• 25-01-2024 11:28:03   | Հայաստան  |  Քաղաքական
2024 թվականի հունվարի 10-ին Բաքվի բռնակալ Իլհամ Ալիևը 2․5 ժամ տևողությամբ մամուլի ասուլիս տվեց ադրբեջանցի լրագրողներին, որի ընթացքում ոչ միայն իր հերթական ստերը շաղ տվեց, այլև սպառնաց հենց Հայաստանի գոյությանը։ Ահա 2020 և 2023 թվականների Արցախյան պատերազմներում ռազմական հաղթանակներով ոգևորված Ալիևի չափազանց ամբարտավան և ահազանգող խոսքերի ուշագրավ կետերը։
Սկսենք նրանից, որ Ալիևը հայտարարեց՝ «այսօրվա Ադրբեջանը, բառիս բուն իմաստով, աշխարհի ամենաուժեղ երկրներից մեկն է»։ Սուտ է։ Ըստ globalfirepower.com կայքի՝ 2024 թվականի դրությամբ Ադրբեջանի զինուժը աշխարհում զբաղեցնում է 59-րդ տեղը։ Սա շատ հեռու է աշխարհի ամենաուժեղ երկրներից մեկը լինելուց։ Եթե 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ չլինեին թուրք գեներալների կողմից ադրբեջանական զինուժի անմիջական վերահսկողությունը և Սիրիայից բերված վարձկան ահաբեկիչները, Ադրբեջանը չէր կարողանա հաղթել Արցախին։ Ալիևն իր ասուլիսում խոստովանեց, որ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանը վայելել է Թուրքիայի ամբողջական աջակցությունը։
Ալիևը արդարացրեց Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների լուրջ խախտումները, նույնիսկ արցախահայության ցեղասպանությունը՝ ասելով. «Ես բազմիցս ասել եմ, որ միջազգային իրավունքը չի գործում։ Այդ մեխանիզմները կիրառվում են միայն ավելի թույլ երկրների համար։ Խոշոր պետություններն անտեսում են դրանք։ Իրենց համար օրենքը օրենք չէ, միջազգային իրավունքը օրենք չէ։ Նման պայմաններում, այն երկրները, որոնք  արդարություն են պահանջում, և արդարացիորեն այդպես է, պետք է իրենք ապահովեն այդ արդարությունը»:
Ալիևը խոստովանեց այն դժվարությունները, որոնց բախվել են Ադրբեջանի զինված ուժերը 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ. «Եթե պատերազմը շարունակվեր [2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո], շատ դժվար կլիներ ազատագրել Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները, հատկապես ձմռան եղանակին։ Այնուամենայնիվ, մենք դա էլ կանեինք, բայց մեր կորուստները կարող էին չափազանց մեծ լինել, նույնիսկ ավելին, քան 44-օրյա պատերազմում։ Մենք բոլորս դա լավ գիտեինք, որովհետև նույնիսկ հիմա ցանկացած մարդ, ով այցելում է այդ շրջանները, կարող է տեսնել, թե որքան դժվարանցանելի է այդ հողատարածքը: Սակայն, եթե Հայաստանը չստորագրեր կապիտուլյացիայի ակտը, մենք պատերազմը շարունակելու էինք մինչև վերջ»։
Ալիևի հաջորդ սուտն այն է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Հայաստանը «ապօրինի զենք, զինամթերք, ականներ և կենդանի ուժ էր տեղափոխում Ղարաբաղ»։ Սա երբեք տեղի չի ունեցել: Ալիևը դա օգտագործել է որպես պատրվակ՝ Արցախի վրա հարձակվելու համար։
Ադրբեջանի նախագահը բացահայտեց, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի վրա ադրբեջանական հարձակումից առաջ «տեղի հայերից ոմանք կապվել են մեր ներկայացուցիչների հետ և առաջարկություններ արել շփումների վերաբերյալ, և մենք չենք մերժել»։ Թշնամու հետ գաղտնի կապ հաստատած ցանկացած հայ պետք է համարվի դավաճան:
Այնուհետև Ալիևը ևս մեկ կարևոր խոստովանություն արեց։ Նա ասաց, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի վրա հարձակման ժամանակ «եթե նրանք [արցախահայերը] չհանձնվեին, նրանք կոչնչացվեին։ Այլ տարբերակ չկար»։ Ալիևն այսպիսով հաստատում է, որ Արցախի ղեկավարներին այլ ելք չէր մնացել, քան հանձնվել՝ 120 հազար արցախահայերի կյանքը փրկելու համար։
Ալիևը հաստատեց, որ ծրագրել էր Արցախի ղեկավարների ձերբակալությունը, որոնք այժմ գտնվում են Բաքվի բանտում․ «մեր դիրքորոշումն անջատողականների ղեկավարների նկատմամբ միանշանակ էր՝ նրանց գերեվարումը։ Նրանցից մի քանիսը փորձել են այնտեղից փախչել Լաչինի ճանապարհով, մյուսները հայտնաբերվել են Խանքենդիում [Ստեփանակերտում] և այլուր։
Մենք գիտեինք նրանց գտնվելու վայրերը»: Նա հավելեց, որ «այդ խմբից ընդամենը երկու մարդ է բացակայում, նրանք Երևանում են»։ Ալիևը նկատի ուներ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին։
Ալիևը բացահայտեց, որ անձամբ է զգուշացրել Նիկոլ Փաշինյանին 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական կողմից Արցախի վրա մոտալուտ հարձակման մասին. «Ես ասել եմ թե՛ Հայաստանի ղեկավարությանը, թե՛ միջազգային դերակատարներին, որ կարող եմ սեղմել կոճակը և կատարել այդ գործողությունը մեկ րոպեում, և նրանք ոչինչ չեն կարողանա անել»։
Ալիևը նաև իր զայրույթն արտահայտեց՝ Հայաստանին Ֆրանսիայի աջակցության կապակցությամբ, դատապարտեց այդ երկրի գաղութային անցյալը և պնդեց, որ իբր Փարիզը ցեղասպանություն է իրականացրել 1.5 միլիոն ալժիրցիների նկատմամբ։ Նա նաև ծաղրեց վերջերս Հայաստանի կողմից ֆրանսիական զրահափոխադրիչների ձեռքբերումը՝ դրանք անվանելով «թիթեղյա տուփեր», որոնք «իրական սպառնալիք չեն մեզ համար»։
Ալիևը նաև մերժեց Փաշինյանի վերջին նախաձեռնությունը՝ «Խաղաղության խաչմերուկը», որը ենթադրվում է իրար կապել Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Վրաստանը և Իրանը։ Ալիևն ասաց, որ սա ընդամենը PR արշավ է, որը նպատակ ունի փոխարինել իր նախընտրած «Զանգեզուրի միջանցքին»: Անտեսելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը՝ Ալիևը պնդեց, որ Հայաստանը պետք է թույլ տա ադրբեջանական բեռների անցումը Ադրբեջանից Նախիջևան Մեղրիով՝ առանց որևէ ստուգման կամ մաքսազերծման։ Եթե ոչ, Ալիևը զգուշացրեց, որ Ադրբեջանը կշարունակի Հայաստանի շրջափակումը։
Ադրբեջանի նախագահը պարծեցավ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող «Խաղաղության պայմանագրում» այլևս որևէ հիշատակում չկա Ղարաբաղի մասին։
Ալիևը հերքեց Փաշինյանի առաջարկը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև  փոխադարձ սահմանը սահմանազատել 1975 թվականի խորհրդային քարտեզների հիման վրա՝ նախընտրելով ավելի հին քարտեզները, որոնք, ըստ նրա, Ադրբեջանին էլ ավելի շատ տարածքներ են տալիս։ Նա նաև հիշատակեց այն ծիծաղելի միտքը, որ «Իրևանը» (Երևանը) հին ադրբեջանական քաղաք է։ Ալիևը նաև հայտարարեց, որ կան ութ ադրբեջանական գյուղեր, որոնք գտնվում են Հայաստանի տարածքում։
Կարևորն այն է, որ Ալիևը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը դուրս չի բերի իր զինուժը Հայաստանի Հանրապետության տարածքի այն հատվածներից, որոնք բռնազավթել է 2021 թվականի մայիսից և 2022 թվականի սեպտեմբերից: Նա առաջարկեց Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագիր կնքել հիմա՝ սահմանի սահմանազատումը թողնելով ապագային։
Բախվելով Ալիևի պես ամբարտավան և ռազմատենչ ղեկավարի՝ Փաշինյանը պետք է դադարի խաղաղություն մուրալ, ինչը թուլության նշան է, և որը Ադրբեջանին հնարավորություն է տալիս ավելի շատ զիջումներ պահանջել Հայաստանից։ Հայաստանի գլխավոր երկու առաջնահերթությունները պետք է լինեն ձեռնհաս ղեկավար և հզոր բանակ ունենալը՝ իր երկու թշնամիների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի սպառնալիքները կանխելու համար։

• 25-01-2024 11:28:03   | Armenia  |  Politics
Pres. Ilham Aliyev, the dictator of Baku, gave a 2.5-hour-long press conference to Azeri journalists on January 10, 2024, during which he spewed not only his usual lies, but also made threats to Armenia’s very existence. Here are the highlights of Aliyev’s extremely arrogant and alarming words, emboldened by his military victories in the 2020 and 2023 Artsakh wars.
To begin with, Aliyev claimed that “Today's Azerbaijan is among the strongest countries of the world in the truest sense of the word.”
This is not true. According to the globalfirepower.com website, as of 2024, Azerbaijan’s military is ranked 59th in the world. This is far from being one of the strongest countries in the world. Had it not been for the direct control of the Azeri military by Turkish Generals and bringing terrorist mercenaries from Syria during the 2020 Artsakh war, Azerbaijan would not have been able to defeat Artsakh. Aliyev admitted during his press conference that Azerbaijan enjoyed the full backing of Turkey during the 2020 war.
Pres. Aliyev justified Azerbaijan’s serious violations of human rights, even genocide against Artsakh Armenians, by stating: “I have repeatedly said that international law does not work. These mechanisms are deployed only for the weaker countries. Bigger states ignore them. For them, it is as if law is not law, international law is not law. Under such circumstances, countries that demand justice, and rightly so, must secure this justice themselves.”
Aliyev admitted the difficulties that Azerbaijan’s military faced during the 2020 war: “Had the war continued [after Nov. 10, 2020], it would have been very difficult to liberate the Kalbadjar and Lachin districts, especially in the winter season. However, we would have done that too. But our losses could have been extremely high, even higher than in the 44-day war. We all knew that well, because even now anyone visiting those regions can see how challenging the terrain is. However, if Armenia had not signed the act of capitulation, we would have continued the war until the end.”
Aliyev’s next lie is that after the 2020 war, Armenia was “illegally transporting weapons, ammunition, mines and manpower to Karabakh.” This never happened. Aliyev used it as a pretext to attack Artsakh.
The President of Azerbaijan revealed that before the Sept. 19, 2023 Azeri attack on Artsakh, “some of the local Armenians contacted our representatives and made suggestions about contacts, and we did not reject that.” Any Armenian who made secret contacts with the enemy should be considered a traitor.
Aliyev then made another important admission. He said that, during the Sept. 19, 2023 attack on Artsakh, “had they [Artsakh Armenians] not surrendered, they would have been eliminated. There was no other option.” Aliyev is thus confirming that Artsakh leaders had no choice but to surrender in order to save the lives of 120,000 Artsakh Armenians.
Aliyev confirmed that he had planned the arrest of Artsakh leaders who are now held in a Baku jail: “our position regarding the leaders of the separatists was unequivocal -- their capture. Some of them tried to escape from there through the Lachin road, others were found in Khankendi [Stepanakert], and elsewhere. We knew their whereabouts.” He added that “only two people are missing from that group -- they are in Yerevan.” Aliyev meant Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan.
Pres. Aliyev disclosed that he had personally warned Prime Minister Nikol Pashinyan about the impending Azeri attack on Artsakh on Sept. 19, 2023: “I told both the Armenian leadership and international actors that I could press the button and carry out this operation in a minute and they would not be able to do anything.”
Aliyev also vented his anger at France’s support for Armenia, condemned that country’s colonial past and alleged that Paris had committed genocide against 1.5 million Algerians. He also ridiculed Armenia’s recent purchase of French armored personnel carriers, by calling them “tin cans” which are not “a real threat to us.”
Aliyev also rejected the latest Pashinyan initiative -- ‘Crossroads of Peace’-- which is supposed to link Armenia, Azerbaijan, Turkey, Georgia and Iran. Aliyev said that this is just a PR campaign meant to replace his preferred ‘Zangezur Corridor.’ Ignoring Armenia’s sovereignty, Aliyev insisted that Armenia allow Azeri cargo to pass from Azerbaijan to its Nakhichevan exclave through Meghri, Armenia, without any inspection or customs clearance. If not, Aliyev warned, Azerbaijan will continue its blockade of Armenia.
The President of Azerbaijan bragged that there is no longer any mention of Karabagh in the ‘Peace Treaty’ being negotiated between Armenia and Azerbaijan.
Aliyev dismissed Pashinyan’s suggestion to demarcate the mutual border between Armenia and Azerbaijan on the basis of the 1975 Soviet maps, preferring older maps which he claimed gave Azerbaijan much more territory. He also mentioned the ridiculous notion that ‘Irevan’ (Yerevan) is an ancient Azeri city. Aliyev also claimed that there are eight Azeri villages which are located within Armenia.
Importantly, Aliyev stated that Azerbaijan will not withdraw its military from parts of the territory of the Republic of Armenia it has occupied since May 2021 and September 2022. He suggested that Armenia and Azerbaijan sign a peace treaty now, leaving the demarcation of the border to a future date.
Facing such an arrogant and warmongering leader as Aliyev, Pashinyan should stop begging for peace which is a sign of weakness, giving Azerbaijan the opportunity to demand more concessions from Armenia. Armenia’s top two priorities should be having a competent leader and a powerful military to fend off threats from its two enemies: Azerbaijan and Turkey.