslim, three times its real value. An inquiry revealed that funding for the purchase of the Armenian property came from Turkey. Following the incident, some of the community leaders met to review the chain of events and took action to prevent the leakage of the community’s assets to the Turks. There is still a lingering fear among the Armenians of the Turks taking over or buying more property.”
Yedid cited another Turkish scheme to take over Christian properties in Jerusalem: “One Christian trader, who asked to remain anonymous, said that the Turks recently transferred to the Jordanian Waqf [Muslim endowment] very old ownership certificates, some crumbling, including Ottoman-era documents and property ownership documents in the Armenian and Christian Quarters. The trader, who showed TPS photos of several of the certificates, says the Turks have asked the Waqf to verify the documents which are being used to purchase the assets.” It is paradoxical that the Turkish government would not disclose from its archives the certificates of properties (deeds of trust) owned by Armenians prior to the Genocide, yet it would send copies of property certificates to a Jordanian Waqf.
Yedid also covered in his article “the growing Turkish activity in Jerusalem and its support for the Muslim Brotherhood [which] are of concern to Israel. In its recent annual intelligence assessment, the IDF [Israel Defense Forces] Intelligence Division has, for the first time, defined Turkey as a threat."
Yedid then described Israel’s reluctance to recognize the Armenian Genocide: “Israeli officials have often raised the possibility of recognizing the Armenian holocaust as a counter-reaction to Turkish activity against Israel, which includes the hosting of Hamas’ terrorist headquarters in Turkey. Over the years, Israel has refrained from officially recognizing the Armenian genocide, fearing that such recognition would damage diplomatic relations between Israel and Turkey.” This is a nonsense argument as Israel’s relations with Turkey are already damaged and its recognition of the Armenian Genocide will not cause any further damage, just like last fall’s recognition of the Armenian Genocide by the U.S. House and the Senate did not negatively affect US-Turkish relations.
The Israeli journalist correctly pointed out that “Turkey monitors all publications on the Armenian genocide and considers the issue of great significance to Turkish national security, and accordingly, the Turks have not relented with their attempt to persuade the Armenians in Jerusalem to cease their commemorative endeavors.”
Yedid also reported that the Turkish government has been encouraging Turkish tourism to Jerusalem by paying the cost of travel to mosques in Jerusalem and the West Bank: “Turkish nonprofits operate in Jerusalem daily, helping mainly the Muslim Brotherhood and Jerusalem religious activities. A source in the Armenian Quarter said that Turkish tourists in the Old City have also recently been working against the Armenians, tearing up posters and publications about the Armenian genocide. Graffiti inscriptions in condemnation of the Armenians were sprayed on the Quarter’s walls.”
Furthermore, the Turkish ‘Heritage’ Society is active in Jerusalem “in the fields of education, culture, real estate and welfare, and also carries funding for the ‘convoy project’ to transport thousands of Muslim worshipers to mosques as well as funding tens of thousands of meals to break the Ramadan fast,” according to Yedid.
Similarly, TIKA, Turkey’s Ministry of Culture and Tourism’s Turkish Cooperation and Coordination Agency, funded several projects in Jerusalem. Dozens of mosques and houses have been renovated by Turkey.
It is up to the Armenian Patriarchate of Jerusalem to counter the Turkish efforts by precluding local Armenians from selling their properties to Turkish buyers. The Armenian Government’s Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs should assist the Armenian Patriarchate of Jerusalem to oppose the Turkish attempts to encroach on the Armenian Quarter in Jerusalem.