Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերջնականապես հրաժարվել է մասնակցել<br /> ԵԽԽՎ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին<br />
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերջնականապես հրաժարվել է մասնակցել
ԵԽԽՎ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին
• 09-04-2009 17:30:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը վերջնականապես հրաժարվել է մասնակցել Եվրոխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) աշխատանքներին: Այս մասին ապրիլի 9-ի ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Ազգային Ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքերով, կուսակցությունն ԱԺ-ի նախագահին առաջարկել է Ր.Հովհաննիսյանի փոխարեն ԵԽԽՎ-ի հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկել խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանին, իսկ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում` խմբակցության քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանին: «Ժառանգության» մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանն իր հերթին նշեց, որ իր այդ որոշմամբ Ր.Հովհաննիսյանը կատարում է դեռեւս 2008թ.-ի հունիսին հանրությանը տված խոստումը, ըստ որի, եթե Հայաստանն ու Եվրոպան հավատարիմ չլինեն իրենց որդեգրած ժողովրդավարական արժեքներին, ապա ինքը կադադարեցնի իր համագործակցությունը այդ եվրոկառույցների հետ: Ա.Մարտիրոսյանը հավելեց, որ Հայստանում առկա հասարակական-քաղաքական վիճակն անընդունելի է «Ժառանգության» համար: Նրա խոսքերով, անթույլատրելի է հատկապես այն հանգամանքը, որ անգամ Քրեական օրենսգրքի 225 եւ 300 հոդվածների փոփոխությունից հետո քաղբանտարկյալները շարունակում են մնալ անազատության մեջ: ԱՆդրադառնալով Ր.Հովհաննիսյանի հետագա ծրագրերին, Ա.Մարտիրոսյանը հերքեց որոշ լրատվամիջոցների տարածած այն լուրը, թե «Ժառանգության» առաջնորդը պատրաստվում է հեռանալ մեծ քաղաքականությունից: Ըստ նրա, ԱԺ-ի միակ ընդդիմադիր ուժի առաջնորդը հանդիսացող, բարձր վարկանիշ ունեցող Ր.Հովհաննիսյանը պարզապես չի կարող չզբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ:

Raffi Hovannisian finally refuses to take part in PACE and<br /> NATO Parliamentary Assembly proceedings<br />
Raffi Hovannisian finally refuses to take part in PACE and
NATO Parliamentary Assembly proceedings
• 09-04-2009 17:30:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, APRIL 9, NOYAN TAPAN. Zharangutiun (Heritage) party founding leader Raffi Hovannisian finally refused to take part in PACE proceedings. Armen Martirosian, the leader of the RA National Assembly Zharangutiun (Heritage) faction, reported at the April 9 press conference. According to him, the party proposed the NA Speaker including faction member Zaruhi Postanjian in PACE Armenian delegation instead of R. Hovannisian and faction Secretary Stepan Safarian in NATO Parliamentary Assembly delegation. Zharangutiun Spokesperson Hovsep Khurshudian, in his turn, said that with his decision R. Hovannisian carries out his promise given to society as early as in 2008 June, according to which unless Armenia and Europe are loyal to the democratic values they adopted he will stop cooperating with those European structures. A. Martirosian added that the public-political situation in Armenia is inadmissible for Zharangutiun. In his words, it is especially inadmissible that even after amending Articles 225 and 300 of RA Criminal Code political prisoners remain imprisoned. Touching upon R. Hovannisian's plans for the future, M. Martirosian refuted the news spread by some media, according to which R. Hovannisian is going to leave big politics. According to him, R. Hovannisian being the leader of the only NA opposition force, having a high rating just cannot but be engaged in active politics.