Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերջնականապես հրաժարվել է մասնակցել<br /> ԵԽԽՎ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին<br />
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերջնականապես հրաժարվել է մասնակցել
ԵԽԽՎ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին
• 09-04-2009 17:30:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերջնականապես հրաժարվել է մասնակցել Եվրոխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) աշխատանքներին: Այս մասին ապրիլի 9-ի ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Ազգային Ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքերով, կուսակցությունն ԱԺ-ի նախագահին առաջարկել է Ր.Հովհաննիսյանի փոխարեն ԵԽԽՎ-ի հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկել խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանին, իսկ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում` խմբակցության քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանին: «Ժառանգության» մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանն իր հերթին նշեց, որ իր այդ որոշմամբ Ր.Հովհաննիսյանը կատարում է դեռեւս 2008թ.-ի հունիսին հանրությանը տված խոստումը, ըստ որի, եթե Հայաստանն ու Եվրոպան հավատարիմ չլինեն իրենց որդեգրած ժողովրդավարական արժեքներին, ապա ինքը կադադարեցնի իր համագործակցությունը այդ եվրոկառույցների հետ: Ա.Մարտիրոսյանը հավելեց, որ Հայստանում առկա հասարակական-քաղաքական վիճակն անընդունելի է «Ժառանգության» համար: Նրա խոսքերով, անթույլատրելի է հատկապես այն հանգամանքը, որ անգամ Քրեական օրենսգրքի 225 եւ 300 հոդվածների փոփոխությունից հետո քաղբանտարկյալները շարունակում են մնալ անազատության մեջ: ԱՆդրադառնալով Ր.Հովհաննիսյանի հետագա ծրագրերին, Ա.Մարտիրոսյանը հերքեց որոշ լրատվամիջոցների տարածած այն լուրը, թե «Ժառանգության» առաջնորդը պատրաստվում է հեռանալ մեծ քաղաքականությունից: Ըստ նրա, ԱԺ-ի միակ ընդդիմադիր ուժի առաջնորդը հանդիսացող, բարձր վարկանիշ ունեցող Ր.Հովհաննիսյանը պարզապես չի կարող չզբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ:

Раффи Ованнисян окончательно отказался участвовать в работе<br /> парламентских ассамблей Совета Европы и НАТО<br />
Раффи Ованнисян окончательно отказался участвовать в работе
парламентских ассамблей Совета Европы и НАТО
• 09-04-2009 17:30:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 9 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Руководитель-учредитель партии "Жарангутюн" ("Наследие") Раффи ованнисян окончательно отказался участвовать в работе Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Парламентской Ассамблеи НАТО. Об этом на пресс-конференции 9 апреля заявил руководитель фракции "Жарангутюн" Национального собрания Армении Армен Мартиросян. По его словам, партия предложила председателю НС РА вместо Р.Ованнисяна включить в состав армянской делегации в ПАСЕ члена партии Заруи Постанджян, а в составм делегации в ПА НАТО секретаря фракции Степана Сафаряна. Пресс-секретарь партии Овсеп Хуршудян в свою очередь отметил, что этим решением Р.Ованнисян выполняет свое обещание, данное еще в июне 2008 года, согласно которому, если Армения и Европа не будут верны демократическим принципам, то он прекратит свое сотрудничество с этими евроструктурами. А.Мартиросян добавил, что существующая в Армении общественно-политическая ситуация неприемлема для партии "Жарангутюн". По его словам, недопустимо особенно то обстоятельство, что даже после изменений в статьях 225 и 300 Уголовного кодекса РА, политзаключенные продолжают оставаться в заключении. Касаясь дальнейших планов Р.Ованнисяна, А.Мартиросян опроверг слух, распространенный некоторыми сми, о том, что лидер "Жарангутюн" намерен уйти из большой политики. По его словам, лидер единственной оппозиционной силы в парламенте, имеющий высокий рейтинг Р.Ованнисян попросту не может заниматься ативной политикой.