Հարութ Սասունյան. Թրամփը կարող է լինել ԱՄՆ առաջին նախագահը, որը երկու անգամ պաշտոնազրկվել է
Երբ պատրաստվում էի գրել այս հոդվածը, ուզում էի երկու կարևոր կետի վրա ուշադրություն դարձնել։ Առաջինն այն էր, որ Թրամփին մնացել է պաշտոնավարման մի քանի օր, որին միլիոնավոր մարդիկ անհամբեր սպասում էին, և երկրորդ՝ ապացուցված է, որ Թրամփը պատմության մեջ ամենամեծ ստախոսն է: Ես չէի կարող ակնկալել, որ Վաշինգտոնում տեղի կունենան իրադարձություններ, որոնք աղետալի ընթացք կստանան՝ ցնցելով Միացյալ Նահանգներն ու ամբողջ աշխարհը։
Իր նախագահության վերջին չորս տարիների ընթացքում Թրամփը հանդես է եկել հարյուրավոր անիմաստ հայտարարություններով և որոշումներով, որոնք հազվադեպ են հիմնված եղել փաստերի կամ տրամաբանության վրա: Այդ տգետ մարդն ամբարտավանորեն պնդում էր, որ ինքն ավելի բան գիտեր պատերազմի մասին, քան գեներալները, ավելին՝ քան բժիշկները կորոնավիրուսի մասին, ավելին՝ քան ֆինանսիստները տնտեսության մասին և այլն։ Նա ծաղրի առարկա էր դարձել ամբողջ աշխարհում։
Ինձ համար զարմանալին այն է, որ 74 միլիոն ամերիկացիներ կուրորեն հետևել են Թրամփին և քվեարկել նրա օգտին 2020 թ. նոյեմբերի 3-ին: Եթե չլինեին մյուս 81 միլիոն ամերիկացիները, որոնք քվեարկել էին Բայդենի օգտին, Թրամփը կարող էր մնալ իր պաշտոնում ևս չորս տարի՝ ավելի ապակայունացնելով Միացյալ Նահանգները: Ես ավելի շատ մեղադրում եմ Թրամփի կույր համակիրներին, քան անձամբ Թրամփին, քանի որ առանց նրանց Թրամփը չէր ընտրվի չորս տարի առաջ և նման վնաս չէր պատճառի:
Թրամփը բավական խորամանկ էր գտնվել նախագահական ընտրությունների արդյունքի վերաբերյալ վաղուց կասկածներ սերմանելու մեջ: Ըստ Washington Post-ի՝ Թրամփը կեղծ ընտրական ենթադրություններ է ներկայացրել 1795 անգամ՝ 2020 թ․ հունվարից մինչև նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, այդպիսով հող նախապատրաստելով ընտրությունների արդյունքները չընդունելու համար: Իր նախընտրական հանրահավաքներից մեկի ժամանակ Թրամփն ասաց, որ եթե նա պարտվի ընտրություններում, ապա կհեռանա երկրից, ինչն իր ասածներից ամենալավն էր, սակայն իր բոլոր մյուս հայտարարությունների նման սա ևս  սուտ էր․․․
Էլ ավելի սրելով իրավիճակը, Թրամփն իր հավատարիմ և կույր հետևորդներին կոչ արեց 2020 թ. հունվարի 6-ին հավաքվել Վաշինգտոնում և թույլ չտալ, որ Կոնգրեսը հաստատի ընտրական քոլեջի ձայները՝ հաստատելով, որ Բայդենը հաղթել է ընտրություններում: Թրամփն իր հետևորդներին նույնիսկ ասաց, որ ինքն անձամբ կմիանա նրանց փողոցում և կքայլի նրանց հետ միասին։ Բարեբախտաբար, սա ևս սուտ դուրս եկավ․ նա մնաց Սպիտակ տանը և իր հետևորդներին թույլ տվեց կատարել իր կեղտոտ պահանջները:
Հազարավոր անմիտ թրամփականներ լցվեցին Վաշինգտոն ամբողջ երկրից, որոնց մեծ մասն առանց դիմակների էր։ Ոմանք եկել էին զենքով և մոլոտովյան կոկտեյլներով զինված: Նրանք կռվեցին ոստիկանության դեմ և իրենց ճանապարհը հարթեցին դեպի Կոնգրեսի դահլիճները՝ ամերիկյան ժողովրդավարության բնօրրանը: Նրանք սպանեցին Կապիտոլիումը պահպանող ոստիկաններից մեկին, մի ցուցարար գնդակահարվեց, իսկ երեքը մահացան առողջական խնդիրների պատճառով։ Նրանք խափանեցին Կոնգրեսի համատեղ նստաշրջանը, սպառնացին Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին և Միացյալ Նահանգների փոխնախագահին, որոնց անմիջապես հեռացրեցին դահլիճից՝ նրանց կյանքին սպառնացող վտանգի պատճառով։ Ամբոխը կոտրեց դռները, պատուհանները, կահույքն ու նկարները, գողացավ Կոնգրեսին պատկանող գույքը: Երբևէ, 1814 թվականին բրիտանական բանակի կողմից Կապիտոլիումի շենքի վրա հարձակվելուց ի վեր, նման արգահատելի հարձակում տեղի չէր ունեցել Վաշինգտոնում գտնվող իշխանության նստավայրի վրա։
Զարմանալի է, որ Կապիտոլիումի ոստիկանությունը, նախապես տեղյակ լինելով վերահաս հարձակման մասին, չկարողացավ հատուկ միջոցներ ձեռնարկել շենքն ու Կոնգրեսի անդամներին պաշտպանելու համար: Դրանից հետո Կապիտոլիումի ոստիկանապետը հրաժարական տվեց: Ազգային գվարդիան բերելու պահանջները անուշադրության մատնվեցին և Սպիտակ տան կողմից խոչընդոտվեցին մինչև ուշ երեկո՝ վնասը հասցնելուց հետո:
Խուլիգանները կամ Թրամփի ահաբեկիչները չեն կարողանա խուսափել իրենց հանցագործությունների համար նախատեսված պատժից։ Մի քանի տասնյակ մարդ արդեն ձերբակալված է, և սպասվում է, որ առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում դեռ շատերին կբանտարկեն։ Այս հանցագործությունների գլխավոր սադրիչը՝ Թրամփը, այնուամենայնիվ, մնում է ազատության մեջ: Նա է, որ դրդել է ամբոխին կատարել այս բռնությունը: Վաշինգտոնում տեղի ունեցած անկարգությունների հաջորդ օրը, Թրամփը տեսանյութի իր ելույթում հարձակվողներին հպարտորեն ասաց «Մենք սիրում ենք ձեզ»։ Ֆեյսբուքը, Թվիթերը և Ինստագրամն անմիջապես արգելափակեցեին նրա հաղորդագրությունները, որպեսզի նա այլևս բռնություն չհրահրի։ Նրա հետևորդները սխալմամբ այդ միջոցառումներն անվանեցին գրաքննություն: Թրամփին տարիներ շարունակ բազմիցս զգուշացրել են, որ նա խախտում է սոցիալական լրատվամիջոցների ծառայության պայմանները, սակայն նա ամբարտավանորեն համառել է։ Սոցիալական լրատվամիջոցների ընկերություններն իրավունք ունեն արգելափակել նրան: Նրանք դա շատ ավելի շուտ պետք է անեին։ Ավելին, բռնության դրդելը և ապստամբությունը հանցագործություններ են: Հանցագործը, այս դեպքում՝ Թրամփը, որը ապստամբների առաջնորդն է, պետք է կանգնի դատարանի առջև և  պատասխանատվության ենթարկվի իր հանցագործությունների համար: Այդ անկարգությունից հետո Թրամփի կաբինետի մի քանի անդամներ հրաժարական տվեցին՝ իրենց տարանջատելով Կոնգրեսում տեղի ունեցած բռնություններից: Թրամփի տասնյակ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ նույնպես հրաժարական տվեցին:
Ներկայացուցիչների պալատը այժմ քննարկում է պաշտոնազրկման նոր գործընթաց նախագահ Թրամփի համար և որոշումը փոխանցել ԱՄՆ Սենատ։ Վերջին օրերին Կոնգրեսի մի քանի հանրապետական անդամներ կոչ են արել նախագահ Թրամփին հրաժարական տալ կամ նրան սպառնում է պաշտոնազրկում։ ԱՄՆ պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ նախագահը կրկնակի պաշտոնզրկման կենթարկվի։ Համոզվելու համար, որ Սենատի հանրապետական մեծամասնությունը չի խոչընդոտի Թրամփի դատապարտմանը, ինչպես նախորդ տարի, Սենատը նրա պաշտոնազրկումը կքննարկի 2021 թվականի հունվարի 20-ից հետո, երբ նոր Սենատում կտիրի դեմոկրատական մեծամասնությունը։ Չնայած մինչ այդ Թրամփն այլևս նախագահ չի լինի, նրա պաշտոնազրկման հաստատումը կխանգարի նրան այլևս դաշնային պաշտոն զբաղեցնել, այդ թվում՝ նախագահի թեկնածու առաջադրվել․․․ Թրամփի հեռանալը ստվեր կգցի նրա նախագահական ժառանգության վրա՝ ի լրումն վերջին չորս տարիների ընթացքում նրա բոլոր այլ անխոհեմ արարքների:
Նման դաժան հարձակումը մի բան է, որը սովորաբար տեղի է ունենում երրորդ աշխարհի երկրներում, և ԱՄՆ-ը կառավարությունն ավանդաբար դատապարտում է բռնությունը: Ոչ ոք չէր սպասում, որ Վաշինգտոնի սրտում տեղի կունենա նման ոչ ժողովրդավարական գործողություն, որը Միացյալ Նահանգները ծաղրի առարկա դարձրեց ամբողջ աշխարհում: Միջազգային մի քանի ղեկավարներ, ներառյալ Իրաքի և Իրանի մեծերը, ժողովրդավարության մասին դասախոսություններ կարդացին Միացյալ Նահանգներին: Նույնիսկ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, աշխարհի ամենաստոր բռնապետներից մեկը, որը բազմիցս ոտնահարել է իր ժողովրդի ամենատարրական իրավունքները, ծաղրում էր ԱՄՆ-ին՝ համարձակվելով ժողովրդավարության դաս տալ ամերիկացիներին:
Վերադառնալով Թրամփի ստերի արձանագրությանը՝ Washington Post-ը փաստել է, որ նախագահ Թրամփը, 2020 թ․ նոյեմբերի 5-ի դրությամբ, գրեթե չորս տարվա ընթացքում արել է 29 508 կեղծ կամ մոլորեցնող հայտարարություն: Մինչև նա լքի իր պաշտոնը, նրա ստերի քանակը կհասնի կամ կգերազանցի 30 000-ը, հավանաբար աշխարհում որևէ մեկի կողմից ասված ամենաշատ ստերը: Դժբախտաբար, Թրամփի միլիոնավոր հետևորդներ կուրորեն կուլ էին տալիս այդ ստերը։
Ցավոք, Թրամփի կողմնակիցներն այժմ կոչ են անում «միլիոն MAGA [«Ամերիկան նորից հզոր դարձնենք»] երթ», որը տեղի կունենա Վաշինգտոնում, 2021 թ. հունվարի 20-ին՝ խանգարելու համար Բայդենի երդմնակալության արարողությունը: Հուսով եմ, որ այս անգամ ոստիկանությունը և Ազգային գվարդիան ավելի լավ կպատրաստվեն ցուցարարներին վերահսկողության տակ պահելու և բռնություն գործողներին  անմիջապես ձերբակալելու համար:

13-01-2021 11:47:53 | USA | Articles and Analyses
When planning to write this column, there were two key points I wanted to highlight. The first was that Trump had a couple of weeks left in his presidency which millions of people were anxiously looking forward to. My second point was that Trump was proven to be the biggest liar in history. Little did I know that events in Washington would take a disastrous turn that would shake the United States and the world.
During the last four years of his presidency, Trump has made hundreds of irrational statements and decisions rarely based on facts or reason. This ignorant man arrogantly claimed that he knew more than the generals about war, more than the doctors about coronavirus, more than the financial experts about the economy, etc. He became the laughing stock of people around the world.
What is amazing to me is that 74 million Americans blindly followed Trump and voted for him on November 3, 2020. If it weren’t for the other 81 million Americans who voted for Joe Biden, Trump may have remained in office another four years, further destabilizing the United States. I blame Trump’s blind supporters more than Trump himself, because without them Trump would not have been elected four years ago and would not have caused such damage.
Trump was clever enough to sow the seeds of doubt long ago about the outcome of the presidential elections. According to the Washington Post, Trump made bogus election claims 1,795 times from January to November 2020, thus preparing the ground for refusing to accept the results of the election. During one of his campaign rallies Trump said that if he loses the election, he will leave the country, which is the best thing he has said, but like all his other statements this too was a lie!
To make matters much worse, Trump called on his loyal and blind followers
to gather in Washington on January 6, 2020 and prevent Congress from certifying the votes of the Electoral College, confirming that Biden had won the election. Trump even told his followers that he will personally join them in the street and march with them. Fortunately, this too was a lie. He stayed in the White House and let his followers do his dirty bidding.
Thousands of mindless Trumpsters descended on Washington, DC from all over the country, most of them not wearing a mask. Some came armed with guns and Molotov cocktails. They fought with the police and pushed their way in the halls of Congress, the cradle of American democracy. They killed a policeman guarding the Capitol, one protester was shot and killed and three others died of health-related problems. They disrupted the joint session of Congress, threatened the Speaker of the House of Representatives and the Vice President of the United States who were immediately whisked away fearing for their lives. The mob smashed the doors, windows, furniture and paintings, and stole the property that belonged to the Congress. Not since the British Army attacked the Capitol building in 1814, such a despicable invasion of the seat of power in Washington, D.C., has occurred.
It is surprising that the Capitol police, having prior notice of the impending attack, failed to take special measures to defend the building and members of Congress. The chief of the Capitol police has since resigned. Calls for the National Guard went unheeded and were obstructed by the White House until later that evening, after the damage was done.
The hoodlums or Trump’s terrorists will not be able to get away with their crimes. Dozens have been already arrested and many more are expected to be captured in the next few days. Trump, the chief instigator of these crimes, however, remains at large. He is the one that incited the mob to commit this violence. The day after the mayhem in Washington, in a video speech, Trump proudly told the attackers “We love you.” Facebook, Twitter and Instagram immediately blocked his messages so he does not instigate any more violence. His followers have wrongly called these measures censorship. Trump has been repeatedly warned for years that he is violating the terms of service of the social media. He arrogantly persisted. The social media companies have the right to block him. They should have done so long ago. Furthermore, instigation of violence and insurrection are crimes. The perpetrator, in this case Trump, who is the leader of the rioters, must be held legally responsible for his crimes in a court of law. Several members of Trump’s Cabinet have since resigned to disassociate themselves from the violence in Congress. A dozen other high-ranking Trump officials have also resigned.
The House of Representatives is now considering a new impeachment trial for Pres. Trump and forward the decision to the U.S. Senate. In recent days, several Republican Members of Congress have called on Pres. Trump to resign or face impeachment. This is the first time in U.S. history that a President will be impeached twice. To make sure that the Republican majority in the Senate does not block Trump’s conviction like they did last year, the Senate will consider his impeachment after January 20, 2021 when the new Senate takes over with a Democratic majority. Even though Trump will no longer be President by then, his successful impeachment will prevent him from holding federal office ever again, including running for President! Trump’s departure will be a stain on his presidential legacy, in addition to all his other indiscretions during the past four years.
Such a vicious attack is something that usually happens
in third world countries and the U.S. government traditionally condemns the violence. No one expected that such an undemocratic act would take place in the heart of Washington which made the United States the laughing stock of the world. Several world leaders, including those of Iraq and Iran, lectured the United States about democracy. Even Turkish President Recep Tayyip Erdogan, one of the vilest dictators in the world, who has repeatedly violated the most basic rights of his people, mocked the United States by daring to give Americans a lesson in democracy.
Returning to Trump’s record of lies, the Washington Post has documented that Pres. Trump, as of Nov. 5, 2020, has made 29,508 false or misleading claims in almost four years. By the time he leaves office, the number of his lies will reach or exceed 30,000 — probably the most lies told by anyone in the world. Unfortunately, millions of Trump's followers blindly swallowed these lies.
Regrettably, Trump’s supporters are now calling for a “million MAGA [Make America Great Again] march,” in Washington on January 20, 2021 to disrupt Pres. Biden’s inauguration. I hope this time the police and the National Guard will be better prepared to keep the protesters under control and immediately arrest those who behave violently.