• 05-03-2024 13:14:35   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Շորթող ծրագրերի միջոցով թիրախային գրոհներ իրականացնող կիբեռխմբերի թիվը 2023-ին 2022-ի համեմատ աշխարհում աճել է 30%, իսկ դրանց զոհերի թիվը՝ 70%-ով։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն՝ շորթող ծրագրերի օգտագործմամբ թիրախային գրոհները մի ամբողջ բիզնես են։ Կիբեռխմբերը «գործընկերներ» են գտնում մասշտաբային վնասաբեր գործողություններ իրականացնելու համար։ Ի տարբերություն զանգվածային գրոհների, որոնցում զոհ կարող է դառնալ յուրաքանչյուրը, թիրախայինների կազմակերպիչները մանրակրկիտ ընտրում են թիրախները՝ կառավարություններ, կոնկրետ կազմակերպություններ կամ մարդկանց առանձին խմբեր այս կամ այն ձեռնարկության ներսում։ 2023-ին շորթող ցանցահենները ստացել են ավելի քան 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի վճարումներ։
«Կասպերսկի» ընկերության մասնագետները 2023-ին հետազոտել են շորթող ծրագրերի օգտագործմամբ գրոհներ իրականացնող շուրջ 60 կիբեռխմբի գործունեությունը (2022-ին նման խմբերը 46-ն էին), և հայտնաբերել են միջադեպեր, որոնք վկայում են չարագործների միջև համագործակցության մասին։ Որոշ դեպքերում խմբերը վաճառում էին կորպորատիվ ցանցերին և համակարգերին հասանելիությունն այլոց, որոնք ունակ էին բարդ գրոհներ իրականացնել: Շորթող ծրագրերի օգտագործմամբ թիրախային գրոհները ներառում են մի քանի փուլեր, և այս բնույթի համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս կիբեռխմբերին ժամանակ խնայել և անմիջապես անցնել ցանցի վերլուծությանը կամ վարակմանը:
«Շորթող ցանցահենները շատ համառ են և պահանջում են հսկայական փրկագին: Եթե տուժողը հրաժարվում է վճարել, նրանք հաճախ սպառնում են հրապարակել գողացված տվյալները: Մենք հիշեցնում ենք, որ No More Ransom նախաձեռնության շրջանակներում հասանելի են մեր մասնագետների կողմից մշակված անվճար վերծանման գործիքներ: Հինգ տարվա ընթացքում դրանք ներբեռնվել են ավելի քան 360 հազար անգամ»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության ռուսական հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Դմիտրի Գալովը:
Շորթող ծրագրերի գրոհներից բիզնեսը պաշտպանելու համար «Կասպերսկի»- ն ընկերություններին խորհուրդ է տալիս.
պարբերաբար թարմացնել ծրագրային ապահովումը բոլոր սարքերում, որպեսզի չարագործները չկարողանան օգտվել խոցելիություններից և ներթափանցել կորպորատիվ ցանց.
ստեղծել կարևոր տվյալների տարանջատ պահուստային օրինակներ և ապահովել արտակարգ իրավիճակներում դրանց արագ հասանելիության հնարավորություն.
օգտագործել վերջակետային սարքերի պաշտպանության հուսալի լուծում, ինչպիսին է Kaspersky Security բիզնեսի համար, որը կանխում է էքսպլոյտների գործարկումը, հայտնաբերում է պոտենցիալ վարակման վարքագծային գործոնները և ունի հետևանքների վերացման մեխանիզմ, որը կարող է չեղարկել վնասակար գործողությունները։ Այս պրոդուկտն ունի նաև ինքնապաշտպանական մեխանիզմներ, որոնք կարող են կանխել դրա ջնջումը չարագործների կողմից.
SOC կենտրոնի մասնագետներին տրամադրել հասանելիություն սպառնալիքների վերաբերյալ ամենաթարմ տվյալներին, օրինակ՝ Kaspersky Threat Intelligence Portal-ին, որտեղ հավաքված են կիբեռհարձակումների մասին «Կասպերսկի»-ի գործունեության 25 տարիների ընթացքում կուտակված տվյալները: Բազային գործառույթներին անվճար հասանելիությունը բաց է  https://opentip.kaspersky.com/ հղմամբ.
օգտագործել համալիր պաշտպանական լուծումներ, որոնք թույլ կտան կառուցել անվտանգության ճկուն և արդյունավետ համակարգ, որը ներառում է աշխատատեղերի հուսալի պաշտպանության ապահովում, վաղ փուլերում ցանկացած բարդության գրոհների հայտնաբերում և դադարեցում, աշխարհում կիբեռգրոհների վերաբերյալ արդի տվյալների հավաքագրում և աշխատակիցների թվային գրագիտության բազային հմտությունների ուսուցում: Ցանկացած մասշտաբի ընկերության կարիքների համար նման լուծումների համակցությունները պարունակվում են բիզնեսի պաշտպանության համար նախատեսված պրոդուկտների Kaspersky Symphony շարքում։

• 05-03-2024 13:11:35   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.  За 2023 год по сравнению с 2022-м количество кибергрупп, проводящих целевые атаки с использованием программ-вымогателей, увеличилось в мире на 30%, а число их жертв — на 70%. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, целевые атаки с использованием программ-вымогателей — это целый бизнес. Кибергруппы находят «партнёров» для проведения масштабных вредоносных операций. В отличие от массовых атак, в которых жертвой может стать кто угодно, организаторы целевых тщательно выбирают мишени — правительства, конкретные организации или отдельные группы людей внутри того или иного предприятия. В 2023 году хакеры-вымогатели получили платежи на сумму более 1 млрд долларов США.
Специалисты «Лаборатории Касперского» исследовали в 2023 году деятельность около 60 кибергрупп, проводящих атаки с использованием программ-вымогателей (в 2022-м таких групп было 46), и обнаружили инциденты, которые свидетельствуют о сотрудничестве между злоумышленниками. В некоторых случаях одни группы продавали доступ к корпоративным сетям и системам другим — способным проводить сложные атаки. Целевые атаки с использованием программ-вымогателей включают несколько этапов, и сотрудничество такого рода позволяет кибергруппам сэкономить время и сразу приступить к анализу сети или её заражению.
«Хакеры-вымогатели очень упорны и требуют огромные выкупы. Если жертва отказывается платить, они часто угрожают обнародовать похищенные данные. Мы напоминаем, что в рамках инициативы No More Ransom доступны бесплатные инструменты для дешифровки, разработанные нашими специалистами. Их скачали более 360 тысяч раз за пять лет», — комментирует Дмитрий Галов, руководитель российского исследовательского центра «Лаборатории Касперского».
Для защиты бизнеса от атак программ-вымогателей «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
регулярно обновлять программное обеспечение на всех устройствах, чтобы злоумышленники не смогли воспользоваться уязвимостями и проникнуть в корпоративную сеть;
создавать автономные резервные копии важных данных и обеспечить возможность быстро получить к ним доступ в экстренной ситуации;
использовать надёжное решение для защиты конечных точек, такое как Kaspersky Security для бизнеса, в котором реализовано предотвращение запуска эксплойтов, обнаружение поведенческих факторов потенциального заражения и механизм устранения последствий, способный отменить вредоносные действия. Этот продукт также имеет механизмы самозащиты, которые могут предотвратить его удаление злоумышленниками;
предоставлять специалистам SOC-центра доступ к самым свежим данным об угрозах, например к порталу Kaspersky Threat Intelligence Portal, на котором собраны данные о кибератаках, накопленные за 25 лет работы «Лаборатории Касперского». Свободный доступ к базовым функциям открыт по сcылке https://opentip.kaspersky.com/;
использовать комплексные защитные решения, которые позволят выстроить гибкую и эффективную систему безопасности, включающую в себя обеспечение надёжной защиты рабочих мест, выявление и остановку атак любой сложности на ранних стадиях, сбор актуальных данных о кибератаках в мире и обучение сотрудников базовым навыкам цифровой грамотности. Комбинации таких решений под потребности компании любого масштаба содержатся в линейке продуктов для защиты бизнеса Kaspersky Symphony.