Հայաստանի Հանրապետությունը հրավիրում է սփյուռքահայ մասնագետներին ծառայելու ՀՀ կառավարման համակարգում
• 16-03-2021 14:18:09   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«իԳործ»-ը բացառիկ հնարավորություն է սփյուռքահայերի համար իրենց փորձը ներդնել Հայաստանի պետական մարմիններում
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (մարտ 16, 2021) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկել է «իԳործ» 2021 ծրագիրը, որը 50 սփյուռքահայ բարձրակարգ մասնագետների՝ ակադեմիական հավաստագրերով և աշխատանքային փորձով, հնարավորություն կտա աշխատել Հայաստանի նախարարություններում և այլ պետական մարմիններում:
Ծրագիրն իրականացվում է 2-րդ անգամ, և 2021 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև ապրիլի 15-ը՝ հայերենով, ռուսերենով և անգլերենով: Վերջնաժամկետից հետո կսկսվի հայտադիմումների դիտարկման գործընթացը, և առաջին փուլն անցած մասնակիցները կհրավիրվեն հարցազրույցի: Վերջնական ընտրությունից հետո սփյուռքահայ մասնագետները մեկ տարի ժամկետով աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում:
«իԳործ»-ը Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում, որի ծախսերն ամբողջությամբ հոգում է պետությունը: Ծրագիրը ոչ միայն առաջարկում է կառավարման համակարգում աշխատանքի աննախադեպ հնարավորություն, այլև պետականաշինության գործում պատուհան է բացում սփյուռքահայերի համար ստեղծելու ավելի խորքային կապ հայրենիքի հետ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն առաջին անգամ «իԳործ»-ը մեկնարկել է 2020 թվականի գարնանը՝ նպատակ ունենալով սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավմամբ հզորացնել Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունները: Այժմ 19 տարբեր երկրներից 51 սփյուռքահայ մասնագետներ աշխատում են 19 գերատեսչություններում:
Ընտրված մասնագետները ծրագրի շրջանակներում ստանում են ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճար, կացության վճար և առողջապահական ապահովագրություն:
2021 թվականին ծրագիրը կմեկնարկի սեպտեմբերի 1-ին և կտևի 12 ամիս:
Եթե ցանկանում եք դիմել «իԳործ» 2021 ծրագրին, խնդրում ենք լրացնել հայտադիմումն այստեղ: Հարցերի պարագայում ազատ եղեք կապ հաստատել մեզ հետ [email protected]  էլ. հասցեով կամ զանգահարել (+374) 10 51-55-14 հեռախոսահամարին:

Республика Армения приглашает специалистов из диаспоры служить в государственных структурах РА
"iGorts" - это исключительная возможность для армян диаспоры внедрить свой опыт в государственных органах Армении.
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА объявляет о старте программы ““iGorts - 2021”,”, которая дает возможность 50 высококвалифицированным специалистам из диаспоры с соответствующим образованием и опытом работы служить в министерствах и других государственных органах Армении.
Программа реализуется во второй раз, и заявки на 2021 год принимаются до 15 апреля на армянском, русском и английском языках. После окончания приема заявок начнется процесс их рассмотрения, и участники, попавшие в шорт-лист, будут приглашены на собеседование. Армянские специалисты из диаспоры, успешно прошедшие все этапы, начнут работать в соответствующих ведомствах в течение одного года.
"iGorts" - первая в истории Республики Армения программа, в рамках которой специалисты из диаспоры приглашаются на работу в Армению на государственном уровне, и расходы которой полностью берет на себя государство. Программа не только предлагает беспрецедентную возможность работы в системе управления, но и дает реальные инструменты для армян диаспоры установить более глубокую связь с Родиной на уровне институционального строительства.
Программа Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА впервые стартовала весной 2020 года с целью укрепления отношений Армения-Диаспора через привлечение профессионального потенциала диаспоры. В настоящее время 51 специалист из 19 стран работает в 19 ведомствах РА.
Все отобранные кандидаты получат следующие льготы: авиабилет туда и обратно, годичный вид на жительство, ежемесячную стипендию на проживание и медицинскую страховку. Программа 2021 года начнется 1 сентября и продлится 12 месяцев.
Для участия в программе “iGorts” необходимо заполнить заявку. По всем вопросам программы обращайтесь на эл.почту: [email protected] или по телефону: (+374) 10 51-55-14.