29-11-2023 11:31:25 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը մեկնարկում է «Աջակցություն արցախցի վարպետներին» ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով աշխատանքի և զբաղվածության հարցում աջակցել Արցախից բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակություն հաստատած արհեստավորներին և նրանց, ովքեր ցանկանում են նոր արհեստ սովորել:
Ծրագիրն ունենալու է երկու բաղադրիչ. առաջինը՝ ուսուցման և վերապատրաստման կազմակերպում այն անձանց համար, որոնք ցանկանում են մասնագիտանալ նոր արհեստում կամ հմտանալ արդեն ունեցած մասնագիտության մեջ և երկրորդը՝ աջակցություն վարպետներին՝ ձեռք բերելու անհրաժեշտ աշխատանքային գործիքներ:
«Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար ամենահրատապ ու կենսական հարցերից մեկը զբաղվածության խնդիրն է: Շատերը չեն կարողանում աշխատել, քանի որ Արցախում են թողել իրենց գործիքներն ու սարքավորումները: Այս ծրագիրն ուղղված է ինչ-որ չափով այդ խնդիրը մեղմելուն: Մեր գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը մշտապես գնահատել է վարպետների աշխատանքը, և անցած տարի հենց նրա նախաձեռնությամբ էր իրականացվում «Հայաստանի վարպետ» նախագիծը:
Վարպետներին ու իրենց մասնագիտության մեջ հմտանալ ցանկացողերին խրախուսելը մեզ համար նույնպես կարևոր ուղղություն է»,-ասում է գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը:
Նոյեմբերի 28-ից մեկնարկել է հայտերի ընդունման գործընթացը: Ծրագրին մասնակցել ցանկացողները կարող են լրացնել հայտը՝ հետևյալ հղումով: Հայտերի ընդունումը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 5-ը:
Հայտերի ուսումնասիրության արդյունքները հիմք կդառնան մասնագիտական ուսուցման ուղղությունների ընտրության եւ վարպետների աջակցության կազմակերպման համար:

29-11-2023 11:23:25 | Армения | Пресс-релизы
Агентство «Мы – наши горы» запускает проект «Помощь арцахским мастерам» с целью помочь в вопросах работы и трудоустройства насильственно выселенным из Арцаха и обосновавшимся в Армении мастерам и тем, кто хочет освоить новое ремесло.
Проект состоит из двух компонентов: первый – организация обучения и переподготовки для желающих специализироваться в новом ремесле или повысить квалификацию в уже освоенной профессии; второй – помощь мастерам в приобретении необходимых для работы инструментов.
«Для наших насильственно выселенных из Арцаха соотечественников одной из самых неотложных и жизненно важных проблем является проблема занятости. Многие не могут работать, поскольку оставили в Арцахе свои инструменты и оборудование. Этот проект направлен на то, чтобы в какой-то степени сгладить данную проблему. Соучредитель нашего агентства Рубен Варданян чрезвычайно высоко ценит труд мастеров, и в прошлом году именно с этой инициативой реализовывал проект «Мастер Армении». Для нас важное направление также поощрение мастеров и тех, кто хочет достигнуть мастерства в своей профессии», - говорит руководитель социальных программ агентства Армен Мангасарян.
С 28 ноября стартовал процесс принятия заявок. Желающие принять участие в проекте могут заполнить заявку по следующей ссылке.
Приём заявок продлится до 5 декабря. Результаты изучения заявок станут основой для выбора направлений профессионального обучения и организации помощи мастерам.