Հայտարարություն Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրություններ անցկացնելու մասին. ԱՀՀ Նախագահի Հրամանագիրը — 08.06.2023 թ.
• 30-08-2023 11:09:35   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրություններ անցկացնելու մասին
Հրավիրում ենք Ձեզ մասնակցելու Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրություններին, որը տեղի կունենա համացանցում՝ էլեկտրոնային ուղղակի քվեարկության միջոցով, հետեւյալ հասցեով՝ www.elections-western-armenia.info, 2023 թ. օգոստոսի 29-ից  մինչեւ սեպտեմբերի 3-ը ներառյալ:
Համաձայն ՄԱԿ-ի Մարդու Իրավունքների Համընդհանուր Հռչակագրի 21-րդ հոդվածի եւ «Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին» Հռչակագրի հոդվածների՝
2013 թ․ նոյեմբերին, առաջին անգամ, համացանցում անցկացվել են Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավորների ընտրություններ: Ընտրություններին մասնակցել են 17.837 ընտրող՝ 41 երկրներից, ընտրվել են 64 պատգամավոր:
2018 թ. սեպտեմբերի 1-5-ը կայացել են Խորհրդարանի 2-րդ գումարման ընտրություններ, որին մասնակցել են 51.500 ընտրող՝ 47 երկրից, միասնական ցուցակով ընտրել են Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) 101 պատգամավոր:
Ներկայիս Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) նախագահը Ռադիկ Խամոյանն է, վարչապետը՝ Տիգրան Փաշաբեզյանը, Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահը՝ Արմեն Տեր-Սարգսյանը:
Տեղեկացնենք, որ Արեւմտյան Հայաստանի հայերի ինքնության եւ քաղաքացիության կայքը գործում է հետեւյալ հասցեով՝ www.citizenship-western-armenia.info,  որտեղ կարող եք գրանցվել ու դիմել Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) քաղաքացիություն ստանալու համար:
Դառնալով Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) քաղաքացի՝ իրավունք եք ստանում մասնակցելու ընտրություններին եւ հանրաքվեներին, ընտրելու եւ ընտրվելու, ինչպես նաեւ մասնակցելու Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պետական համակարգի աշխատանքներին:
Ձեր ակտիվ մասնակցությունը ընտրություններին, Ձեր քվեն՝ կարեւոր է, ինչպես հայերին տրված իրավունքները միջազգային հարթակներում վեր հանելու ու պաշտպանելու, այնպես էլ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պետական կառույցների իրավաչափությունը պահպանելու եւ ուժականությունը զարգացնելու տեսակետից, ում վրա այս պահին դրված է այդ իրավունքները հետապնդելու խնդիրը:
Իրավունքի, օրենքի եւ իրավաչափության գերակայությունը, հայերի ու երկրի պաշտպանությունը չափազանց կարեւոր սկզբունքներ ու գործընթացներ են, սակայն դրանք բավարար չեն, եթե չեն ձեռնարկվել հայ ժողովրդին տրված իրավունքների կյանքի կոչման ու իրականացման գործողությունններ։ Այժմ շատերին է հայտնի, որ Փարիզի խաղաղության վեհաժողովի ժամանակ ընդունվեցին մի շարք որոշումներ հայ ժողովրդի անժամանացելի ու անբեկանելի իրավունքների վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան պետություն) 2018 թ․ սկսած ձեռնարկել այդ ուղղությամբ տարվող հիմնարար աշխատանքներ։ Ութ դիմումնագիր է ուղղվել ՄԱԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի Մշտական Անդամ պետություններին, դիմում է ուղարկվել Եվրախորդարանին, ընդունվել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու մասին որոշում։
Ստորեւ ներկայացնենք այդ դիմումնագրերի վերնագրերն ու ժամանակագրությունը։
1) Դիմում ՄԱԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհուրդ՝ «Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանն անդամակցելու վերաբերյալ», 25 մայիս 2018 թ.:
2) Դիմում ՄԱԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհուրդ՝ «ԱՄՆ 28–րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի 1920 թ. նոյեմբերի 22–ին կայացրած Իրավարար վճռի իրականացման մասին, որի ամբողջական անվանումն է՝ «Ամերիկայի Միացեալ Նահանգների Նախագահի որոշումը Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանի, Հայաստանի դեպի ծով ելքի եւ հայկական սահմանին հարակից թուրքական տարածքի ապառազմականացման վերաբերյալ»», 29 մայիս 2018 թ.։
3) Դիմում ՄԱԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհուրդ՝ «Արեւմտյան Հայաստանի եւ Կիլիկիայի տարածքների ապառազմականացման, այնտեղից Թուրքիայի Հանրապետության բռնազավթիչ ուժերը դուրս բերելու վերաբերյալ», 20 նոյեմբեր 2018 թ.։
4) Դիմում ՄԱԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհուրդ՝ «Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանի (սահմանազատման) վերաբերյալ», 7 օգոստոս 2019 թ.:
5) Դիմում Եվրոպական Խորհրդարանին՝ «Եվրոպական խորհրդարանի 18 Հունիս 1987 թ․ ընդունած «Հայկական հարցի քաղաքական լուծման մասին» Բանաձեւում տեղ գտած սխալների, վրիպումների եւ անընդունելի ձեւակերպումների, եւ այն խմբագրելու եւ վերաշարադրելու վերաբերյալ», 5 դեկտեմբեր 2020 թ․։
6) Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան)  Հռչակագիր ուղղված ՄԱԿ-ին եւ պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին՝ «Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության եւ Թուրքիայի Հանրապետության հետ պետական սահմանի վերաբերյալ», 15 մայիս 2022 թ․։
7) Դիմում ՄԱԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհուրդ՝ «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների հատուցման վերաբերյալ», 25 սեպտեմբեր 2022 թ.։
8) Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) Որոշում «Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու մասին», 22 փետրվար 2023 թ․։
Նշված բոլոր գործընթացները շարունակվում են եւ հարկ եղած դեպքում դրանք տեղափոխվելու են համապատասխան միջազգային ատյաններ, այդ թվում՝ դատական։ Մեջբերված բոլոր փաստերին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ իրավունքների պաշտպանության սույն ժողովածու-ուղեցույցի մեջ։
Մենք հավատում ենք, որ հայ ժողովրդի ապրելու, զարգանալու եւ ապագա ունենալու իրավունքների համար մղվող այս դժվարին, բայց արդարացի պայքարում անպայման հաղթելու ենք:
Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրությունների պատշաճ անցկացումը, դրանցում Ձեր ակտիվ մասնակցությունը, նոր լիցք է հաղորդելու հայ ժողովրդի իրավունքների համար տարվող աշխատանքներին:
08.06.2023 թ.
Կից ներկայացնում ենք Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) Նախագահի 8 հունիսի 2023 թ. № 05/2023 Հրամանագիրը Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորական ընտրություններն անցկացնելու մասին
Հ Ր Ա Մ Ա Ն Ա Գ Ի Ր
Հիմնվելով՝
- Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ձեւավորման մասին հռչակագրի, 24 մայիսի 2013 թ.,
- «Արեւմտյան Հայաստանի պետական կառուցվածքի, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորների կարգավիճակի եւ Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) կանոնակարգի մասին» օրենքի,
- Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 2-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանի որոշմամբ, 06.06.2023 թ.:
Հաստատել.
1. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) Նախագահության 07.06.2023 թ. առաջարկները Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրություններ անցկացնելու նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ,  այդ թվում, պատգամավորների ընտրությունների անցկացման ամսաթիվն ու վայրը:
2. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրություններն անցկացնել համացանցում հետեւյալ հասցեով՝ www.elections-western-armenia.info, 2023 թ. օգոստոսի 29-ից  ժամը 00-01-ից մինչեւ 2023 թ. սեպտեմբերի 3-ը ժամը 24:00 ներառյալ, Երեւանի ժամանակով:
3. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների թեկնածուների առաջադրումն ու նախընտրական արշավի քարոզչությունը սկսել 2023 թ. հուլիսի 10-ից մինչեւ 2023 թ. օգոստոսի 28-ը:
4. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների թեկնածուների պաշտոնական գրանցումն իրականացնել 2023 թ. օգոստոսի 1-ից մինչեւ 2023 թ. օգոստոսի 28-ը:
5. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրություններին մասնակցելու թեկնածուների առաջադրումը կատարվում է՝
- քաղաքացու կողմից, ինքն իր թեկնածությունը առաջադրելու միջոցով,
- հայրենակցական ու հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունների եւ միությունների կողմից:
6. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորության թեկնածուն պարտավոր է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին ներկայացնել գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետեւյալ ցանկը.
Սահմանված նմուշով` ԱՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածուի լրացված հարցաթերթիկ,
Լուսանկար,
Անձը հաստատող փաստաթուղթ – անձնագիր,
Ինքնակենսագրություն (նշել արմատները, ներկայացնել ընտանիքի պատմությունը, ցեղասպանության ու բռնագաղթի հետեւանքով կրած մարդկային, նյութական եւ այլ կորուստները),
Նախընտրական ծրագիր,
100 (հարյուր) Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) քաղաքացիների ստորագրությունների ցուցակ, ովքեր առաջադրում են նրա թեկնածությունը` որպես Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավոր:
7. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորության թեկնածուն գրանցման համար անհրաժեշտ վերոնշյալ փաստաթղթերը ուղարկելու է Խորհրդարանի պաշտոնական հասցեին՝ E-mail: parliamentwesternarmenia@gmail.com:
8. Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պաշտոնական կայքերում՝ www.elections-western-armenia.info, www.parliament-wa.info, www.gov-wa.info, www.citizenship-western-armenia.info, հրապարակել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորության թեկնածուի հարցաթերթը հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, թուրքերեն եւ արաբերեն լեզուներով:
9. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրություններին մասնակցելու համար պատգամավորության թեկնածուները պարտավոր են ունենալ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) քաղաքացիություն եւ սահմանված կարգով գրանցուել վերոնշյալ պաշտոնական կայքերում:
10. Հաստատել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահության կողմից ներկայացված Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման պատգամավորների ընտրությունների եւ Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման 1-ին նստաշրջանի անցկացման բյուջեն:
11. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պաշտոնական կայքում հրապարակել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) Մշտական հանձնաժողովների ցանկը, որպեսզի թեկնածուն հնարավորություն ունենա ընտրություն կատարելու Խորհրդարանի մեկ, կամ մեկից աւելի հանձնաժողովներում իր մասնակցությունն ապահովելու եւ գործունեություն ծաւալելու համար:
12. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) քաղաքացիների գրանցման գործընթացն իրականացնել 2023 թ. հուլիսի 1-ից մինչեւ ընտրությունների ավարտը՝ 2023 թ. սեպտեմբերի 3-ը ներառյալ:
13. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) քաղաքացիների գրանցումը կատարել վերոհիշյալ պաշտոնական կայքերում՝ www.elections-western-armenia.info, www.parliament-wa.info, www.gov-wa.info, www.citizenship-western-armenia.info։
14. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան) ձեւավորող Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին (ԿԸՀ) լիազորել կազմակերպել եւ անցկացնել ընտրական ողջ գործընթացը:
15. Ընտրությունների արդյունքները Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից հաստատվում եւ հրապարակվում է Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) հետեւյալ պաշտոնական կայքերում՝ www.elections-western-armenia.info, www.parliament-wa.info, www.gov-wa.info, www.citizenship-western-armenia.info, մինչեւ 2023 թ. սեպտեմբերի 12-ը:
16. Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) 3-րդ գումարման 1-ին նստաշրջանը անցկացնել ընտրությունների ավարտից հետո, մեկ ամսվա ընթացքում:
17. Սույն հրամանագիրը հրապարակել Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) պաշտոնական կայքերում:

ОБЪЯВЛЕНИЕ о проведении выборов депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва. Указ Президента Республики Западная Армения от 08.06.2023 годае
• 28-08-2023 13:46:18   | Армения  |  Объявления
ОБЪЯВЛЕНИЕ
О проведении выборов депутатов Национального Собрания (Парламента)
Западной Армении 3-го созыва
Приглашаем Вас принять участие в выборах депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва, которые состоятся путем электронного голосования по Интернету, по следующему адресу: www.elections-western-armenia.info, с 29 августа по 3 сентября 2023 года.
В соответствии со статьей 21 Всеобщей декларации прав человека и Декларацией Организации Объединенных Наций «О правах коренных народов», начиная с 2013 года, Республика Западная Армения (Государство Армения) сформировала абсолютно легитимные органы государственной власти - Национальное Собрание (Парламент), Правительство и институт президентства.
В ноябре 2013 года впервые во всем мире состоялись выборы депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, проходившие по интернету, которые проводились при всеобщем и равном избирательном праве, путем свободного и тайного голосования.
В выборах приняли участие 17.837 избирателей из 41 страны, были избраны 64 депутата Национального Собрания (Парламента) Западной Армении.
С по 5 сентября 2018 года состоялись выборы Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 2-го созыва, в которых приняли участие 51 505 избирателей из 47 стран мира, и по единому списку были избраны 101 депутат.
В настоящее время Президентом Республики Западная Армения (Государство Армения) является Радик Хамоян, Премьер-министром - Тигран Пашабезян, Председателем Национального Собрания (Парламента) - Армен Тер-Саркисян.
Информируем, что на сайте идентичности и гражданства армян Западной Армении, по адресу www.citizenship-western-armenia.info, можно зарегистрироваться и подать заявление на получение гражданства Республики Западная Армения (Государство Армения).
Став гражданином Республики Западная Армения (Государство Армения), вы получаете право участвовать в выборах и референдумах, избирать и быть избранным, а также участвовать в работе государственных структур Республики Западная Армения (Государство Армения).
Ваше активное участие в выборах депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении и ваш голос, имеют важное значение - как в защите прав предоставленных армянскому народу на международной арене, так и в поддержании легитимности, укреплении и развитии государственных структур Республики Западная Армения (Армения), на которые в настоящее время возложена задача по защите и реализации этих прав.
Верховенство права, законов и легитимности, защита армян и страны – чрезвычайно важные принципы и процессы, но они недостаточны, если не будут предприняты действия по осуществлению и реализации прав, данных армянскому народу. Сейчас многие знают, что в ходе Парижской мирной конференции был принят ряд решений, касающихся неотъемлемых и безотзывных прав армянского народа.
Напомним, что Республика Западная Армения (Государство Армения) начиная с 2018 года проводит фундаментальную работу в этом направлении. Были направлены восемь Заявлений-Обращений в ООН и Главам государств-постоянным членам Совета Безопасности ООН, направлено Обращение в Европарламент, принято решение о признании независимости Республики Арцах.
Перечислим эти Заявления в ООН и Европарламен:
1) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН «О вступлении Республики Западная Армения (Государство Армения) в члены Организации Объединенных Наций». (25 мая 2018 г.);
2) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН и Главам государств-постоянным членам Совета Безопасности ООН  «Об исполнении и реализации Арбитражного Решения 28-го Президента Соединенных Штатов Америки Вудро Вильсона от 22 ноября 1920 года об определении границы между Государством Армения и Турцией», полное название Арбитражного решения – «Решение Президента Соединенных Штатов Америки Вудро Вильсона об установлении государственной границы между Турцией и Арменией, о выходе границ Армении к морю и о демилитаризации прилегающих к армянской границе турецких территорий».  (29 мая 2018 г.);
3) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН и Главам государств-постоянным членам Совета Безопасности ООН «Օ демилитаризации Западной Армении и Киликии и вывода оккупационных войск Республики Турция с данных территорий», согласно Арбитражному решению 28-го Президента США Вудро Вильсона. (20 ноября 2018 г.);
4) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН и Главам государств-постоянным членам Совета Безопасности ООН  «О демаркации границы между Государством Армения и Республикой Азербайджан». (7 августа 2019 г.);
5) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в Европарламент «Об ошибках, упущениях и неприемлемых формулировках, содержащихся в Резолюции Европейского парламента «О политическом решении Армянского Вопроса» от 18 июня 1987 года, и о необходимости его изменения и нового редактирования».  (5 декабря 2020 г.);
6) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН и Главам государств-постоянным членам Совета Безопасности ООН  - Декларация «О суверенитете, территориальной целостности Республики Западная Армения (Государство Армения) и государственной границе с Республикой Турция», (15 мая 2022 г.);
7) Заявление Республики Западная Армения (Государство Армения) в ООН и Главам государств-постоянным членам Совета Безопасности ООН «О возмещении материальных потерь, понесенных армянским народом в годы Первой мировой войны»,
(25 сентября 2022 г.);
8) Решение  Республики Западная Армения (Государство Армения) «О признании независимости Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики)», 22 февраля 2023 г..
Все указанные процессы продолжаются и в случае необходимости будут перенесены в соответствующие международные инстанции, в том числе судебные.
Более подробно со всеми приведенными фактами вы можете ознакомиться в Сборнике-справочнике «Единый политико–правовой пакет документов о защите прав Западной Армении и армян Западной Армении».
Мы верим, что обязательно победим в этой трудной, но справедливой борьбе за право армянского народа жить, развиваться и иметь будущее.
Надлежащее проведение выборов депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва и Ваше активное участие в них придадут новый в деле защиты законных прав армянского народа.
08.06.2023 год
Ниже публикуем соответствующий Указ:
УКАЗ
Президента Республики Западная Армения (Государство Армения)
№ 05/2023 от 8 июня 2023 года
«О проведении выборов депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва»
Основываясь на:
- Декларации о формировании Национального Собрания (Парламента) Западной Армении от 24 мая 2013 г.
- Законе «О государственном устройстве Республики Западная Армения (Государство Армения), статусе депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении и Регламенте Национального Собрания (Парламента) Западной Армении», от 21 января 2014 г.
- Решении 4-й сессии Национального Собрания Западной Армении (Парламента) 2-го созыва от 6 июня 2023 г.
Утвердить:
1. Предложение Президиума Национального Собрания (Парламента) Западной Армении от 7 июня 2023 г. о подготовительных работах по проведению выборов депутатов Национального Собрания Западной Армении (Парламента) 3-го созыва, в том числе о дате и месте проведения выборов депутатов.
2. Выборы депутатов Национального Собрания Западной Армении (Парламента) 3-го созыва провести путем электронного голосования по Интернету, по следующему адресу: www.elections-western-armenia.info,  с 00-01 29 августа по 24:00 3 сентября 2023 г. (по ереванского времени).
3. Выдвижение кандидатов в депутаты Национального Собрания (Парламента)Западной Армении 3-го созыва и предвыборную агитационную компанию провести с 10 июля до 28 августа 2023 г.
4. Официальную регистрацию кандидатов в депутаты Национального собрания Западной Армении (Парламента) 3-го созыва провести с 1 августа до 28 августа 2023 г.
5. Выдвижение кандидатов для участия в выборах в Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении осуществляется:
- гражданином - путем самовыдвижения своей кандидатуры,
- земляческими и патриотическими общественными организациями и союзами.
6. Кандидат в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении должен представить в Центральную избирательную комиссию следующий перечень документов, необходимых для регистрации:
- Анкету кандидата в депутаты Национального Собрания (Парламент) Западной Армении, заполненную по установленному образцу;
- Фотографию;
- Документ, удостоверяющий личность – паспорт;
- Автобиографию (упомянуть о своих корнях, представить семейную историю, человеческие, материальные и другие потери своей семьи, понесенные в результате Геноцида и депортации);
- Предвыборную программу;
- Список 100 (ста) граждан Республики Западная Армения с подтверждающими подписями, выдвигающих его кандидатуру в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении.
7. Кандидат в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении направляет вышеуказанные документы, необходимые для регистрации, на официальный E-mail  адрес Парламента: parliamentwesternarmenia@gmail.com.
8. Опубликовать Анкету кандидата в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении на официальных сайтах Республики Западная Армения: www.elections-western-armenia.info, www.parliament-wa.info, www.gov-wa.info, www.citizenship-western-armenia.info на армянском, английском, русском, французском, турецком и арабском языках.
9. Для участия в выборах в Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении кандидаты в депутаты должны иметь гражданство Республики Западная Армения (Государства Армения) и в установленном порядке должны зарегистрироваться на вышеуказанных официальных сайтах.
10. Утвердить представленный Президиумом Национального Собрания (Парламента) Западной Армении бюджет проведения выборов депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва и 1-ой сессии Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва.
11. На официальном сайте Национального Собрания (Парламента) Западной Армении опубликовать список постоянных комиссий Национального Собрания (Парламента) Западной Армении чтобы у кандидата была возможность сделать выбор для своего участия в одном или нескольких комитетах Парламента.
12.. Регистрацию граждан Республики Западная Армения (Государства Армения), изъявивших желание участвовать в выборах в Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении, проводить с 1 июля до окончания выборов - 3 сентября в 2023 г.
13. Граждане Республики Западная Армения (Государство Армения), изъявившие желание участвовать в выборах в Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении, должны зарегистрироваться на вышеуказанных официальных сайтах: www.elections-western-armenia.info, www.parliament-wa.info, www.gov-wa.info, www.citizenship-western-armenia.info.
14. Уполномочить Центральную избирательную комиссию (ЦИК) организовать и провести весь избирательный процесс по выборам депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении.
15. Центральной избирательной комиссии (ЦИК) до 12 сентября 2023 года утвердить и опубликовать результаты выборов депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении на следующих официальных сайтах Республики Западная Армения (Государства Армения):  www.elections-western-armenia.info, www.parliament-wa.info, www.gov-wa.info, www.citizenship-western-armenia.info.
16. Первую сессию Национального Собрания (Парламента) Западной Армении 3-го созыва провести в месячный срок после окончания выборов.
17. Настоящий Указ опубликовать на официальных сайтах Республики Западная Армения (Государство Армения).