• 07-05-2024 14:29:32   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Իմ հիշողության մեջ առաջին անգամ համընկել են Քրիստոսի Սուրբ Հարության օրը և Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց Ցեղասպանության օրը, իսկ հետագայում Հայոց Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի 100-ամյա սքո օրը: Մեծ տոն և Մեծ Ողբերգություն: Քրիստոսի Հարությունը և միլիոնավոր հայերի կործանում: Այսպիսի զգացմունքներից ո՞րն է գերազանցում հայերի սրտերում: Կամ իմաստ չունի համեմատել այս իրադարձությունները, պարզապես անհրաժեշտ է դրանք վերցնել որպես նշան տիեզերքից: Ի վերջո, խոշտանգված և սպանված հայ ժողովուրդը Հարություն առավ գրեթե անէությունից:
Ոչ, համեմատել չի ստացվի: Քրիստոսը ապրեց  33 երկրային տարի, որից հետո նա խաչվեց և սպանվեց որպեսզի  Հարություն առնի երրորդ օրը: Հայ ժողովուրդը խաչվեց խաչին գրեթե 33 տարի ՝ 1894 թվականից մինչև 1923 թվականը: Եվ դրանից ևս 10 դար առաջ: 33 տարի շարունակ խաչեցին նաեւ արցախահայությանը.
33 տարի առաջ ճիշտ նույն գարնանային տաք օրերին զոհվեցին 11 ոստիկանական համազգեստով հայ տղաներ, 13-ը նահատակվեցին, իսկ շատերը հետագայում նույնպես դաժանաբար սպանվեցին՝ թշնամուց պաշտպանելով Ոսկեպարը և Հայաստանի Տավուշ աշխարհի մյուս գյուղերը։
33 տարի անց նրանց որդիներն ու թոռները՝ այսպիսի անվերջ կենսուրախ ու անհոգ դեմքերով, ամուր լցված որովայններով, օգնում են նույն գյուղերն ու նույն հողը առանց մեկ կրակոցի հանձնել թշնամուն։
Նայեք նրանց։ Ի վերջո, բացարձակապես ոչ մի արտացոլում չկա։ Ոչ մի տխրություն, ոչ մի ողբերգություն: Եվս մեկ հերթապահ բարագոզ[ii] և ոստիկանական առօրյա։ Երբ?
Ե՞րբ և որտե՞ղ հայերը սխալ շրջադարձ կատարեցին. Երբ եւ որտեղ?
Քրիստոսը քրիստոնեությունը քարոզում էր 3 տարի, հայերը ՝ 16 դար:
Բարձրանալով Գողգոթա՝ Քրիստոսը հաստատ գիտեր, որ նա կհանբարձվի:
Մեր նախնիները, որոնք քշվում էին Դեյր է-Զորի անապատ, ինչպես նաև շրջափակված Արցախից, սովից և ծարավից մեռնելով, չէին կարող երազել Հարության մասին՝ նրանք երազում էին անխիղճ ասկյարի կեռ դաշույնից արագ մեռնելու մասին։
Քրիստոսը բարձրանում էր Գողգոթա՝ համբարձվելով քավելու  մարդկային ցեղի մեղքերը:
Ո՞ւմ մեղքերի քավություն համար էր հայ ժողովուրդը շարժվում Դեյր էզ-Զոր: Ո՞ւմ մեղքերը քավեցին անապատի քարանձավներում զնդանված հայ երեխաները, բախտի քմահաճուքին իրենց Եփրատի պղտոր ջրերը նետած երիտասարդ հայ կանայք: Ո՞ւմ մեղքը քավվեց Աստծուն հավասար Կոմիտասը:
Սա հաստվածանարգություն չէ, այն փաստ է, որը չի կարելի վիճարկել: Քրիստոսի մարմնի վերքերը չեն կարող համեմատվել մեր ժողովրդի մարմնի վերքերի հետ: Հիսուսը տանջվեց մի քանի ժամ, մեր ժողովուրդը՝ հազար տարի:
Պիղատոսը, չկարողանալով պաշտպանել Քրիստոսին, ջուր վերցրեց, լվաց ձեռքերը բոլորի աչքի առաջ և ասաց. «Ես անմեղ եմ այս Արդարի արյունից»:
Որքա՞ն ջուր է անհրաժեշտ, որպեսզի կեղծավորները, ովքեր հնարավորություն ունեցան և չկանգնեցին Դեյր էզ-Զորում հետապնդվող անմեղ մարդկանց, կարող էին ձեռքերը լվանալ:
Հիսուսի հովանավոր սուրբը Ամենակարող Հայրն էր, մեր հովանավոր սուրբը` խաչին խաչված Քրիստոսը:
Հովսեփը և Նիկոդիմը Հիսուսի մարմինը հանեցին խաչից, օծեցին խունկով, փաթաթեցին այն նոր թիկնոցի ծալքերով և թաղեցին Գողգոթայի մոտ ՝ Հովսեփի պարտեզում, ժայռի մեջ կտրված նոր գերեզմանում: Մեր նախնիների, մեր երեխաների և ծնողների չհուղարկավորված ոսկորները դեռ սպիտակում են Դեյր էզ-Զորայի դեղին ավազներում:
Քրիստոսի համբարձված Սուրբ շիրիմին  բարձրացվեց  Տիրոջ դամբարանի Տաճարը, որտեղ մարդիկ մոմ են վառում, խունկ ծխում և դեպի երկինք աղոթքներ են մատուցում։
Մեր գերեզմանատները ոչնչացան նախ բարբարոսի խորհերով, ապա բուլդոզերի շերեփով;  կյանք փառավորող մեր խաչքարերը, մեր տապանաքարերը վերածվեցին թուրքական մայթերի շինանյութի:
Քրիստոս հարություն առավ: Հիրավի հարություն առավ:
«Երջանիկ են նրանք, ովքեր չեն տեսել, բայց հավատացել են»:
Հայ ժողովուրդը հարություն առավ Ցեղասպանությունից: Իսկապես հարություն առավ:
Երջանիկ են նրանք, ովքեր կարող են տեսնել և հավատալ: Օրհնյալ են նրանք, ովքեր խելահեղ պարել են հայկական հարսանիքին, ովքեր բարի երջանկություն ունեցան ոտքի կանգնելու Հայաստանի ծննդատների պատերի տակ, ովքեր իրենց որդու կամ թոռան օրորոցի վրա երգեցին հայոց քաղցր օրորոցայինը: Երանի նրանց, ովքեր մոմ վառեցին հայկական եկեղեցում, Հայքի կենսադաշսում - ազատ Հայաստանում: Օրհնյալ են նրանք, ովքեր հպարտությամբ են լցված Հայրենիքի պաշտպան հայ մարտիկի նկասմամբ: Օրհնյալ են նրանք, ում բախտ վիճակվեց հաղթել թշնամուն, նրանք, ովքեր պատրաստ են դա անել, և նրանք, ովքեր դեռ դա անելու է: Երանելի են նրանք, ովքեր մեր ընդհանուր օջախում ունեն իրենց փոքր բունն ու տունը, որտեղ նա կարող է հանգստանալ: Երանի նրանց, ովքեր բախտ են ունեցել հայրենի երկրում ծիրանի ծառ - Prunus armeniaca և Նոյի խաղողի վազ տնկել:
Իր հարությունից հետո Քրիստոսը հայտնվեց սուրբ առաքյալներին: Նա պայթեց նրանց վրա և ասաց. «Ընդունեք սրբին. Ում էլ ներեք մեղքերը, նրանք ներվելու են, բայց ում վրա թողնեք, նրանք կմնան այդ մեղքերով»:
Ներիր ինձ Աստված, բայց մենք ՝ հարություն առած և հավատացյալ հայ ժողովուրդը, հիմա դատելու ենք մեզ համար, թե ում  ներենք մեղքերը և ով կարող է ներվել: Եվ մեր դատավարությունը լինելու է խիստ, բայց արդար: Արդեն  հազար յոթ հարյուր տարի է անցել,  որ Սուրբ Հոգին մեր էությունն է դարձել:
Տիրոջ հես խաչված ավազակներից մեկը նախատեց նրան եվ ասաց. «Եթե դու Քրիստոսն ես, փրկիր ինքդ քեզ և մեզ»: Բայց մյուս ավազակը կանգնեցրեց նրան. «Չե՞ս վախենում Աստծուց, երբ ինքդ  դատապարտված ես նույն բանի համար»:
«Բայց մենք իրավացիորեն ենք դատապարտված, բայց նա ոչ մի վատ բան չի արել»:
Ապա, դիմելով Հիսուս Քրիստոսին ՝ այդ ողջամիտ ավազակն ասաց. «Հիշիր ինձ, Տեր, երբ դու գնաս Քո արքայության»:
Հիսուս Քրիստոսը պատասխանեց նրան. «Ճշմարիտ եմ ասում ձեզ, դուք դրախտում Ինձ հետ կլինեք հիմա»:
Եվ կրկին, ներիր ինձ Տեր Աստված: Բայց մեր թագավորությունում, «Հայաստան» կոչվող դրախտում, ավազակներ չեն լինի: Որովհետև մենք մտադիր ենք ոչնչացնել ցանկացած կողոպտչու, որը ոտնձգություն է կատարել մեր ժողովրդի ունեցվածքի և կյանքի վրա:
Մենք, ինչպես Դուք, Տեր, դատապարտվել ենք մահվան ՝ աշխարհի հետ ոչ մի վատ բան չգործելով: Մենք պարզապես մշակեցինք երկրի հողը և հավատք քարոզեցինք Ձեր հանդեպ, Տեր: Իսկ ավազակները շարունակեցին ապրել գողունով: Այսօր մենք հարություն առանք, ներառյալ այն պատճառով, որ մենք պետք է մաքրենք մեր աշխարհը ապականությունից:
Երրորդ անգամ ես ներողամտություն եմ խնդրում Ձեզ, Տեր, բայց այս հարցում մեզ ոչ մեկի օրհնությունը պետք չէ: Քանի որ անցել ենք դարավոր տառապանքներ, մահացել և հարություն առել որպես մի ամբողջ ժողովուրդ, մենք իրավունք ենք վաստակել լինել Գերագույն դատավոր  աշխարհի այն մասում, որը հին ժամանակներից կոչվում է Հայաստան - Հայք:
Քրիստոս հարություն առավ:
Հայաստանը վերակենդանացավ Ցեղասպանությունից:
(Հայաստան պետության (Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության) նախագահ
06.05.2025
Շարունակելի
Ակադեմիկոս Մարտիկ Յուրիկի Գասպարյանի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին  նվիրված «Մի ժողովրդի հայրենի երկիրը չի կարող դառնալ ուրիշի հավերժական հայրենիքը» գրքի ներածության  նոր խմբագրությունից /Մ.Յ. Գասպարյան. (Մ.; ՄԱԴԵՆՄ, 2015, 2024. – 113 էջ, ISBN 978-5-4465-0606-4)

• 07-05-2024 14:29:32   | Армения  |  Пресс-релизы
На моей памяти совпали по дате Светлое Христово Воскресение в 24 апреля 1915 г. и впервые после в очередной скорбной дате поминовения невинных жертв Геноцида армян в Османской Турции. Великий праздник и Великая трагедия. Воскресение Христа и гибель миллионов армян. Какое из этих чувств перевешивает сегодня в сердцах армян? Или сравнивать эти события не имеет смысла, а стоит просто воспринимать как знак свыше. Ведь и армянский народ, истерзанный и убитый, воскрес практически из небытия.
Нет, не сравнивать не получается. Христос прожил 33 земных года, после чего был распят и убит, чтобы воскреснуть на третий день. Армянский народ распинали на кресте почти 33 года, с 1894 по 1923 гг. И еще 10 веков до этого. Армян Арцаха также распинали 33 года.
33 года ровно назад в такие же тёплые весенние дни 11 армянских парней в милицейской форме погибли, а 13 пошли на мученические пытки, и многие позже тоже зверски были убиты, защищая от врага Воскепар и другие сёла Тавушской земли Армении.
33 года спустя их сыновья и их внуки с такими вот безбрежно весёлыми и беззаботными лицами, с туго набитыми брюхами, помогают сдавать врагу без единого выстрела эти же сёла и эту же землю.
Посмотрите на них. Ведь никакой абсолютно рефлексии. Никакой грусти, никакой трагедии. Так, очередной, дежурный барагоз[i] и ментовская рутина. Когда?
Когда и где армяне повернули не туда? Когда и где?
Христос проповедовал христианство 3 года, армяне — 16 веков.
Поднимаясь на Голгофу, Христос точно знал, что он воскреснет.
Гонимые в пустыню Дейр-эз-Зор, также из Арцаха, умирающие от голода и жажды наши предки, сегодня от блокадного и Геноцидального Арцаха, не могли мечтать о воскресении: они мечтали о скорой смерти от кривого ятагана безжалостного аскера.
Христос поднялся на Голгофу во искупление грехов рода человеческого.
Во искупление чьих грехов шел в Дейр-эз-Зор армянский народ? Чьи грехи искупали замурованные в пещерах пустыни армянские дети, бросавшиеся в мутные воды Евфрата молодые армянки? Чей грех искупал богоравный Комитас?
Это не богохульство, это факт, не подлежащий оспариванию. Раны на теле Христа не идут ни в какое сравнение с ранами на теле нашего народа. Иисуса истязали несколько часов, наш народ — тысячу лет.
Пилат, не сумевший защитить Христа, взял воды, умыл перед всеми руки и сказал: «Я неповинен в крови Сего Праведника».
Сколько нужно воды, чтобы лицемеры, имевшие возможность и не заступившиеся за гонимый в Дейр-эз-Зор безвинный народ, могли умыть руки?
Покровителем Иисуса был всемогущий Отец, нашим покровителем — распятый на Кресте Христос.
Иосиф и Никодим сняли с креста тело Иисуса, помазали благовониями, обвили новой плащаницей и погребли близ Голгофы, в саду Иосифа, в новом гробу, иссеченном в скале. Непогребенные косточки наших предков, наших детей и родителей по сей день белеют в желтых песках Дейр-эз-Зора.
Над Гробом Христа вознесен Храм Гроба Господня, там люди жгут свечи, воскуривают ладан и возносят к небу молитвы.
Наши кладбища уничтожены вначале мышлением варвара, затем ковшом бульдозера; наши изумительные, прославляющие жизнь хачкары, наши могильные плиты превращены в строительный материал для турецких мостовых.
Христос воскресе! Воистину воскрес!
«Блаженны те, кто не видел, но поверил».
Армянский народ воскрес от Геноцида! Воистину воскрес!
Блаженны те, кто может видеть и верить! Блаженны те, кто неистово плясал на армянской свадьбе, кто имел счастье стоять под стенами родильных домов Армении, кто поет сладкую армянскую колыбельную над кроваткой сына или внука. Блаженны те, кто зажигал свечку в армянской церкви, на ареале Айка - свободной Армении. Блаженны те, кто преисполняется гордостью при виде стоящего на страже Родины Армянского Воина. Блаженны те, кто имел счастье поразить врага, те, кто готов это сделать, и те, кто это еще сделает. Блаженны те, кто в нашем общем очаге имеет свой маленький очаг, дом, в котором он может отдохнуть. Блаженны те, кто имел счастье посадить на родной земле абрикосовое деревце - Prunus armeniaca и виноградную лозу Ноя.
После Своего Воскресения Христос явился к святым апостолам. Он дунул на них и сказал: «Примите Святого: кому простите грехи, тому простятся, а на ком оставите, на том останутся».
Прости Господи, но мы, воскресший и уверовавший армянский народ, ныне сами будем судить, на ком оставить грехи, а кого и простить можно. И суд наш будет строгим, но праведным. Ибо прошло уже более тысяча семьсот лет, как Дух Святой стал нашим естеством.
Один из разбойников, распятых с Господом, ругался над ним и говорил: «Если Ты Христос, спаси Себя и нас». Но другой разбойник останавливал его: «Неужели ты не боишься Бога, когда и сам осужден на то же?»
«Но мы осуждены справедливо, а Он ничего худого не сделал».
Потом, обратившись к Иисусу Христу, этот благоразумный разбойник сказал: «Помяни меня, Господи, когда придешь в царствие Твое»!
Иисус Христос ответил ему: «Истинно говорю тебе: ныне же будешь со Мной в раю».
И вновь прости, Господи. Но в нашем царстве, в раю под названием «Армения» разбойников не будет. Ибо мы намерены уничтожать любого разбойника, посягнувшего на имущество и жизнь нашего народа.
Мы, как и Ты, Господи, оказались осуждены на смерть, ничего худого не сделав миру. Мы лишь возделывали землю и проповедовали веру в тебя, Господи. А разбойники продолжали жить. Ныне мы воскресли, в том числе и потому, чтобы очистить наш мир от скверны.
В третий раз прошу Тебя, Господи, прощения, но мы в этом деле ни в чьем благословении не нуждаемся. Ибо, пройдя вековые страдания, умерев и воскреснув целым народом, мы заслужили право быть Высшим Судией на той части мира, что издревле называется Арменией.
Христос воскрес!
Армения-Айк воскресла от ГЕНОЦИДА!
06.05.224 г.
Продолжение следует…
Из новой редакции введения книги академика Мартика Юриковича Гаспаряна «Родная земля одного народа не может стать вечной родиной другой», посвященной памяти жертв Геноцида армян (М.Ю. Гаспарян.-М.; МАДЕНМ, 2015, 2024. – 113 с. ISBN 978-5-4465-0606-4)
[i] Если начнётся барагоз, их задача обрушиться, как пламя с небес, и всех крошить без разбора, параллельно вытаскивая тебя из этой передряги, не испортив костюм. Алексей Арсеньев, Боевая конфигурация. Наверное, у каждого есть такой друг барагоз, у которого всегда миллион идей, как прикончить вас обоих самым изощрённым способом. Шимун Врочек