Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժերի զինվորներին ու սպաներին պատվոգրերով շնորհավորելու կապակցությամբ
• 26-06-2020 10:35:04   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Մայիսյան հերոսամարտերի՝ Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 75-ամյակի, Արցախյան ազատամարտում Շուշիի ազատագրման, հանուն ազգային ինքնության պահպանման՝ Ավարայրի հերոսական ճակատամարտի, Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի եւ Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի, Հայաստանի առաջին Հանրապետության ստեղծման կապակցությամբ, եւ
Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար,
հիմնվելով՝
«Արեւմտյան Հայաստանի պետական կառուցվածքի, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորների կարգավիճակի եւ Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի կանոնակարգի մասին» օրենքի, 21 հունվար 2014 թ.,
«Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժեր կազմավորելու վերաբերյալ» օրենքի, 11 հունվար 2018 թ.,
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության Խորհրդի «Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժերի զինվորական կոչումներ շնորհելու մասին» որոշման վրա, 24 փետրվար 2018 թ.,
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) Նախագահի հատուկ հրամանագրերով Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժերի մեկ տասնյակից ավելի զինվորներ ու սպաներ պարգեւատրվեցին պատվոգրերով, մի խումբ հրամանատարների շնորհվեցին զինվորական բարձրագույն կոչումներ, ամրագրվեցին նրանց պաշտոններն ու պարտականությունները։
Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժերի գլխավոր հրամանատարի հրամանով Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժերի մի խումբ զինծառայողների շնորհվեցին կրտսեր եւ ավագ սպայական զինվորական կոչումներ:
Հիշեցնենք, որ Արեւմտյան Հայաստանի հայերի պաշտպանության ուժերի ձեւավորման գործընթացը մեկնարկել է այն բանից հետո, երբ 2011 թ․ մարտի 29-ին կայացվել է որոշում Արեւմտյան Հայաստանի հայերի մշտական, զինված, դրական, ակտիվ չեզոքության մասին, պաշտպանելու համար հայերի եւ մերձավորարեւելյան տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների ապրելու, զարգանալու եւ ապագա ունենալու իրավունքը։

• 26-06-2020 10:35:04   | Armenia  |  Press release
In connection with the 75th anniversary of the Victory over fascism in World War II and the heroic battles of May - the liberation of Shushi during the Artsakh Liberation War, the heroic battles of Avarayr, Sardarapat, Bash Aparan and Karakilis, and the creation of the First Republic of Armenia,
And for services to the motherland,
Based on:
The Law “On the State Structure of Western Armenia, the Status of Deputies of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia and the Rules of Procedure of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia”, dated January 14, 2014;
The Law “On the Formation of the Defense Forces of Armenians of Western Armenia”, dated January 21, 2018;
The Decisions of the Security Council of the Republic of Western Armenia “On the assignment of military ranks to the command staff of the Defense Forces of Armenians of Western Armenia”, dated May 25, 2020,
By the decrees of the President of the Republic of Western Armenia (Armenia), dozens of soldiers and officers of the Defense Forces of Armenians of Western Armenia were awarded Honorary diplomas, a group of commanders were awarded the highest military ranks, and also their positions and responsibilities were approved.
By order of the Commander of the Defense Forces of Armenians of Western Armenia, a group of military personnel of the Defense Forces of Armenians of Western Armenia were awarded the military ranks of junior and senior officers.
It should be reminded that the process of forming the Defense Forces of Armenians of Western Armenia began after March 29, 2011 when a decision was made on the permanent, armed, positive, active neutrality of the Armenians of Western Armenia to protect the rights of Armenians and indigenous peoples of the Middle East for life, development and future.