• 29-03-2023 11:14:14   | Հայաստան  |  Քաղաքական
2023 թվականի մարտի 20-ին ԱՄՆ պետդեպարտամենտը հրապարակել է 2022 թվականի մարդու իրավունքների վերաբերյալ իր տարեկան զեկույցը: Զեկույցն ընդգրկել է 198 երկիր և տարածք, ներառյալ Հայաստանը:
Զեկույցի գործադիր ամփոփագիրը նկարագրում է 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները. «ընդհանուր առմամբ, ընտրությունները լավ են կառավարվել, և մրցակիցները կարողացել են ազատ քարոզարշավ իրականացնել։ Ընտրությունները, սակայն, բնութագրվել են նաև ուժեղ բևեռացմամբ և խաթարվել են ավելի ու ավելի բորբոքված հռետորաբանությամբ:
Դիտորդական առաքելությունը նշել է, որ «ընտրությունների օրվան նախորդող ժամանակահատվածում կոշտ, անհանդուրժողական, բորբոքված և խտրական հռետորաբանության բարձր մակարդակը արատավորել է բանավեճը»։ Մյուս թերությունները ներառել են նախընտրական միջոցառումներին մասնակցելու համար ճնշում գործադրելու դեպքերը, ձայների գնման մեղադրանքները, իշխող կուսակցության և պետության միջև սահմանի լղոզումը, վարչական միջոցների ենթադրյալ չարաշահումը, քարոզարշավի ֆինանսավորման անբավարար դրույթները և ընտրական բողոքներ ներկայացնելու թույլ կողմը»:
Հայաստանում մարդու իրավունքների տարբեր խախտումների վերաբերյալ Պետդեպարտամենտը գրել է, որ «ըստ արժանահավատ հաղորդումների՝ եղել են անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչների կողմից խոշտանգումներ, բանտային կոշտ պայմաններ, կամայական ձերբակալություն կամ կալանավորում, դատական անկախության հետ կապված լուրջ խնդիրներ, կամայական կամ անօրինական միջամտություն անձնական կյանքին, խոսքի ազատության սահմանափակում և հանցագործություններ, որոնք ներառում են բռնություն կամ սպառնալիքներ՝ քաղաքացիական հասարակության գործիչների և ԼԳԲՏՔ համայնքի ներկայացուցիչների հանդեպ, ինչպես նաև մանկական աշխատանքի վատթարագույն ձևերի դրսևորումներ:
Կառավարությունը ձեռնարկել է միայն սահմանափակ քայլեր՝ նախկին և ներկա պետական պաշտոնյաների և իրավապահ մարմինների կողմից ենթադրյալ չարաշահումները հետաքննելու և պատժելու համար: 2020 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում հայկական զինված ուժերի կամ անհատների կողմից կատարված ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ կառավարության հետաքննության ընթացքում որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել»:
2022 թվականին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակման վերաբերյալ Պետդեպարտամենտը գրել է. «Տեղեկություններ են եղել, որ ադրբեջանական ուժերը սեպտեմբերին կատարել են ապօրինի սպանություններ և ցուցաբերել դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունք հայկական ուժերի նկատմամբ»:
Պետդեպարտամենտը «Կամայական կյանքից զրկելու և այլ անօրինական կամ քաղաքական դրդապատճառներով սպանություններ» ենթավերնագրի ներքո մտահոգություն է հայտնել․ «բանակում ոչ մարտական մահերի և այդ մահերի վերաբերյալ իրավապահ մարմինների կողմից արժանահավատ հետաքննություն չանցկացնելու կապակցությամբ»։
Այնուհետև Պետդեպարտամենտը մանրամասնել է ընտրությունների հետ կապված հետագա խնդիրները. «Ընտրություններին առնչվող կամայական ձերբակալությունների մասին հաղորդումները շարունակվել են։ Իրավապահները Տավուշի մարզում սեպտեմբերի 25-ի ընտրությունների օրը ձերբակալել են ընդդիմադիր կոալիցիայի՝ «Ուժեղ համայնքի» հետ կապված համայնքապետարանի երկու աշխատակցի: Այս ձերբակալությունները հաջորդել են 2021 թվականի հունիսին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ և դրանից հետո Սյունիքի մարզում ընդդիմության հետ կապված չորս քաղաքապետերի կալանավորմանը»։
Լուրջ խնդիրներ են եղել նաև դատարանների հետ կապված. «դատական համակարգը չի դիտարկվել որպես անկախ կամ անկողմնակալ՝ կոռուպցիայի և քաղաքական ազդեցության, բարեփոխումներին դիմադրության և վերջին աղմկահարույց սկանդալների պատճառով: Չհաստատված տեղեկություններ են եղել դատավորների վրա ազդելու կառավարության փորձերի մասին: Գործերի մեծ ծանրաբեռնվածությունը, հանրային վստահության բացակայությունը և կառավարության ճնշման մասին պնդումները չեն քաջալերել պրոֆեսիոնալներին դիմել դատական պաշտոնների: Տարվա ընթացքում ՀԿ-ները շարունակել են զեկուցել դատավորների մասին, որոնք ձեռք են բերել զգալի քանակությամբ գույք և ունեցվածքներ, որոնք անհամաչափ են նրանց աշխատավարձին և շարունակել են նշել, որ բոլոր գործող դատավորների ստուգման  բացակայությունը՝ հիմնված անաչառ չափանիշների վրա, մասնավորապես՝ Գերագույն դատարանում, Դատական խորհրդում և Սահմանադրական դատարանում խարխլել են դատական համակարգի պարկեշտությունը։ Նրանք նաև նշել են, որ գործող դատավորների տարեկան ունեցվածքի հայտարարագրման ստուգումները սահմանափակ են իրենց շրջանակում և չեն օգնել կաշառված դատավորների հեռացմանը»:
Պետքարտուղարության զեկույցի 2-րդ բաժինը վերաբերում էր «Քաղաքացիական ազատությունների նկատմամբ հարգանքին»:
«Խոսքի ազատությունը, այդ թվում՝ մամուլի և այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների» ենթավերնագրի ներքո, զեկույցում ասվում էր, որ «կառավարությունը հիմնականում հարգում է այս իրավունքը, թեև որոշ սահմանափակումներով»։
Զեկույցում «Բռնություն և ոտնձգություն» թեմայով, ասվում էր. «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե տեղական ՀԿ-ն  մեկ տարվա ընթացքում հաղորդել է 16 լրագրողների նկատմամբ բռնության 14 դեպքերի մասին, որոնց մեծ մասը եղել է իրավապահների կողմից և տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ լրագրողները լուսաբանում էին ընդդիմության ցույցերը»։
Զեկույցում «Խաղաղ հավաքների ազատության» վերաբերյալ ասվում է. «մինչ կառավարությունը, ընդհանուր առմամբ, հարգում էր հավաքների ազատությունը, եղել են որոշ սահմանափակումներ, մասնավորապես՝ ոստիկանության կողմից ուժի անհամաչափ կիրառումը ցուցարարների նկատմամբ, ոստիկանության դաժանությունը ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ և ցուցարարների կամայական կալանավորումը… Հունիսի 2-ին «Կանանց նկատմամբ բռնությունը դադարեցնելու» կոալիցիան հանդես է եկել  հայտարարությամբ՝ դատապարտելով ոստիկանների կողմից ցուցարարների նկատմամբ բռնությունը, բռնի ձերբակալությունները, ծեծը և նվաստացուցիչ վերաբերմունքը ցուցարարների, այդ թվում՝ կանանց նկատմամբ: Սեպտեմբերի 21-ի առավոտյան հատուկ ոստիկանական ուժերը ուժ են կիրառել և բերման ենթարկել զոհված զինծառայողների 37 հարազատների՝ հիմնականում կանանց, որոնք հավաքվել էին զինվորական պանթեոնի մուտքի մոտ և սպասում էին վարչապետի ու այլ պաշտոնյաների ժամանմանը»։
Հայաստանի վերաբերյալ Պետքարտուղարության ծավալուն զեկույցը քննադատորեն, սակայն ճշգրիտ կերպով շատ մանրամասնորեն նկարագրել է մարդու իրավունքների տարբեր խախտումները։
Թեև Պետդեպարտամենտը չի դասակարգում երկրները սանդղակով, սակայն ԱՄՆ-ում գործող Freedom House-ն իր ազատության վարկանիշով Հայաստանը գնահատել է որպես «մասամբ ազատ»: Հիասթափեցնող է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ժողովրդավարական իշխանություն հաստատելու քողի տակ իշխանության գալուց հինգ տարի անց Հայաստանը դեռևս դասակարգվում է որպես «Անցումային խառը վարչակարգ»։
Միակ մխիթարությունը Հայաստանի համար այն է, որ նրա երկու թշնամի հարևանները՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան, շատ ավելի ցածր միավորներ ունեն։ Ե՛վ Ադրբեջանը, և՛ Թուրքիան Freedom House-ի ազատության վարկանիշով դասվել են որպես «ոչ ազատ»: Ժողովրդավարական կառավարման տեսանկյունից Ադրբեջանը դասակարգվում է որպես «Ամուր բռնապետական վարչակարգ», իսկ Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույցը դեռևս պատրաստ չէ։

• 29-03-2023 10:54:14   | Armenia  |  Politics
The U.S. State Department issued on March 20, 2023 its annual Country Reports on Human Rights for the year 2022. The report covered 198 countries and territories, including Armenia.
The Executive Summary of the report described the Parliamentary elections of 2021: “the elections were generally well managed, and contestants were able to campaign freely. The elections, however, were also characterized by intense polarization and marred by increasingly inflammatory rhetoric. The observation mission noted that ‘high levels of harsh, intolerant, inflammatory and discriminatory rhetoric in the period leading up to election day tainted the debate.’ Other shortcomings included incidents of pressure to attend campaign events, allegations of vote buying, blurring of the line between the ruling party and state, alleged misuse of administrative resources, inadequate campaign finance provisions, and the narrow standing allowed for submitting electoral complaints.”
Regarding various human rights abuses in Armenia, the State Dept. wrote that there were “credible reports of torture by members of the security forces; harsh prison conditions; arbitrary arrest or detention; serious problems with judicial independence; arbitrary or unlawful interference with privacy; restrictions on freedom of expression; crimes involving violence or threats of violence targeting civil society figures and lesbian, gay, bisexual, transgender, queer, and intersex persons; and the worst forms of child labor. The government took only limited steps to investigate and punish alleged abuses by former and current government officials and law enforcement authorities. There was no reported progress on government investigations of alleged abuses committed by Armenian armed forces or individuals during the 2020 hostilities.”
Regarding the 2022 attack by Azerbaijan on Armenia, the State Dept. wrote: “there were reports that Azerbaijani forces engaged in unlawful killings, and cruel, inhuman, or degrading treatment of Armenian forces in September.”
Under the subtitle, “arbitrary deprivation of life and other unlawful or politically motivated killings,” the State Dept. expressed concerns “regarding noncombat deaths in the army and the failure of law enforcement bodies to conduct credible investigations into those deaths.”
The State Dept. then detailed further problems with elections: “Reports of arbitrary arrests that appeared election-related continued. Law enforcement officials arrested two municipal employees affiliated with the opposition coalition, ‘Strong Community,’ in the Tavush region, on election day, September 25. These arrests followed the detention of four opposition-linked mayors in the Syunik region during and following the June 2021 parliamentary elections.”
There were also serious problems with the courts: “the judiciary was not viewed as independent or impartial due to its history of corruption and political influence, resistance to reform, and recent high-profile scandals. There were unconfirmed reports of attempts by the government to influence judges. The high case load, lack of public trust, and allegations of government pressure discouraged professionals from applying to judgeships. During the year, NGOs continued to report on judges who had acquired significant amounts of property and assets that were disproportionate to their salaries and continued to note that the absence of vetting of all standing judges based on objective criteria -- particularly of those in the Supreme Judicial Council and Constitutional Court -- undermined the integrity of the judiciary. They further noted that the annual asset declaration checks of sitting judges were limited in scope and did not help to remove corrupt judges.”
Section 2 of the State Dept. report covered: “Respect for Civil Liberties.” Under the subtitle, “Freedom of expression, including for members of the press and other media,” the report stated that “the government generally respected this right, albeit with some restrictions.”
On the topic: “Violence and Harassment,” the report stated: “the local NGO Committee to Protect Freedom of Expression reported 14 cases of violence against 16 journalists during the year, most of which were at the hands of law enforcement and took place when the journalists were covering opposition protests.”
Regarding “Freedom of Peaceful Assembly,” the report stated: “while the government generally respected freedom of assembly, there were some restrictions, particularly disproportionate use of force by police against protesters, police brutality against protesters and journalists, and arbitrary detention of demonstrators…. On June 2, the Coalition to Stop Violence Against Women issued a statement condemning violence by police officers against protesters, violent apprehensions, beatings, and humiliating treatment of protesters, including women…. On the morning of September 21, special police used force and detained 37 relatives of deceased service members, mostly women, who had gathered at the entrance of the military pantheon and were waiting for the arrival of the prime minister and other officials.”
The State Department’s lengthy report on Armenia critically, but accurately, described the various human rights abuses in great detail.
While the State Department does not rank countries on a scale, the U.S.-based Freedom House rated Armenia on its Freedom Score as “Partly Free.” It is disappointing that five years after Prime Minister Nikol Pashinyan came to power under the guise of establishing democratic rule, Armenia is still classified as “Transitional Hybrid Regime.”
The only consolation for Armenia is that its two hostile neighbors, Azerbaijan and Turkey, have much lower scores. Both Azerbaijan and Turkey are ranked by Freedom House on its Freedom Score as “Not Free.” In terms of democratic rule, Azerbaijan is classified as a “Consolidated Authoritarian Regime,” while the report on Turkey is still pending.