Հաստատվել է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի եւ<br /> էներգախնայողության հիմնադրամի 2008թ.-ի գործունեության<br /> հաշվետվությունը<br />
Հաստատվել է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի եւ
էներգախնայողության հիմնադրամի 2008թ.-ի գործունեության
հաշվետվությունը
• 11-02-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի եւ էներգախնայողության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի փետրվարի 11-ի նիստում, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հաստատվել է հիմնադրամի 2008թ.-ի գործունեության հաշվետվությունը: Ներկայացնելով անցած տարվա գործունեության արդյունքները, հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը նշել է, որ 2008թ.-ին շարունակվել են 2006թ.-իի ընթացքում գործարկված մի շարք ծրագրեր, այդ թվում` Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Քաղաքային ջեռուցման վարկային ծրագիրը, «Գլոբալ բնապահպանական միջոցառումներ» հավատարմագրային հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Վերականգնվող էներգետիկայի դրամաշնորհային ծրագիրը, Համաշխարհային բանկի ու Արդյունքահեն օգնության գլոբալ գործընկերության ֆինանսավորմամբ իրականացվող Գազի եւ ջերմամատակարարման դրամաշնորհային ծրագիրը, որոնք ընթացքի մեջ կլինեն նաեւ մինչեւ այս տարեվերջ: Հոգաբարձուների խորհրդի նախորդ նիստի որոշումների կատարման ընթացքի վերաբերյալ Թ.Բաբայանը հայտնել է, որ բոլոր հանձնարարականներն ամբողջությամբ եւ ժամանակին կատարվել են: Մասնավորապես, ավարտվել են Երկրաջերմային ծրագիրը հաստատելու եւ կարճ ժամկետում դրա գործարկման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու նախապատրաստական աշխատանքները: ՀՀ պատվիրակության եւ ՀԲ-ի միջեւ բանակցությունները տեղի են ունեցել 2009թ.-ի հունվարի 29-ին, որի արդյունքում Համաշխարհային բանկը կտրամադրի 1,5 մլն ԱՄՆ դոլար` որպես դրամաշնորհ, իսկ ՀՀ պետական բյուջեից կհատկացվի 300 հազար ԱՄՆ դոլար (ծախսերի 17%-ը): Ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել 2010թ.-ին:

Утвержден отчет о деятельности в 2008 году Фонда<br /> возобновляемой энергетики и энергосбережений РА<br />
Утвержден отчет о деятельности в 2008 году Фонда
возобновляемой энергетики и энергосбережений РА
• 11-02-2009 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 11 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. На заседании 11 февраля совета попечителей Фонда возобновляемой энергетики и энергосбережений Армении, которое вел член совета, премьер-министр Тигран Саргсян, утвержден отчет о деятельности в 2008 году. Представляя итоги прошлого года, директор фонда Тамара Бабаян отметила, что в 2008 продолжались начатые в 2006 программы, в том числе, кредитная программа городского отопления при финансировании ВБ, грантовая програма возобновляемой энергетики, осуществляемая при финансировании фонда "Глобальные экологические мероприятия", грантовая программа газа и теплоснабжения, осуществляемая при финансировании ВБ и т.д. Относительно хода выполнения решений предыдущего заседания совета попечителей фонда, Т.Бабаян сообщила, что все поручения выполнены полностью и в срок. В частности, завершена подготовка по задействованию в короткие сроки Геотермальной программы. 29 января 2009 года состоялись переговоры между делегацией РА и ВБ, в результате которых ВБ предоставит 1,5 млн долларов США в качестве гранта, а из госбюджета РА будет выделено 300 тысяч долларов США (17% расходов). Программу предусматривается завершить в 2010 году.