• 07-05-2024 11:16:51   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Չարագործները LockBit 3.0 ծածկագրող ծրագրի բիլդերի (builder) 2022-ին արտահոսած տարբերակը շարունակում են օգտագործել վնասաբեր ծրագրի սեփական մոդիֆիկացիաներ ստեղծելու համար։ 2024-ին «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները բախվել են շատ երկրներում նման տարբերակների օգտագործման հետ։ Ամենայն հավանականությամբ, այդ գրոհները փոխկապակցված չեն և իրականացվել են տարբեր խմբերի կողմից: ԱՊՀ երկրներում գրոհների համար արտահոսած բիլդերը կարող էին օգտագործել նաև LockBit խմբի մրցակիցները։
Ընկերությունը հայտնում է, որ ցանցով տարածման և պաշտպանության շրջանցման գործառույթները, որոնք կարելի է կարգավորել բիլդերում, բարձրացնում են գրոհների արդյունավետությունը, հատկապես, եթե չարագործներն արդեն ունեն արտոնյալ օգտահաշվի տվյալներ թիրախային ենթակառուցվածքում: Այսպես, միջադեպերից մեկի ժամանակ օգտագործվել է LockBit-ի մի նմուշ, որի իմպերսոնացիայի և ցանցով տարածման գործառույթները նախկինում չէին հանդիպել։ Քանի որ գրոհողները տիրացել էին համակարգի ադմինիստրատորի հաշվի տվյալներին, նրանք կարողացել էին ստանալ հասանելիություն կորպորատիվ ենթակառուցվածքի առավել կրիտիկական հատվածներին: Ծածկագրիչի այս տարբերակը գողացված հաշվի տվյալների միջոցով կարող էր ինքնուրույն տարածվել ցանցով և կատարել այնպիսի վնասաբեր գործողություններ, ինչպիսիք են Windows Defender-ի անջատումը, ընդհանուր ցանցային ռեսուրսների ծածկագրումը և Windows-ի իրադարձությունների լոգերի ջնջումը՝ հետքերը թաքցնելու համար:
Բիլդերը չարագործներին նաև թույլ է տալիս ընտրել, թե որ ֆայլերն ու կատալոգները պետք չէ ծածկագրել: Եթե գրոհողները լավ գիտեն թիրախային ենթակառուցվածքը, նրանք կարող են ստեղծել վնասաբեր ծրագիր օբյեկտի կոնկրետ ցանցային ճարտարապետության համար՝ նշելով կարևոր ֆայլերը, ադմինիստրատորների հաշիվները և հիմնական համակարգերը: Վնասաբեր ծրագիրը կարելի է կարգավորել միայն որոշակի ֆայլեր, օրինակ՝ .xlsx և .docx բոլոր ֆայլերը, կամ որոշակի համակարգեր վարակելու համար:
«Ամենից հաճախ չարագործներն օգտագործում են արտահոսած բիլդերի գերազանցապես ստանդարտ կամ փոքր-ինչ փոփոխված կոնֆիգուրացիան, սակայն չենք բացառում, որ ապագայում հնարավոր են նաև այնպիսի միջադեպեր, երբ վնասաբեր ծրագիրը կարող է ադմինիստրատորի անունից գործողություններ կատարել և տարածվել ցանցով: Ռուսաստանում LockBit ծածկագրիչը հաճախ օգտագործվում է այն գրոհների ժամանակ, որոնց նպատակն է տվյալներն ամբողջությամբ ոչնչացնելը, այլ ոչ թե փրկագին ստանալը: Այս սպառնալիքը կարող է կործանարար հետևանքներ ունենալ ընկերությունների համար»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության Համակարգչային միջադեպերին արձագանքման գլոբալ թիմի ղեկավար Կոնստանտին Սապրոնովը:
Այս սպառնալիքի մասին ավելին կարելի է կարդալ հղմամբ:
Ծածկագրող ծրագրերից պաշտպանվելու համար «Կասպերսկի»-ի փորձագետներն ընկերություններին խորհուրդ են տալիս.
ժամանակին տեղադրել ԾԱ-ի թարմացումները բոլոր համակարգերում;
կիրառել կարևոր ռեսուրսներին հասանելիության բազմագործոն նույնականացում;
ստեղծել կրիտիկական տվյալների պահուստային կրկնօրինակներ;
անջատել չօգտագործվող ծառայություններն ու հանգույցները՝ գրոհի մակերեսը նվազագույնի հասցնելու համար;
կանոնավոր կերպով իրականացնել ներթափանցման թեստեր և խոցելիությունների մոնիտորինգ՝ թույլ տեղերը բացահայտելու և հակազդեցության արդյունավետ միջոցները ժամանակին կիրառելու համար;
կանոնավոր կերպով անցկացնել կիբեռանվտանգության թրեյնինգներ, որպեսզի աշխատակիցներն իմանան հնարավոր կիբեռսպառնալիքների և դրանցից խուսափելու եղանակների մասին;
օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծում, ինչպիսին է Kaspersky Security-ն բիզնեսի համար, ինչպես նաև Managed Detection and Response (MDR) ծառայությունը՝ սպառնալիքների պրոակտիվ մոնիտորինգի համար:

• 07-05-2024 11:16:51   | Армения  |  Новости науки и технологии
Злоумышленники продолжают использовать утёкший в 2022 году вариант билдера (builder) программы-шифровальщика LockBit 3.0 для создания собственных модификаций зловреда. В 2024 году эксперты «Лаборатории Касперского» столкнулись с использованием таких сборок во многих странах. Скорее всего, эти атаки не связаны между собой и были совершены разными группами. Для атак в странах СНГ утекший билдер могли использовать и конкуренты группы LockBit.
Компания сообщает, что функции распространения по сети и обхода защиты, которые можно настроить в билдере, повышают эффективность атак, особенно если у злоумышленников уже есть привилегированные учётные данные в целевой инфраструктуре. Так, в ходе одного из инцидентов использовался образец LockBit с не встречавшимися ранее функциями имперсонации и распространения по сети. Поскольку злоумышленники завладели учётными данными системного администратора, они смогли получить доступ к наиболее критичным областям корпоративной инфраструктуры. Эта версия шифровальщика при помощи украденных учётных данных могла самостоятельно распространяться по сети и выполнять такие вредоносные действия, как отключение защитника Windows, шифрование общих сетевых ресурсов и удаление журналов событий Windows для заметания следов.
Билдер также позволяет злоумышленникам выбирать, какие файлы и каталоги не нужно шифровать. Если атакующие хорошо знают целевую инфраструктуру, они могут создать вредоносную программу под конкретную сетевую архитектуру объекта, обозначив важные файлы, учётные записи администраторов и ключевые системы. Можно настроить зловред на заражение только определённых файлов, например всех файлов .xlsx и .docx, или определённых систем.
«Чаще всего злоумышленники используют преимущественно стандартную или слегка изменённую конфигурацию утекшего билдера, но не исключаем, что в будущем возможны ещё такие инциденты, когда зловред сможет выполнять операции от имени администратора и распространяться по сети. В России шифровальщик LockBit часто используют в атаках, цель которых ― полностью уничтожить данные, а не получить выкуп. Эта угроза может нести разрушительные последствия для компаний», ― комментирует Константин Сапронов, руководитель Глобальной команды по реагированию на компьютерные инциденты «Лаборатории Касперского».
Подробнее об этой угрозе можно прочитать по ссылке.
Для защиты от программ-шифровальщиков эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют компаниям:
своевременно устанавливать обновления ПО на всех системах;
применять многофакторную аутентификацию для доступа к важным ресурсам;
создавать резервные копии критичных данных;
отключать неиспользуемые службы и порты, чтобы минимизировать поверхность атаки;
регулярно проводить тесты на проникновение и мониторинг уязвимостей для выявления слабых мест и своевременного применения эффективных мер противодействия;
регулярно проводить тренинги по кибербезопасности, чтобы сотрудники знали о возможных киберугрозах и о том, как их избежать;
использовать надёжное защитное решение, такое как Kaspersky Security для бизнеса, а также сервис Managed Detection and Response (MDR), для проактивного мониторинга угроз.