• 29-02-2024 15:03:37   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Արցախի հայերի՝ ինքնորոշման իրենց իրավունքն իրականացնելու ձգտմանն ի պատասխան 1988-ի փետրվարի 26-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցավ առաջին հանրահավաքը, որը կոմկուսի Սումգայիթի քաղկոմն էր կազմակերպել: Հանրավաքը հակահայկական կոչերով էր ուղեկցվում, այն շարունակվեց նաև  հաջորդ օրը: Բազմաթիվ այսպես կոչված մտավորականության  և երկրի սերուցքի ներկայացուցիչներ պահանջում էին պատժել հայերին և կոշտ միջոցների դիմել՝ սպանել և վռնդել հայերին Սումգայիթից և Ադրբեջանից ընդհանրապես: Ցանկացած ելույթ ավարտվում էր “Մահ հայերին” կոչով: Եւ այդ կոչերն անհապաղ իրականություն դարձան: Հայկական ջարդերի մի ամբողջ ալիք բարձրացավ, որն աննախադեպ դաժանության սպանություններով, բռնությամբ, թալանով, նույնիսկ մարդակերության դեպքերով էր  ուղեկցվում:
Այդպես Սումգայիթի հայերը Արցախի ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտման բռնի ճնշման՝ Ադրբեջանի քաղաքականության առաջին զոհերը դարձան, և դա կատարվեց այդ հանրապետության տարածքում իրականացվող՝ հայերի հերթական  ցեղասպանության ընթացքում: Այն Սումգայիթում, որն Արցախից մի քանի հարյուր կիլոմետրի վրա էր, իսկ մայրաքաղաք ինտեռնացիոնալ Բաքվից՝ ընդամենը 25 կմ:
Սումգայիթի ջարդը 3 օր տևեց՝ փետրվարի 27-29-ը: Հայաստանը ԽՍՀՄ առաջին հանրապետոթյունը դարձավ, որը 1988-ի մարտի 1-ին պաշտոնապես առաջին փախստականին գրանցեց:
Սումգայիթի հայերի ցեղասպանությունը պլանավորված էր Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, որոնց մեղսակից էր ԽՍՀՄ ղեկավարությունը, որի իրավահաջորդն այսօր Ռուսաստանի Դաշնությունն է: Նպատակը հայերին սարսափեցնել էր, որ նրանք իրենց ինքնորոշման իրավունքից հրաժարվեն:
Հարավային Կովկասում հայերի հազարամյա ներկայությանը վերջ դրվեց, իսկ սկիզբը ավելի քան 100 տարի առաջ Ռուսաստանն ու Թուրքիան  էին դրել: Այդուհետ, 1988-2024 թթ.,  ինչպես և նախկինում, հայոց ազգի այդ 3 դահիճը՝ Թուրքիան, Ռուսաստանն ու իրենց կողմից ստեղծած արհեստական  Ադրբեջանը համատեղ ու համաձայնեցրած էին գործում:
Փետրվարի 27-ի երեկոյան հավաքը բռնության անցավ: Ինչպես հետո ապացուցվեց հետաքննության ընթացքում,  Սումգայիթցի հարյուրավոր թուրքեր՝ բռնության կոչերով, անվճար բաժանվող խմիչքով և թմրանյութերով ոգևորված՝ հայերի բնակարանների ջարդի ու թալանի, նրանց զանգվածային ծեծի ու սպանությունների անցան: Պետական, կուսակցական և իրավապահ մարմինները աննախադեպ անկարգություններին և հանրային բռնություններին չարձագանքեցին:
Հակառակը՝ ջարդարարներին իրավապաշտպան մարմինների աշխատակիցների բացահայտ օժանդակության և խրախուսման մասին բազմաթիվ վկայություններ կան. հայերի տների հեռախոսներն անջատված էին, ջարդարարների ձեռքին ԲՇԳ-ների կողմից կազմած՝ հայերի բնակարանների հասցեներ կային, քաղաքային կառույցները, հիվանդանոցներն ու միլիցիան հրաժարվում էր օգնություն ցույց տալուց, հաճախ ճիշտ հակառակն անելով: Սումգայիթի գործարաններում  ելուզակների համար նախապես զենք էր սարքվել:
Փետրվարի 28-ին, նման վերաբերմունքով քաջալերված, ջարդարարների շարքերն էլ ավելի շատացան: Շատերը հատուկ նախապես պատրաստված երկաթե ձողեր, կացիններ, մուրճեր, դանակներ և այլ օժանդակ միջոցներ ունեին: Մի քանի տասնյակ մարդկանցից կազմված առանձին խմբերով նրանք նախապես հայտնի բնակարաններն էին հարձակվում:
Մարդկանց հենց իրենց բնակարաններում էլ սպանում էին, բայց հաճախ՝ անարգանքը հանրայնացնելու համար բակ կամ փողոց էին դուրս  բերում: Ջարդն սկսվելուց գրեթե 2 օր հետո միայն Սումգայիթ բանակ մտցվեց, սակայն գիշատիչների խրախճանքը դեռ շարունակվում էր. զորքը չէր կարող հսկել իրավիճակը, որովհետև զենք և ուժ գործադրելն արգելվել էր: Ջարդարարները դա գիտեին և բացահայտ անարգում էր զինվորներին:
Բանակը շարունակում էր լուռ հանդիսատես մնալ նույնիսկ երբ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից կազմակերպած ավազակախմբերն սկսեցին զինվորների վրա հարձակվել. միայն 29-ի երեկոյան վճռական գործելու հրաման տրվեց և ջարդերը դադարեցին:
Ճիշտ նույն կերպ՝ որպես  համր հանդիսատես, իսկ իրականում՝ հանցակից  գործեցին ռուս “խաղաղապահներն” արդեն Արցախում, երբ վերջին 9 ամսվա դեպքերը 2023 թ. սեպտեմբերի 19-20 հանգեցրեցին Արցախի հայաթափմանը, որն անամոթաբար էթնիկ զտում կոչվեց, երբ իրականում  ցեղասպանության հերթական փուլն էր:
Հակահայ պատերազմն ու հայերի ցեղասպանությունը Ադրբեջանում և Արցախում  (որն, ըստ ամենայնի, նախագծվում է իրականացնել արդեն նաև Սյունիքում և ամբողջ ՀՀ տաարածքում) կազմակերպել են Ռուսաստանը, ԱՄՆ ու Թուրքիան:
Այդ համոզմանն են եկել արդեն շատ մասնագետներ, որոնք հարց են տալիս.  աշխարհում թեկուզ մեկ այնպիսի հիմար կա՞, ով հավատում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը հրաժարվում է Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հրամանները կատարելուց: Ո՜չ, և միանշանակ՝ ոչ՜: Չի կարող Ադրբեջանի նման չնչին պետության ղեկավարը ընդդեմ ամբողջ մոլորակի գնալ, եթե նրա թիկունքին Մեծ Մերձավոր Արևելքում հիմնական դերակատար  ուժերը՝ ԱՄՆ և ՌԴ չլինեն:
Չէր կարող Ի. Ալիևը հրաժարվել Վաշինգտոնի և Մոսկվայի հրամանները կատարելուց մի քանի  պարզ պատճառով: Նրա հայրը՝ Հ. Ալիևը ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի գեներալ էր և ԽՍՀՄ բազմաթիվ պատասխանատու պաշտոններ էր զբաղեցրել, աշխատել էր Իրանում, Թուրքիայում, Պակիստաանում և Աֆղանստանում ՊԱԿ-ի ռեզիդենտուրաներում:
Նա այդ երկրներից մեկում արտաքին հետախուզության  ռեզիդենտի պաշտոնի էր հասել: Ինչպես հայտնի է, ՊԱԿ-ը, որի փոխարինողն այսօր ԱԴԾ-ն է, իրենց իսկ ասելով, “յուրայիններին չի լքում” և հոր մեռնելուց անմիջապես հետո Ի. Ալիևին Ադրբեջանի նախագահ “ընտրվելու” հավանություն տվեց: Առավել ևս, որ Ի. Ալիևն ինքն էլ ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի, իսկ հետո՝ ԱԴԾ-ի կադրն է, քանի որ Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների համալսարանն է ավարտել, որտեղ հետո դասախոսել է: Մենք արդեն ասացինք. ՌԴ ԱԴԾ-ն “յուրայիններին չի լքում”:
Սովետական պաշտոնական տվյալների համաձայն, Սումգայիթում 3 օրում 26 հայ սպանվեց, հարյուրավորները վիրավորվեցին կամ խեղանդամ դարձան, շատերը անհետ կորան: Հարյուրավոր բնակարաններ թալանվեցին:Սակայն աղետի իսկական չափերն այսօր էլ հայտնի չեն. դրանք միայն ՊԱԿ-ին և ՌԴ դատախազությանը հայտնի գաղտնիք են:
Բազմաթիվ փաստեր կան՝ ապացուցող, որ զոհերի թիվը շատ ավելի մեծ է: Այսպես, Սումգայիթի դիարաններում իրենց հարազատների մարմինները փնտրող հայերը պնդում են, որ սպանվածների երկու ցուցակ կար՝ պաշտոնական և ոչ պաշտանական, և երկրորդը շատ ավելի մեծ էր: Հատկանշական է, որ կինոռեժիսոր Ա. Կոնչալովսկին Ադրբեջանի պատվերով նկարած իր՝ “Հեյդար Ալիև: Իշխանության բեռը” ֆիլմում նշում է. “Միայն մի օրվա ընթացքում  արդյունաբերական կենտրոն Սումգայիթում 100-ից ավելի հայ էր սպանվել”: Զոհերի թիվը ճշտելուն խոչընդոտում էր նաև այն հանգամանքը, որ սպանվածների դիերը տարբեր տեղերում էին հավաքում, հաճախ՝ Բաքվում և այլ բնակավայրերում:
Սոմգայիթի դեպքերը քննելու համար ԽՍՀՄ դատախազությունը քրեական գործեր հարուցեց: Միավորված քննչական խումբը գլխավորեց ԽՍՀՄ դատախազության առանձնակի հատուկ գործերով քննիչ Վ.Ս. Գալկինը: Խմբում 181 մարդ կար, նրանցից 20-ը՝ ադրբեջանցի:
Ավելի քան 1000 ջարդարարից դատական պատասխանատվության կանչվեցին ընդամենը մոտ 90 հոգի՝ հիմնականում երիտասարդ տղաներ ու պատանիներ: Նրանց մեղադրանք ներկայացվեց՝ սպանություն, բռնաբարություն, ծեծ և այլն, սակայն բոլոր դեպքերում անխտիր նրան գործողությունները “խուլիգանական դրդապատճառներով” էին հիմնավորվում:
ԽՍՀՄ դատախազության՝ երկրի ղեկավարության հետ համաձայնեցրած որոշումով միասնական դատավարություն չանցկացվեց: “Խուլիգանական դրդապատճառներով” կատարված հանցագործությունների մասին գործը առանձին մասերի բաժանվեց: Միասնական քրգործի առանձին մասերի տրոհումը և հետաքննության ամբողջ կազմակերպումը բացառում էին իսկական կազմակերպիչների  որոնումը, բացահայտումն ու պատասխանատվության կանչումը: Բոլոր դատական պրոցեսները, մեկի բացառությամբ, որն  անցկացվեց Մոսկվայում՝ ԽՍՀՄ Գերագույն դատարանում, Բաքվում և Սումգայիթում էին անցկացվում, չնայած վարույթը Ռուսաստանի մարզային դատարաններին էր հանձնված: Առավելագույն՝ մահապատժի դատապարտվեց միայն մեկը, սակայն մինչև օրս հայտնի չէ, արդյո՞ք դատավճիռն ի կատար է ածվել:
Ջարդարարների մեծ մասը չնչին պատիժ ստացավ և շուտով ազատ արձակվեց:
Հատկանշական է, որ արդեն 1988-ի ամռանը սումգայիթյան դահիճների  նկարները հայտնվեցին Բաքվի բազմահազարանոց ցույցերին՝ “Կեցցեն Սումգայիթի հերոսները” և  “Ազատություն Սումգայիթի հերոսներին” պաստառների կողքին: Հետագայում մարդկանց ջարդերի դրդողներից մեկը՝ Խըդըր Ալոևը նույնիսկ “Ենի Ազերբայջան” իշխող կուսակցության ցուցակով երկրի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր դարձավ:
Սումգայիթի ջարդերի մասին ճշմարտությունը կոծկելը, ջարդի իսկական չափերն ու մեղավորներին թաքցնելը, դրանց անպատժելիությունը Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում հայերի, և ոչ միայն, ցեղասպանության ճանապարհ բաց արեցին:
1988-ի նոյեմբերին Ադրբեջանում  հայկական ջարդերի նոր ալիք բարձրացավ. առավել մեծ չափերի դրանք  Կիրովաբադում, Շեմախայում, Շամխորում և Մինգեչաուրում հասան: 1988-ի նոյեմբեր-դեկտեմբերին Հյուսիսային Արցախի՝ Խանլարի, Դաշքեսանի/Քարհատի. Շամխորի և Գեդաբեկի լեռնային և նախալեռնային հատվածների  50 գյուղ հայաթափվեցին. հայաթափվեց նաև Կիրովաբադը/Գանձակը /50 000 մարդ/: Բաքվի հայերի զանգվածային սպանությունները և նրանց՝ քաղաքից վերջնական արտաքսումը 1990-ի հունվարին հայ բնակչության 1988-1990 թթ. հալածանքների, բռնության, ջարդերի գագաթնակետը դարձան:
Բոլոր դեպքերում ջարդերի և արտաքսման կազմակերպիչն ու ղեկավարը Ադրբեջանի ԿԿ Կենտկոմն էր, կուսակցության քաղաքային և տեղական կոմիտեները: Ինչպես նաև, բնական է, ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ը: Հարց է ծագում՝ այդ ինչպե՞ս պատահեց, որ ՊԱԿ-ի ամենատես աչքը հանկարծ պատրաստվող հանցագործությունը չտեսավ:
Նշենք, որ Ադրբեջանի ՊԱԿ-ի նախագահ Զիյա Մամեդօղլի Յուսիֆզադեն, իսկ հետո նրան փոխարինած Վագիֆ Հուսեյնովը ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի ղեկավարության հետ հայերի ցեղասպանությունը Սումգայիթում, Բաքվում և այսպես կոչված էթնիկ զտումները Ադրբեջանի ողջ տարաածքում կազմակերպեցին: Նա Հեյդար Ալիևի կադրն է, “Օղակ” գործողության կազմակերպիչներից մեկը, որի արդյունքում 1991 թ ապրիլ-օգոստոս ամիսներին հայաթափվեցին Հյուսիսային Արցախի գյուղերը: Դա  Ադրբեջանի ՆԳՆ ՄՀՆՋ-ի և սովետական՝ արդեն ռուսական 4-րդ բանակի 104-րդ օդադեսանտային դիվիզիայի զորքերի համատեղ իրականցված լայնածավալ ռազմա-ոստիկանական պատժիչ գործողություն էր: 104-րդ դիվիզիայի՝ անմիջապես գործողությանը մասնակցող գնդի հրամանատարը գնդապետ Վ.Ա. Շամանովն էր՝ զինվորական հանցագործը: Նա, ինչպես նաև իր զինվորներն, այդ գործողության համար արժանացան Ադրբեջանի Հանրապետության բարձր պարգևների, հետագայում Վ. Շամանովը բաարձրագույն պաշտոններ զբաղեցրեց ՌԴ-ում, գեներալ-գնդապետ ու ՌԴ հերոս դարձավ: 1992 թ. Վ. Շամանովի գունդը կռվում էր Ադրբեջանի կողմից, մասնակցել էր Ադրբեջանի ամառային հարձակմանը, որի արդյունքում հայաթափվեցին Շահումյանի շրջանն ու Մարտակերտի հյուսիսը, բնակավայրերն ավերվեցին ու թալանվեցին: Հետագայում  նա Չեչնիայում  կռվող ռուսական զորքերի հրամանատարներից մեկն էր. չեչենները առանձնակի դաժանության համար նրան “ղասաբ” էին անվանում: Նրա ենթակաները աչքի ընկան հատուկ դաժանությամբ, դիակապտությամբ ու թալանով: Հետագայում էլ նա մի քանի աղմկոտ գորժերի հանցակից եղավ:
Ըստ հայ իարավագետներից շատերի, Հայաստանի և Արցախի Գերագույն դատախազությունները պետք է նաև ՌԴ ՊՆ Ս. Շոյգուի դեմ քրեական գործ  հարուցեն: Ինչպես հայտնի է, նա բացահայտ հայտարարեց, որ ՌԴ և Թուրքիայի ՊՆ-ները փայլուն համատեղ գործողություն իրականացրեցին Լեռնային Ղարաբաղում 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբերին: Ակնհայտ է ՌԴ ղեկավարության երկերեսանիությունը՝ դեմ լինելով ՆԱՏՕ-ի՝ Եվրոպայում Ռուսաստանի սահմաններին մոտենալուն, ռուսները միաժամանակ իրենք են ՆԱՏՕ-ի երկրորդ՝ թուրքական բանակը բերել  իրենց հարավային սահմանները, առերես պայքարելով ահաբեկչական խմբավորումների դեմ, Ռուսաստանը քաջալերում է դրանց Ադրբեջաանում՝  Հաարավային Կովկասում, որը միշտ Ռուսաստանի թույլ տեղն ու առավել անհնազանդ շրջանն է եղել:
“Թալիշ. Սահմանամերձ բնակավայրեր” հայրենասիրական կազմակերպության, Հայաստանի և Արցախի հույների “Պատրիդա” կազմակերպության  նախագահ

• 29-02-2024 15:03:37   | Армения  |  Общество
В ответ на стремление армян Арцаха реализовать свое право на самоопределение, 26 февраля 1988 года состоялся первый по всему Азербайджану митинг, который организовал городской комитет Коммунистической партии Сумгаита. Митинг проходил под антиармянскими лозунгами и продолжился на следующий день. Многочисленные выступающие, из числа так называемой интеллигенции и элиты страны призывали к наказанию армян и требовали жёстких мер — «убивать и гнать армян из Сумгаита, из Азербайджана вообще». В конце практически каждого выступления звучал призыв — «Смерть армянам!». Призывы не заставили себя долго ждать. Волна армянских погромов, сопровождалась беспрецедентными по жестокости убийствами, насилием, грабежами, были случаи каннибализма. Вот так первыми жертвами политики Азербайджана по насильственному подавлению свободного волеизъявления народа Нагорного Карабаха стали армяне Сумгаита - в ходе очередного геноцида, совершенного на территории этой республики. В том самом Сумгаите, который находится в нескольких сотнях километров от Нагорного Карабаха и в 25 километрах от столицы Азербайджана - интернационального г. Баку.
Резня в Сумгаите продолжалась три дня, с 27 по 29 февраля 1988 года. Армения стала первой республикой в Советском Союзе, которая официально 1 марта 1988 года зарегистрировала первого беженца. Геноцид армян в Сумгаите был запланирован Турцией и Азербайджаном в сговоре с руководством СССР, правопреемницей, которой сегодня является Российская Федерация. Был положен конец тысячелетнему ареалу проживания автохтонного армянского населения в регионе Южного Кавказа, а начало было положено в начале прошлого века Турцией и Россией. В последние более чем три десятилетия, с 1988 по 2024 годы, Турция, Россия и Азербайджан действовали согласованно - как и сто лет назад.
К вечеру 27 февраля 1988 года митинг перерос в насильственные действия. Согласно установленным следствием фактам, сотни сумгаитских азербайджанцев, распаленных призывами к насилию, подогретых раздаваемыми бесплатно спиртными напитками и наркотиками, беспрепятственно приступили к погромам квартир, массовым избиениям, убийствам проживавших в Сумгаите армян. Государственные, партийные и правоохранительные органы города и республики на беспрецедентные беспорядки и публичное насилие не реагировали. Более того, есть многочисленные свидетельства об открытом подстрекательстве и пособничестве погромщикам со стороны представителей правоохранительных органов. Многие сумгаитские армяне свидетельствуют также об отключенных в их квартирах телефонах, наличии у погромщиков списков адресов армянских квартир, составленных в ЖЭКах, об отказах в помощи со стороны городских структур, правоохранительных органов и медицинских учреждений, на сумгаитских заводах заранее готовилось оружие для погромщиков. 28 февраля, в условиях отсутствия какого-либо противодействия со стороны властей бесчинствам в отношении армян, на улицы города вышло еще большее число погромщиков. Многие из них были вооружены специально заостренной арматурой и металлическими прутьями, топорами, молотками, ножами и другими подручными средствами.
Разбившись на группы по несколько десятков человек, погромщики врывались в намеченные заранее армянские квартиры. Людей убивали в их же домах, но чаще выводили на улицы или во двор для публичного глумления над армянами.
Спустя почти двое суток после начала антиармянской истерии, погромов и убийств в Сумгаит были введены советские войска, однако они не сразу взяли город под контроль, так как не имели приказа на применение к насильникам силы и оружия. Убийства и погромы армян продолжались.
Войска продолжали бездействовавать и только после того, когда организованные властями Азербайджана бандитские группы начали нападать на военнослужащих, к вечеру 29 февраля армейские подразделения приступили к решительным действиям, и погромы прекратились.
Такое же бездействие российских миротворцев мы наблюдали в самом Арцахе, за последние 9 месяцев приведших к очередной этнической чистке уже в Арцахе 19 -20 сентября 2023 года.
Войну против армян и этнические чистки в Азербайджане, в Арцахе (а сейчас они, похоже, готовятся уже и в Сюнике, далее, по всей вероятности, планируется и по всей Армении) организовали Россия, США и Турция.
Этого мнения придерживаются уже многие специалисты и задаются вопросом: есть ли в мире хоть один идиот, кто верит в то, что президент Азербайджана Ильхам Алиев отказывается выполнять приказы Вашингтона и Москвы? Ответ однозначный: нет, нет такого человека. Не может президент такого ничтожного государства, как Азербайджан, идти против всей планеты, не имея поддержки основных центров силы, играющих главную роль в регионе Южного Кавказа - США и России. Не мог Ильхам Алиев отказаться от выполнения приказа Вашингтона и Москвы по нескольким причинам. Достаточно вспомнить, что отец его -  Гейдар Алиев был генералом КГБ СССР и занимал множество ответственных должностей в СССР, а также работал в резидентурах КГБ в Иране, Турции, Пакистане и Афганистане. Во внешней разведке он дослужился до должности резидента в одной из этих стран. Как известно КГБ, правопреемницей, которой сегодня является ФСБ, как они сами говорят «своих не сдает» и сразу же после смерти отца одобрили кандидатуру Ильхама Алиева на должность президента Азербайджана. Тем более, что и Ильхам Алиев являлся кадром КГБ СССР, а затем и ФСБ, являясь выпускником МГИМО. Как уже отмечено выше, у ФСБ есть поговорка «Своих не бросаем».
Согласно официальным советским данным, за три дня в Сумгаите было убито 26 граждан армянской национальности, сотни ранены и искалечены, многие пропали без вести. Были разгромлены сотни квартир армян. Однако истинные масштабы трагедии неизвестны до сих пор они хранятся в архивах КГБ (ФСБ) и Прокуратуре Российской Федерации.
Существует множество данных, доказывающих, что число жертв было значительно больше. Так, многие армяне Сумгаита, искавшие в азербайджанских моргах тела своих родных, утверждают, что видели два списка погибших: официальный и неофициальный, при этом неофициальный был значительно длиннее. Примечательно, что кинорежиссер Андрей Кончаловский в фильме «Гейдар Алиев. Бремя власти», снятом по заказу Азербайджана, отмечает: «Только за одну ночь в промышленном центре - Сумгаите было убито более 100 армян». Установлению точного числа жертв мешало и то обстоятельство, что трупы погибших увозили в разные морги, в том числе в Баку и другие населенные пункты.
По событиям в городе Сумгаит Прокуратурой СССР были возбуждены уголовные дела. Объединенную следственную группу правоохранительных органов возглавлял следователь по особо важным делам Прокуратуры СССР B.C. Галкин. В нее вошли 181 человек, в том числе 20 следователей-азербайджанцев. Из более 1000 сумгаитских погромщиков к судебной ответственности были привлечены всего около 90 человек — преимущественно подростки и молодые парни. Им были предъявлены обвинения в убийствах, изнасилованиях, избиениях и т.п., причем во всех случаях их действия мотивировались «хулиганскими побуждениями».
По решению Прокуратуры СССР, согласованному с руководством страны, единого общего процесса не проводилось. Дело о преступлениях из «хулиганских побуждений» было разбито на десятки эпизодов. Расчленение дела на эпизоды и в целом вся организация следствия заведомо исключали поиск, установление и привлечение к ответственности истинных организаторов и вдохновителей преступлений. Все судебные процессы, за исключением одного в Верховном суде СССР в Москве, проходили в Баку и Сумгаите, хотя дела находились в ведении областных судов РСФСР. Только один из обвиняемых был приговорен к высшей мере наказания – смертной казни, однако по сей день доподлинно неизвестно, был ли приговор приведен в исполнение.
Большинство погромщиков отделались небольшими сроками и вскоре были отпущены на свободу.
Примечательно, что уже к лету 1988-го года портреты сумгаитских убийц появились на многотысячных митингах в Баку с лозунгами «Да здравствуют герои Сумгаита!» или «Свободу героям Сумгаита!». Впоследствии один из виновников, подстрекавших людей к погромам в Сумгаите, Хыдыр Алоев вошел в Милли Меджлис (парламент) Азербайджана по партийным спискам правящей партии «Ени Азербайджан». Замалчивание правды о резне в Сумгаите, сокрытие масштабов и подлинных причин, безнаказанность истинных организаторов открыли путь для осуществления этнических чисток по всей территории Азербайджана.
В ноябре 1988 года в Азербайджане началась вторая волна армянских погромов; наиболее крупные из них произошли в Кировабаде, Шемахе, Шамхоре, Мингечауре. В этот же период, в ноябре-декабре 1988 года, были депортированы также жители 50 армянских населенных пунктов Северного Арцаха - горных и предгорных частей Ханларского, Дашкесанского, Шамхорского и Кедабекского районов, а также 52-тысячное армянское население Кировабада (Гандзака).
Массовые убийства и окончательная депортация армян Баку в январе 1990 года стали кульминацией преследований, насилия, погромов и убийств армянского населения в Азербайджане в 1988-1990 гг. .
Во всех случаях погромами и депортацией армянского населения руководили ЦК КП Азербайджана, городские и местные комитеты партии Азербайджана. Ну и, разумеется, КГБ СССР. Спрашивается: как же случилось, что всевидящее око КГБ вдруг не заметило готовящихся масштабных погромов?
Отметим, что Зия Мамед оглы Юсифзаде был до августа 1988 г. председателем КГБ Азерб. ССР, а затем и приемником ГУСЕЙНОВА Вагифа, вместе с руководством КГБ СССР устроили геноцид армян в Сумгаите, в Баку и этническую чистку в ареале проживания армян в так называемом Азерб. ССР. Кадр Гейдара Алиева. Один из организаторов операции «Кольцо». Этнические чистки и депортация армянских сел Арцаха.
Отметим, что  в апреле-августе 1991 года отряды ОМОН МВД Азербайджанской ССР совместно с внутренними войсками МВД СССР и подразделениями 4-й Армии (23-я дивизия, дислоцированная в г. Кировабаде) предприняли крупномасштабную военно-полицейскую операцию «Кольцо» по депортации армянского населения Арцаха. Совместно с КГБ СССР. Отметим, что с 1990 по 1994 год генерал Шаманов занимал должность командира 328-го гвардейского парашютно-десантного полка 104-й гвардейской воздушно-десантной дивизии (в 1993 полк передислоцирован из Кировабада в Ульяновск). В 1992 году полк советско – российского  генерала Шаманов воевал в Карабахской войне на стороне Азербайджана. Участвовал в летнем наступлении азербайджанских войск, в результате которого армянское население Шаумяновского района и северной части Мартакертского района было депортировано, населенные пункты разрушены и разграблены. Генерал играл важную роль и в ходе второй войны против Чеченской республики. Войска, находившиеся под руководством Шаманова, также подозреваются в мародерстве и грабительстве в других местах.
По мнению многих армянских наблюдателей, генеральные прокуратуры Армении и Нагорного Карабаха должны возбудить уголовное дело против министра обороны Российской Федерации Сергея Шойгу. Как известно, глава оборонного ведомства РФ в интервью СМИ заявил, что министерства обороны России и Турции провели сложную совместную операцию в Нагорном Карабахе. Судя по тому как Министр Обороны Шойгу признался, что в Карабахе была совместная с турками операция.  В этом случае Российских политические круги лукавят утверждая, что НАТО продвигается на Восток к границам России. Россия сама впустила вторую армию НАТО на Восток на южных рубежах зоны влияния России. Россия также впустила в регион Южного Кавказа  террористические группировки запрещенные по всему миру и в первую очередь в самой России.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ: Патриотической организации «Талиш - приграничные поселения»
Организации греков Армении и Арцаха «Патрида»
КООРДИНАТОР: Полномочных представителей политических, религиозных и национальных групп – беженцев из Азербайджанской ССР