Հայ ժողովրդի քաղաքական խորհրդատվական ատյան (խորհուրդ) կազմավորելու մասին
Հաշվի առնելով հայ ժողովրդի նկատմամբ արդեն 130 տարի շարունակվող Ցեղասպանությունը, մասնավորապես, 2020 թվականին Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած 44-օրյա ագրեսիան ու պատերազմը, Ցեղասպանությունը շարունակելու ահաբեկությունը, դրան հաջորդած, Հայաստանին՝ ագրեսորի կողմից, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի արցախյան հիմնախնդրի մասին եռակողմ հայտարարության պարտադրանքը, որոնք փորձեր են իրավաչափություն հաղորդելու Արեւմտյան Մերձկասպյան ավազանի հայերի Ցեղասպանությանը եւ համանման գործողությունների հիմքերը դնելու Հայաստանի Հանրապետության եւ նրա քաղաքացիների նկատմամբ,
հայտարարում ենք.
1) Ժողովուրդների դատական ատյանի (տրիբունալի) ձեւավորման ուղղությամբ աշխատանքները կտրուկ արագացնելու մասին, մարդկայնության դեմ հանցագործությունների մեղադրանքով պատասխանատվության ենթարկելու բոլոր անձանց, ովքեր ներգրավված են այս գործողություններում՝ հայ ժողովրդի եւ Մեծ Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանի եւ աշխարհի բնիկ ժողովուրդների դեմ.
2) Հայ ժողովրդի քաղաքական խորհրդատվական ատյան (խորհուրդ) ձեւավորելու մասին, խորհրդակցություններ անցկացնելու համար Ժողովուրդների դատական ատյանի (տրիբունալի) ձեւավորմամբ եւ աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկով շահագրգիռ ժողովուրդների եւ երկրների հետ, նպատակ ունենալով կասեցնել գլոբալ ուժերի գործունեությունը, որոնք մարդկության պատմության ամենասարսափելի հանցագործություններն են իրականացնում աշխարհում, բազմաթիվ երկրների պետական կառույցներն ու ղեկավարներին դարձնելով իրենց գործիք, հաճախ, իրենց ժողովուրդներից գաղտնի, չեզոքացնելով այդ գործիքները։
10-ը նոյեմբերի 2021 թ․
Մարտիկ ԳԱՍՊԱՐՅԱՆ
Տնտեսագիտության և Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի   հավակնորդ,
Հատուցման եւ վերականգնման հարցերի փորձաքննության ու գնահատման միջազգային անկախ իրավական-գիտական կենտրոնի նախագահ,
Ցեղասպանությունների կանխարգելման հայկական կենտրոնի ղեկավար,
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) պատգամավոր, Խորհրդարանի Հայերի Ցեղասպանության հետեւանքով հասցված վնասի վերականգնման ու հատուցման հարցերի հատուկ հանձնաժողովի նախագահ,
Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի գիտական խորհրդի անդամ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի նախագահության անդամ, Աշխարհի ժողովուրդների հոգևոր միասնության միջազգային ակադեմիայի փոխնախագահ, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի (ՌԲԳԱ), Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի (ՌԳԱ), Աշխարհի ժողովուրդների հոգևոր միասնության միջազգային ակադեմիայի (ԱԺՀՄՄԱ), Եվրոպական EWAN ակադեմիայի ակադեմիկոս,
1993 թվականից՝ Հռոմի ակումբ վերլուծական կենտրոնի անդամ, գիտության և բարձր տեխնոլոգիաների գծով Եվրասիական գիտական խորհրդի անդամ,

• 10-11-2021 12:38:42   | Армения  |  Аналитика
В связи с продолжающимся уже 130 лет Геноцид против армянского народа, в частности 44-дневной военной агрессии в 2020 году Республики Азербайджан против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), шантажом продолжения Геноцида, подписанного по принуждению агрессора в отношении Армении трехстороннего заявления по вопросу Арцаха от 9 ноября 2020 года, и других попытках легитимизации уже завершающийся Геноцид армян Западного Прикаспия и закладывающих основы под аналогичные действия в отношении Республики Армения и её граждан,
заявляем:
1) О резком ускорении работ по формированию Трибунала народов, для приведения к ответственности за преступления против человечности всех лиц, вовлеченных в эти деяния против армянского народа и других автохтонных народов региона Большого Ближнего Востока и мира;
2) О формировании Политического консультативного совета армянского народа, для проведения консультаций с народами и странами, заинтересованными в формировании и скорейшем начале работ Трибунала, с целью пресечения деятельности глобальных сил, совершающих самые страшные преступления в истории человечества и сделавших своим инструментом государственные структуры и руководителей многих стран, зачастую втайне от своих народов, нейтрализации этих инструментов.
10 ноября 2021 год
Номинант Нобелевской премии по экономике и Нобелевской премии мира,
Руководитель армянского Центра по предотвращению Геноцидов,
Депутат Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, Председатель специальной комиссии Парламента по вопросам реституции и репарации в следствии Геноцида армян,
член Научного совета РАН, член президиума Российской академии естественных наук, Вице-президент Международной академии духовного единства народов мира, академик РАЕН, РАХ, МАДЕНМ и Европейской академии «EWAN»,