Ավելի քան հինգ հազար վարակված կայքեր օգտատերերին վերաուղղորդում են ֆիշինգային էջեր
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Հուլիսի սկզբին «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են, որ տարբեր ոլորտների կազմակերպությունների ավելի քան հինգ հազար կայքեր վարակված են վնասաբեր սկրիպտով, որոնք այցելուներին ֆիշինգային էջեր են վերաուղղորդում: Նման ռեսուրսների ճնշող մեծամասնությունը ռուսաստանյան է, սակայն կան օրինակներ Բելառուսից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից և այլ երկրներից։ Ընդամենը հուլիսի 1-4-ը սկրիպտի բեռնմանը բախվել են ավելի քան 35 հազար օգտատերեր։
Ընկերությունը հայտնում է, որ սխեման հետևյալն է. մարդը վարակված էջ է մտնում որոնման էջից և վերաուղղորդվում խարդախ ռեսուրս: Ռուսաստանցի այցելուներին վերաուղղորդում են ֆիշինգային էջեր, իսկ այլ երկրների այցելուներին՝ իբր հասանելիք պարգևներով սկամ-ռեսուրսներ։ Սկամն առցանց խարդախության տեսակ է, որի դեպքում օգտատիրոջն առաջարկում են շռայլ դրամական պարգևատրում։ Այն ստանալու համար խնդրում են վճարել կոմիսիոն գումար, սովորաբար, փոքր։ Կոմիսիոն գումարը բաժին է հասնում չարագործներին, իսկ զոհը ոչինչ չի ստանում։ Իսկ եթե կոմիսիոն գումարի փոխանցման համար օգտատերը մուտքագրում է քարտի տվյալները, ապա վտանգում է նաև դրանց ապահովությունը։
Բուն խարդախ կայքերը նմանակում են խոշոր առցանց խանութները։ Այդտեղ օգտատերը բախվում է «դասական» ֆիշինգային սխեմայի. խոստանալով ապրանքների մեծ զեղչեր՝ խարդախները կորզում են վճարային և այլ տվյալներ, մասնավորապես, հասցեն, անուն, ազգանուն, հայրանունը։ Ընդ որում, այդ ռեսուրսներում բանկային քարտը վճարման միակ հասանելի միջոցն է, ինչը նույնպես տարբերում է դրանք իրական կայքերից։ Ռեսուրսներն ինքնին բավական որակով են էջադրված, սակայն կեղծիքը մատնում է կայքի անվանումը հասցեի տողում։
«Լեգիտիմ կայքեր վարակելը նոր սխեմա չէ, չարագործներն այն օգտագործում են ինչպես օգտատերերի վրա զանգվածային, այնպես էլ կոնկրետ ընկերությունների վրա թիրախային գրոհներ իրականացնելու համար։ Սակայն այս անգամ ուշագրավ է խնդրի մասշտաբը և նման գրոհների համար չարագործների ոչ այնքան ստանդարտ թիրախը՝ զոհերին ֆիշինգային ռեսուրս բերելը։ Վտանգավոր է նաև այն, որ դեպքերի մեծ մասում վնասաբեր կոդի կատարման գործընթացը այցելուին տեսանելի չէ. թվում է, թե կայքը նորմալ է աշխատում, իսկ կողմնակի ռեսուրս վերաուղղորդումը կարելի է դնել գովազդային ակցիայի տեղ, ինչը կարող է չարագործների համար բարձրացնել «կոնվերսիան»»,- նշում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Դարյա Իվանովան։
Վարակից խուսափելու համար ընկերությունը կայքերի սեփականատերերին խորհուրդ է տալիս օգտագործել կոտրելու նկատմամբ կայուն գաղտնաբառեր; կանոնավոր կերպով թարմացնել օպերացիոն համակարգը և ծրագրերը, որոնց միջոցով նրանք կառավարում են սերվերը կամ կայքի բովանդակությունը; պարբերաբար սկանավորել սերվերի ֆայլերը  վնասաբեր կոդ հայտնաբերելու համար; ապահովել այն սարքի համապարփակ անվտանգությունը, որն օգտագործվում է կայքի կառավարման համար: Իսկ օգտատերերին խորհուրդ է տրվում քննադատաբար վերաբերվել ցանցում հայտնված ծայրահեղ առատաձեռն առաջարկներին; նախքան որևէ կայքում հաշվառման կամ վճարման տվյալները մուտքագրելն ստուգել ռեսուրսի անվանումը հասցեի տողում՝ իմանալու համար, թե արդյոք դրանում չկան ավելորդ/չհամապատասխանող տառեր կամ բառեր; օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծում, որը կկանխի ֆիշինգային ռեսուրս անցնելու փորձը։

Более пяти тысяч зараженных сайтов перенаправляют пользователей на фишинговые страницы
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В начале июля эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили, что более пяти тысяч сайтов организаций из разных отраслей заражены вредоносным скриптом, перенаправляющим посетителей на фишинговые страницы. Подавляющее большинство таких ресурсов — российские, однако есть примеры из Беларуси, Казахстана, Узбекистана и других стран. Всего за 1-4 июля с загрузкой скрипта столкнулись более 35 тысяч пользователей.
Компания сообщает, что схема выглядит так: человек заходит на заражённую страницу из поисковой выдачи и перенаправляется на мошеннический ресурс. Посетителей из России перебрасывают на фишинговые страницы, а из других стран — на скам-ресурсы с якобы полагающимися призами. Скам — вид онлайн-мошенничества, при котором пользователю предлагают щедрое денежное вознаграждение. Чтобы его получить, просят оплатить комиссию, обычно небольшую.
Комиссия достаётся злоумышленникам, а жертва не получает ничего. Если же для перевода комиссии пользователь вводит данные карты, то рискует и их сохранностью.
Сами мошеннические сайты мимикрируют под крупные онлайн-магазины. На них пользователь сталкивается с «классической» фишинговой схемой: обещая большие скидки на товары, мошенники выманивают платёжные и другие данные, в частности адрес, Ф.И.О. При этом на таких ресурсах банковская карта является единственным доступным способом оплаты, что также отличает их от настоящих сайтов. Сами ресурсы свёрстаны достаточно качественно, однако подделку выдаёт название сайта в адресной строке.
«Заражение легитимных сайтов — не новая схема, злоумышленники используют её для проведения как массовых атак на пользователей, так и для таргетированных — на конкретные компании. Однако в этот раз примечателен масштаб проблемы и не совсем стандартная для таких атак цель злоумышленников — привести жертв на фишинговый ресурс. Опасность заключается ещё и в том, что в большинстве случаев процесс исполнения вредоносного кода невидим посетителю: кажется, что сайт работает нормально, а перенаправление на сторонний ресурс можно принять за рекламную акцию, что может повысить „конверсию” для злоумышленников», — отмечает Дарья Иванова, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы избежать заражения, компания рекомендует владельцам сайтов использовать стойкие к взлому пароли; регулярно обновлять операционную систему и программы, с помощью которых они управляют сервером или контентом сайта; периодически сканировать файлы на сервере на предмет обнаружения вредоносного кода; обеспечить комплексную безопасность устройства, которое используется для управления сайтом. А пользователям рекомендуется критически относиться к крайне щедрым предложениям в сети; прежде чем ввести учётные или платёжные данные на каком-либо сайте, проверить название ресурса в адресной строке — нет ли в нём лишних/неподходящих букв или слов; использовать надёжное защитное решение, которое предотвратит попытку перейти на фишинговый ресурс.