• 22-09-2023 12:34:29   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Երկու շաբաթ առաջ ես խմբագրական էի գրել՝ դատապարտելով եվրոպացի ադրբեջանամետ ռաբբիներին իրենց համաժողովը Բաքվում անցկացնելու ծրագրման համար։ Կարճ ժամանակ անց հաճելիորեն զարմացա՝ էլեկտրոնային նամակ ստանալով 18 հիմնականում նշանավոր հրեա անձանցից, այդ թվում՝ ութ արդարամիտ ռաբբիներից, որոնք դատապարտել էին Ադրբեջան կատարելիք այցը և կոչ արել չեղարկել այն։
Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր ռաբբի սըր Էֆրեմ Միրվիսին ուղղված նամակում 18 ստորագրյալները գրել էին. «Մենք անկեղծորեն ձգտում ենք երկխոսություն սկսել Ձեզ հետ՝ բողոքարկելու Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովի որոշումը և ապահովելու, որ այս համաժողովը չանցկացվի մի երկրում, որն այնքան հակասում է հուդայականության հիմնական արժեքներին և Թորայի ուսմունքներին»: Նամակում մեջբերվել են Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր Ջեյմս Ռասելի վերջերս գրված խոսքերը. «Մարդկանց սպանելու համար փամփուշտներ են պետք, բայց անտարբերությունը քաշում է ձգանը»։
Նամակում նկարագրված է «Արցախում տիրող ծանր մարդասիրական աղետը», որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով, որն Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն է՝ վտանգի ենթարկելով 120 հազար արցախահայերի սովամահության։ Նամակում ասվում է, որ Ադրբեջանը մի երկիր է, որ «լայնորեն ճանաչված է քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության համար աշխարհում ամենացածր վարկանիշներից մեկն ունենալու համար»։
Արդարամիտ հրեաների այս խումբը գրել է. «Մենք տխուր ենք, որ այս հանրահայտ կազմակերպությունը, որը ներկայացնում է բազմաթիվ հրեա մարդկանց ողջ Եվրոպայում, Բաքուն ընտրելով իրենց համաժողովի անցկացման համար, աջակցում է Ադրբեջանի կառավարությանը՝ մարդու իրավունքները պաշտպանելու է և Շոայի դասերով՝ «այլևս երբեք», ապրելու ու շնչելու փոխարեն։ Թեև մենք ընդունում և գնահատում ենք հրեաների ազատությունն Ադրբեջանում, սակայն այն փաստը, որ այդ նույն անօտարելի իրավունքները չեն տարածվում երկրի այլ փոքրամասնությունների և կրոնների վրա, մեզ անհանգստանալու առիթ է տալիս, թե որքան ժամանակ հրեաները կկարողանան ազատություն վայելել մահմեդական աշխարհի բռնապետական կառավարության ներքո... Չնայած բազմաթիվ միջազգային բողոքներին և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, Ադրբեջանի իշխանությունները կոպտորեն անտեսել են շրջափակումը վերացնելու կոչերը՝ արհամարհելով 2020 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի կողմից Լաչինի միջանցքով անարգել երթևեկության վերաբերյալ ստորագրված համաձայնագիրը»։
Նամակը ստորագրել են՝ Թամար Ֆայնը, Սեդա Համբարձումյանը, Ջոշ Քըրքը, Բենջամին Նաումը, ռաբբի Ավիդան Ֆրիդմանը (Yanshoof-ի տնօրեն), պրոֆեսոր Իսրայել Չարնին, դոկտոր Օդեդ Սթայնբերգը, ռաբբի Դեյվիդ Ռոզենը, Ջեյմս Ռ. Ռասսելը (Հարվարդի համալսարանի Մաշտոցի անվան հայագիտական ամբիոնի պատվավոր պրոֆեսոր), Սքոթ Ջեյսոնը, Լեռնիկ Ջեյսոնը, Մայքլ Սթոունը, ռաբբի Յեհոշուա Էնգելմանը, ռաբբի Թայսոն Հերբերգերը (Կրոնի և կրոնական կրթության ասիստենտ, Հարավարևելյան Նորվեգիայի համալսարան), ռաբբի Շիմոն Բրանդը, ռաբբի Իրվինգ «Յից» Գրինբերգը, ռաբբի Խայիմ Սեյդլեր Ֆելլերը և ռաբբի Ալանա Սուսկինը»:
Իսրայել Վ. Չարնիի և ռաբբի Ավիդան Ֆրիդմանի համատեղ տարածած առանձին հայտարարության մեջ ասվում է. «Ադրբեջանի համար այս Կոշերի վկայականից  գարշահոտություն է գալիս»։ Նրանք բացատրել են, որ եվրոպացի 50 ռաբբիները, որոնք գրել են հայ ղեկավարներին՝ բողոքելով հայերի կողմից «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառման համար, «օգտագործվում են Ադրբեջանի կողմից՝ աշխարհին ապացուցելու կառավարության կոշերական վկայագիրը և փակելու աշխարհի ականջները տառապյալների ճիչերից»։
Երուսաղեմի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն Չարնին և Երուսաղեմում բնակվող մանկավարժ և ուղղափառ ռաբբի Ֆրիդմանը հայտարարել են. մենք «ամենապարզ լեզվով ասում ենք, որ մեր կարծիքով, այս ռաբբիական նամակը խեղաթյուրում է փաստերը, սխալ է հասկանում Հոլոքոստի հիմնական բարոյական նշանակությունը և բաց է թողնում հրեական էթիկայի հիմնական սյունը»:
Չարնին և Ֆրիդմանը այնուհետև ադրբեջանամետ ռաբբիներին պարզաբանել են Հոլոքոստ և ցեղասպանություն եզրույթների իսկական իմաստը. «Ցեղասպանության հանրագիտարանում «հոլոքոստ» բառն օգտագործվել է 1909 թվականի Հայկական հոլոքոստին անդրադառնալու համար, և նույնիսկ ավելի վաղ՝ այլ համատեքստերում, իսկ «ցեղասպանություն» բառը ստեղծել է լեհ հրեա իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը 1942 թվականին՝ նկարագրելու համար այն հանցագործությունը, որը կատարվել էր հայ ժողովրդի դեմ Թուրքիայի կողմից, իսկ հետո իրագործվել ընդդեմ հրեաների՝ Գերմանիայի կողմից։ Հանրագիտարանում թեմայի վերաբերյալ գրառումն ավարտվում է հետևյալ եզրակացությամբ. «Բառը (հոլոքոստ) պատմականորեն պատկանում է բոլոր մարդկանց տառապանքներին և, իհարկե, այն հիմք չի դարձել որևէ այլ ժողովրդի տառապանքը բացառելու համար»:
Չարնին և Ֆրիդմանը նկարագրել են ադրբեջանամետ ռաբբիների «պնդումը, որ մարդկային տառապանքի ցանկացած ժամանակակից համեմատություն՝ Հոլոքոստի սուրբ հիշատակի պղծում է, և հրեա ժողովրդի տառապանքների նսեմացումը, ինքնին Հոլոքոստի հիշատակի անհեթեթ պղծում է»:
Չարնին և Ֆրիդմանը բացատրել են, որ «Եվրոպացի ռաբբիների նամակը ցինիկ կերպով զենք է դարձրել Հոլոքոստի հիշատակը, որպեսզի հնարավոր լինի զանգվածային տառապանք պատճառել: Ի վերջո, այս ռաբիսները չեն ժխտում, որ 120 հազար արցախցիները սովամահության վտանգի տակ են՝ Ադրբեջանի կողմից կիրառվող շրջափակման պատճառով։ Նրանք չեն ժխտում, որ Ադրբեջանը զանգվածային սովն օգտագործում է որպես քաղաքական շահի մարտավարություն։ Բայց լռեցնելով Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ հայկական քննադատությունը, նրանք «Հոլոքոստի խաղաքարտը» ցինիկաբար օգտագործում են քաղաքական նպատակներով»։
Չարնին և Ֆրիդմանը եզրափակել են իրենց հայտարարությունը. «Այս ռաբբիների որոշումը՝ իրենց ձայնը բարձրացնելու ի նպաստ ճնշողի, պղծում է Հոլոքոստի հիշատակը և հրեական արժեքները: Ապաշխարության  այս ժամանակաշրջանի ոգով մենք կոչ ենք անում Եվրոպայի ռաբբիների համաժողովին կամ առնվազն  ռաբբիական խղճի առանձին անդամներին՝ բարոյական քաջություն ունենալ հիշելու իրենց ռաբբիական պարտականությունը և հրաժարվելու իրենց որոշումից»:

Righteous Jews Urge Pro-Azeri Rabbis To Cancel Planned Conference in Baku
Shortly after I wrote a column two weeks ago condemning European pro-Azerbaijan Rabbis for planning to hold their conference in Baku, I was pleasantly surprised to receive an email from 18 mostly Jewish prominent individuals, including eight righteous Rabbis, who condemned the trip to Azerbaijan and called for its cancellation.
In a letter addressed to the Chief Rabbi Sir Ephraim Mirvis of the UK, the 18 signatories wrote: “We earnestly seek to initiate dialogue with you to appeal the decision of the Conference of European Rabbis and ensure that this conference does not go ahead in a country that is so opposed to the core values of Judaism and the teachings of the Torah.” The letter quoted Prof. James Russell of Harvard University who recently wrote: “It takes bullets to kill people, but indifference pulls the trigger.”
The letter described “the grave humanitarian catastrophe unfolding in Artsakh” caused by Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor, the only route linking Artsakh to Armenia, thus risking the starvation of 120,000 Artsakh Armenians. The letter stated that Azerbaijan is a country “widely recognized for having one of the lowest rankings in the world for upholding political rights and civil liberties.”
This group of righteous Jews wrote: “We are saddened that this prominent organization that represents so many Jewish people across Europe is, by choosing to host their conference in Baku, supporting the Azeri government rather than standing up for human rights and living and breathing the lesson of the Shoah -- ‘never again’. While we acknowledge and appreciate the freedom that Jews can enjoy in Azerbaijan, the fact that these same inalienable rights do not extend to other minorities and religions in the country give us cause to worry about how long Jews will be able to enjoy freedom in what is otherwise a totalitarian government in the Muslim world…. Despite numerous international appeals and the decision of the International Court of Justice, the authorities of Azerbaijan have callously ignored calls to lift the blockade, disregarding the agreement signed in November 2020 by Azerbaijan, Armenia, and Russia regarding unimpeded traffic through the Lachin Corridor.”
The letter was signed by: Tamar Fyne, Seda Ambartsumian, Josh Kirk, Benjamin Nahum, Rabbi Avidan Freedman (Director of Yanshoof), Prof. Israel Charny, Dr. Oded Steinberg, Rabbi David Rosen, James R. Russell (Mashtots Professor of Armenian Studies, Emeritus, Harvard University), Scott Jason, Lernik Jason, Michael Stone, Rabbi Yehoshua Engelman, Rabbi Tyson Herberger (Associate Professor of Religion and Religious Education, University of South-Eastern Norway), Rabbi Shimon Brand, Rabbi Irving 'Yitz' Greenberg, Rabbi Chaim Seidler Feller and Rabbi Alana Suskin.”
In a separate statement issued jointly by Israel W. Charny and Rabbi Avidan Freedman was titled: “This Kosher certificate for Azerbaijan stinks.” They explained that the 50 European Rabbis, who had written to the leaders of Armenia complaining about Armenians using of the term genocide, “are being used by Azerbaijan to prove the government’s Kosher bonafides to the world, and to shut the world’s ears to the cries of the afflicted.”
Charny, the director of the Institute on the Holocaust and Genocide in Jerusalem, and Freedman, a Jerusalem-based educator and Orthodox rabbi, stated: We “say in the clearest terms possible that in our eyes, this rabbinic letter misrepresents the facts, misunderstands the fundamental moral significance of the Holocaust, and misses a major pillar of Jewish ethics.”
Charny and Freedman then enlightened the pro-Azeri Rabbis about the true meaning of the terms Holocaust and genocide: “In the Encyclopedia of Genocide, the word ‘holocaust’ was used to refer to the Armenian Holocaust in 1909, and even earlier in other contexts, and the word ‘genocide’ was coined in 1942 by a Polish Jewish lawyer, Raphael Lemkin, to describe the crime that had been committed against the Armenian people by Turkey, and that was then being committed by Germany against the Jews. The entry on the topic in the encyclopedia ends with the following conclusion: “the word (holocaust) belongs historically to all people’s suffering, and certainly that it not become a basis for excluding the suffering of any other people.”
Charny and Freedman described the pro-Azeri Rabbis “claim that any contemporary comparison of the suffering of people is a desecration of the holy memory of the Holocaust, and a belittling of the Jewish people’s suffering is itself an absurd desecration of Holocaust memory.”
Charny and Freedman explained that “What the European Rabbis letter does is to cynically weaponize the memory of the Holocaust in order to enable the infliction of mass suffering. After all, these rabbis do not deny that 120,000 residents of Artsakh are in danger of starvation because of the blockade imposed by Azerbaijan. They do not deny that Azerbaijan is using mass starvation as a tactic for political gain. But by silencing Armenian criticism of Azerbaijan’s actions, they are the ones who cynically use the ‘Holocaust card’ for political purposes.”
Charny and Freedman concluded their statement: “The decision of these rabbis to raise their voices on the side of the oppressor is a desecration of Holocaust memory and of Jewish values. In the spirit of this season of repentance, we call on the Conference of European rabbis, or at the very least, on individual rabbinic members of conscience, to have the moral courage to remember their rabbinic duty, and retract their decision.”