«ԴԻՄՈՒՄ ՄԱԿ-ին. Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման վերաբերյալ» (Մաս 2)
• 22-04-2024 14:20:01   | Հայաստան  |  Հայտարարություններ
IX. Հիմք ընդունելով հետեւյալ միջազգային փաստաթղթերը․
- ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը, 26.06.1945 թ.,
- Մարդու Իրավունքների Համընդհանուր Հռչակագիրը, 10.12.1948 թ.,
- «Պետությունների իրավունքների եւ պարտականությունների մասին» Կոնվենցիան (ստորագրված 26 դեկտեմբեր 1933 թ., համամերիկյան պետությունների 7-րդ միջազգային համաժողովում (Մոնտեվիդեոյի Կոնվենցիա), որպես պետությունների իրավունքներ եւ պարտականություններ ճանաչելու մասին,
- «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ դրա համար պատժի մասին» ՄԱԿ-ի Կոնվենցիան, 9 դեկտեմբերի 1948 թ.,
- «Պատերազմի հանցագործությունների եւ դեմ հանցագործությունների նկատմամբ վաղեմության ժամկետ չկիրառելու մասին» ՄԱԿ-ի Կոնվենցիան, 26-ը նոյեմբերի 1968 թ.,
- «Գաղութացված երկրներին անկախություն շնորհելու մասին» ՄԱԿ-ի Կոնվենցիան, 14.12.1960 թ.,
- «Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին» Հռչակագիրը, 20.11.1963 թ.,
- «Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին» («Վիեննայի կոնվենցիան»), 23.05.1969 թ.,
- «Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի Հռչակագիրը, 13.09.2007 թ.,
- «Խաղաղության ժողովուրդների իրավունքի մասին» ՄԱԿ-ի Հռչակագիրը, 12.10.1984 թ.,
- «Զարգացման իրավունքի մասին» Հռչակագիրը, 04.12.1986 թ.,
- «Ազգային կամ էթնիկ, կրոնական եւ լեզվական փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքների մասին» Հռչակագիրը, 18.12.1992 թ.,
- «Ազգային եւ միջազգային մակարդակներում ՄԱԿ-ի իրավունքի գերակայության մասին» Հռչակագիրը, 24.09.2012 թ.,
- «ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն պետությունների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների եւ համագործակցության վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին» Հռչակագիրը, 04․10․1970 թ․։
X. Հիմնվելով Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) ընդունած հետեւյալ որոշումների վրա․
- Որոշումներ, որոնց հիման վրա ձեւավորվել է Արեւմտյան Հայաստանի հայերի ազգային ինքնության եւ քաղաքացիության ինստիտուտը (ըստ՝ «Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի Հռչակագրի, 13.09.2007 թ.,).
- Արեւմտյան Հայաստանի հայերի Ազգային Խորհրդի «Արեւմտյան Հայաստանի հայերի ինքնորոշման իրավունքի մասին» Հռչակագրի. 17.12.2004 թ.,
- Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի «Արեւմտյան Հայաստանի Վտարանդի Կառավարություն կազմելու մասին» Հռչակագրի, 04.02.2011 թ.,
- Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի եւ Արեւմտյան Հայաստանի Վտարանդի Կառավարության «Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ձեւաւորման մասին» Հռչակագրի, 24.05.2013 թ.,
- Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Օրենքի «Արեւմտյան Հայաստանի պետական կառուցվածքի, Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորների կարգավիճակի եւ Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) կանոնակարգի մասին», 21 հունվարի 2014 թ.,
- Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի Հրամանագրի (թիվ 12), «Որոշում՝ հիշեցում, Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ, որը հանդիսանում է 1920 թ.-ի Հայկական պետության շարունակողը», 23.02.2014 թ.,
- Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի «Արեւմտյան Հայաստանի հայերի մշտական, զինյալ, դրական չեզոքության մասին» Որոշման, 29.03.2011 թ.,
- Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Խորհրդի «Արեւմտյան Հայաստանի հայերի ինքնապաշտպանության ուժերի ստեղծման մասին» Հրամանագրի, 26.12.2012 թ.,
- «Արեւմտյան Հայաստանի հայերի Պաշտպանության ուժեր կազմավորելու վերաբերյալ» Որոշման, ընդունված Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) կողմից, 10.01.2018 թ.:
XI. Նկատի առնելով Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) ձեւավորման իրավական - քաղաքական հիմքերը․
1) ՄԱԿ-ի «Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին» Հռչակագրի (13.09.2007 թ.) հոդվածների դրույթների ու սկզբունքների համաձայն` ձեւավորվել է Արեւմտյան Հայաստանի հայերի ինքնության եւ քաղաքացիության ինստիտուտը,
2) Մարդու Իրավունքների Համընդհանուր Հռչակագրի (10.12.1948 թ.) 21-րդ հոդվածի համաձայն` ձեւավորվել են Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) բացարձակապես իրավաչափ (legitim) պետական իշխանության մարմինները. Ազգային Ժողովը (խորհրդարանը), Կառավարությունը, Նախագահի ինստիտուտը:
3) 2013 թ. դեկտեմբերին ամբողջ աշխարհում, առաջին անգամ, համացանցի միջոցով անցկացվել են Խորհրդարանի ընտրություններ, աշխարհի 41 երկրներում, համաձայն համընդհանուր եւ հավասար ընտրական իրավունքի, ազատ եւ գաղտնի քվեարկությամբ, ընտրվել է Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) 64 պատգամավոր։
2018 թ. սեպտեմբերի 1-5-ը կայացել են խորհրդարանի 2-րդ գումարման ընտրություններ, որին մասնակցել են 51.505 ընտրող 47 երկրից եւ միասնական ցուցակով ընտրել Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) 101 պատգամավոր:
4) Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան պետություն) համապատասխան օրենքների ընդունումով՝ ընդունել, միացել եւ վավերացրել է ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը եւ 45 առավել կարեւոր միջազգային Պայմանագրերը, Կոնվենցիաներն ու Հռչակագրերը:
5) Ներկայումս Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստանի Պետություն) նախագահը Ռադիկ Խամոյանն է, վարչապետը՝ Տիգրան Փաշաբեզյանը, Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահը՝ Արմեն Տեր-Սարգսյանը։
XI. Նկատի առնելով Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանն եւ Եվրոպական խորհրդարանին ուղղված հետեւյալ դիմումնագրերը․
6) Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստանի Պետություն) դիմումը ՄԱԿ-ին` Հռչակագիր Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստանի Պետություն) ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ Թուրքիայի Հանրապետության հետ պետական սահմանի մասին»: (15 մայիսի, 2022 թ.)
Նկատի առնելով այն, որ սույն դիմումնագրերը իրականում վերաբերում են հայ ժողովրդի իրավունքների մասով արդեն իսկ կայացված որոշումներին, որոնք ընդունվել են, սակայն մինչ օրս չեն իրականացվել։
XIII. Սույն դիմումնագիրը ոչ մի դեպքում չի վերաբերում Հայերի Ցեղասպանության հետեւանքով հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին հասցված վնասի, եւ ոչ միայն նյութական, փոխհատուցման պահանջի հարցին։
1) Ամբողջական վնասի փոխհատուցման հարցում անհրաժեշտ է հաշվի առնել սույն դիմումնագրի մեջ IV գլխում ներկայացված Թուրքիայի իրար հաջորդող կառավարությունների իրականացրած հանցագործությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ 1894-1896, 1909, 1915-1918, 1919-1923 թթ,-ին, դրանից հետո, եւ շարունակվող մինչեւ այսօր, ինչպես նաեւ V գլխում Ադրբեջանի իրար հաջորդող կառավարությունների իրականացրած հանցագործությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ 1905-1906, 1918-1920, 1921-1987, 1988-2022 թթ․-ին եւ շարունակվող մինչեւ այսօր։
2) Նշված գլուխներում ներկայացված Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հաջորդական կառավարությունների հանցագործությունների հետեւանքով հայ ժողովրդին եւ Հայաստանին հասցված վնասը եւ ոչ միայն քաղաքային եւ գյուղական բնակչության նյութական կորուստները, այլեւ Ցեղասպանության հետեւանքով մարդկային կորուստները, բռնի տեղահանությունն ու իսլամացումը, այդ թվում՝ երեխաների եւ կանանց, հայրենիքի կորուստը՝ հայրենազրկումը, հայ ժողովրդի բնակության արեալի կորուստը, տնտեսական կորուստները, բանկերի պահուստների կորուստները․ ավանդների եւ ոսկերչական իրերի, ապահովագրավճարների, ոչ նյութական ակտիվների, մտավոր սեփականության, պատմամշակութային, հնագիտական, ճարտարապետական եւ եկեղեցական ժառանգության, կրթական հաստատությունների, համաշխարհային եւ ազգային մշակութային արժեքների եւ հայ ժողովրդի այլ կորուստների։
3) Ներկայումս կատարվում է Փարիզի Խաղաղության Վեհաժողովի հատուցումների հարցերով Հատուկ հանձնաժողովի զեկույցում նշված որոշված եւ հաստատված վնասների հատուկ հաշվարկ։
4) Անհրաժեշտ է իրականացնել հաշվարկի որակական վերագնահատում` համաձայն գործող ընթացակարգի եւ ստանդարտների, մասնագիտական համայնքի փորձագիտական գնահատողների հաշվարկների եւ որոշման համաձայն, քանի որ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից Օսմանյան կայսրությունից փախած հայ որբերին օգնելու համար Չարլի Չապլինի կողմից 1920-ականներին ամբողջ Եվրոպայում հանգանակված 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարն այժմ կազմում է 15 միլիոն ԱՄՆ դոլար (այսինքն՝ 15 անգամ տարբերություն) (is a discount of 15 times), կամ անկախ մասնագիտական գնահատմամբ՝ 1917 թվականին Ռուսաստանի վերջին կայսր Նիկոլայ II-ի Ռոմանովների ընտանիքի գույքի փոխարինման արժեքը ներկայումս կազմում է 15 անգամ տարբերություն:
5) Հետեւաբար, Թուրքիայի Հանրապետության՝ որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, փոխհատուցման պարտավորությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ, որը կազմում է 19,130,982,000 ֆրանսիական ֆրանկ 1919 թվականի գներով՝ համաձայն Հատուկ հանձնաժողովի հաշվետվության եւ հաշվարկների, ներկայացված Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսի հատուցումների հատուկ հանձնաժողովի կողմից 1919 թվականի ապրիլի 14-ին, այսօր կազմում է 286,964,730,000 եվրո:
6) Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով փոխհատուցման եւ հատուցման հարցերով հատուկ հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ Փոխհատուցման եւ հատուցման միջազգային անկախ փորձագիտական իրավական կենտրոնը (լրիվ անվանումը՝ «Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով նյութական եւ ոչ նյութական կորուստների հաշվառման, վերլուծության, գույքագրման, աուդիտի, որակական գնահատման եւ դատաբժշկական փորձաքննության, փոխատուցումների ու հատուցման կենտրոն») իրականացնում է նյութական եւ ոչ նյութական գույքի ամբողջական հատուցման արժեքի որակական գնահատում (կվալիմետրիկ գնահատում) եւ հայ ժողովրդի կորցրած շահույթների գնահատում Օսմանյան կայսրության տարածքում, ներառյալ առանձին-առանձին` Արեւմտյան Հայաստանում, Կիլիկիայում, Նախիջեւանում, Արցախում եւ Արեւմտյան Մերձկասպիայի տարածաշրջանում, փոխհատուցման եւ հատուցման համար 1919թ.-ից հետո, վերջին ավելի քան 100 տարիների խաղաղության ժամանակ, ռազմական գործողություններից, ահաբեկչությունից, շրջափակումից:
7) Ներկայումս որակական գնահատում է կատարվում (կվալիմետրիկ գնահատում) XIII գլխի 1-ին եւ 2-րդ պարբերություններում նշված կորուստները, եւ շուտով Ձեզ եւ համապատասխան միջազգային կառույցներին կներկայացվի հայտարարություն մասնագիտական միջազգային հանրության համապատասխան զեկույցով եւ փորձագիտական եզրակացությամբ համապարփակ փոխհատուցման եւ հատուցման համար:
XIV. Նկատի առնելով հայ ժողովրդի համապարփակ իրավունքներն աշխարհում, ըստ որի՝
1) Արեւմտյան Հայաստանի հայերը, ինչպես ցանկացած ազգ աշխարհում՝ ապրելու, զարգանալու եւ ապագա ունենալու իրավունք ունեն, ինչը նշանակում է, որ նրանք իրավունք ունեն պահանջելու սեփական պետության հաստատումը Բնօրրան Հայրենիքի տարածքում՝ Հայկական լեռնաշխարհում, Հայաստանում,
2) Արեւմտյան Հայաստանի հայերը եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետություն) պետական կառույցները հայտ են ներկայացնում ստանձնելու Սեւրի խաղաղության պայմանագրով եւ ԱՄՆ 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճռով հայ ժողովրդին տրված իրավունքների պաշտպանությունն ու դրանց իրականացումը կյանքում, հանդես գալով որպես 1920 թ. «դե ֆակտո» եւ «դե յուրե» ճանաչված Հայկական պետության՝ Հայաստանի պետության շարունակող (continuity) պետություն:
Դիմում ենք Ձեզ խնդրանքով՝ քննության առնելու եւ իրականացնելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման գործընթացը,
նկատի առնելով Թուրքիայի Հանրապետության, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, նյութական փոխհատուցման պարտավորությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ,
որը կազմում է 19.130.982.000 ֆրանկ, ըստ Փարիզի Խաղաղության վեհաժողովի փոխհատուցումների հարցով Հատուկ հանձնաժողովի կազմում գործող Հատուկ հանձնախմբի 1919 թ․ ապրիլի 14-ին ներկայացրած զեկույցի ու հաշվարկի:
Խնդրում ենք նախաձեռնել հաշվարկի որակական վերագնահատում (կվալիմետրիկ գնահատում) համաձայն գործող ընթացակարգի եւ ստանդարտների, քանի որ մասնագիտական միջազգային հանրության փորձագետ գնահատողների հաշվարկներով եւ որոշումներով տարբերությունը ներկայումս կազմում է 15 անգամ (is a discount of 15 times):
Հետևաբար, Թուրքիայի Հանրապետության, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդի, հայ ժողովրդի նկատմամբ հատուցումների վերաբերյալ (on reparations) պարտավորությունը, որն այսօր կազմում է 286,964,730,000 եվրո (կամ 312.791.555.700 ԱՄՆ դոլար)։
Հատուցումն իրականացնել ըստ տուժած կողմերի. Արեւմտյան Հայաստանի հայերին (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետություն (Հայաստան պետություն) եւ Արեւելյան Հայաստանի հայերին (Հայաստանի Հանրապետություն), ուղղելով դրանք համապատասխան ազգային պետական կառույցներին։
XV. Սույն դիմումի մասին որոշումը՝
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի կրած նյութական կորուստների փոխհատուցման վերաբերյալ», ընդունվել է Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) Կառավարության համատեղ նիստում, 24 սեպտեմբեր 2022 թ:
XVI. Տեղեկացնենք նաեւ, որ՝
- Սույն դիմումնագրի հարցով պատրաստ ենք տրամադրել այն հավելյալ տեղեկություններն ու փաստաթղթերը, որոնց կարիքը Դուք կունենաք:
- Պատրաստ ենք ապահովել Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) կողմից նշանակված Լիազոր ներկայացուցիչ՝ անմիջական շփումների եւ քննարկումների համար, եթե դրա կարիքը զգացվի:
25 սեպտեմբեր 2022 թ.
Հասցե հետադարձ կապի համար՝ 0009, Իսահակյան 28, 3-րդ հարկ, 1-ին գրասենյակ, Երեւան, Հայաստանի Հանրապետություն

• 22-04-2024 14:20:01   | Armenia  |  Announcements
- The European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, Rome, November 4, 1950;
- The UN Convention on the Rights and Duties of States («Montevideo Convention») of December 26, 1933;
- The UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide of December 9, 1948;
- The UN Convention on the Non-Applicability of the Statute of Limitations to War Crimes and Crimes Against Humanity of November 26, 1968;
- The UN Declaration on the Granting of Independence to Colonial Countries and Peoples of December 14, 1960;
- The UN Declaration on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination of November 20, 1963;
- The Vienna Convention on the Law of Treaties of May 23, 1969;
- The UN Declaration on the Rights of Indigenous Peoples of September 13, 2007;
- The UN Declaration on the Right of Peoples to Peace of November 12, 1984;
- The UN Declaration on the Right to Development of December 4, 1986;
- The UN Declaration on the Rights of Persons Belonging to National or Ethnic, Religious and Linguistic Minorities of December 18, 1992;
- The UN Declaration on the Rule of Law at the National and International Levels of September 24, 2012;
- Declaration on principles of international law concerning friendly relations and cooperation among states in accordance with the Charter of the United Nations adopted by the UN General Assembly of October 24, 1970.
X. Based on the following decisions taken by the Republic of Western Armenia (State of Armenia):
- Decisions on the formation of the Institute of national identity and citizenship of Armenians of Western Armenia adopted on the basis of the United Nations Declaration "On the rights of indigenous peoples" of September 13, 2007;
- Declaration of the National Council of Armenians of Western Armenia «On the right of self-determination of Armenians of Western Armenia», Shushi of December 17, 2004;
- Declaration of the National Council of Western Armenia «On the beginning of Government formation of Western Armenia in Exile» of February 04, 2011;
- Declaration of the National Council of Armenians of Western Armenia and the Government of Western Armenia in exile «On the formation of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia» of May 24, 2013;
- The Law of the Republic of Western Armenia «On the State structure of Western Armenia, status of deputies of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia and the rule of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia» of January 21, 2014;
- Presidential Decree of the Republic of Western Armenia (State of Armenia) No. 12 «The Republic of Western Armenia as a Continuity State», - about  the Republic of Western Armenia as a continuity State of Armenian State recognized in 1920, of February 23, 2014;
- The decision of the National Council of Armenians of Western Armenia «On the permanent, armed and positive neutrality of the Armenians of Western Armenia and Western Armenia itself» of March 29, 2011;
- The National Council Decree of Armenians of Western Armenia «On the establishment of self-defence forces of Armenians of Western Armenia» of December 26, 2012;
- The Decision of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia «On the Formation of the Defence Forces of Armenians of Western Armenia» of January 10, 2018.
XI. Taking into account the political and legal basis for the formation of the Republic of Western Armenia (State of Armenia)
1) Based on the United Nations Declaration on the Rights of Indigenous Peoples of September 13, 2007, the National Identity and Citizenship Institute of Armenians of Western Armenia was established and the legal and political basis of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) and its state structures were absolutely legitimately formed;
2) In accordance with the Article 21 of the Universal Declaration of Human Rights since 2013 the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) has formed absolutely legitimate bodies of State power - the National Assembly (Parliament), the Government and the Institute of Presidency;
3) In November 2013 for the first time in the world elections of the deputies of the Parliament of Western Armenia were held by direct electronic voting on the Internet which were conducted under universal and equal suffrage by free and secret ballot. Elections were held in 41 countries, 64 deputies of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia were elected.
On September 1-5, 2018, elections of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia of the 2nd convocation were held, in which 51,505 voters from 47 countries took part, and 101 deputies were elected on a single list;
4) The Republic of Western Armenia (the State of Armenia) by adopting the relevant Laws, recognized, acceded and ratified the Charter of the United Nations and 45 most important International Treaties, Conventions and Declarations.
5) Currently, Radik Khamoyan is the President of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia), Tigran Pashabezyan is the Prime Minister, and Armen Ter-Sarkisyan is the President of the National Assembly (Parliament).
XII. Taking into account the following Statements submitted by the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) to the United Nations:
1) Application of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) “On the membership of the Republic of Western Armenia (State of Armenia) in the United Nations”. (May 25, 2018).
2) Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) to the UN “On the execution and implementation of the Arbitral Award of the 28th President of the United States of America Woodrow Wilson of November 22, 1920, which full name is “the Decision of the President of the United States Woodrow Wilson on the establishment of the state border between Turkey and Armenia, on access of Armenia's borders to the sea and the demilitarization of the Turkish territories adjacent to the Armenian border. (May 29, 2018)
3) Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) to the UN “On demilitarization of Western Armenia and Cilicia, withdrawal of occupation troops of the Republic of Turkey from these territories”, according to the Arbitral Award of the 28th President of the United States Woodrow Wilson. (November 20, 2018).
4) Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) to the UN “On the demarcation of the border between the State of Armenia and the Republic of Azerbaijan”, for the delimitation and demarcation of the border between the State of Armenia and the Republic of Azerbaijan, based on the principles and provisions of the Proposal Report of the Special Commission on Boundary Determination of Armenia of the Paris Peace Conference of February 24, 1920. (August 7, 2019).
5) Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) to the European Parliament “On the errors, omissions and unacceptable wording contained in the Resolution of the European Parliament “On the political solution of the Armenian Question” of June 18, 1987, and on the need to amend and re-edit it”. (December 5, 2020).
6) Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) to the UN - Declaration "On the Sovereignty, Territorial Integrity of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) and the State Border with the Republic of Turkey". (May 15, 2022).
These Statements in fact relate to the decisions already taken by the international community regarding the rights of the Armenian people but have not been implemented yet.
XIII. This statement in no way concerns the issue of a claim for compensation for damage caused to the Armenian people and Armenia as a result of the Armenian Genocide, and not only material.
1) In the issue of full compensation, it is necessary to take into account the crimes committed by successive Turkish governments against the Armenian people in 1894-1896, 1909, 1915-1918, 1919-1923 and continuing until today presented in the chapter IV of this statement, as well as the crimes committed by successive governments of Azerbaijan against the Armenian people in 1905-1906, 1918-1920, 1921-1987, 1988-2022 and continuing until today presented in the chapter V.
2) The damage caused to the Armenian people and Armenia as a result of the crimes of the successive governments of Turkey and Azerbaijan, presented in the above-mentioned chapters, and not only the material losses of the urban and rural population, but also the losses of the Armenian people not mentioned in this statement: human losses as a result of the Genocide, forced deportation and Islamization, including children and women, the loss of their homeland – Patriocide, loss of the area of the Armenian people, economic losses, loss of bank deposits and jewelry, insurance premiums, intangible assets, intellectual property, objects of historical, cultural, archaeological, architectural and church heritage, learning and educational institutions, world and national cultural values and other losses of the Armenian people.
3) A discount is currently being made on certain and approved damages indicated in the report of the Special Committee acting as the part of the Special Commission on Reparations of the Paris Peace Conference.
4) It is necessary to carry out a qualimetric re-assessment of the calculation in accordance with the current procedure and standards, since according to the calculations and definition of the professional community expert-appraisers, collected by Charlie Chaplin in the 1920s throughout Europe and donated to help Armenian orphans who fled the Ottoman Empire from the Armenian Genocide of 1915, 1 million US dollars currently amounts to 15 million US dollars (i.e. discount 15 times), or according to an independent professional assessment, the replacement value of the property of the Romanov family of the last Russian Emperor Nicholas II in 1917 currently a discount of 15 times.
5) Consequently, the obligations on reparations of the Republic of Turkey as the successor of the Ottoman Empire in relation to the Armenian people amounts to 19.130.982,000 French francs in 1919 prices, according to the report and calculations of the Special Committee acting as the  part of the Special Commission on Reparations of the Paris Peace Conference, submitted on April 14, 1919, today amounts to 286,964,730,000 euros euros (or 312,791,555,700 US dollars).
6) At the initiative of the Special Commission of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia on restitution and reparations issues in the aftermath of the Armenian Genocide, the International Independent Expert and Legal Center for reparations and restitutions (full name is "the International Independent Expert and Legal Center for Accounting, Analysis, Inventory, Audit, Qualimetric Assessment and Forensic examination of Material and Intangible Losses as a result of the Armenian Genocide for reparations and restitutions") carries out a qualimetric assessment of the full replacement value of tangible and intangible property and lost benefits of the Armenian people in the territory of the Ottoman Empire, including separately - Western Armenia, Cilicia, Nakhichevan, Artsakh and the Western Caspian region for reparations, restitutions and indemnity after 1919. for the last more than 100 years in peacetime, from military operations, terrorism, blockade, reservation of the Armenian people.
7) Currently, the losses indicated in paragraphs 1 and 2 of Chapter XIII are being qualimetrically assessed and a statement with the appropriate report and expert opinion of the professional international community for comprehensive reparation and restitution will be submitted to you and the relevant international structures in the near future.
XIV. Bearing in mind the comprehensive rights of the Armenian people in the world, according to which:
1) Armenians of Western Armenia like any nation in the world have the right to live, develop and have their future which means that they have the right to demand the establishment of their own State on their ancestral homeland - in the Armenian Highland, in Armenia;
2) Armenians of Western Armenia and the State structures of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia), acting as the continuity State of the State of Armenia recognized de facto and de jure in 1920. declare that they undertake to protect the rights granted to the Armenian people by the Sevres peace Treaty and the Arbitration Award of the 28th President of the United States of America Woodrow Wilson, and to implement these rights, including the demarcation of the border between the State of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
We appeal to you with a request to study and implement the process of compensating for the material losses suffered by the Armenian people during the First World War,
Taking into account the reparation obligations of the Republic of Turkey as the legal successor of the Ottoman Empire in relation to the Armenian people,
which amounts to 19.130.982.000 francs, according to the report and calculations of the Special Committee acting as the  part of the Special Commission for Reparations of the Paris Peace Conference, presented on April 14, 1919.
We ask you to initiate a qualimetric reassessment of the calculation in accordance with the current procedure and standards, since according to calculations and determinations by expert-appraisers of the professional international community, the discount is currently 15 times.
Consequently, the reparations obligations of the Republic of Turkey, as the legal successor of the Ottoman Empire, towards the Armenian people, currently amounts to 286,964,730,000 euros (or 312,791,555,700 US dollars).
To carry out reparations to the affected parties: the Armenians of Western Armenia (Republic of Western Armenia (the State of Armenia) and the Armenians of Eastern Armenia (the Republic of Armenia), sending them to the appropriate national-state structures.
XV. Solution on this Statement:
«On compensation of material losses suffered by the Armenian people during the First World War » was adopted on September 24, 2022 at the joint session of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia and the Government of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia).
XVI. We also inform that we are ready to provide with
1) additional information and documents you will need regarding this Statement;
2) an authorized representative of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) for direct contacts and discussions if it is necessary.