Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի(Խորհրդարանի) ՈՒՂԵՐՁԸ Աֆղանստանի ժողովրդին
Հազարամյակների ընթացքում ձևավորվել, կատարելագործվել և ընդլայնվել է մարդկային քաղաքակրթության գոյության, ամբողջականության ու զարգացման ապահովող կարևորագույն գործիքներից մեկը` Կոմունիկատորը (Հաղորդակցողը), որն ապահովում էր ինչպես հնդեվրոպական, այնպես էլ համամարդկային քաղաքակրթության երկու բևեռների` Արևելքի և Արևմուտքի համագործակցությունը:
Առանձնակի արժևորվում էր «Կոմունիկատորի պահապանների» միջավայրը` տարածաշրջանում անհիշելի ժամանակներից բնակվող և հաղորդակցողի գործառույթներն ապահովող ժողովուրդները:
Անգնահատելի է «Կոմունիկատորի պահապանների»՝ Առաջադեմ Ասիայի, Մեծ Մերձավոր Արևելքի և Իրանի ժողովուրդների դերը վերարտադրման արարչագործ քաղաքակրթությունների պահպանման և զարգացման գործում՝ հիմնված բնության հետ ներդաշնակորեն ապրող ազատ մարդկանց համակեցության հիմնարար սկզբունքների վրա:
Հազարամյակներ շարունակ այս ժողովուրդները պայքարել են «թալանչի-վաշխառու» քաղաքակրթության չարիքի դեմ, հիմնված բացահայտ կողոպուտի, այլոց աշխատանքի արդյունքների բռնագրավման և վերաբաշխման գաղափարաբանության վրա:
Թալանչի-վաշխառուական համակարգը, գերիշխող դառնալով Եվրոպական բևեռում, իր բոլոր ուժերն ուղղեց դեպի Ասիական բևեռի ոչնչացմանը: Անցած երեք հարյուրամյակների ընթացքում իրականացվեց Չինաստանի, Հնդկաստանի, Աֆղանստանի և Հնդկական օվկիանոսի ավազանի, մասամբ էլ՝ Իրանի համապարփակ ջախջախում ու սնանկացում:
«Կոմունիկատորի պահապանների» տարածքները մաքրագործելու համար՝ Առաջավոր Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում, մոտ 150 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության հիման վրա ստեղծվեց «ցեղասպան մեխանիզմ», որով իրականացվեց հայերի, ասորիների, հույների, եզդիների, արաբների, մոլոկանների և այլոց Ցեղասպանությունը (կուլտուրոցիդը, անտրոպոցիդը, պատրիոցիդը): Հետագայում «ցեղասպան մեխանիզմը» ներդրվեց և գործարկվեց Աֆղանստանի տարածքում, ժամանակի հետ փոխելով դրսևորման ձևերը, բայց ոչ էությունը՝ ժողովուրդների և մշակույթների ոչնչացումը, վաշխառուական մոդելին հակադրվող համակարգը կրողների բնաջնջում:
Վերջին տարիներին «ցեղասպան մեխանիզմը» գործի դրվեց Իրաքում, Սիրիայում, իսկ բոլորովին վերջերս՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) և Հայաստանի դեմ: Այսօրվա նպատակը մեկն է՝ թույլ չտալ, որ Ասիական բևեռը վերակենդանանա և զբաղեցնի իր արժանի տեղը, իսկ Կոմունիկատորի տարածքում՝ ամբողջությամբ կազմալուծել նրա համընդհանուր քաղաքակրթական էությունը, ողջ Ասիայի և Մեծ Մերձավոր Արևելքի տարածքը վերածել ռեկետային համակարգի։
Եվ դա սկսվեց այն բանից հետո, երբ բնիկ ժողովուրդների տարածքում հայտնվեցին օտարերկրացիներ, ովքեր հարձակվում էին բնակավայրերի վրա, կողոպտում էին, սպանում երեխաներին, կանանց և ծերերին, բռնաբարում անմեղ դեռահաս աղջիկներին, շրջափակման մեջ պահում ամբողջ քաղաքներ, և դա անպատիժ կրկնվում է հարյուրավոր տարիներ և այսօր։
Այս հանցագործների համար համաշխարհային հանրության կարծիքը նշանակություն չունի. նրանք ձգտում են մտնել երկու բևեռների քաղաքակրթական ցանկացած նախագծերի մեջ և քաոս ստեղծել։
Պատերազմներն ու հակամարտությունները ինքնության շուրջ դառնում են աշխարհի ամենահզոր ուժը: Իսլամի թուրքացումը և այն, ինչ տեղի է ունենում Հարավային Կասպից ծովի, Առաջավոր, Միջին և Կենտրոնական Ասիայի, ինչպես նաև աֆրիկյան երկրների թուրքալեզու և թուրքախոս երկրների հետ, մեզ տեղեկացնում են թուրքական ինքնության քաղաքականության կործանարար դերի մասին։
Առաջավոր-Միջին-Կենտրոնական Ասիայի, Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի յուրաքանչյուր պետություն ունի իր պատմությունն ու մշակույթը: Բայց շատերն ունեն նաև մեկ ընդհանուր բան, օրինակ՝ այնտեղ ապրում են տասնյակ էթնիկ, լեզվական և կրոնական խմբեր, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր փառավոր պատմությունն ու հզոր ինքնությունը: Անկախություն ձեռք բերելուց հետո այս նոր պետությունները պահպանեցին իրենց գաղութային սահմանները։
Շատ երկրներում ազգային-ազատագրական շարժումներն ուժգնանում են, իսկ կենտրոնական իշխանություններն այն հանգեցնելու և մարելու փոխարեն, իրենց գործունեության մեջ ձախողվում են ձախողման հետևից: Եվ հիմա խնդիրը միայն հին միջէթնիկական, միջցեղային ու միջկրոնական հակասությունների մեջ չէ։ Հետգաղութային շրջանում Ասիական և Աֆրիկյան մայրցամաքներում հակամարտություն բռնկվեց իսլամի և քրիստոնեության, իսլամի և թուրքացված իսլամի միջև: Ավելի քան 100 տարի իսլամը, թուրքալեզու և թուրքախոսւ ժողովուրդներն ու երկրները թուրքացվել են։ Ժամանակակից Թուրքիան մշտապես միջամտում է այն երկրների ներքին գործերին, որտեղ ապրում են թյուրքալեզու ժողովուրդներ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Աֆղանստանը և այլն, ձգտում է թուրքացնել իսլամը և ստեղծել այսպես կոչված «Մեծ Թուրան», սերմանելով քաոս։ Ավանդական ազգամիջյան և միջկրոնական վեճերն ու տարաձայնությունները հաճախ դառնում են այս քաոսի և կոնֆլիկտի մի մասը:
Իսլամը ներգրավված չէ վաշխառուների վայրագությունների մեջ... Իսլամ դավանող շատ ժողովուրդներ փրկել են բնիկ ժողովուրդներին Ցեղասպանությունից, և կործանումից մազապուրծ եղած ժողովուրդների ժառանգները մեծ պարտք ունեն նրանց առաջ:
Աֆղանստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները ցույց տվին, որ իր տարածքում «ցեղասպան մեխանիզմի» սարսափելի հունձքը հաջողվեց կասեցնել: Կարևոր է ձեռք բերված հաջողությունը ամրագրել որպես օրինաչափություն, որպեսզի այն դառնա «Կոմունիկատորի պահապան» ժողովուրդների վերածննդի սկիզբը՝ ապահովելով մարդկային արարչագործ քաղաքակրթության բոլոր բևեռների համագործակցությունը և «կողոպտիչ-վաշխառուական» մոդելի վայրագություններից պաշտպանումը։

01-11-2021 12:44:29 | Армения | Аналитика
Тысячелетиями формировался, совершенствовался и расширялся один из важнейших инструментов обеспечения существования, целостности и развития человеческой цивилизации – Коммуникатор, обеспечивающий взаимодействие между двумя полюсами, как индоевропейской, так и общечеловеческой цивилизации – Востоком и Западом.
Особую ценность представляла среда «хранителей Коммуникатора» - народов, населяющих территорию Коммуникатора и обеспечивающих ее функции с незапамятных времён. Неоценима роль «хранителей коммуникатора» - народов Передней Азии, Большого Ближнего Востока и Ирана - в поддержании и развитии цивилизаций созидательных форм воспроизводства, основанных на базовых принципах сообщества свободных людей, живущих в гармонии с природой.
Тысячелетиями эти народы боролись со злом «разбойничье-ростовщической» цивилизации, основанной на идеологии прямого разбоя, отъёме и перераспределении результатов чужого труда.
Разбойничье-ростовщическая парадигма, став господствующей в Европейском полюсе, направила все свои силы на уничтожение Азиатского полюса. За последние три столетия был осуществлен тотальный разгром и разорение Китая, Индии и Афганистана, акватории Индийского Океана, частично - и Ирана.
Для зачистки территорий «хранителей Коммуникатора», в Передней Азии и на Большом Ближнем Востоке, около 150 лет назад на базе Османской империи был создан «Геноцидальный механизм», которым был осуществлен Геноцид (культуроцид, антропоцид, патриоцид) армян, ассирийцев, греков, езидов, арабов, молокан и других автохтонных народов. Позже «Геноцидальный механизм» был запущен на территории Афганистана, со временем меняя формы проявления, но не суть: уничтожение народов и культур, носителей парадигм, противостоящих ростовщической.
В последние годы «Геноцидальный механизм» был запущен в Ираке, Сирии, а совсем недавно против Арцаха (Нагорного Карабаха) и Армении. Сегодняшняя цель одна: не позволить Азиатскому полюсу возродиться и занять свое достойное место, а на территории Коммуникатора, полностью уничтожив его общецивилизационную сущность, построить систему рэкета на всей территории Азии и Большого Ближнего Востока.
И это началось после появления в ареале автохтонных народов чужеземцев, которые нападали на населенные пункты, грабили их, убивали детей, женщин и стариков, насиловали невинных девочек-подростков, держа целые города в осаде и это безнаказанно повторяется в течение сотен лет и сегодня.
Для этих преступников не имеет значения мнение мирового сообщества – они стремятся влезть в любые цивилизационные проекты двух полюсов и создать хаос.
Войны и конфликты из-за идентичности становятся самой мощной силой в мире. Туркизация ислама и происходящее с туркоязычными и туркоговоряшими странами в Южном Прикаспии, Передней, Средней и Центральной Азии, а также с африканскими странами говорит нам о деструктивной роли политики турецкой идентичности.
У каждого Передне-Средне-Центрально-азиатского, ближневосточного и африканского государства своя история и культура. Но у многих есть и общая черта, такая как: проживающие там десятки этнических, языковых и религиозных групп, каждая со своей славной историей и мощной самобытностью. Получив независимость, эти новые государства сохранили свои колониальные границы.
Вместо того чтобы угаснуть, национально-освободительные движения во многих странах набирают силу, а центральные власти терпят неудачу за неудачей в деле их подавления. И сейчас проблема не только в старых межнациональных, межплеменных и межконфессиональных противоречиях. В постколониальный период на азиатском и африканском континентах разгорелся конфликт между исламом и христианством, исламом и туркизированным исламом. Уже боле 100 лет туркизируется ислам, туркоговорящие и туркоязычные народы и страны. Современная Турция постоянно вмешивается во внутренние дела тех стран, где проживают тюркоязычные народности, такие как Китай, Афганистан и другие, стремится туркизировать ислам и создать так называемый «Великий Туран», сея хаос. Традиционные межэтнические и межконфессиональные споры и разногласия зачастую становятся частью этого хаоса и конфликта.
Ислам не причастен к злодеяниям ростовщиков... Многие исповедующие ислам народы спасли автохтонные народы от Геноцида и потомки спасшихся от уничтожения народов в большом долгу перед ними.
Последние события в Афганистане показали, что страшную жатву «Геноцидального механизма» на его территории удалось остановить. Важно достигнутый успех закрепить как закономерность, чтобы он стал началом возрождения народа Афганистана и народов «хранителей Коммуникатора», обеспечивающих взаимодействие всех полюсов человеческой созидательной цивилизации и защиту от зла «разбойничье-ростовщической» парадигмы и туркизации ислама.