• 13-02-2024 13:36:52   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Kaspersky Digital Footprint Intelligence թիմի փորձագետներն ընկերությունների համար մշակել են մանրամասն ուղեցույց՝ դարկվեբում տվյալների արտահոսքին հետևելու և արձագանքելու գործընթացը կազմակերպելու համար:
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնում է, որ չարագործները գաղտնի կորպորատիվ տեղեկատվություն գողանալու նոր միջոցներ են մշտապես հորինում: Սա իրական սպառնալիք է ցանկացած ոլորտի և մասշտաբի ընկերությունների համար:
Kaspersky Digital Footprint Intelligence ծառայության տվյալներով՝ 2022-ին տվյալների կոտրման ենթարկված կազմակերպությունների 42%-ը նման միջադեպերի մշակման համար պատասխանատու կոնտակտային անձ չի ունեցել։
Ընկերությունների ավելի քան մեկ քառորդը (28%) կամ չի արձագանքել ծանուցմանը, կամ հայտարարել է, որ դա իրենց  անհանգստությունը չի առաջացնում: Ընկերությունների միայն 22%-ն է պատշաճ արձագանքել կիբեռմիջադեպի մասին տեղեկատվությանը, իսկ 6%-ը հայտնել է, որ արդեն տեղյակ է տեղի ունեցածի մասին:
«Կասպերսկի» ընկերության մանրամասն ուղեցույցը ընկերություններին թույլ կտա կառուցվածքավորել արտահոսքին արձագանքելու գործընթացը՝ նախանշել անհրաժեշտ քայլերը և կոնկրետ դերեր նշանակել պատասխանատուներին: Ուղեցույցը ներառում է ոչ միայն տեխնիկական մանրամասներ, օրինակ՝ ինչպես կարգավորել դարկվեբի ռեսուրսների մշտադիտարկման համակարգը՝ միջադեպերը օպերատիվ բացահայտելու համար, այլև արժեքավոր առաջարկներ այն մասին, թե ինչպես արտահոսքի դեպքում արդյունավետ հաղորդակցություն կառուցել ԶԼՄ-ների, հաճախորդների, գործընկերների, բարձրագույն ղեկավարության և ներգրավված այլ կողմերի հետ:
«Ընկերությունները հաճախ չեն հասկանում, թե ինչպես վարվել միջադեպի արդյունքում, ինչպես արձագանքել ոչ միայն արագ, այլև կոռեկտ՝ հեղինակության և ֆինանսական հնարավոր վնասը առավելագույնս նվազեցնելու համար: Մենք տեսնում ենք, որ բիզնեսի մոտ հասունացել է արտահոսքերին հստակ կառուցված արձագանքման գործընթացի անհրաժեշտությունը, և քանի որ նման միջադեպերը մոտ ժամանակներս չեն դադարի, որոշել ենք կիսվել մեր բազմամյա փորձով և գիտելիքներով մանրամասն ծավալուն ուղեցույցում: Վստահ ենք, որ այն օգտակար կլինի ընկերությունների մեծ մասի համար»,- մեկնաբանում է Kaspersky Digital Footprint Intelligence-ի ավագ վերլուծաբան Աննա Պավլովսկայան։

• 13-02-2024 13:31:52   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Эксперты команды Kaspersky Digital Footprint Intelligence разработали для компаний подробную инструкцию по организации процесса отслеживания и реагирования на утечки данных в дарквебе.
«Лаборатория Касперского» сообщает, что злоумышленники постоянно придумывают новые способы кражи конфиденциальной корпоративной информации. Это реальная угроза для компаний любой отрасли и любого масштаба. По данным сервиса Kaspersky Digital Footprint Intelligence, в 42% организаций, подвергнувшихся компрометации данных в 2022 году, не было контактного лица, ответственного за обработку таких инцидентов. Более четверти компаний (28%) либо не отреагировали на уведомление, либо заявили о том, что это не вызывает у них беспокойство. Только 22% компаний отреагировали на информацию о киберинциденте должным образом, а 6% сообщили, что они уже в курсе произошедшего.
Подробное руководство «Лаборатории Касперского» позволит компаниям структурировать процесс реагирования на утечку — обозначить необходимые шаги и предписать конкретные роли ответственным лицам. Руководство включает в себя не только технические детали, например, как настроить систему постоянного мониторинга ресурсов дарквеба для оперативного выявления инцидентов, но и ценные рекомендации по тому, как выстроить в случае утечки эффективную коммуникацию со СМИ, клиентами, партнёрами, высшим руководством и другими вовлечёнными сторонами.
«Компаниям часто не хватает понимания, как действовать в результате инцидента, как отреагировать не только быстро, но и корректно, чтобы максимально снизить возможный ущерб, репутационный и финансовый. Мы видим, что у бизнеса назрела необходимость в чётко выстроенном процессе реагирования на утечки, и, поскольку такие инциденты в ближайшее время не прекратятся, решили поделиться своим многолетним опытом и знаниями в детальном многостраничном руководстве.
Уверены, что оно будет полезно для большинства компаний», — комментирует Анна Павловская, старший аналитик Kaspersky Digital Footprint Intelligence.