• 12-12-2023 16:10:50   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
Նոբելյան մրցանակակիրներ,  խոշոր գործարարներ,  պետությունների նախկին ղեկավարներ և քաղաքացիական հասարակության առաջնորդներ միավորվել են՝ կոչ անելով անվերապահորեն ազատ արձակել Ադրբեջանում ապօրինաբար կալանքի տակ պահվող հայերին։
Առավել հայտնի բանտարկյալներին բաց չթողնելը Բաքվի կողմից քաղաքական հաշվեհարդարի դրսևորման արտահայտություն է: ԱՄՆ Կոնգրեսում և Եվրոպական խորհրդարանում ամրապնդվում է Ալիևի ռեժիմի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու պահանջը:
Նախկին նախագահներ Մերի Ռոբինսոնը, Էռնեստո Զեդիլյոն, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Լեյմա Գբովին, Օսկար Արիասը և Շիրին Էբադին, ձեռներեցներ Ռիչարդ Բրենսոնը, Մարկ Բենիոֆը, հրատարակիչ Արիանա Հաֆինգթոնը և համաշխարհային այլ գործիչներ ստորագրված նամակում մտահոգություն են հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդների, ներառյալ հումանիտար գործիչ Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորման հարցով։
ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 12, 2023 թ. –Միջազգային լայն ճանաչում և համբավ  ունեցող ավելի քան 150 գործիչներ, ներառյալ՝ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, պետությունների նախկին ղեկավարներ, հայտնի գործարարներ և հումանիտար գործիչներ նամակ են ստորագրել՝ կոչ անելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել  հայ բանտարկյալներին, այդ թվում՝ ութ քաղբանտարկյալներին՝  Լեռնային Ղարաբաղի  նախկին ղեկավարների ու բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնք ապօրինաբար ձերբակալվել են սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ ներխուժելուց և  այն գրավելուց հետո: Նրանցից բացի, տասնյակից ավելի գերիներ շարունակում են մնալ կալանքի տակ։
Համատեղ  կոչ-նամակը ստորագրողները  լուրջ անհանգստություն են  հայտնում կալանավորված անձանց, ներառյալ հայ նշանավոր գործարար ու մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանի պահման պայմանների և նրանց հանդեպ վերաբերմունքի առնչությամբ: Նրանց ձերբակալությունը հաջորդել է ադրբեջանական ուժերի կողմից  իրականացված էթնիկ զտման  արշավին: Դեկտեմբերի 7-ին 32 հայ գերիների ազատման մասին հայտարարությունը թեև սպասված առաջին քայլն էր, սակայն մյուս բոլորը ևս պետք է ազատ արձակվեն: Ութ քաղաքական բանտարկյալների և մնացած գերիների՝ Բաքվի կողմից ազատ չարձակելու փաստը ավելի է խորացնում  Ալիևի ռեժիմի կողմից նրանց շարունակական կալանքի տակ պահելու շարժառիթների վերաբերյալ մտահոգությունը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները հրատապ ուշադրություն և գործողություններ են պահանջում, - ընդգծել  է նամակն ստորագրած Նուբար Աֆեյանը, որը նաև «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրն է: - Նախագահ Ալիևը քաղաքական  հաշվեհարդարը նախընտրում  է արդարությունից: Մենք հավատում ենք յուրաքանչյուր անհատի անկապտելի արժանապատվությանն ու իրավունքներին և միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում միանալ մեզ՝ դատապարտելու այս անարդարությունը»:
Համաշխարհային ու տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման և մարդասիրական ծրագրերում Աֆեյանը երկար ժամանակ համագործակցել է Վարդանյանի հետ, որը դարձել է տարածաշրջանում քաղաքական ազատության ու մարդկային արժանապատվության համար մղվող պայքարի խորհրդանիշ: Նրա անարդարացի բանտարկությունը աշխարհի պատկառելի անձանց մղել է իրենց ձայնը բարձրացնել՝ ի պաշտպանություն նրա և անարդարացիորեն կալանավորված մյուս անձանց :
«Մենք կոչ ենք անում նախագահ Ալիևին կատարել միջազգային  իրավունքի հանդեպ իր պարտավորությունները՝ ապահովելով, որ անարդարացիորեն կալանավորված  անձինք կարողանան անվտանգ վերադառնալ  իրենց տուն , - ասել է ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի փոխնախագահ և «Unilever» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Փոլ Փոլմանը:-Լեռնային Ղարաբաղում բոլոր անձինք ունեն խաղաղ ու անվտանգ կյանքի, ներառյալ՝ ազատ և անարգել  տեղաշարժի և  անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու  իրավունք: Հաշվի առելով COP29-ը  հյուրընկալելու Ադրբեջանի  ներկայացրած հայտը՝  անկեղծորեն ցանկանում եմ հուսալ, որ ՄԱԿ-ը դրան համաձայնություն կտա միայն բոլոր գերիներին ազատ արձակելու դեպքում»:
Փոլմանը մեկն է  նամակն ստորագրած անձանցից , որոնց թվում են նաև, օրինակ, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Զեդիլյոն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը և Կոստա Ռիկայի նախկին նախագահ և Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օսկար Արիասը։ Նամակը ստրագրած նշանավոր մյուս անձինք ներկայացնում են տարբեր  ոլորտներ. նրանց թվում են «Salesforce» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարկ Բենիոֆը, «Thrive»-ի և «The Huffington Post»-ի հիմնադիր Արիանա Հաֆինգթոնը և հայտնի երաժիշտ և «System of a Down» խմբի գլխավոր մենակատար Սերժ Թանկյանը:
«Ռուբեն Վարդանյանի և մյուսների  ապօրինի կալանավորումը խախտում է նրանց  հիմնարար իրավունքները, - ասում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը: -Որպեսզի համաշխարհային հանրությունը հարգի Ադրբեջանի կառավարությանը, շատ կարևոր է, որ վերջինս էլ հարգի օրենքի գերակայությունը, հատկապես, Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումների լույսի ներքո: Նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակեն կալանվածներին»:
Նրանց միասնական կոչը  որպես հիշեցում  է հնչում այն մասին, որ համաշխարհային քաղաքական առաջնորդներն աչալրջորեն հետևում են Ադրբեջանում կատարվող իրադարձություններին և կոչ են անում ազատ արձակել կալանավորվածներին: Ինչպես շեշտվում է նամակում, հայ գերիների կալանավորումը միջազգային իրավունքի  նորմերի, այդ թվում և Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի բացահայտ խախտում է։
Վերջին շաբաթներին Եվրախորհրդարանի և Եվրոպական խորհրդի անդամները հետամուտ են եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը և Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունից բխող ապօրինաբար պահվող բոլոր կալանավորների ազատ արձակմանը: Եվրախորհրդարանը հոկտեմբերին բանաձև է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ էր արվում ազատ արձակել և պարտավորվել լայն համաներում կիրառել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր այն բնակիչների, այդ թվում՝ նախկին պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք ձերբակալվել են սեպտեմբերի 19-ից հետո։
Նույն կերպ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆն է (դեմոկրատ Կալիֆորնիայից) բանաձև ներկայացրել, որով Ադրբեջանին կոչ է արվում անհապաղ ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի վրա  ադրբեջանական հարձակումների  ընթացքում կալանավորված բոլոր ռազմագերիներին և ներկայումս կալանքի տակ պահվող քաղաքացիական անձանց:
Գործարկված https://freearmenianprisoners.com/hy/ կայքում հասանելի են ստորագրողների (աջակիցների) ամբողջական ցուցակը և նամակի պատճենը:
Նամակի վերաբերյալ հարցերի կամ այս ջանքերին աջակցելու , թեմայի վերաբերյալ  հարցազրույցներ կազմակերպելուհամար կարող եք կապ հաստատել  contact@freearmenianprisoners.com էլ. հասցեով:

Более 150 международных гуманитарных деятелей, политиков и бизнесменов требуют освободить армянских заключённых
• 12-12-2023 16:10:50   | Армения  |  Объявления
Лауреаты Нобелевской премии мира, бывшие лидеры стран, главы промышленных корпораций и гражданские активисты в один голос призывают к безусловному освобождению этнических армян, которых незаконно удерживают в Азербайджане
Нежелание освободить наиболее известных заключённых говорит об их политическом преследовании со стороны Баку. В Конгрессе США и Европейском парламенте всё громче звучат призывы к санкциям против режима Алиева
Открытое письмо, подписанное экс-президентами Мэри Робинсон и Эрнесто Седильо, лауреатами Нобелевской премии мира Леймой Гбови и Оскаром Ариасом, председателем совета Гуманитарного фонда Эли Визеля Элишей Везелем, предпринимателями Ричардом Брэнсоном и Марком Бениоффом, издателем Арианной Хаффингтон и другими международными деятелями, отражает их озабоченность по поводу задержания лидеров Нагорного Карабаха, включая армянского гуманитарного деятеля
Рубена Варданяна.
12 декабря 2023 г. — Лауреаты Нобелевской премии мира, бывшие главы государств, гуманитарные деятели и бизнесмены — вот лишь некоторые из 150 известных всему миру публичных фигур, подписавших открытое письмо с требованием немедленного и безусловного освобождения армянских заключённых. Среди них восемь политзаключённых — бывших членов правительства Нагорно-Карабахской республики, которые были незаконно задержаны после вторжения Азербайджана в регион и его насильственного захвата в сентябре. Более десятка других военнопленных, арестованных в ходе Карабахского конфликта, до сих пор находятся под стражей.
Это коллективное обращение отражает растущее беспокойство по поводу условий содержания заключённых и обращения с ними, в том числе и с известным армянским предпринимателем и гуманитарным деятелем Рубеном Варданяном. Арест этих людей — часть проводимой силовыми структурами Азербайджана кампании этнических чисток. Хотя освобождение 32 армянских военнопленных 7 декабря стало долгожданным первым шагом, все остальные тоже должны получить свободу. Нежелание Баку освободить восьмерых политзаключённых вызывает глубокую обеспокоенность мотивами алиевского режима относительно их дальнейшего содержания под стражей.
«Нарушения прав человека, наблюдаемые в ходе Карабахского конфликта, требуют внимания и срочного реагирования, — сказал сооснователь Гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян, который также подписал открытое письмо. — Президент Алиев предпочёл политическое возмездие справедливости. Мы верим в неотъемлемое достоинство и права каждого человека и призываем международное сообщество вместе с нами осудить эту несправедливость».
Афеян долгое время сотрудничал в области глобального и регионального экономического развития и гуманитарной деятельности с Варданяном, который стал символом борьбы за политическую свободу и человеческое достоинство в регионе. Его несправедливое заключение побудило многих людей с мировой известностью встать на его защиту и защиту других незаконно задержанных армян.
«Мы призываем президента Алиева следовать нормам международного права и гарантировать благополучное возвращение несправедливо задержанных к их семьям, — заявил вице-председатель Глобального договора ООН и бывший генеральный директор компании Unilever Пол Полман. — Каждый человек в Нагорном Карабахе имеет право на мирную и безопасную жизнь и свободу передвижения без чинимых препятствий и угрозы бесчеловечного обращения. Азербайджан претендует на то, чтобы стать принимающей страной Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), и я надеюсь, что ООН поддержит его заявку только при условии освобождения всех армянских заключённых».
Полман — один из тех, кто подписал открытое письмо наряду с экс-президентом Мексики Эрнесто Седильо, экс-президентом Ирландии Мэри Робинсон, экс-президентов Коста-Рики и лауреатом Нобелевской премии мира Оскаром Ариасом, а также Элишей Визелем, председателем совета Гуманитарного фонда Эли Визеля и Гуманитарной инициативы «Аврора», сыном покойного Эли Визеля, который был сопредседателем отборочной комиссии гуманитарной премии «Аврора». В числе других подписантов — генеральный директор Virgin Ричард Брэнсон, генеральный директор Salesforce Марк Бениофф, основательница Thrive и The Huffington Post Арианна Хаффингтон, известный музыкант, солист группы System of a Down Серж Танкян.
«Несправедливое задержание Рубена Варданяна и многих других людей, которых удерживают в Баку, нарушает их основные права человека, — заявила бывший Верховный комиссар ООН по правам человека Мэри Робинсон. — Если правительство Азербайджана хочет, чтобы его уважали в международном сообществе, ему необходимо уважать верховенство закона, особенно в свете этнических чисток в Нагорном Карабахе. Оно должно немедленно освободить этих задержанных».
Коллективное обращение международных политических деятелей служит настойчивым напоминанием о том, что они пристально следят за событиями в Азербайджане и призывают освободить задержанных. Как подчёркивается в опубликованном сегодня открытом письме, удержание армянских заключённых под стражей со всей очевидностью нарушает нормы международного права, в том числе Женевскую конвенцию (III) об обращении с военнопленными.
В последние недели члены Европейского парламента и Европейского совета добивались заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном и освобождения всех, кто был незаконно задержан в ходе конфликта в Нагорном Карабахе. В октябре Европейский парламент принял резолюцию, которая призывает Азербайджан освободить и объявить широкую амнистию всем жителям Нагорного Карабаха, арестованным после 19 сентября, включая бывших должностных лиц региона. Европейский парламент также призвал к введению санкций против отдельных лиц в правительстве Азербайджана, ответственных за многочисленные нарушения соглашения о прекращении огня и нарушения прав человека в Нагорном Карабахе. Парламентарии также требуют расследовать злоупотребления азербайджанских военных, которые могут представлять собой военные преступления.
Член Палаты представителей США от 28-го избирательного округа Калифорнии Адам Шифф также представил резолюцию, которая призывает Азербайджан немедленно освободить всех военнопленных и гражданских лиц, которые в настоящее время находятся под стражей из-за многолетних атак на Нагорный Карабах, также называемый Арцахом. Резолюция также призывает президента США Джо Байдена ввести санкции в соответствии с законом Магнитского об ответственности за нарушение прав человека в отношении должностных лиц правительства Азербайджана, которые несут ответственность за незаконное задержание, пытки и внесудебные казни армянских военнопленных, заложников, политзаключённых, гражданских лиц и прочих задержанных.
Полный список лиц, подписавших открытое письмо, а также копия самого письма доступны здесь: www.FreeArmenianPrisoners.com
Все вопросы, касающиеся открытого письма или того, как поддержать эту инициативу, а также запросы на интервью следует направлять на адрес электронной почты: contact@freearmenianprisoners.com