• 09-03-2021 11:46:48   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են նոր վնասաբեր արշավ, որի ընթացքում RTM խմբավորման չարագործները կիրառում են գործիքների բավականին հարուստ զինանոց: Գործի են դրվում և՛ բանկային տրոյական ծրագիր, և՛ նոր, մինչ հիմա չհանդիպած Quoter ծածկագրիչ-շորթիչը, ինչպես նաև հեռավար հասանելիության բավականին օրինական ծրագրեր (առնվազն LiteManager և RMS)։
Գրոհն սկսվում է ստանդարտ ֆիշինգից։ Չարագործներն ուղարկում են RTM տրոյական ծրագիրը, որը քողարկված է փաստաթղթում։ Որպեսզի ստացողը երաշխավորված սեղմի կցված ֆայլի վրա, նամակում դրվում է մի վերնագիր, որը, ըստ գրոհի օպերատորների, պետք է հետաքրքրի կորպորատիվ օգտատիրոջը: Եթե ստացողը կտտացնում է կցված ֆայլը և տեղադրում վնասաբեր ծրագիրը, ապա որոշ ժամանակ անց նրա համակարգիչ ներբեռնվում են նաև լրացուցիչ ցանցահենային գործիքներ:
Այնուհետև հանցագործները ցանցում փնտրում են հաշվապահության աշխատակիցների համակարգիչները և փորձում մանիպուլյացիայի ենթարկել հեռավար բանկային սպասարկման համակարգը՝ փորձելով փոխարինել ռեկվիզիտները սեփականով: Եթե նրանք չեն կարողանում հասնել անմիջապես փողին, ապա գործարկում են ևս մեկ տրոյական ծրագիր, որը կոչվում է Quoter: Այն ծածկագրում է բոլոր համակարգիչների պարունակությունը, որոնց հասցնում են հասանելիություն ստանալ գրոհի օպերատորները։ Ծածկագրիչը չգիտես ինչու ֆայլերի կոդի մեջ մտցնում է անգլերեն կինոֆիլմերից մեջբերումներ։
«Ինչպես ընդունված է շորթման ԾԱ-ի ժամանակակից օպերատորների մոտ, նրանք նաև դուրս են հանել տեղեկատվությունը և սպառնացել հրապարակել այն, եթե փրկագինը ժամանակին չվճարվի: Վնասաբեր ծրագրի ևս մեկ վտանգն այն է, որ սկզբնական վարակման և ծածկագրիչի ակտիվացման միջև, որից հետո գրոհն ակնհայտ է դառնում, կարող է անցնել մինչև մի քանի ամիս։ Այդ ամբողջ ընթացքում չարագործներն ուսումնասիրում են զոհի ցանցը՝ հեռավար բանկային սպասարկման համակարգերով համակարգիչներ որոնելու համար»,- նշում են փորձագետները։
Նրանք ֆիշինգի կիրառմամբ բարդ գրոհներից պաշտպանվելու համար ընկերություններին խորհուրդ են տալիս աշխատակիցներին պարզաբանել ֆիշերների հնարքներից պաշտպանվելու միջոցները, կորպորատիվ ցանցը պաշտպանել առաջադեմ գործիքներով՝ բարդ սպառնալիքներ հայտնաբերելու համար, և աշխատակիցների բոլոր համակարգիչներում տեղադրել պաշտպանական լուծումներ, որոնք կարող են հայտնաբերել ինչպես հայտնի, այնպես էլ միանգամայն նոր սպառնալիքները:

RTM и Quoter воруют деньги и шантажируют корпоративных пользователей
Ереван, 9 марта, представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили новую вредоносную кампанию, в ходе которой злоумышленники из группировки RTM применяют достаточно богатый арсенал инструментов. В ход идут и банковский троян, и новый, до сих пор не встречавшийся шифровальщик-вымогатель Quoter, и вполне легитимные программы для удаленного доступа (как минимум LiteManager и RMS).
Атака начинается со стандартного фишинга. Злоумышленники рассылают троян RTM, замаскированный под документ. Чтобы получатель гарантированно кликнул на вложение, письмо снабжается заголовком, который, по мнению операторов атаки, должен заинтересовать корпоративного получателя. Если получатель кликает на вложение и устанавливает вредонос, то через некоторое время на его компьютер скачиваются и дополнительные хакерские инструменты.
Далее преступники ищут в сети компьютеры сотрудников бухгалтерии и пытаются манипулировать системой дистанционного банковского обслуживания, стараясь подменить реквизиты на собственные. Если им не удается добраться до денег непосредственно, то они запускают еще один троян под названием Quoter. Он шифрует содержимое всех компьютеров, к которым операторы атаки успевают получить доступ. Шифровальщик зачем-то вставляет в код зашифрованных файлов цитаты из кинофильмов на английском.
«Как это заведено у современных операторов вымогательского ПО, они также выкачивали информацию и угрожали обнародовать ее, в том случае если выкуп не будет уплачен вовремя. Еще одна опасность зловреда в том, что между первичным заражением и активацией шифровальщика, после которой атака становится очевидной, может проходить до нескольких месяцев. Все это время злоумышленники исследуют сеть жертвы в поисках компьютеров с системами дистанционного банковского обслуживания»,- отмечают эксперты.
Они для защиты от сложных атак с применением фишинга рекомендуют компаниям пояснить сотрудникам способы защиты от уловок фишеров, защищать корпоративную сеть продвинутыми инструментами для выявления сложных угроз и устанавливать на все компьютеры сотрудников защитные решения, способные выявлять как известные, так и абсолютно новые угрозы.