Հայկ Զոբանյան. «ՏՏ ոլորտը Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ վերելքի հիմնական գրավականը կարող է հանդիսանալ»
• 12-04-2011 17:19:46   | Հայաստան  |  Հարցազրույցներ
Հարցազրույց «Նորք» տեղեկատվավերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանի հետ Պարոն Չոբանյան, ինչպե՞ս կգնահատեիք ՏՏ ոլորտի ներկա վիճակը Հայաստանում, եթե նկատի ունենանք, որ ոլորտը հայտարարված է գերակա: Ոլորտի առկա իրավիճակը բնութագրելիս պետք է արձանագրել, որ կա որոշակի առաջընթաց եւ հեռահաղորդակցության, եւ բիզնես միջավայրի, եւ ծառայությունների ներդրման առումով, սակայն դրանք խիստ անբավարար են: Անմխիթար վիճակում են ոլորտի համակարգման խնդիրները, ընդ որում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից չի կարելի առանձնացնել հեռահաղորդակցությունը: Տարիներ շարունակ ոլորտի զարգացման ցածր տեմպերը մեծապես պայմանավորված էին հենց հեռահաղորդակցությունում առկա խնդիրների հետ: Չնայած ոլորտը հայտարարված է որպես տնտեսության գերակա ճյուղ, եւ համոզված ենք, որ այն մեր հանրապետության տնտեսական զարգացման, ես կասեի` վերելքի հիմնական գրավականը կարող է հանդիսանալ։ Սակայն, ըստ էության, այս ուղղությամբ պետական որեւէ հստակ քաղաքականություն չկա, բացի հայեցակարգային փաստաթղթերից, որոնցում նախանշված թիրախային ցուցանիշներն արդեն ձախողված են: Հայաստանը ներդրումային առումով հետաքրքիր լինելու համար կարեւոր ցուցանիշներ են` աշխատունակ բնակչության, հատկապես մինչեւ 35 տարեկանների թիվն ու տեսակարար կշիռը, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների քանակական եւ որակական ցուցանիշները, ներդրումային բիզնես միջավայրը, հարկային արտոնությունները, արտաքին աշխարհի հետ կապերը` մեր դեպքում` ինտերնետի եւ ավիասպասարկման որակը, տնտեսության դիրքը եւ զարգացման տեմպերը համաշխարհային կամ տարածաշրջանային առումով, գնահատականը արտաքին ներդրումային գրավչության միջազգային անվանակարգերում եւ այլն: Ես կարող եմ յուրաքանչյուր կետին առանձին-առանձին անդրադառնալ, սակայն ակնհայտորեն մենք որեւէ բաղադրիչում բարենպաստ վիճակ կամ իրական առաջընթաց չունենք: Անկախ վերջին տարիներին իրականացվող մի շարք ծրագրերից, երկրում էլեկտրոնային հասարակության կամ էլեկտրոնային կառավարման ներդրմանն ուղղված ջանքերն ու ծրագրերը շարունակում են հիմնականում մնալ անկառավարելի, անորակ, կոռուպցիոն դրսեւորումներով լի, եւ դրա արդյունքում` անարդյունավետ: Հանրապետության ՏՀՏ (տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաներ) ոլորտում գործում են 300-ից ավելի ընկերություններ, սակայն պետական ծրագրերում կարողանում են ընդգրկվել միայն «ընտրյալները»: Անկախ բարձրագոչ հայտարարություններից, էլեկտրոնային ծառայությունները Հայաստանում գրեթե բացակայում են: Այս ամենի արդյունքում երկրում ՏՀՏ իրական պահանջարկի եւ առաջարկի դիֆիցիտ է ստեղծվում, իսկ տեղական ընկերություններին եւ մասնագետներին մղում ձախողման ու արտագաղթի: Մենք պետք է բարձ պահենք մեր երկրի հեղինակությունը, զարգացնենք մեր ռեսուրսները, սակայն իրականում ամեն հնարավոր մեթոդներով հակառակն ենք անում: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ԻՏՁՄ վարչության անդամների հանդիպումից առաջ ի՞նչ սպասելիքներ ունեիք, եւ ինչպիսի՞ն է իրական պատկերն արդեն հանդիպման արդյունքներն ամփոփելուց հետո: Նախագահի հետ հանդիպման նպատակը հենց առկա խնդիրների քննարկումն էր, ինչպես նաեւ դրանց լուծմանն ուղղված մեր առաջարկությունների, այդ աշխատանքներում մեր մասնակցության պատրաստակամության ներկայացումը: Տեղի ունեցած գործնական եւ շահագրգիռ քննարկմանն իմ գնահատականը միանշանակ դրական է: Համոզված եմ` առաջիկա ամիսներին գործնական շարունակություն կլինի: Առաջիկա 1-2 շաբաթվա ընթացքում նախատեսում ենք մշակել եւ ՀՀ նախագահին ներկայացնել փաթեթ` բոլոր նշված խնդիրների լուծման վերաբերյալ մեր առաջարկություններով: Իսկ ամենակարեւորը գործն է, որ պետք է արվի, նաեւ հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում: Այսուհանդերձ, այդ հանդիպման արդյունքում ի՞նչ կոնկրետ խնդիրներ են դրվել, մասնավորապես «Նորք» կենտրոնի առջեւ, եւ ի զորու՞ է «Նորքը» լուծել այդ խնդիրները: Նախ մեր կազմակերպությունը ես համարում եմ ՏՀՏ համայնքի անբաժանելի մասը, իսկ մեր հաջողությունն ու անհաջողությունը` փոխկապակցված ոլորտում առկա իրավիճակի հետ: Այս առումով մենք պարտավոր ենք ամենաակտիվ մասնակցությունն ունենալ նշածս առաջարկությունների մշակմանն ու քննարկումներին, եւ հատկապես իրականացմանը: Հանդիպման ընթացքում առանձին անդրադարձ եղավ կոնկրետ մեր գործունեությանն առնչվող խնդիրներին եւս, մասնավորապես կենսաթոշակային համակարգում առկա խնդիրներին եւ դրանց կարգավորման հնարավորություններին: Կենսաթոշակային համակարգի սպասարկումը համապատասխան որոշումներով դուրս է մնացել մեր վերահսկողությունից, իսկ դրա կարգավորմանն ուղղված մեր բոլոր ջանքերն արդյունք չեն ունեցել` մերժվել են կամ մնացել անարձագանք: Պարզվում է, որ տարիներ շարունակ մեր կողմից Սոցիալական ապահովության պետական ծառայությանը տրամադրվող ճշգրտման ցուցակների մեծ մասն ուղղակի չեն կիրառվել: Այս ոլորտում իրականացված վերջին փոփոխությունների արդունքում հնարավորություն է ստեղծվել ուղղակիորեն ազդել համակարգի շահագործմանն ու իրականացնել անհրաժեշտ փոփոխություններ: Այժմ մեր առջեւ դրված կարեւորագույն խնդիրներից մեկը կենսաթոշակային տեղեկատվական համակարգի կարգավորումն ու առկա խնդիրների վերացումն է, որի վերաբերյալ մենք հստակ պատկերացում եւ ծրագիր ունենք:

Айк Чобанян: «Сфера ИТ может стать основным залогом экономического развития и подъема Армении”
Господин Чобанян, как Вы оцените нынешнее состояние сферы информационных технологий (ИТ) в Армении, если учесть, что сфера объявлена приоритетной?
Характеризуя нынешнее состояние сферы, следует отметить, что есть определенный прогресс в плане и телекоммуникаций, и бизнес-среды, и внедрения услуг. Однако этого крайне недостаточно.
В плачевном состоянии вопросы координации сферы, причем, от информационных технологий нельзя отделять телекоммуникационные. Низкие темпы развития сферы на протяжении многих лет в большинстве своем были обусловлены именно существующими в сфере телекоммуникаций проблемами.
Хотя, сфера объявлена приоритетной отраслью экономики, и мы уверены, что она может стать основным залогом экономического развития и, я бы сказал, подъема экономики республики. Однако, по существу, в этом направлении нет какой бы то ни было четкой государственной политики, кроме концептуальных документов, намеченные в которых таргетные показатели уже провалены.
Важнейшими показателями инвестиционной привлекательности Армении являются работоспособное население, особенно число и удльный вес граждан до 35 лет, количественные и качественные показатели выпускников высших учебных заведений, инвестиционная бизнес-среда, налоговые льготы, связи с внешним миром, в нашем случае - качество интернета и авиоуслуг, положение экономики и темпы развития в мировом или региональном плане, оценка по международным меркам внешней инвестиционной привлекательности и т.д. Я могу обратиться к каждой составляющей по-отдельности, однако, очевидно, что у нас нет реального прогресса ни по одной из них.
Независимо от ряда осуществляемых за последние годы программ, усилия и планы, направленные на внедрение в стране электронного общества или электронного управления, продолжают оставаться в основном неуправляемыми, некачественными, полными коррупционных рисков и, как итог, неэффективными. В сфере ИТТ (информационные и телекоммуникационные технологии) действует более 300 компаний, однако в государственные программы могут входить только “избранные”. Несмотря на высокопарные заявления, электронные услуги в Армении почти отсутствуют. В результате всего этого в стране образуется дефицит реального спроса и предложения на ИТТ, а местные компании и специалисты становятся на путь банкротства и эмиграции. Мы должны высоко держать авторитет страны, развивать наши ресурсы, однако на деле мы делаем все наоборот всеми возможными методами.
Какие ожидания были у Вас до встречи президента Сержа Саргсяна с членами правления ОПИТ, и какова реальная картина уже после подведения итогов встречи?
Цель встречи с президентом состояла именно в обсуждении существующих проблем, а также в представлении наших предложений для их решения и нашей готовности к участию в этой работе.
Моя оценка этой встрече и заинтересованному обсуждению однозначно положительна. Уверен, что в ближайшие месяцы будет деловое продолжение.
В течение предстоящих 1-2 недель планируем разработать и представить президенту РА пакет с нашими предложениями по решению всех указанных проблем. Самое же важное – это дело, которое должно быть сделано, в том числе - по результатам достигнутых по итогам встречи договоренностей.
Тем не менее, какие конкретные задачи поставлены в результате этой встречи, в частности, перед центром “Норк”, и в способен ли “Норк” решать эти задачи?
Во-первых, я считаю наш центр неотъемлемой частью сообщества ИТТ, а наши удачи и неудачи – взаимосвязанными с существующей в сфере ситуацией. В этой связи мы обязаны активно участвовать в разработке и обсуждении отмеченных предложений мной, и особенно – в осуществлении.
В ходе встречи были затронуты также проблемы, касающиеся непосредственно нашей деятельности, в частности, существующих проблем в пенсионной системе и возможностей их преодоления.
Обслуживание пенсионной системы с помощью соответствующих решений оказалось вне нашего контроля, а это все наши усилия, направленные на ее упорядочение, не дали результатов: были отклонены или пренебрежены. Оказывается, что большинство предоставляемых нами Государственной службе социального обеспечения уточненных списков просто не были использованы.
В результате последних изменений в этой сфере создалась возможность непосредственно воздействовать на эксплуатацию системы и осуществлять необходимые перемены. Одной из стоящих перед нами в настоящее время важнейших задач является упорядочение пенсионной информационной системы и ликвидация имеющихся проблем, в отношении чего у нас есть четкие представления и программы.