• 21-05-2024 11:23:39   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերությունն Ինտերպոլի աշխատակիցների համար անցկացրել է կիբեռանվտանգության փորձագիտական առցանց թրեյնինգների շարք: Բոլոր դասընթացները հեղինակել են իրենց ոլորտի պրակտիկ փորձագետները, այդ թվում՝ Սպառնալիքների հետազոտությունների և վերլուծության գլոբալ կենտրոնի (GReAT) և Կիբեռմիջադեպերին արձագանքման գլոբալ թիմի (Kaspersky Global Emergency Response Team – GERT) մասնագետները:
Ընկերությունը հայտնում է, որ 2023-ի սեպտեմբեր-դեկտեմբերին Ինտերպոլի աշխատակիցներն անցել են «Ռեվերս-ինժինիրինգ 101», «Թիրախավորված վնասաբեր ԾԱ-ի ռեվերս ինժինիրինգ» և «Արձագանք Windows-ում միջադեպերին» թրեյնինգները՝ «Կասպերսկի» ընկերության և Ինտերպոլի միջև 2019-ին ստորագրված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում:
Ուսուցումն ուղեկցվում էր GReAT-ի և GERT-ի փորձագետների հետ հարցուպատասխանի նիստերով։ Ամբողջ դասընթացը կառուցվել է վիրտուալ լաբորատորիայում՝ անվտանգ օնլայն տարածքում պարապմունքների վրա։
Ինտերպոլի աշխատակիցների շրջանում ամենասիրված թրեյնինգը դարձել է «Թիրախավորված վնասաբեր ԾԱ-ի ռեվերս ինժինիրինգ»-ը: Դրա ընթացքում նրանք սովորում էին վերլուծել իրական վնասաբեր ԾԱ-ն, իրականացնել վնասաբեր փաստաթղթերի և էքսպլոյտների ռեվերս ինժինիրինգ, ինչպես նաև ուսումնասիրել են ռեվերս ինժինիրինգի գործիքների ընդլայնված հնարավորությունները:
«Ռեվերս ինժինիրինգ 101» թրեյնինգում հիմնական ուշադրությունը դարձվել է ասեմբլերի և Go լեզուների հիմունքներին, ինչպես նաև այն բանին, թե ինչպես իրականացնել C++-ով գրված ծրագրերի ռեվերս ինժինիրինգ և ինքնուրույն վերլուծել վարակի ողջ շղթան։
«Արձագանք Windows-ում միջադեպերին» թրեյնինգը նվիրված է այն բանին, թե ինչպես հայտնաբերել և արձագանքել միջադեպերին, վերլուծել վարակված սարքերը, ինչպես նաև հասկանալ գրոհների տարբեր մեթոդները, այդ թվում՝ տարբերակել APT գրոհները սպառնալիքների այլ տեսակներից:
«Երբ խոսքը վերաբերում է կիբեռսպառնալիքների դեմ պայքարին, կարևոր է, որ պետական և մասնավոր կազմակերպությունները համագործակցված աշխատեն, և կառուցվի սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում միջազգային մակարդակում: «Կասպերսկի» ընկերությունը գտնվում է այդ պայքարի առաջնագծում. գլոբալ տվյալներ ստանալու շնորհիվ մենք օպերատիվ կերպով տեղեկանում ենք նոր սպառնալիքների ի հայտ գալու մասին, մշակում միջադեպերին արձագանքելու և դրանց հետևանքները վերացնելու լուծումներ: Մենք հավատում ենք համագործակցության ուժին. կիբեռսպառնալիքների մասին զեկույցներ հրապարակելով, իրավապահ մարմինների համար դասընթացներ անցկացնելով՝ մենք մեր ներդրումն ենք ունենում ավելի անվտանգ թվային աշխարհի մեջ»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության  պետական մարմինների հետ կապերի գծով փոխնախագահ Յուլիա Շլիչկովան:
««Կասպերսկի» ընկերության դասընթացներին մասնակցությունը թույլ է տալիս էապես բարձրացնել մեր կազմակերպության անդամ երկրների՝ կիբեռհանցագործությունների հետաքննության հնարավորությունները: Ուսուցումն օգնել է մեր աշխատակիցներին ձեռք բերել հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են կիբեռսպառնալիքները վերլուծելու և հնարավոր հետևանքները վերացնելու համար: Մեր գործընկերությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է իրավապահ մարմինների և բիզնեսի միջև համագործակցության կարևորությունը»,-  մեկնաբանում է Ինտերպոլի կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի գծով տնօրեն Քրեյգ Ջոնսը:
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները Ինտերպոլի իրավապահ մարմինների աշխատակիցների համար դասընթացներ են անցկացնում 2019-ից: Այս ընթացքում անցկացվել է ավելի քան տասը դասընթաց, ուսուցումը կշարունակվի 2024-ին։
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագիտական առցանց թրեյնինգները ժողովրդականություն են վայելում աշխարհի բազմաթիվ կազմակերպությունների և գիտական ինստիտուտների շրջանում: Գործարկումից ի վեր դրանք անցել են 50 երկրների ավելի քան 2 հազար մասնագետներ։ Առցանց հարթակը ներառում է 10 թրեյնինգ, որոնց շրջանակներում փորձագետները կիսվում են իրենց փորձով և գիտելիքներով, այդ թվում՝ ռեվերս ինժինիրինգի, սպառնալիքների հայտնաբերման, միջադեպերին արձագանքելու առաջատար մարտավարությունների և ռազմավարությունների մասին: Թրեյնինգները բաժանված են ըստ մակարդակների՝ կախված սովորողների պատրաստվածությունից:

• 21-05-2024 11:18:39   | Армения  |  Новости науки и технологии
«Лаборатория Касперского» провела для сотрудников Интерпола серию экспертных онлайн-тренингов по кибербезопасности. Авторами всех курсов были эксперты-практики в своей области, в том числе специалисты Глобального центра исследований и анализа угроз (GReAT) и глобальной команды реагирования на киберинциденты Kaspersky Global Emergency Response Team (GERT).
Как сообщает компания, в сентябре-декабре 2023 года сотрудники Интерпола прошли тренинги «Реверс-инжиниринг 101», «Реверс-инжиниринг таргетированного вредоносного ПО» и «Реагирование на инциденты в Windows» — в рамках соглашения о сотрудничестве, подписанного «Лабораторией Касперского» и Интерполом в 2019 году. Обучение сопровождалось сессиями вопросов и ответов с экспертами GReAT и GERT. Весь тренинг построен на занятиях в виртуальной лаборатории — безопасном онлайн-пространстве.
Самым популярным у сотрудников Интерпола тренингом стал «Реверс-инжиниринг таргетированного вредоносного ПО». На нём они учились анализировать реальное вредоносное ПО, проводить реверс-инжиниринг вредоносных документов и эксплойтов, а также изучали расширенные возможности инструментов для реверс-инжиниринга.
На тренинге «Реверс-инжиниринг 101» основное внимание уделялось основам языков ассемблера и Go, а также тому, как провести реверс-инжиниринг программ, написанных на C++, и самостоятельно проанализировать всю цепочку заражения.
Тренинг «Реагирование на инциденты в Windows» посвящён тому, как обнаруживать и реагировать на инциденты, анализировать заражённые устройства, а также разбираться в различных методах атак, в том числе отличать APT-атаки от других видов угроз.
«Когда дело касается борьбы с киберугрозами, важно, чтобы государственные и частные организации работали сообща, и был выстроен обмен информацией об угрозах на международном уровне. „Лаборатория Касперского” находится на передовой этой борьбы: благодаря данным глобальной телеметрии мы оперативно узнаём о появлении новых угроз, разрабатываем решения для реагирования на инциденты и ликвидации их последствий. Мы верим в силу сотрудничества: публикуя отчёты о киберугрозах, проводя тренинги для правоохранительных органов, мы вносим свой вклад в более безопасный цифровой мир», — комментирует Юлия Шлычкова, вице-президент «Лаборатории Касперского» по связям с государственными органами.
«Участие в тренингах „Лаборатории Касперского” позволяет существенно повысить возможности стран-членов нашей организации для расследования киберпреступлений. Обучение помогло нашим сотрудникам получить навыки, необходимые для анализа киберугроз и ликвидации возможных последствий. Наше партнёрство ещё раз подчёркивает важность сотрудничества между правоохранительными органами и бизнесом», — комментирует Крейг Джонс, директор Интерпола по борьбе с киберпреступностью.
Эксперты «Лаборатории Касперского» проводят тренинги для сотрудников правоохранительных органов Интерпола с 2019 года. За это время их было проведено более десяти, обучение продолжится в 2024 году.
Экспертные онлайн-тренинги «Лаборатории Касперского» пользуются популярностью среди многих организаций и научных институтов по всему миру. С момента запуска их прошли более 2 тысяч специалистов из 50 стран. Онлайн-платформа включает в себя 10 тренингов, в рамках которых эксперты делятся своим опытом и знаниями, в том числе о передовых тактиках и стратегиях в   области реверс-инжиниринга, обнаружения угроз, реагирования на инциденты. Тренинги разделены по уровням — в зависимости от подготовки обучающихся.